Nepletko
24.08.10,07:12
Ak zamestnávateľ zasiela zamestnancovi výpoveď poštou je možné skrátiť odbernú lehotu na pošte napr. na 5 dní, tak aby výpoveď v prípade, ak ju pošta vráti ako nedoručiteľnú bola riadne doručená? Alebo sa "musí" dodržať 18 dňová odberná lehota na pošte?
Tweety
24.08.10,05:59
Ak zamestnávateľ zasiela zamestnancovi výpoveď poštou je možné skrátiť odbernú lehotu na pošte napr. na 5 dní, tak aby výpoveď v prípade, ak ju pošta vráti ako nedoručiteľnú bola riadne doručená? Alebo sa "musí" dodržať 18 dňová odberná lehota na pošte?
Odberná lehota je rovnaká ako u iných zásielok.
Čo na doručenie ZP?
§ 38
Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

Nepletko
24.08.10,07:20
Odberná lehota nie fixná - 18 dní iba vtedy, ak odosielateľ neurčí inak (bod 21.1 Poštových podmienok - Všeobecná časť, Vnútroštátny styk). Opýtam sa teda inak: Môže skrátenie odbernej lehoty zo strany zamestnávateľa pri výpovedi zasielanej zamestnancovi poštou spôsobiť pochybnosti o jej doručení v prípade, ak si ju adresát (zamestnanec) neprevezme alebo ak ju pošta vráti ako nedoručiteľnú?
Stanislav 1975
24.08.10,07:41
No ja osobne si myslím,že by mala byť dodržaná štandardná dlžka uloženia zásielky( t.j. 18 dní), totiž dobrý právník a najma teraz keď je dovolenkové obdobie by vedel toho zamestnanca z toho dostať, pri vzťahu zamestnanec- zmestnávateľ nieje dovod využívať skrátenú odbernú lehotu....- ako pri súdnom konaní odpovieš na otázku, čo ťa viedlo ku skráteniu odbernej lehoty? Bol na to dovod nejaký, hrozili ti nejaké škody alebo postihy? Toto všetko sa bude na súde dokazovať,lebo ja osobne ak by som tú výpoveď nechcel, tak určite by som s tým išiel na súd...
Nepletko
24.08.10,08:28
Kde je stanovená povinnosť, že odberná lehota v pri doručovaní písomností týkajúcich sa pracovného pomeru musí byť 18 dní a kde uvedená prípadná sankcia - akákoľvek, ak sa to nedodrží?
mlisa
24.08.10,09:36
nikde. Ale ak sa ponahlas natolko ze chces skracovat odbernu lehotu, asi to chces mat co najskor vybavene, preto sa neoplati vymyslat okluky, ktore mozu byt lahko napadnutelne (ja by som voci tomu namietala minimalne rozpor s dobrymi mravmi). Ale inak by ma celkom zaujimalo ako by sa na to pozeral sud :-)
brčko
24.08.10,14:05
tiež by ma to zaujímalo, ako by to brali na súde. Mali sme taký prípad, ked zamestnancom nedali hned výpovede, chceli ich zaslať poštou a hrozilo, že to prvezmú až další kalend. mesiac (bolo to presne ked sa menil Zákonník práce august-sept. 2007, dovtedy bol nárok bud na výpovednú lehotu alebo na odstupné), takže by to bolo pre zamestnávatela podstatne drahšie. Nakoniec radšej zvolili osobné doručenie, aj ked to bolo na druhom konci republiky.

Niektoré firmy štandardne dávajú 10dnovú odbernú lehotu pri doručovaní zákazníkom. Ale neviem, či používajú túto odbernú lehotu aj pri doručovaní pre zamestnancov.
Mária27
24.08.10,19:07
Odberná lehota nebola vždy 18 dňová, najdlšie doteraz bola pevné 15 dňová. Preto jej dĺžka nie je podstatná.

Zákonník práce má špecifické podmienky na zasielanie výpovednej lehoty, neplatí napr. ako v obč. súdnom poriadku, že keď sa nezdržuje počas výpovednej lehoty v mieste doručenia, nepovažuje sa vrátená zásielka za doručenú.
Výpoveď sa však môže zaslať poštou len v prípade, ak ju nemožno doručiť osobne.
Nefer
30.08.10,08:56
Chcela by som sa informovať, či sa za doručenú výpoveď (prevzatú) zamestnancovi, považuje výpoveď podpísaná.. teda, či osobné prevzatie musí zamestnanec potvrdiť svojim podpisom. ďakujem.:confused:
Mária27
30.08.10,09:01
Podpísaná výpoveď zamestnancom je doručená. Pre prípad, že odmietne podpísať, pripravte si dvoch svedkov.
Tweety
30.08.10,09:13
Chcela by som sa informovať, či sa za doručenú výpoveď (prevzatú) zamestnancovi, považuje výpoveď podpísaná.. teda, či osobné prevzatie musí zamestnanec potvrdiť svojim podpisom. ďakujem.:confused:
Ja som na výpoveď, ktorú dostávali na pracovisku, uvádzala prevzal dňa.... tam sa mi dotyčný podpísal, dostal jeden exemplár a bolo to.
Nefer
30.08.10,09:17
Ďakujem za odpovede. Pasujem sa s tou alternatívou, keby nechcel podpísať... tí dvaja svedkovia budú stačiť? A je to vybavené? :confused:
ivka70
30.08.10,09:45
Ďakujem za odpovede. Pasujem sa s tou alternatívou, keby nechcel podpísať... tí dvaja svedkovia budú stačiť? A je to vybavené? :confused:

Ano, budu, podpisu sa oni na vypoved pod vetu v style zamestnanec odmietol podpisat prevzatie ...dna, podpis
ľudka
30.08.10,09:48
Ano, budu, podpisu sa oni na vypoved pod vetu v style zamestnanec odmietol podpisat prevzatie ...dna, podpis

Ja tam zvyknem dať ešte: zamestnanec oboznámený s výpoveďou dňa:.... za prítomnosti svedkov:.....................
....
IMIP
30.08.10,09:59
mne sa stal taky pripad zamestnanec nafukal 1,90promile, bol poslanz domov s tym ze na druhy den sa to doriesi no ostal na chorel a uz neprisiel. moze dostat aj tak vypoved?
Ančika
30.08.10,10:39
mne sa stal taky pripad zamestnanec nafukal 1,90promile, bol poslanz domov s tym ze na druhy den sa to doriesi no ostal na chorel a uz neprisiel. moze dostat aj tak vypoved?
Ak podpísal zápis z kontroly alkoholu na pracovisku s uvedeným výsledkom + svedkovia, tak je to dôvod na okamžité skončenie PP. Je dobré mať to uvedené aj vo VP smernici, že zistené požitie alkoholu na pracovisku = okamžité skončenie PP. Tu by mu nepomohla ani PN-ka.
Tweety
30.08.10,10:40
mne sa stal taky pripad zamestnanec nafukal 1,90promile, bol poslanz domov s tym ze na druhy den sa to doriesi no ostal na chorel a uz neprisiel. moze dostat aj tak vypoved?
Áno, môže. Zákaz výpovede podľa §64 ZP odst. 3 sa na neho nevzťahuje.
IMIP
30.08.10,10:40
ale teraz co mam ist za nim domov a dat mu vypoved?
IMIP
30.08.10,10:41
ale ako ju mu mam dat? postou istotne ju nepreberie. tak mam ist za nim domov?
Tweety
30.08.10,10:43
ale ako ju mu mam dat? postou istotne ju nepreberie. tak mam ist za nim domov?
BuĎ mu dáte výpoveď, alebo okamžite s ním skončíte PP podľa §68. Je to na vás.
Ančika
30.08.10,10:46
Poslať doporučene s doručenkou. Na doručenku napíš, čo je v obálke. Ak nepreberie, pošta to vráti s poznámou, že adresát odmietol prevziať. Nevadí, ten deň, keď to odmietol prevziať sa posudzuje ako keby to bolo doručené a tým dňom mu skončí PP.
IMIP
31.08.10,06:37
dakujem uu je to vybavene