lydinka
23.08.10,09:48
Dobrý deň,
klient založil sro-čku, má však aj fyzickú osobu, tú chce zrušit, niekto mu poradil, že môže svoju FO odkúpit ako novozaložená sro, aj so všetkými pohľadávkami a závazkami, je to možné?
Robili ste to takto už niekto?
Poradíte nejakú kúpno-predajnú zmluvu?

Ďakujem
rickman
23.08.10,12:31
Mna by zaujimal opacny postup - ako si zivnostnik da do nakladov ZI v novej s.r.o. :).
profesional
23.08.10,17:47
No, nemoze kupit sam seba ako zivnostnika ako celok, ale v podstate zavazky, pohladavky, know how a pod. by sa dalo. A to zmluvou o predaji podniku. Pricom ale nie je mozne predat takto pravnu subjktivitu FO. Takze nedojde k zluceniu. FO iba ostane uplne cista a bude mat iba vydane zivnosti. A tie proste potom zrusi.
lydinka
23.08.10,19:23
poradili mu to v banke, aby sa mu rátali koli úveru, ktorý chce brat budúci rok,
sročka má presne tie isté živnosti ako má aj sročka, čiže mu budú brať do úvahy aj príjmy s FO, má to urobit kupno predajnou zmluvou že XY sro kupuje AB fyzickú napr. za 1€ aj so všetkými pohľadávkami a záväzkami, čiže to budú v podstate začiatočné účty v sročke. Len by som potrebovala nejakú tú kupno - predajnú zmluvu, ak niekto to takto už robil, aby to bolo všetko OK.
Ďakujem
Ajuška
23.08.10,19:36
poradili mu to v banke, aby sa mu rátali koli úveru, ktorý chce brat budúci rok,
sročka má presne tie isté živnosti ako má aj sročka, čiže mu budú brať do úvahy aj príjmy s FO, má to urobit kupno predajnou zmluvou že XY sro kupuje AB fyzickú napr. za 1€ aj so všetkými pohľadávkami a záväzkami, čiže to budú v podstate začiatočné účty v sročke. Len by som potrebovala nejakú tú kupno - predajnú zmluvu, ak niekto to takto už robil, aby to bolo všetko OK.
Ďakujem
Nie je to všetko len o "nejakej" kúpno-predajnej zmluve... je tam doosť vážnejších súvislostí, ktoré by bolo fajn vopred prehnať cez kalkulačku... popísalo sa tu o tom naozaj viac než dosť... je to na doosť dlhé čítanie, stačí použiť vyhľadávač... ;)...vzor a hlavné súvislosti nájdeš asi aj tu http://www.porada.sk/60188-post6.html
lydinka
07.09.10,11:32
No, nemoze kupit sam seba ako zivnostnika ako celok, ale v podstate zavazky, pohladavky, know how a pod. by sa dalo. A to zmluvou o predaji podniku. Pricom ale nie je mozne predat takto pravnu subjktivitu FO. Takze nedojde k zluceniu. FO iba ostane uplne cista a bude mat iba vydane zivnosti. A tie proste potom zrusi.

Presne takto by to malo byt, len nie som si ista, ako bude vlastne vyzerať počiatočné účtovanie v sročke, FO zostane čistá - bez pohľadávok a záväzkov, a tie prejdú do sro
lydinka
08.09.10,17:31
Presne takto by to malo byt, len nie som si ista, ako bude vlastne vyzerať počiatočné účtovanie v sročke, FO zostane čistá - bez pohľadávok a záväzkov, a tie prejdú do sro

Takže ide o toto: urobi sa nejaká kupno predajna zmluva to mi je jasne.
Ide mi aj o to účtovanie v sročke, teda nahodenie nejakých tých počiatočných stavov. Fo ma nejaky majetok, su tam napriklad notebooky, ktore neboli odpisovane, boli do 1000€. Či sa môže urobit kupno predajna tak, aby tam bol napriklad rozpisany majetok že: ntb dell zost. cena 100€, ntb asus cena 50 € a tak dalej a tak dalej. Dokopy to vyda napriklad na čojaviem
1000€. Či sa môže urobit zmluva, že PO kupuje FO za 1000€ a ten majetok sa vloži do majetku PO v tých sumách čo budú v zmluve.
ĎĎĎ
lydinka
13.09.10,07:21
Takže ide o toto: urobi sa nejaká kupno predajna zmluva to mi je jasne.
Ide mi aj o to účtovanie v sročke, teda nahodenie nejakých tých počiatočných stavov. Fo ma nejaky majetok, su tam napriklad notebooky, ktore neboli odpisovane, boli do 1000€. Či sa môže urobit kupno predajna tak, aby tam bol napriklad rozpisany majetok že: ntb dell zost. cena 100€, ntb asus cena 50 € a tak dalej a tak dalej. Dokopy to vyda napriklad na čojaviem
1000€. Či sa môže urobit zmluva, že PO kupuje FO za 1000€ a ten majetok sa vloži do majetku PO v tých sumách čo budú v zmluve.
ĎĎĎ

Stretol sa už niekto s podobným prípadom???
KEJKA
13.09.10,07:37
určite nemôžeš dať do sro inú hodnotu ako obstarávaciu - teda kúpnu. Ak to aj inak oceníš, tak rozdiel budeš musieť dať ako protipoložku. takže radšej nešpekuluj s cenou.
cena ti vyjde ako rozdiel medzi majetkom /tie tvoje NB, rpípadne zásoby iné, pohľadávky/ a záväzkami. A ten rozdiel si daj ako kúpnu cenu, čo v konečnom dôsledku možno bude aj 1 € - treba to vypočítať.
pre sro to nebudú PS, ale nadobudnutie podniku, ak sro už existuje. Alebo to bude forma splatenia ZI - ak sa iba zakladá.
KEJKA
13.09.10,07:38
Mna by zaujimal opacny postup - ako si zivnostnik da do nakladov ZI v novej s.r.o. :).
do nákladov to nedá - nezakladá sro ako SZČO=zakladateľ, ale ako občan=zakladateľ. To je vlastne jedno, pre každého vklad do ZI je investícia, nie náklad. teda je to iba výdavok, ak to platí z podnikateľského účtu SZČO, tak zaúčtovať treba ako VNZD.
Dodám, že živnostník nemá náklady ale výdavky.
rickman
13.09.10,08:12
do nákladov to nedá - nezakladá sro ako SZČO=zakladateľ, ale ako občan=zakladateľ. To je vlastne jedno, pre každého vklad do ZI je investícia, nie náklad. teda je to iba výdavok, ak to platí z podnikateľského účtu SZČO, tak zaúčtovať treba ako VNZD.
Dodám, že živnostník nemá náklady ale výdavky.

Dakujem za info. Ach, to jednoduche uctovnictvo, v tom sa akosi nevyznam. Asi som jediny zivnostnik pouzivajuci PU?!? :) Narazal som na zaradenie obchodneho podielu (100% v novej s.r.o.) do uctovnictva, do majetku, do nakladov.. Hmm, ale asi to takto funguje len ked zaklada firmu ina firma :).
KEJKA
13.09.10,08:27
Dakujem za info. Ach, to jednoduche uctovnictvo, v tom sa akosi nevyznam. Asi som jediny zivnostnik pouzivajuci PU?!? :) Narazal som na zaradenie obchodneho podielu (100% v novej s.r.o.) do uctovnictva, do majetku, do nakladov.. Hmm, ale asi to takto funguje len ked zaklada firmu ina firma :).
nie je uvedené, že používaš PU. Je to však jedno, ak v rámci PU SZČO založí sro-vloží peniaze do ZI inej firmy, tak je to investícia.
Postupy PU pre SZČO sú trochu iné, dá sa to nájsť ale mal by to byť účet 06x/367, alebo skrátene 06x/221.
Postuopy sa menili, viem že pre podvojné účtovnictvo sa použijú účty pbstarania, záväzkov z upísania atp., píšem to len skrátene pre pochopenie podstaty, t.j. nejde o náklady ale o investíciu, ktorá ZD neovplyvní počas fungovania sro. Zmena nastane až pri predaji sro alebo pri jej likvidácii.
lydinka
13.09.10,11:56
určite nemôžeš dať do sro inú hodnotu ako obstarávaciu - teda kúpnu. Ak to aj inak oceníš, tak rozdiel budeš musieť dať ako protipoložku. takže radšej nešpekuluj s cenou.
cena ti vyjde ako rozdiel medzi majetkom /tie tvoje NB, rpípadne zásoby iné, pohľadávky/ a záväzkami. A ten rozdiel si daj ako kúpnu cenu, čo v konečnom dôsledku možno bude aj 1 € - treba to vypočítať.
pre sro to nebudú PS, ale nadobudnutie podniku, ak sro už existuje. Alebo to bude forma splatenia ZI - ak sa iba zakladá.

Ano, sro už existuje, zatial ešte nič nerobila, je tam zatial len ZI.
Čiže ja možu v kupno-pred. zmluve vyčisliť že napr. pohladavky su vo vyške 2000€ + notebooky + ja neviem čo = napr. 5000€. Zaväzky FO su napr. 4000€, teda 5000 - 4000 = 1000€ a to bude predajna cena, za ktoru FO preda akoby sročke.
To je jednosobovka, a majitel je vlastne ta fyzicka, ktoru chce akoby kupit:
Ten majetok - ide vlastne len o to, aby tie notebooky a tlačiarne a to všetko boli v majetku tej novej sročky, lebo na nich vlastne pracuje a nechce nove.
Čiže neviem ako s tými počitačmi, ako ich ocenit alebo čo

Ďakujem veľmi pekne za rady.
KEJKA
13.09.10,16:32
tak ako si napísala. V podstate urobíš akoby súvahu, na jednej strane majetok /cena jednotlivých komponentov dohodou/ na druhej strane záväzky /v nominálnej hodnote/. Rozdiel je kúpna cena. Fakturuje sa bez DPH - kúpa podniku/časti podniku/.
SRO zaúčtuje nadobudnutie 04., 311, 501/DHM/, ...MD, Dal 321-faktúra od FO, ale aj 321, 325, 379DAl ostatné kúpené záväzky. MD=Dal.
lydinka
14.09.10,10:55
Júúj, veĺmi pekne ďakujem
lydinka
06.10.10,10:35
tak ako si napísala. V podstate urobíš akoby súvahu, na jednej strane majetok /cena jednotlivých komponentov dohodou/ na druhej strane záväzky /v nominálnej hodnote/. Rozdiel je kúpna cena. Fakturuje sa bez DPH - kúpa podniku/časti podniku/.
SRO zaúčtuje nadobudnutie 04., 311, 501/DHM/, ...MD, Dal 321-faktúra od FO, ale aj 321, 325, 379DAl ostatné kúpené záväzky. MD=Dal.

Ok, takže sa k tomu to problemu vraciam.
Teda FO bude napriklad k 31.10.2010 končiť.
Fo má v účtovníctve nejaké záväzky cca 1000€ a pohladávky cca 5000€.
NTB a tlačiarne a neviem čo ohodnoti v nejakej cene napriklad za 1000€.
ČIže aktiva su v tomto pripade 6000€ a zaväzky 1000€. - pasiva.
Môže teda PO kupit FO za 5000€???.
A druha otazka: pohladavky, ktoré PO vlastne odkúpi, môže potom - ked sa teda tí ludia rozhodnú splniť svoje závazky splnit, môže si tieto pohladavky PO dat normálne do prijmov? na pokladnu alebo učet??
A môže si na druhej strane normalne do učtovnictva dať závazky, ktore splati už ako PO???
ĎAKUJEM, dakujem velmi pekne
lydinka
07.10.10,05:19
Ok, takže sa k tomu to problemu vraciam.
Teda FO bude napriklad k 31.10.2010 končiť.
Fo má v účtovníctve nejaké záväzky cca 1000€ a pohladávky cca 5000€.
NTB a tlačiarne a neviem čo ohodnoti v nejakej cene napriklad za 1000€.
ČIže aktiva su v tomto pripade 6000€ a zaväzky 1000€. - pasiva.
Môže teda PO kupit FO za 5000€???.
A druha otazka: pohladavky, ktoré PO vlastne odkúpi, môže potom - ked sa teda tí ludia rozhodnú splniť svoje závazky splnit, môže si tieto pohladavky PO dat normálne do prijmov? na pokladnu alebo učet??
A môže si na druhej strane normalne do učtovnictva dať závazky, ktore splati už ako PO???
ĎAKUJEM, dakujem velmi pekne


PROSIIIM
JM1968
07.10.10,05:59
PROSIIIM
K záväzkom a pohľadávkam sa vyjadrovať nebudem, my sme to riešili tak, že súbežne existovala FO a SRO, poradím aspoň pri invest.majetku - ten majetok, ktorý bol kúpený v ten rok, sme predali SRO za nákupnú cenu, ktorý bol starší a už odpísaný tam sme použili "bulharskú konštantu":) a vystavili faktúru.
Všetko zo skladu FO sa predalo za predajnú cenu - ide o spriaznené osoby. Tiež na faktúru, nikdy sme žiadnu zmluvu o predaji netvorili, keď sme si zisťovali ako a čo treba, bolo to strašne komplikované.
lydinka
07.10.10,10:34
No ide o to, že majiteľ tej sro chce na rok brat uver, a v banke mu povedali, že ak bude jasné, že sa vlastne FO akoby transformovala na PO, tak sa pri úvere zohladnia aj prijmy FO.
Takže zatial ma subeh - je aj FO aj PO, ale FO chce čo najskor zrušit.
Tovar tam nie je žiaden, je tam majetok ako notebooky, tlačiarne a ine kravinky, no su tam pohladavky asi vo vyške 5000€ zavazky za nejakych cca 1000€.
ci vlastne on môže normalne prijat peniaze od tych klientov už do sročky.
Ďakujem
lydinka
14.10.10,06:34
No ide o to, že majiteľ tej sro chce na rok brat uver, a v banke mu povedali, že ak bude jasné, že sa vlastne FO akoby transformovala na PO, tak sa pri úvere zohladnia aj prijmy FO.
Takže zatial ma subeh - je aj FO aj PO, ale FO chce čo najskor zrušit.
Tovar tam nie je žiaden, je tam majetok ako notebooky, tlačiarne a ine kravinky, no su tam pohladavky asi vo vyške 5000€ zavazky za nejakych cca 1000€.
ci vlastne on môže normalne prijat peniaze od tych klientov už do sročky.
Ďakujem

POMOŽE NIEKTO???
profesional
14.10.10,06:42
1. V prvom rade si treba uvedomit ze s.r.o. a zivnostnik nebudu uzatvarat kupno-predajnu zmluvu. Ale ze bude musiet dojst k uzatvoreniu zmluvy o predaji podniku podla Obchodneho zakonnika. To ma uplne ine suvislosti ako kupno-predajna cena.

2. Co sa tyka ocenovania tak cela debata ako tu prebehla je bezpredmetna. Nakolko tym ze pojde o transakciu medzi personalne alebo majetkovo prepojenyi osobami, na stanovenie hodnoty predavaneho majetku bude musiet byt urobeny znalecky posudok. A nasledne budes v s.r.o. uctovat sumy podla znaleckeho posudku. Tj. nema to nic s obstaravacou cenou ani zostatkovou cenou z uctovnistva zivnostnika.
lydinka
14.10.10,11:10
1. V prvom rade si treba uvedomit ze s.r.o. a zivnostnik nebudu uzatvarat kupno-predajnu zmluvu. Ale ze bude musiet dojst k uzatvoreniu zmluvy o predaji podniku podla Obchodneho zakonnika. To ma uplne ine suvislosti ako kupno-predajna cena.

2. Co sa tyka ocenovania tak cela debata ako tu prebehla je bezpredmetna. Nakolko tym ze pojde o transakciu medzi personalne alebo majetkovo prepojenyi osobami, na stanovenie hodnoty predavaneho majetku bude musiet byt urobeny znalecky posudok. A nasledne budes v s.r.o. uctovat sumy podla znaleckeho posudku. Tj. nema to nic s obstaravacou cenou ani zostatkovou cenou z uctovnistva zivnostnika.

No neviem, poznam par prípadov, ale všetci to riešili kupno-predajnou zmluvou.
Nik im nič zatial nevytkol:
Len čo stými pohľadávkami a závazkami stále neviem