fcterdad
24.08.10,13:05
neviem či mi niekto pomôžete ale pred odchodom za právnikom som sa chcela spýtať aj vás. Máme byt ktorý je ešte stále družstevný, vyrastala som tam so svojimi bratmi a mamou. Otec tam nežije už približne 18 rokov. Neplatil inkaso, nájom len smiešne výživné. Rodičia žial nie sú rozvedení a tu je ten problém. Chcela by som vedieť či má otec nárok na polovicu bytu keď naň neprispel ani korunu ale v zmluve je stále uvedený, nakolko mama to neriešila. On má vlastný dom a nejaké pozemky takže problém s bývanim nemá. Tak ak s tým má niekto nejakú skúsenosť budem vďačná za každú radu ako ho z toho celého procesu s odkúpením a následným prepísaním na jedno z JEHO detí vynechať. :confused::confused::confused:
buchač
24.08.10,11:46
neviem či mi niekto pomôžete ale pred odchodom za právnikom som sa chcela spýtať aj vás. Máme byt ktorý je ešte stále družstevný, vyrastala som tam so svojimi bratmi a mamou. Otec tam nežije už približne 18 rokov. Neplatil inkaso, nájom len smiešne výživné. Rodičia žial nie sú rozvedení a tu je ten problém. Chcela by som vedieť či má otec nárok na polovicu bytu keď naň neprispel ani korunu ale v zmluve je stále uvedený, nakolko mama to neriešila. On má vlastný dom a nejaké pozemky takže problém s bývanim nemá. Tak ak s tým má niekto nejakú skúsenosť budem vďačná za každú radu ako ho z toho celého procesu s odkúpením a následným prepísaním na jedno z JEHO detí vynechať. :confused::confused::confused:

Svojho času , keď sme odkupovali byt , mala podobný problém susedka ...
Tá bola k tomu ešte rozvedená a aj tak musel jej ex dať ten nejaký súhlas na tento úkon , že sa vzdáva tých práv atď....
Mala šťastie , ex bol normálny , problémy nerobil ...

Čiže odpoveď :

Nevynecháte ho moja , ej veru nie ...
Len a iba dobrým slovom a nejakou tou argumentáciou si pomôžete , presvedčíte...inak smola ...:rolleyes:
VieraPopluharova
24.08.10,11:59
neviem či mi niekto pomôžete ale pred odchodom za právnikom som sa chcela spýtať aj vás. Máme byt ktorý je ešte stále družstevný, vyrastala som tam so svojimi bratmi a mamou. Otec tam nežije už približne 18 rokov. Neplatil inkaso, nájom len smiešne výživné. Rodičia žial nie sú rozvedení a tu je ten problém. Chcela by som vedieť či má otec nárok na polovicu bytu keď naň neprispel ani korunu ale v zmluve je stále uvedený, nakolko mama to neriešila. On má vlastný dom a nejaké pozemky takže problém s bývanim nemá. Tak ak s tým má niekto nejakú skúsenosť budem vďačná za každú radu ako ho z toho celého procesu s odkúpením a následným prepísaním na jedno z JEHO detí vynechať. :confused::confused::confused:

Najlepsie ist za pravnikom, ktory by spisal cestne prehlasenie, ze otec sa vzdva bytu v prospech detí, alebo by dal urobit prepis svojho podielu v bytovom druzstve, kedze sa jedna o druzstevny byt v prospech deti, alebo matky. Inak to zrejme nepojde. Este sa snad poradit s pravnikom, kedze matka preukazatelne platila vsetky naklady spojene s uzivanim bytu ci moze ist o tzv . vydrzanie, ale podla mna najlepsie ak sa otec dobrovolne vzda podielu na druzstevnom byte.
sarasara
24.08.10,18:01
Zájdi na bytové družstvo a spýtaj sa, čo potrebuješ k tomu, aby si spomínaný byt mohla odkúpiť. Myslím, že najlepšie by bolo previesť užívacie práva k bytu na osobu, ktorá sa má stať vlastníkom bytu.
Ak bude mať užívacie právo, môže byt odkúpiť od bytového družstva.
Teda na bytové družstvo a ak dostaneš doklady k prevodu, s tým za matkou a otcom. Ak ti to podpíšu, staneš sa užívateľom a môžeš odkupovať.
Mária27
24.08.10,18:22
Čo tým mslíš, že "neprispel ani korunu ale v zmluve je stále uvedený"? Kedy vznikol nárok na uzavretie zmluvy o nájme/užívaní družstevného bytu (pridelenie bytu) a kedy bola zmluva uzavretá: počas manželstva, alebo pred ním? Je to dôležité - či sa otec stal zo zákona aj družstevníkom, alebo len nájomcom.

Druhá možnosť - nezaručená, možno vyjde - ak neprispel na družstevný byt, skúsiť namietať, že byt (členský podiel) nevošiel do BSM. Tiež skúsiť zrušiť spoločný nájom bytu z dôvodu, že sa nepodiela na nákladoch. Možno ani nevie, že je družstevník. Skúsiť rozdeliť BSM počas manželstva (nestará sa, vzniká škoda) ... nech sa s tým právnik pohrá, dohodne s družstvom ... stojí to za to. Nie že z vás vytiahne veľké peniaze!