tweedle
23.08.10,10:24
Dobrý deň,
aké odvody sa platia za konateľa? Treba s ním uzatvoriť nejakú pracovnú zmluvu?
Ajuška
23.08.10,08:33
je tu o tom popísaného viac než dosť, minimálne tu http://www.porada.sk/t16014-odmena-konatela.html ...zvyšné témy Ti vyhodí vyhľadávač...
tweedle
23.08.10,09:21
len pre uistenie sa :) 4% + 10% ZP a 19% daň z príjmov z odmeny po odrátaní 4%? Je treba vyhlásenie o zdanení príjmov?
vieraaaa
23.08.10,09:28
len pre uistenie sa :) 4% + 10% ZP a 19% daň z príjmov z odmeny po odrátaní 4%? Je treba vyhlásenie o zdanení príjmov?
Áno - odvody a daň, tak ako píšeš.
Pokiaľ nemá podpísané "Vyhlásenie..." v inom zamestnaní a chce si uplatňovať nezdaniteľnú sumu, ták áno.
Inak my máme s konateľom uzatvorenú "Zmluvu o výkone funkcie konateľa" (v zmysle § 66, ods. 3 a § 261 ods. 3 Obchodného zákonníka).
tweedle
23.08.10,10:52
U nás bol 1 konateľ, jeho syn teraz doštudoval tak na neho previedol 51% a sú 2 spoločníci/konatelia,,teraz zistujeme ako by to bola najvýhodnejšie,,,otec je na dôchodku a neberie s firmy peniaze a syn tu chce byť zamestnaný, mať mesačný príjem, ale chce ušetriť na odvodoch
mysimis
23.08.10,11:23
U nás bol 1 konateľ, jeho syn teraz doštudoval tak na neho previedol 51% a sú 2 spoločníci/konatelia,,teraz zistujeme ako by to bola najvýhodnejšie,,,otec je na dôchodku a neberie s firmy peniaze a syn tu chce byť zamestnaný, mať mesačný príjem, ale chce ušetriť na odvodoch

Ak synovi dáte zmluvu o výkone funkcie konateľa, budete odvádzať 14% do ZP /10 + 4/ a 19% daň, ale ak podpíše vyhlásenie k dani, tak bude mať nárok na nezdaniteľnú položku. Funkcia konateľa sa nedá robiť na základe pracovnej zmluvy. Ak chce pracovnú zmluvu, tak musí mať iné pracovné zaradenie a potom odvody budú úplne inél.
tweedle
23.08.10,11:42
preto sa rozhodujeme čo je výhodnejšie čo sa týka odvodov,,takže spravíme zmluvu o výkone funkcie,,,
Lianka
23.08.10,11:52
Dobrý deň,
aké odvody sa platia za konateľa? Treba s ním uzatvoriť nejakú pracovnú zmluvu?

Konatel nemoze mat uzatvorenu pracovnu zmluvu na funkciu konatela. Tato osoba ale moze mat uzatvorenu pracovnu zmluvu na ine cinnosti, ako je napln prace konatela. Vtedy ide o riadny pracovny pomer a odvadzaju sa odvody do vsetkych fondov. Odmena statutara a prijem zamestnanca su dve rozdielne veci, aj z hladiska odvodov.
tweedle
24.08.10,05:19
takže sa rozhodlo, že sa podpíše zmluva o výkone funkcie konateľa. Má konateľ nárok aj na stravné lístky? v zmluve mám prac.dobu od 8:00 do 16:00
Lianka
24.08.10,05:27
Nema. Ma len v pripade, ze o tom rozhodnu zastupcovia zamestnancov, vid. Zakonnik prace.
tweedle
24.08.10,05:31
ja som jediný zamestnanec, takže stačí ak s tým budem súhlasiť, spíšeme, a môže ich poberať?
Lianka
24.08.10,05:35
Pises, ze konatel pracuje na zaklade zmluvy o vykone funkcie konatela, t. j. nie je zamestnanacom. Pokial nema riadnu pracovnu zmluvu, nie je zamestnancom (nema okrem konatelstva pracovny pomer) a teda nemoze tuto vynimku (SL pre konatela) schvalit.

§ 152

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Lianka
24.08.10,05:37
Pozri aj temy "konatel a stravne listky", je ich tu dost.
tweedle
24.08.10,05:40
ja nie som konateľ, ja som jeho riadny zamestnanec
Lianka
24.08.10,05:43
ja nie som konateľ, ja som jeho riadny zamestnanec

Aha, tak potom by to malo byt ok :).
tweedle
24.08.10,05:46
Ďakujem za pomoc,,
tweedle
13.10.10,07:40
Dobrý deň,

náš konateľ je dobrovoľne dôchodkovo poistený. Je potrebná po zaplatení odvodov posielať do SP neaký výkaz, keď na prihláške je stanovený vymeriavací základ?
mysimis
13.10.10,07:50
Dobrý deň,

náš konateľ je dobrovoľne dôchodkovo poistený. Je potrebná po zaplatení odvodov posielať do SP neaký výkaz, keď na prihláške je stanovený vymeriavací základ?

Nie, neposielaš nič.
tweedle
13.10.10,07:52
ďakujem, aj som si myslela ale radšej som si to preverila, jeden nikdy nevie :)