maria.removcikova
24.08.10,09:39
Dobry den ako sa mozem vyhnut dani z vyhry?Som student. Mozem napisat vyhru na brata co ma 15, nebude to vtedy oslobodene od dane?Alebo babku co ma 70?Niesu nejake vynimky v tomto?Mam zivnost mozem si to napisat na firmu?Potom si mozem ale uplatnit vydavky ci ako to funguje?Dakujem
veronikasad
24.08.10,07:49
O akú výhru ide ?(uveď prosím aj sumu) Ako sa dá výhra napísať na niekoho iného ?
Lianka
24.08.10,07:54
Nemusi to byt take zle, ako sa ti na prvy poklad zda. Ak nemas ine prijmy, resp. v zavislosti od ich vysky a od vysky vyhry, pri uplatneni nezdanitelnej casti dane ti ziadna danova povinnost vyjst nemusi.

Na babku urcite nie, ta nema narok na nezdanitelnu cast zakladu dane.

Vyhra sa iste neda prepisat na niekoho ineho :).

Udaj sumu, idealne aj tvoj predpokladany prijem za tento rok, a dozvies sa aspon zhruba vysledok.
Zita5
24.08.10,08:04
Prepis výhry nie je tak jednoduchý , lebo výhra je adresná .Nad tým ani neuvažovať .Treba napísať o akú výhru sa jedná, ako sa písalo vyššie .
maturantka
24.08.10,08:20
Dovolím sa spýtať. Syn, 10 r. vyhral víkendový pobyt na ranči. Ešte minulý rok, nevieme cenu. Nepodali sme DP. Pravdupovediac, ma to nenapadlo. Nemal v tejto súvislosti povinnosť usporiadateľ? Ďakujem pekne za ochotu vyjadriť sa.
veronikasad
24.08.10,08:21
Dovolím sa spýtať. Syn, 10 r. vyhral víkendový pobyt na ranči. Ešte minulý rok, nevieme cenu. Nepodali sme DP. Pravdupovediac, ma to nenapadlo. Nemal v tejto súvislosti povinnosť usporiadateľ? Ďakujem pekne za ochotu vyjadriť sa.
Akým spôsobom vám bola oznámená výhra ?
Lianka
24.08.10,08:30
Dovolím sa spýtať. Syn, 10 r. vyhral víkendový pobyt na ranči. Ešte minulý rok, nevieme cenu. Nepodali sme DP. Pravdupovediac, ma to nenapadlo. Nemal v tejto súvislosti povinnosť usporiadateľ? Ďakujem pekne za ochotu vyjadriť sa.

§ 8 http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#8

(10) Z príjmov podľa odseku 1 písm. i) a j), okrem nepeňažnej výhry alebo ceny, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny. Ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, zníži sa táto cena o sumu pripadajúcu na túto odmenu, pričom táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6.
maria.removcikova
24.08.10,13:49
dakujem za zaujem, vyhra ma hodnotu 1000e, a moj prijem zo zivnosti tento rok bude cca 1000e. No a ta vyhra myslim tak ze som tam zatial iba pod nickom, a menom, a je to sutazna hra a si myslim ze by sa dalo povedat ze sutazil co ja viem moj brat alebo babka tak som sa to rozhodol napisat na nu.
Lianka
24.08.10,17:08
Nesla by som do konstrukcii, kto sutazil: ci brat, ci niekto iny.

Neviem, coho sa obavate. Ak je to tak, ako pisete, prijem 1000 EUR dar + 1000 EUR prijem zo zivnosti (a to este nehovorime o vydavkoch) zodpoveda 2 000 EUR. Pokial nie ste poberatelom starobneho dochodku (co zrejme nie ste) mate narok na uplatnenie nezdanitelnej casti na danovnika (nieco cez 4000 EUR), t. j. ziadna danova povinnost Vam z tejto sumy nevyjde.

Po lopate povedane: aj napriek tomu, ze mate povinnost priznat dar, vzhladom na vysku dalsich prijmov nebudete ziadnu dan platit = dan je 0 EUR.
maturantka
24.08.10,18:02
Akým spôsobom vám bola oznámená výhra ?

syn ju prebral na mestských slávnostiach od primátora. Taký poukaz do ruky a ostatné sme si mali sami dohodnúť (termín, počet osôb) u prevádzkovateľa rekreačného zariadenia.
maria.removcikova
24.08.10,19:55
ahha cize nebude dan jasne, vlastne a keby mi to tento rok vyslo nad 2000 cize polka z tej sumy 4000e vtedy podavam danove priznanie aj ked mi dan vyjde nula ze?
SamuelSK
02.09.10,18:39
Nie je nahodou vyhra pod istu sumu (5000 eur alebo 10000 eur) oslobodena od dane? Opravte ma ak sa mylim..
ivka70
02.09.10,19:21
Nie je nahodou vyhra pod istu sumu (5000 eur alebo 10000 eur) oslobodena od dane? Opravte ma ak sa mylim..

Je, ale len do do vyska 5000 Sk , co je zhruba 166 EUR :).
SamuelSK
02.09.10,19:57
jaj tak, tak to je vysmech 5000 Sk... dik za opravenie :)
marjankaj
02.09.10,21:28
dakujem za zaujem, vyhra ma hodnotu 1000e, a moj prijem zo zivnosti tento rok bude cca 1000e. No a ta vyhra myslim tak ze som tam zatial iba pod nickom, a menom, a je to sutazna hra a si myslim ze by sa dalo povedat ze sutazil co ja viem moj brat alebo babka tak som sa to rozhodol napisat na nu.

Ak budeš mať príjem menší ako 2012,85 € nemusíš ani podávať daňové priznanie.