misah
07.11.05,17:45
Platí zamestnávateľ zamestnancovi ktorý ochorel v ochrannej lehote náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Neplatí všetko sociálna poisťovňa?
Ingrid G.
07.11.05,17:15
Náhradu príjmu zamestnávateľ neplatí - nie je už Vašim zamestnancom. Nemocenské mu platí SP. Vyhľadaj si v starších príspevkoch, bolo už o tejto téme dosť písané.
IvetaBA
06.04.06,08:33
Chcela by som sa opytat, ci mam narok byt na PN ak mi 11.4.2006 konci materska dovolenka. Este mam zvysnych 25 dni dovolenky za roky 2005 a 2006 o ktore cerpanie by som chcela poziadat zamestnavatela a hlavne mam problem s chrbticou. Mozem sa dat vypisat lekarke a poberat aj nemocenske davky aj rodicovsky prispevok a odniest PNku do prace, ked chcem pokracovat rodicovskou dovolenkou? A co mam vlastne spravit skor, napisat ziadost o cerpanie dovolenky a nasledny nastup na rodicovsku dovolenku a priniest PN alebo najprv priniest PN a po skonceni PN poziadat o cerpanie dovolenky a nastup na rodicovsku dovolenku - vobec tomu nechapem:(

Dakujem.
Chobot
06.04.06,09:32
Chcela by som sa opytat, ci mam narok byt na PN ak mi 11.4.2006 konci materska dovolenka. Este mam zvysnych 25 dni dovolenky za roky 2005 a 2006 o ktore cerpanie by som chcela poziadat zamestnavatela a hlavne mam problem s chrbticou. Mozem sa dat vypisat lekarke a poberat aj nemocenske davky aj rodicovsky prispevok a odniest PNku do prace, ked chcem pokracovat rodicovskou dovolenkou? A co mam vlastne spravit skor, napisat ziadost o cerpanie dovolenky a nasledny nastup na rodicovsku dovolenku a priniest PN alebo najprv priniest PN a po skonceni PN poziadat o cerpanie dovolenky a nastup na rodicovsku dovolenku - vobec tomu nechapem:(

Dakujem.

Dovolenku si nemusíš vyčerpať medzi materskou a rodičovskou dovolenkou. Najlepšie je rovno z materskej prejsť na rodičovskú. Riadna dovolenka Ti zostane, tú si môžeš vyčerpať, keď sa vrátiš z rodičovskej. Zamestnávateľa len listom požiadaš o čerpanie rodičovskej dovolenky (musí Ti vyhovieť) a uvedieš na akú dobu (neskôr môžeš predlžovať až do 3 rokov - pozri z. 311/2001 § 166).

Na nemocenské dávky počas poberania rodičovského príspevku asi nárok nebudeš mať, lebo počas rodičovskej dovolenky sa nemocenské poistenie prerušuje (§ 26 ods. e, zákona 461/2003).

Nezabudni požiadať úrad práce a ostatných vecí o vyplácanie rodičovského príspevku počas rodičovskej dovolenky.
ajobs
06.04.06,14:45
Na nemocenské dávky počas poberania rodičovského príspevku asi nárok nebudeš mať, lebo počas rodičovskej dovolenky sa nemocenské poistenie prerušuje (§ 26 ods. e, zákona 461/2003)

Ak si bola na materskej dovolenke, a chceš ísť na rodičovskú dovolenku a si súčasne chorá, máš nárok na nemocenské, pretože počas materskej dovolenky sa nemocenské poistenie neprerušuje. Prerušuje sa iba počas rodičovskej dovolenky. Takže môžeš poberať aj nemocenské aj rodičovský príspevok.
IvetaBA
07.04.06,08:57
Takze hned po ukonceni materskej dovolenky mam sa ist dat vypisat a odniest to do prace? Lebo na materskej sa nemozem dat vypisat (to mi tvrdili, ze 2 nemocenske davky sa nemozu poberat). Musi mi ta PNka presne nadvazovat na ukoncenie materskej dovolenky a z coho sa mi bude vyratavat? Dakujem.
Chobot
07.04.06,09:44
Takze hned po ukonceni materskej dovolenky mam sa ist dat vypisat a odniest to do prace? Lebo na materskej sa nemozem dat vypisat (to mi tvrdili, ze 2 nemocenske davky sa nemozu poberat). Musi mi ta PNka presne nadvazovat na ukoncenie materskej dovolenky a z coho sa mi bude vyratavat? Dakujem.

To je pravda, že zákon o soc. poistení vylučuje poberanie súčasne viacerých dávok soc. zabezpečenia (počas poberania materského nie je nárok na poberanie nemocenského).

To, či cez rodičovskú dovolenku máš nárok na nemocenské dávky, neviem jednoznačne povedať. Je pravdou, že nemocenská dávka je sociálna dávka, kým rodičovský príspevok je finančná pomoc, ktorú vypláca úrad práce a ostatných vecí, takže z tohto hľadiska sa nárok nevylučuje.

Záon o cos. poistení hovorí, že nemocenské poistenie sa počas rodičovskej dovolenky prerušuje. Teraz je podstatné to, či v tomto prípade platí ochranná lehota podľa § 32 ods. 1:

1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

Tam sa však hovorí, že ochranná lehota je po zániku poistenia, nie pri prerušení poistenia. Takže som na pochybách, lebo ak je poistenie prerušené, tak nárok na nemocenské dávky nevzniká. Ak je však prerušené a platí ochranná lehota, tak je možné v tejto lehote uplatniť nárok (predložiť potvrdenie o PN). Ak by si mala nárok, tak dávka sa bude vypočítavať z vymeriavacieho základu odvodov na nemocenské poistenie počas rohodujúceho obdobia, kedy si pracovala (predchádzajúci kalendárny rok).

Nech sa skúsia ozvať takí, ktorí s tým majú praktickú skúsenosť, lebo zo zákona to neviem jednozančne vydedukovať.

Alebo zavolaj do soc. poisťovne, opýtaj a na to a daj nám potom vedieť ako to je.
alex1
24.08.06,07:22
Ako je to v prípade, že dá zamestnanec výpoveď, nenahlási sa na UP (je dobrovolne nezamestnaný) a ide na PN. Aká je jeho ochranná lehota, kráti sa alebo nie?
alex1
24.08.06,07:50
nikto neskúsi?
jankasm
24.08.06,08:09
nikto neskúsi?

No neviem, ale prečo by sa mala krátiť?
Mal by mať ochrannú lehotu 42 dní.
alex1
24.08.06,08:12
Ďakujem Aj ja som toho názoru. Ale prišiel sa popýtať s tým, že mu niekto hovoril, že keď je dobrovolne nezamestaný, tak má ochrannú lehotu 7 dní. V zákone som nič nenašla, tak som mu povedala, že je to hlúposť, ale aj tak som si to chcela overiť.
ajobs
24.08.06,11:16
Ďakujem Aj ja som toho názoru. Ale prišiel sa popýtať s tým, že mu niekto hovoril, že keď je dobrovolne nezamestaný, tak má ochrannú lehotu 7 dní. V zákone som nič nenašla, tak som mu povedala, že je to hlúposť, ale aj tak som si to chcela overiť.

Všetko závisí od toho, koľko trvalo nemocenské poistenie:
1. ak trvalo dlhšie ako 42 dní, potom ochranná lehota je 42 dní,
2. ak trvalo kratšie ako 42 dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie.
Napr. pracovný pomer trval 7 dní, ochranná lehota je 7 dní ( § 32 zákona o sociálnom poistení ).