verap
07.11.05,18:21
SHR,JU
V decembri 2004 sme dostali dotáciu na poln.pôdu za rok 2004. Osivá a hnoji-
vá sme nakúpili v marci 2004. Mala som dať do príjmu ovplyv.základ dane za r.2004 časť dotácie v sume výdavku na osivo... aj keď dotácia prišla v decembri a nákup bol v marci? Ja si myslím, že áno lebo príjem súvisel s výdavkom účtovaným v zdaň.období, v ktorom bol prijatý. A ako je to s nepoužitou dotáciou. Mám ju evidovať v knihe záväzkov? Poraďte mi, prosím.
verap
07.11.05,18:07
Prosím, prosím poraďte mi niekto. :mee:
Paula
07.11.05,18:10
SHR,JU
V decembri 2004 sme dostali dotáciu na poln.pôdu za rok 2004. Osivá a hnoji-
vá sme nakúpili v marci 2004. Mala som dať do príjmu ovplyv.základ dane za r.2004 časť dotácie v sume výdavku na osivo... aj keď dotácia prišla v decembri a nákup bol v marci? Ja si myslím, že áno lebo príjem súvisel s výdavkom účtovaným v zdaň.období, v ktorom bol prijatý. A ako je to s nepoužitou dotáciou. Mám ju evidovať v knihe záväzkov? Poraďte mi, prosím.ja neviem poradiť, našla som ti aspoň toto pre začiatok:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=12737&highlight=dot%E1ci%2A
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10500&highlight=dot%E1ci%2A
ondrejvla
07.11.05,18:16
SHR,JU
V decembri 2004 sme dostali dotáciu na poln.pôdu za rok 2004. Osivá a hnoji-
vá sme nakúpili v marci 2004. Mala som dať do príjmu ovplyv.základ dane za r.2004 časť dotácie v sume výdavku na osivo... aj keď dotácia prišla v decembri a nákup bol v marci? Ja si myslím, že áno lebo príjem súvisel s výdavkom účtovaným v zdaň.období, v ktorom bol prijatý. A ako je to s nepoužitou dotáciou. Mám ju evidovať v knihe záväzkov? Poraďte mi, prosím.Ak som dobre pochopila, ty si skôr nakúpila a až potom si dostala dotáciu? Podľa toho bola účelová a ty si musela zdokladovať použitie dotácie, áno?
V tom prípade ak ti zostala nepoužitá dotácia, máš zápis a zúčtovanie dotácie s tým, že môže byť použitá v budúcom období, vtedy máš príjem a výdaj a kniha záväzkov. Ak nemáš povolenie, že môže byť použitá v budúcom období, mala by si nepoužitú dotáciu dať do príjmov a zdaniť.

Vidím, že ma Paula predbehla.
verap
07.11.05,18:30
Teda urobila som dobre, keď som časť dotácie dala do príjmu za rok 2004, i keď ako ty hovoríš som najprv nakúpila a až potom dostala?
Nepoužitú dotáciu môžem použiť aj neskôr.
verap
07.11.05,18:52
Haló, haló je tam niekto?
andrej_rv
07.11.05,18:57
Podľa mojich informácií sú poľnohospodárske dotácie na pôdu vyplácané na úhradu časti vynaložených ale bližšie nešpecifikovaných nákladov. Vyplácajú spätne na základe výmery a ďalších podmienok, ich použitie nie je potrebné dokladovať. Jednoducho povedané - podľa mňa celá výška dotácie z decembra 2004 (aj nevyčerpaná !) je v plnej výške príjmom ovplyvňujúcim daň v roku 2004. Iné by bolo, ak by šlo o nejakú účelovú dotáciu, viazanú napr. na nákup osív, hosp.zvierat a pod.,
v takom prípade by sa do zdaniteľného príjmu započítala len časť zodpovedajúca vynaloženým nákladom.
Problém by bolo najvhodnejšie konzultovať na príslušnom pracovisku Poľnohospodárskej platobnej agentúry, ktorá dotácie poskytuje, alebo pozrieť na webových stránkach Ministerstva poľnohospodárstva.
renča1
07.11.05,18:57
SHR,JU
V decembri 2004 sme dostali dotáciu na poln.pôdu za rok 2004. Osivá a hnoji-
vá sme nakúpili v marci 2004. Mala som dať do príjmu ovplyv.základ dane za r.2004 časť dotácie v sume výdavku na osivo... aj keď dotácia prišla v decembri a nákup bol v marci? Ja si myslím, že áno lebo príjem súvisel s výdavkom účtovaným v zdaň.období, v ktorom bol prijatý. A ako je to s nepoužitou dotáciou. Mám ju evidovať v knihe záväzkov? Poraďte mi, prosím.

Účtovanie dotácií je predmetom samos.ustanoven.§10 b postupov účtovania.
Toto ustanov.upresňuje účtovanie dotácií vo väzbe a v súlade s § 17 ods.3 písm.h) zákona o dani z príjmov, v zmysle ktorého sa do základu dane nezahrňa dotácia, podpora,príspevok v tom zdaňov.období, v ktorom boli´prijaté, ak neboli v tomto období aj použité na úhradu výdavkov. Uvedené dotácie sa zahrnú do základu dane:
-postupne vo výške odpisov z majetku nadobudnutého z dotácie ( alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške dotácie použitej na obstaranie odpisov. majetku),
- v období čerpania dotácie, ak dotácia nesúvisí s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom bola prijatá.Dotácie sa účtujú v sústave jednod.účtov. nasledovne:
1) ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskyt.dotácie (pohľadávka zanikne v deň prijatia dotácie),
2) ak je dotácia poskyt.vopred pred splnením podmienok, účtuje sa v knihe záväz. o vzniku záväz. z titulu splnenia podmienok daných pre poskyt.dotácie ( záväzok zanikne splnením daných podmienok).

Uvediem príklad:

Podnikateľ obdržal dotáciu vo výške 150 tis.v auguste 2005, ktorá je určená na úhradu prevádz.nákladov (nákup materiálu 80 000,00 vo februári 2006, služby 70 000,00 v marci 2006.) Ako bude vyzerať prijatie dotácie v účtov.podnikateľa?

Je zrejmé, že dotácia bola poskyt.vopred, pred splnením podmienok jej čerpania. Možno predpokladať, že projekt, na ktorý je určená dotácia, bude realizovaný až v r.2006. Od toho sa bude odvíjať aj spôsob účtovania a zahrnovania dotácie do základu dane.

8/2005 deň prijatia dotácie:
-do knihy závazkov sa zaúčtuje
vznik závazkov podľa §10 b postupov účtovania-závaz.vo výške prijatej dotácie t.j. 150tis.
-do peňaž.denníka sa zaúčtuje prijatie dotácie:
stlpec peňaž.prostried. v banke-príjem 150 tis.
stlpec príjmy neovpl.základ dane -dotácie 150 tis.

2/2006 deň použitia dotácie - nákup materiálu:
-do knihy závazkov sa zaúčtuje
zníženie závazkov z dôvodu splnenia podmienok ustanov.pre poskytnutie dotácie
zníženie závazku o výšku použitej dotácie ( o sumu nákup mater.) t.j. 80000,00 zostatok záväzku 70 tis.
- do peň.denníka sa zaúčtuje nákup:
stlpec peň.prostried. v banke výdaj 80 tis.
stlpec výdavky vynalož.na dosiahntie, zabezpeč. a udržanie príjmov - nákup materiálu 80 tis.

3/2006 deň použitia dotácie-nákup služieb
- do knihy záv.sa zaúčtuje:
zníženie závaz. z dôvodu splnenia podmienok ustanov.pre poskytnutie dotácie
zníženie závazku o výšku použitej dotácie ( o náklady na obstar. služieb) t.j. 70 tis., zostatok závazku 0 SK
- do peňaž.denníka sa zaúčtujú náklady na obstar. služieb:
stlpec peňaž.prostried. v banke - výdaj 70 tis.
stlpec výdav.vynalož.na dosiah., zabezpeč. a udržanie príjmov - prevádz.réžia 70 tis.

k 31.12.2006 deň , ku ktorému sa zostavuje účtov.závierka:
-do peňaž.denníka sa zaúčtujú uzávier.operácie podľa § 17 ods.3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
-stlpec príjmy zahrnované do základu dane - ostatné 150 tis.


Uvediem ešte opačný prípad čiže tvoj prípad:

Podnikateľ obstaral technol.z vlastných zdrojov vo výške 150 tis. v auguste 2005. Na obstaranie tohto majetku obdrží v januári r.2006 dotáciu vo výške 50% nákladov.
Je zrejmé, že dotácia na obstaranie hmot.majet. bude poskytnutá až následne, po preukáz. splnenia podmienok jej čerpania. Od tohto sa bude odvíjať aj spôsob účtovania a zahrnovan. dotácie do základu dane.

8/2005 deň obstar.majetku:
v knihe dlhod.majet.sa zaevid:
-názov,popis,dátum obstar., atd...
do knihy pohľadávok sa zaúčtuje:
-vznik pohľadáv. podľa §10 b postupov.účtov.
-pohľadávka vo výške očakávaného nároku na dotáciu t.j. 75 tis.
do peňaž. denníka sa zaúčtuje nákup majetku:
a to stlpec peň.prost.v banke-výdaj 150 tis.
a to stlpec výdavky nezahr.do základu dane - nákup majetku 150 tis.

k 31.12.2005 deň ku ktorému sa zostav.účt.závierka:

- do peňaž.denníka sa zaúčtujú odpisy prislúch. 1. roku odpisov. (pokiaľ sa daňovník nerozhodne prerušiť odpis.) do stlpca výdavky vynalož.na dosiah. a udžanie príjmov-prev.réžia odpisy t.j. 37 500,00

1/2006 deň prijatia dotácie
do knihy pohľad.sa zaúčtuje zánik pohľad. podľa §10 b postupov účtovania:
pohľadávka vo výške skôr zaúčtov.nároku na dotáciu t.j. 75 tis.
do peňaž.denníka sa zaúčtuje príjem dotácie:
peňaž.prostriedky v banke-príjem 75 000,00
príjmy neovplyv.základ dane -dotácia 75 000,00

k 31.12.2006 deň ku ktorému sa zostavuje účtov.závierka:
do peňaž.denníka sa zaúčtuje:
odpisy prislúch. 2.roku odpisovania ( pokiaľ sa daňov.nerozhodol v 1.roku prerušiť odpisov., alebo nerozhodne prerušiť odpisov.)
-stlpec výdav.vynalož.na dosiah.príjmov - prev.réžia odpisy 37 500,00
suma dotácie prislúchaj. odpisom v súlade s §17 ods.3 písm.h) bod 1 zákona o dani z príjmov.
stlpec príjmy zahrnov.do základu dane - ostatné 37 500,00

k 31.12.2007 bude sa postupovať ako v r.2006 akurát pôjde o odpisy 3 roku ak sa daňov. nerozhodol v 1 a 2 roku prerušiť odpisovanie , alebo nerozhodne prerušiť odpisov.

Dúfam, že som ti aspoň trochu pomôhla. Pekný večer
verap
07.11.05,19:05
Ďakujem Vám pekne za rady, z každého som si zobrala niečo.
Príjemný zbytok večera a dobrú noc.