pozdenka
07.11.05,15:12
Ahojte, mám takýto problém a prosím všetkých o radu. Robila som predbežnú daň z príjmu FO typ B.
ČZD z príjmov podľa par. 5 = + 10 800,--
strata z príjmov podľa par. 6 = -149 000,--
ČZD z príjmov podľa par. 8 = + 392 000,--
--------------------------------------------
Základ dane = + 253 800,--

Ak z príjmov podľa par. 6 má stratu, ale celkový ZD je +
Otázka č. 1. - môže si odpočítať nezdaniteľné čiastky na seba a na manželku?
Otázka č. 2. - môže si v tomto prípade uplatniť aj daňový bonus? Mne sa nezdá.
Ale poprosím skúsenejších.

Vopred ďakujem
Monika Kováčová
07.11.05,14:19
Odpoveď 1: môže
Odpoveď 2: môže

Na nezdaniteľnú časť má nárok každý daňovník s trvalým pobytom na území SR ak sa tu zdržiava viac ako 183 dní v roku.
Na daňový bonus má nárok daňovník, ktorý dosiahol základ dane vo výške 50% z minimálnej mzdy.
Muška
07.11.05,14:20
Otázka č. 1 - môže
Otázka č. 2 - nemôže.

§ 33 Daňový bonus ods. 1 - Daňovník, ktorý v zdaň. období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy /Tvoj nemal/, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 asúpň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane z príjmov podľa § 6 /Tvoj nevykázal/.
Muška
07.11.05,14:21
Odpoveď 1: môže
Odpoveď 2: môže

Na nezdaniteľnú časť má nárok každý daňovník s trvalým pobytom na území SR ak sa tu zdržiava viac ako 183 dní v roku.
Na daňový bonus má nárok daňovník, ktorý dosiahol základ dane vo výške 50% z minimálnej mzdy.
Základ dane 50 % ale z par. 5, alebo 6. a nie § 8
pozdenka
07.11.05,14:25
Takto som si to s tým bonusom vysvetlovala aj ja.
Ďakujem velmi pekne za bleskové odpovede.
Prajem krásny zvyšok dňa.
Monika Kováčová
07.11.05,14:28
Odpoveď 1: môže
Odpoveď 2: môže

Na nezdaniteľnú časť má nárok každý daňovník s trvalým pobytom na území SR ak sa tu zdržiava viac ako 183 dní v roku.
Na daňový bonus má nárok daňovník, ktorý dosiahol základ dane vo výške 50% z minimálnej mzdy.
Samozrejme, par. 8 som si v otázke nevšimla, prepáč.
Muška
07.11.05,14:28
ČZD z príjmov podľa par. 5 = + 10 800,--


Pozdenka,
podľa § 33 ods. 7
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Tzn., že ak mu zamestnávateľ vyplatil daňový bonus v mesiaci kedy mal u neho uvedený príjem, nemusí ho vrátiť.