vladan
21.05.04,13:30
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.
Katty
02.07.04,07:47
Môj názor: zákon hovorí o povinných príspevkoch poskytovaných zo soc.fondu (§7 ods.3), po ich odpočítaní zostatok prostriedkov môže použiť na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Ak použitie nie je bližšie určené v kolektívnej zmluve tak je to na zamestnávateľovi vrátane výšky príspevkov.
misurka
08.12.04,07:05
Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
Dada
08.12.04,07:14
Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
Áno, samozrejme.
erika527
09.12.04,08:13
Môžeme zaplatiť firemnú večeru zo sociálneho fondu kde sa zúčastní každý zamestnanec?
Ďakujem.
ricij
09.12.04,08:16
Môžeme zaplatiť firemnú večeru zo sociálneho fondu kde sa zúčastní každý zamestnanec?
Ďakujem.Ani nemusí každý. Buď to daj ako 513, alebo zo SF a potom to musíš každému, kto sa zúčastnil zdaniť.
erika527
09.12.04,08:52
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
vladan
09.12.04,08:53
dovoľujem si tvrdiť, že sa Erika527 mýli :-)
ricij
09.12.04,08:53
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?Staré dobré časy.
ricij
09.12.04,08:55
dovoľujem si tvrdiť, že sa Erika527 mýli :-) Héj vladan, skáčeš mi do reči, tak to nie je za lentilku.

Tu je to za lentilku:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=3600
Valika
10.12.04,07:38
Aké je v roku 2004 povinné čerpanie SF? Ostalo nezmenené oproti r.2003? Je správne ak 30 %-stravovanie, 20%-na dopravu z celoročnej povinnej tvorby SF? Chceme totiž kúpiť vianočné poukážky pre zamestnancov zo SF, potom ich hodnotu zdaním 19%? Dakujem
deha
28.12.04,07:22
Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
erika527
28.12.04,07:27
Tento rok my sme kúpili pernamentku na tenis. Akým spôsobom treba zdaniť u zamestnanca? Jednoducho zvýšiť základ dane pri vypočítaní miezd alebo akým spôsobom?
Ďakujem.
vladan
28.12.04,08:02
Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
bolo to zrušené 1.1.2004 a to novelou zákona o dani z príjmov č. 595/2003. Táto novela nahradila zákon č. 366/1999, ktorý v § 6 ods. 8 bod 8 hovoril o tomto oslobodení. Ak si pozrieš novelu č. 595/2003 tak v § 5 už nič také nenájdeš :-(
Pekný deň
deha
28.12.04,08:26
Dakujem, super lopatisticky, nejak som sa dostala do chaotickej polohy a nie a nie to nájsť, veľmi mi to pomohlo.
dvd
28.12.04,08:27
My mame priemerne 5 zamestnancov (obmienaju sa). SF plnime od vzniku spolocnosti (r.1997). Este sa z neho ani raz necerpalo, lebo na tom nema nikto zaujem. Je tam asi 8 tis. Sk. Planujeme ho zacat cerpat ked tam bude tak 15 tis. Sk. Robime nieco protizakonne???
Vopred dik za odpovede.
deha
04.01.05,11:06
A keď mám čerpanie SF na účely napr . injekcií proti chrípke, resp. masáže, a faktúry za ne uhradím zo SF. Musím zdaniť jednotlivým zamestnancom čerpanie? nedá sa použiť: §5ods5 písmeno c Zákona o DzP-predmetom danie nie je ani:

hodnota poskyt. rekondičných pobytov, kondičných rehabilitácií a preventívnej zdravot. starostilvosti v prípadoch a za podmienok ustanovených osob. predpisom./Napr. Zákonníka práce
Marta L
04.01.05,12:17
deha, rekondičné pobyty sú len pre vybraný okruh zamestnancov - napr. tuším rušňovodiči a pod. Takže napr, masáže zamestnancom by som určite zdanila.
pozit
04.01.05,13:17
My sme mali vo fírme podobný problém, tak som sa tiež o to zaujímala. Bolo mi vysvetlené, že tvorba aj čerpanie SF, teda jeho kontrola, spadá do kompetencie daň. úradov, avšak zatiaľ to nerobia. Ale ma upozornili, že ak len tvoríme SF a nečerpáme ho, porušujeme tým zákon. Zákonná tvorba SF je totiž nákladová položka a keď sa nečerpá, DÚ nám vraj pri kontrole uvedenú tvorbu "vyhodí" z nákladov a dodaní. Tak je na vás, čo urobíte, my sme ho každopádne začali čerpať priebežne. A navyše už z názvu "sociálny fond" je jasné, že je nástrojom na uskutočňovanie soc. politiky vo firme a vy spomínate, že zamestnanci sa obmieňajú, t.z. že konkrétnu tvorbu z HM určitého zamestnanca, na čerpanie ktorej mal nárok, si vyčerpá niekto celkom iný.

Prajem pekný deň!
gita
04.01.05,13:40
Tú mesačne vytvorenú čiastku SF aj dávate každý mesiac na účet do banky?
Marta L
04.01.05,13:48
Nie my nedávame. Tvoríme to len na účte soc. fondu v účtovníctve.
Lilla
05.01.05,07:55
Tento rok my sme kúpili pernamentku na tenis. Akým spôsobom treba zdaniť u zamestnanca? Jednoducho zvýšiť základ dane pri vypočítaní miezd alebo akým spôsobom?
Ďakujem.Zdravím Vás! Ja mám podobný problém, ako treba zdaniť čerpanie SF u zamestnanca? Mzdový základ by som nerada zvýšila, tým sa zvýšia aj odvody. Je možné, že sa mýlim...:)
Dik za odpoveď!
vladan
05.01.05,07:58
áno, dávaš to do základu dane, ale odvody z toho neplatíš.
Postup:
1. vypočítaš zamestnancovi mzdu
2. z vypočítanej mzdy urobíš odvody do poisťovní
3. a ideš na výpočet dane nasledovne:
hrubá mzda - odvody - nezdaniteľná časť + sociálny fond = základ dane
zo základu dane urobíš 19% daň a je to :D
Lilla
05.01.05,08:31
Vdaka vladan...si naozaj CLEVER:)
M3G
09.01.05,19:54
Vladan: minule sa ma jeden klient pýtal, že keďže zaplatil 1.000.000 SK futbalovému klubu ako dar, môže si dať celých 1.000.000 Sk do nákladov?


Tým som chcel len pripomenúť staré dobré časy, keď sme si ešte mohli odrátavať zo základu dane aj dary(a ich časti)....
Fajdy
09.01.05,20:04
Dar si do nákladov dať nemôže. Iba ak by mal zmluvu o reklame a na preukázanie doložiš fotografie z podujatí, z ktorých bude zrejmé, že ich firma bola propagovaná.
vladan
10.01.05,11:31
Vladan: minule sa ma jeden klient pýtal, že keďže zaplatil 1.000.000 SK futbalovému klubu ako dar, môže si dať celých 1.000.000 Sk do nákladov? Tým som chcel len pripomenúť staré dobré časy, keď sme si ešte mohli odrátavať zo základu dane aj dary(a ich časti)....
Robi, asi každý rád spomína na "tie dobré časy" :D
jess
14.01.05,11:13
Keď počujem slovo "kolekcia", tak sa mi hneď vynorí v hlave jeden kontrolór z nášho DÚ, ktorý ma pri kontrole poúčal ako mám použiť SF, že treba dať "hlavne na regeneráciu pracovnej sily". Ja mu na to.... Dobre, tak kúpim vitamíny, aby boli pracovníci zdraví a nevymeškávali!" A on na to : "To nemôžete! ... "kúpte im radšej VIANOČNÚ KOLEKCIU!" Tak podľa môjho kontrolóra z DÚ je "na regeneráciu prac.sily" lepšia čokoláda ako vitamíny !!!

Ale tiež by ma zaujímalo ako zdaniť pracovníkom napr. prenosnú permanentku na plaváreň.

Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
vladan
14.01.05,11:23
jess, na mňa fakt blahodárnejšie pôsobí tabuľa čokolády ako dáke C-čko :D

... k otázke: prenosnú permanentku zdaníš ako nepeňažné plnenie zo SF
jess
14.01.05,11:31
Ja zase tú čokoládku nemusím /mám po nej kyselinu/ a na C-čko som alergická. Ale k tej permanentke. V akej cene by si to zdanila,keď napr.ročná permanentka je 2000,-?

jess, na mňa fakt blahodárnejšie pôsobí tabuľa čokolády ako dáke C-čko :D

... k otázke: prenosnú permanentku zdaníš ako nepeňažné plnenie zo SF
Beba
14.01.05,11:41
Hádam...pomerom?
Beba
14.01.05,11:42
Oprava -treba doplniť -prepočtom, lebo nie je pomer ako pomer...
vladan
14.01.05,11:43
V akej cene by si to zdanila,keď napr.ročná permanentka je 2000,-?
to závisí od toho, koľko zamestnancov ju využíva a možno by som ešte rozmýšľala, či to dať jednorázovo alebo to účtovať mesačne, ale to asi závisí od teba :D
jess
14.01.05,11:51
Prúser je v tom, že sme taký "skoro rodinný podnik". Šéf, ja-polovička šéfa a 1 zamestnanec a zamestnanec nechce ani stravné lístky ani nedochádza do práce /iba na svojom bicykli/. Takže permanentku využívame všetci. Inač neviem ako by sme minuli SF. My sme malé mesto a ani kultúru, ktorá by nášmu zamestnancovi /mladý odtrhnutý/ vyhovovala tu niet.
vladan
14.01.05,11:55
no volila by som takýto postup:
- cena permanentky = 2 000,- Sk
- zistila by som koľko vstupov zahŕňa cena 2 000,- Sk, z toho by som si vypočítala cenu jedného vstupu
- potom by som zistila koľkokrát ten-ktorý človek využil permanentku
- vypočítala by som nepeňažné plnenie zo SF = cena jedného vstupu * počet vstupov
- a výšku tohto nepeňažného plnenia by som pripočítala k základu dane zamestnanca a zdanila 19% daňou
hm, páči? :D
jess
14.01.05,11:57
Môže byt ! Vďaka! Pekný deň!
Ingrid G.
14.01.05,12:13
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
Suma 2000 Sk je už minulosťou. Škoda. Teraz sa zdaňuje všetko.
Jaroslávka
23.09.05,11:39
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
Toto bolo platné do 31.12.2004, od 1.1.2005 zdaniť
-školenie z 13.9.2005 novela o dani z príjmov zo závislej činnosti JUDr.Groszová-
Jaroslávka
Jaroslávka
23.09.05,11:50
Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
Z 313/2005 z 29.júna 2005 o soc.fonde mení a dopĺňa Z 152/1994 Z.z
je vlasne protiústavný, soc.zákony nemajú byť nákladovou položkou podľa čl.12 našej ústavy
Je to Z 68/2005 Z.z. a Z 314/2005 z 23.6.2005 o dani z príjmov
Jaroslavka
Ľuba
23.09.05,11:56
Slávka, poslala som Ti SS.
Natka
14.10.05,09:03
Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
Jana Acsová
14.10.05,15:01
Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?Riešenie problematiky v pripnutom linku.
http://www.porada.sk/showthread-threadid_13766.html
vcielka
08.11.05,20:45
Áno, samozrejme.
A ako je to v JÚ??? Neviete poradiť???
JankaV
08.03.06,05:33
Zdravím všetkých poraďákov, prosím vás musí byť na nákup permanentiek na plaváreň a masáže zmluva? Ak áno, aká.
Ja som ich kúpila len tak a šéfka skoro dostala infarkt.
Díky za každú radu.
erika527
09.03.06,06:32
Keď v roku 2005 nebolo čerpané zo soc. fondu tak môžeme dať do nákladov tvorbu SF? Počula som také že keď to nebolo čerpané tak celá výška 527 bude pripoč. položka k základu dane 2005. Ďakujem.
sarmantna
09.03.06,08:03
Tvorba sociálneho fondu keď je tvorená v súlade so zákonom nebude nikdy pripočitateľná položka, bozohľadu na to, kedy sa vytvorený fond, prostriedky z neho čerpajú.
evae
17.03.06,10:15
nevie mi niekto poradit, ked som kupovala zamestnancov zo SF kolekcie, v hodnote 130 sk kazdy, ako dam cerpanie SF do mzdy? (pripadne este lepsie, ako to zauctujem do programu MRP) dakujem
Italiana
19.03.06,20:04
Ahojte, možno mi to pri čítaní príspevkov ušlo, ale mám jednoduchú otázku: Môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na stravný lístok, tak, že zamestnanec neplatí nič? (55% do nákladov a 45% zo sociáneho fondu)
Nemusí zamestnanec nič zdaňovať, ak ide o nepeňažné príspevky na stravu? (nedostane peniaze, ale lístok) Alebo posledná veta platí, len ak sa tvorí SF aj prídelom zo zisku.
Paula
19.03.06,20:17
Ahojte, možno mi to pri čítaní príspevkov ušlo, ale mám jednoduchú otázku: Môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na stravný lístok, tak, že zamestnanec neplatí nič? (55% do nákladov a 45% zo sociáneho fondu)
Áno, je to možné a pre zamestnanca tento príspevok nebude zdaniteľným príjmom.
Italiana
19.03.06,21:09
Ďakujem, účtovala som to tak, ale ktosi mi to spochybnil. Tak som rada, že si mi to potvrdila a je to OK.:)
jojko19
19.03.06,22:31
Ahojte. Mohli by ste mi poradit s mojím problémom? V 12/05 firma kúpila zamestnancom zo SF vianocne balicky. Oznámili mi to a bloky dali len nedávno. Čo s tým mám teraz robiť? Ako to dodaniť?
jojko19
20.03.06,06:42
Skúsení poraďáci, neporadíte?
Paula
21.03.06,06:47
Ahojte. Mohli by ste mi poradit s mojím problémom? V 12/05 firma kúpila zamestnancom zo SF vianocne balicky. Oznámili mi to a bloky dali len nedávno. Čo s tým mám teraz robiť? Ako to dodaniť?

Keďže tento prípad súvisí so mzdou a aj výdavkom/nákladom za rok 2005, nie je to jednoduché. Ak je rok už uzavretý , zaúčtovať aktuálne výdavok/náklad za nákup balíčkov ako nedaňový (aby bol správny zostatok v pokladni) a v najbližšej mzde príspevok vysporiadať a zdaniť

Alebo, ak ešte nie je uzavretý rok, opraviť všetko, čo s prípadom súvisí.......nákup, výplaty za december, 1/4-čný prehľad, ročné zúčtovanie.......

Alebo.....niekto bude mať lepší nápad.
BeaY
22.03.06,08:58
co mam urobit so zostatkom SF z min. roka, ked firma skoncila v marci, a zostatok SF je v pokladnici. ked ho vyplatim teraz, zamestnancom ho uz nemozem zdanit
Oriešok
22.03.06,11:24
co mam urobit so zostatkom SF z min. roka, ked firma skoncila v marci, a zostatok SF je v pokladnici. ked ho vyplatim teraz, zamestnancom ho uz nemozem zdanit
Beay, asi by som ho v rámci uzávierkových operácií zaúčtovala do výnosov. Bude to asi najčistejšie riešenie z pohľadu daní.:rolleyes:
jojko19
22.03.06,17:16
Keďže tento prípad súvisí so mzdou a aj výdavkom/nákladom za rok 2005, nie je to jednoduché. Ak je rok už uzavretý , zaúčtovať aktuálne výdavok/náklad za nákup balíčkov ako nedaňový (aby bol správny zostatok v pokladni) a v najbližšej mzde príspevok vysporiadať a zdaniť

Alebo, ak ešte nie je uzavretý rok, opraviť všetko, čo s prípadom súvisí.......nákup, výplaty za december, 1/4-čný prehľad, ročné zúčtovanie.......

Alebo.....niekto bude mať lepší nápad.
A nedalo by sa to vyriešiť, aby som im to nemusel zdaňovať. Zamestnanci nemali zatial stravu, keby som im to dal ako prispevok na stravu. Je niečo také možné?
Tweety
22.03.06,17:18
A nedalo by sa to vyriešiť, aby som im to nemusel zdaňovať. Zamestnanci nemali zatial stravu, keby som im to dal ako prispevok na stravu. Je niečo také možné? Príspevok na stravu sa tiež zdaňuje.
jojko19
24.03.06,00:12
Príspevok na stravu sa tiež zdaňuje.
Teraz ma napadlo, ze zamestnanci majú len minimálne mzdy, ciže keď im tam nahodim ten SF, tak aj tak nebudu platiť daň. Uvažujem správne?
Len neviem, kde to mám dať. Mám MRP light verziu a príspevok zo SF som tam nenašiel.
Monika68
24.03.06,07:11
Ahojte, ja mam takýto problém. Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili?
Vrabcek
03.04.06,06:16
Ahojte, prosím poraďte, sme nová firma - živnostník, ktorá funguje od novembra 2005, ale zatiaľ sme v strate. Máme zamestnanca v hlavnom pracovnom pomere len od 01.03.2006, takže aj sociálny fond vytvárame až od 01.03.2006. Na stravné lístky ktoré zamestnanec v marci dostal mu prispejem 30% z toho čo som vytvorila na soc. fonde za mesiac marec? Lebo SF za marec je iba 65,20 Sk. A na lístky by som mu potom mala prispieť 30% z 65,20 = 19,56 Sk x 23 lístkov v marci = 449,88 Sk!!!:confused:
Je to tak správne, keď mám v SF iba 65,20 prispieť z neho mám 449,88 !?Mám v tom zmätok, poraďte. :mee: ďakujem
Vrabcek
03.04.06,17:58
Haló dobrí ľudkovia, kde ste? Prosím, prosíííííííííííííím poraďte.
KEJKA
03.04.06,18:01
Tých 80% berieš preto, lebo 20% je fixne určený na regeneráciu?
Berie sa zostatok fondu ako taký. Takže ak si nečerpala, čerpáš teraz a podľa pravidiel.
Bežne sa stáva, že sa kupujú zamestnancom SL a dávajú sa zadarmo, len aby sa vyčerpal SF bez povinnosti dodaňovať.
bianca
11.04.06,20:26
Tých 80% berieš preto, lebo 20% je fixne určený na regeneráciu?
Berie sa zostatok fondu ako taký. Takže ak si nečerpala, čerpáš teraz a podľa pravidiel.
Bežne sa stáva, že sa kupujú zamestnancom SL a dávajú sa zadarmo, len aby sa vyčerpal SF bez povinnosti dodaňovať.

Prosím poradte
Trápim sa tiež so SF. Zostatok z min. roka je tam iba 280,00 - podnikateľ podniká od júla 2005, má 1 zamestnanca - platca DPH.
Bývala účtovníčka zaúčtovala fa od firmy DOXX - lístky ako VOZD, províziu ako réžiu + DPH. Pri každej výplate vypísala VPP na tvorbu SF čo bolo mesačne len okolo 40 až 50 SK.
Za lístky sa zo zamestnancom vyúčtovala nasledovne : počet pracovných dní*31,50, vypísala PPD - PNZD.
Ale zatiaľ ho nečerpala. A ja neviem či to vôbec účtovala správne, a ako ho mám teraz čerpať, ked ho bude čerpať iba na stravu. Za skoré rady Vám už dopredu srdečne ďakujem
bianca
11.04.06,20:50
Prosím poradte
Trápim sa tiež so SF. Zostatok z min. roka je tam iba 280,00 - podnikateľ podniká od júla 2005, má 1 zamestnanca - platca DPH.
Bývala účtovníčka zaúčtovala fa od firmy DOXX - lístky ako VOZD, províziu ako réžiu + DPH. Pri každej výplate vypísala VPP na tvorbu SF čo bolo mesačne len okolo 40 až 50 SK.
Za lístky sa zo zamestnancom vyúčtovala nasledovne : počet pracovných dní*31,50, vypísala PPD - PNZD.
Ale zatiaľ ho nečerpala. A ja neviem či to vôbec účtovala správne, a ako ho mám teraz čerpať, ked ho bude čerpať iba na stravu. Za skoré rady Vám už dopredu srdečne ďakujem

A ak je to teda vlani účtované správne, môžem teraz 30% z toho zostatku 280,00 čo je asi 84,00 dať zamstnancovi do výplaty a zdaniť?
Prosím poradťe niekto
Ď
Paula
11.04.06,21:00
A ak je to teda vlani účtované správne, môžem teraz 30% z toho zostatku 280,00 čo je asi 84,00 dať zamstnancovi do výplaty a zdaniť?
Prosím poradťe niekto
Ď
bianca, chcete prispieť zamestnancovi na stravný lístok, alebo mu dať peniaze ako náhradu? V tom je rozdiel. Ak mu prispejete ne SL (bude potom pre neho lacnejší), do výplaty sa mu tento príspevok neúčtuje . Účtuje sa mu iba zrážka za SL . Lístky môžte predať zamestnancovi aj mimo výplaty - na základe príjmového dokladu. Ak mu dáte peniaze, vo výplate to bude ako peňažný príjem a podlieha dani. Napíš, akým spôsobom chcete prispieť zo SF. Čo bolo vlani je iná vec, ty ideš účtovať tento rok.
bianca
11.04.06,21:16
bianca, chcete prispieť zamestnancovi na stravný lístok, alebo mu dať peniaze ako náhradu? V tom je rozdiel. Ak mu prispejete ne SL (bude potom pre neho lacnejší), do výplaty sa mu tento príspevok neúčtuje . Účtuje sa mu iba zrážka za SL . Lístky môžte predať zamestnancovi aj mimo výplaty - na základe príjmového dokladu. Ak mu dáte peniaze, vo výplate to bude ako peňažný príjem a podlieha dani. Napíš, akým spôsobom chcete prispieť zo SF. Čo bolo vlani je iná vec, ty ideš účtovať tento rok.

Chcem proste nejako čerpať ten SF, o to mi ide
Ďakujem ti veľmi pekne
jalka
28.04.06,07:58
Ahoj, ja by som potreboval vedieť, či musí podnikateľ tvoriť SF aj keď má len 1 dohodára? Ďakujem
Paula
28.04.06,08:00
Ahoj, ja by som potreboval vedieť, či musí podnikateľ tvoriť SF aj keď má len 1 dohodára? Ďakujem
Z dohody sa SF netvorí.
sara-ke
28.04.06,08:59
dobry den,
chcela by som sa opytat ked vydam str. listky zamestn-com na zaciatku maja, tu cast co platia im strhnem z vyplaty, ktorej? mozem z aprilovej-to bude vlastne v maji, alebo az z majovej(cize v juni??) dik
Danabard
19.05.06,06:18
Poruším zákon, ak celý zostatok soc. fondu /cca 300,-- Sk/ použijem na príspevok zamestnancovi na stravné lístky? Znížila by som tým cenu, ktorú by on musel zaplatiť. Iné použitie fondu vzhľadom na výšku jeho mesačnej tvorby nepripadá do úvahy. Veľmi pekne ďakujem za radu.
fantociova
03.10.06,07:17
Prosim Vas, nema niekto smernicu socialny fond - cerpanie? Dakujem!
Marti.ka
05.10.06,11:34
Neviete mi niekto poradiť, či sa dajú použiť prostriedky zo sociálneho fondu napr. na kúpu mikrovlnej rúry pre zamestnancov?
Paula
05.10.06,15:03
Neviete mi niekto poradiť, či sa dajú použiť prostriedky zo sociálneho fondu napr. na kúpu mikrovlnej rúry pre zamestnancov?

Nákup mikr. rúry je daňovo uznaný výdavok, najmä ak máš zamestnancov. Nie je potrebné kupovať ju zo SF.
Marti.ka
06.10.06,04:14
To síce viem, ale zamestnávateľ sa rozhodol, že kúpu chce preplatiť zo sociálneho fondu.
Marína
06.10.06,04:48
Ak zamestnávateľovi vysvetlíš, prečo je pre neho výhodnejšie si mikrovlnku obstarať z bežných finančných prostriedkov (VOZD), tak určite na SF nebude trvať.
koruna
25.10.06,10:25
Ahojte,
neviem či som správne pochopila zákon o soc. fonde, čo sa týka príspevku na dopravu do zamestnania. Konkrétne nároku na príspevok v prípade ak jeho skutočné výdavky budú najmenej 200,- Sk. Zamestnanec má mesačné výdavky na dopravu najmenej 200 Sk, ale čo v prípade, keď čerpá dovolenku, alebo je PN a vtedy sú náklady nižšie. Má nárok na preplatenie aj nižšej sumy.
Ďalej čítam o zdaňovaní príjmov zo soc. fondu./to viem/, ale napríklad čítam, že sa zdaňujú zamestnancom osobitne napr. spoločné posedenia,kolekcie...
Platí to aj v rozpočtovej organizácii?
Uľa
14.11.06,12:07
Chcem sa opýtať čo so SF-om, za rok utvoríme maximálne do 200.- Sk? Musím ho vyčerpať alebo ho celý prenesiem do budúceho roka? Ďakujem
Tweety
14.11.06,12:08
Chcem sa opýtať čo so SF-om, za rok utvoríme maximálne do 200.- Sk? Musím ho vyčerpať alebo ho celý prenesiem do budúceho roka? ĎakujemNevyčerpaný sa prenesie pri uzatvárani účtovných kníh do ďalšieho účtovného obdobia.
fizzy
27.07.07,07:25
Prosim Vas,
mozem vytvarat socialny fond v zavislosti na pocet stravnych listkov?
Cerpame SF len na doplatenie na stravne listky, cize kazdy mesiac vyska tvorby SF ina. Ak vyda zamestnavatel smernicu kde to schvali bol by s tym problem? alebo mame robit tvorbu jednotnou sadzbou a na konci roka pri chybajucich prostriedkach urobit jednorazovu tvorbu na doplatenie stravnych listkov (max 1%)?
fizzy
27.07.07,07:31
a este jedna otazka ma napadla,
pri vypocte tvorby SF sa premie zaratavaju? Podla mna nie? je to tak?
dakujem
Marína
27.07.07,09:01
misomiso
27.07.07,09:29
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.


Mohla by si mi prosim napisat, kde najdem zakon o socialom fonde, ten odkaz v Tvojom texte odkazuje iba na zakon o soc. poisteni.

Diky
Anja111
27.07.07,09:49
kaake
16.05.10,11:18
Ja mam otazocku ohladom socialneho fondu...

Je nejak obmedzene cerpanie fondu? To znamena, ze ked zamestnanci idu jednotlivo na kulturne podujatie (kino), alebo musia ist v skupinkach?

Lebo nam napriklad nechcu preplacat fond, ak ideme jednotlivo, musime ist minimalnve v skupinke 10 ludi...
KEJKA
16.05.10,11:22
to je obvykle stanovené v interných smerniciach spoločnosti.
Zákon nič nehovorí o skupinkách.
rodina1
16.05.10,11:46
Ja mam otazocku ohladom socialneho fondu...

Je nejak obmedzene cerpanie fondu? To znamena, ze ked zamestnanci idu jednotlivo na kulturne podujatie (kino), alebo musia ist v skupinkach?

Lebo nam napriklad nechcu preplacat fond, ak ideme jednotlivo, musime ist minimalnve v skupinke 10 ludi...
Zákon určuje, na čo má byť použitý SF. V internej smernici si sami určíte (v rámci zákona), na čo bude predovšetkým SF použitý. V prvom rade je to príspevok na stravovanie zamestnancov. Ak máte vysokú tvorbu SF, môžete, okrem príspevku na stravovanie, SF použiť ďalej v zmysle zákona.
kaake
16.05.10,12:45
a co sa tyka dopravy do zamestnania, to mam ako chapat?
rodina1
16.05.10,12:52
a co sa tyka dopravy do zamestnania, to mam ako chapat?
Ak zamestnanci dochádzajú do zamestnania, môžeš im v zmysle zákona dať príspevok na dopravu. Môžete si v smernici určiť, že to bude na konci roka nejaká suma, napr. 20 Eur, alebo v prípade kladného zostatku, tento bude rozdelený medzi všetkých zamestnancov rovnakou sumou. Pri tom nezabudni, že tento príspevok musíš potom dať aj do mzdy za príslušný mesiac, v ktorom bol tento príspevok vyplatený. Suma podlieha dani z príjmov, iné odvody sa neplatia.
Zuzka 23
31.03.11,05:07
Dobrý deň, nedávno sme mali firemnú akciu. Vedenie dalo príkaz povinnej účasti. S vyjadrením, že suma 20€ bude každemu zdanená. No nie každý sa mohol pre pracovné povinnosti zúčastniť. Ja osobne mám bezlepkovú dietu a upozornila som vedenie na túto skutočnosť. Dostala som odpoveď, že sociálny fond je solidarný fond a že bude aj mne táto suma zdanená a odrátana aj keď som nekonzumovala. Postupuju správne?
rennka
11.05.11,07:48
Dobry den, zamestnanec po operacii je PN viac ako rok. Teraz ide do kupelov. Moze mu firma prispiet zo SF? Ak ano, plati zamestnanec z tohto prispevku dan aj odvody? Dakujem.
Tweety
11.05.11,08:05
Dobry den, zamestnanec po operacii je PN viac ako rok. Teraz ide do kupelov. Moze mu firma prispiet zo SF? Ak ano, plati zamestnanec z tohto prispevku dan aj odvody? Dakujem.
AK to máte ošetrené v smernici, tak áno. Príspevok podlieha dani zo ZČ.
rennka
12.05.11,08:05
V smernici to mame, takze plati len dan, odvody nemusi?
Dakujem
rennka
02.06.11,07:14
Ahote, vystavovala som "mzdu" zamestnancovi, ktory je PN, z dovodu prispevku zo SF na kupele. Program MRP mi z tohto prispevku zrazil len zdravotny odvod a urazove poistenie. Ostatne odvody na SP nestrhol. Je to spravne, preco? Druhemu zamestnancovi, ktory tiez dostal prisp. zo SF, ale riadne pracoval, strhol vsetky odvody. Vobec neviem preco. Vysvetli mi to niekto, prosim.
Tweety
02.06.11,07:16
Ahote, vystavovala som "mzdu" zamestnancovi, ktory je PN, z dovodu prispevku zo SF na kupele. Program MRP mi z tohto prispevku zrazil len zdravotny odvod a urazove poistenie. Ostatne odvody na SP nestrhol. Je to spravne, preco? Druhemu zamestnancovi, ktory tiez dostal prisp. zo SF, ale riadne pracoval, strhol vsetky odvody. Vobec neviem preco. Vysvetli mi to niekto, prosim.
Je to správne, pretože počas PN sa odvody na ostatné poistenia neplatia.
rennka
02.06.11,07:27
Dakujem Tweety, este by som sa chcela spytat, na predchadzajucu otazku: ak mame v smernici prispevok aj k napr. narodeniu dietata, alebo pod.,tak sa platia aj odvody alebo sa len zdanuje? Citala som, ze ked je nieco v smernici tak, sa odvody neplatia, len sa zdanuje. Neviem, ci som to spravne pochopila, lebo to by si mohol dat kazdy hocaky pris.do smernice a platenie odvodov by obisiel. Naco by bol potom taky zakon? ( alebo to plati len na SL ? )
rennka
03.06.11,05:34
Nikto mi neporadi, nevysvetli ?
Tweety
03.06.11,10:06
Dakujem Tweety, este by som sa chcela spytat, na predchadzajucu otazku: ak mame v smernici prispevok aj k napr. narodeniu dietata, alebo pod.,tak sa platia aj odvody alebo sa len zdanuje? Citala som, ze ked je nieco v smernici tak, sa odvody neplatia, len sa zdanuje. Neviem, ci som to spravne pochopila, lebo to by si mohol dat kazdy hocaky pris.do smernice a platenie odvodov by obisiel. Naco by bol potom taky zakon? ( alebo to plati len na SL ? )
Podlieha to odvodom aj zdaneniu.
rennka
03.06.11,10:18
Podlieha to odvodom aj zdaneniu.

Vdaka Tweety, este raz ;).
Zuzanak1
23.06.11,12:10
Dobrý deň, chcem sa opýtať takú vec, ak príspevky zo SF poskytnuté zamestnancom sa zdaňujú a hlavne ide o to, že sa z nich platia všetky odvody, účtuje sa teda na 521, ako hrubá mzda ? Potom mi z toho vychádza, že mám SF 2x v nákladoch, prvý krát, keď ho tvorím a druhý krát, keď ho účtujem pri mzdách, dobre si to myslím ? Lebo rozmýšľame, že zo SF prispejeme zamestnancom niečo na dovolenky, lebo máme v spoločnosti zlú finančnú situáciu a 13.plat nebude, tak sme aspoň niečo chceli dať, ale to nám tiež nepomôže v rámci znižovania nákladov, ak to pôjde znova na 521. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
23.06.11,12:48
čerpanie SF určite na 472 MD
Zuzanak1
24.06.11,06:40
Ďakujem. No asi som prepracovaná :(.
maria49
02.08.11,13:30
Je to správne, pretože počas PN sa odvody na ostatné poistenia neplatia.
Nerozumiem prečo sa odvody do SP počas PN neplatia? kde ste to v zákone našli?
Agerát
04.08.11,06:51
Čerpanie Sociálneho fondu: zamestnankyňa doniesla bloček na preplatenie z júna 2011. Môžem to dať do výplaty v mesiaci júl 2011? Musí byť aktuálny dátum na bločku?
Tweety
04.08.11,07:04
Čerpanie Sociálneho fondu: zamestnankyňa doniesla bloček na preplatenie z júna 2011. Môžem to dať do výplaty v mesiaci júl 2011? Musí byť aktuálny dátum na bločku?
A aký je to bloček?
Agerát
04.08.11,10:38
bloček: regenerácia pracovných síl : masáž.., 20 €...
sara-ke
04.08.11,10:57
Dobry den,

prosim Vas o radu. Sef sa rozhodol, ze zaplati styrom zamestnancom a aj ich rodinan 2-dnovy vylet do Madarska, fakturu za ubytovanie zaplatil kartou z firemneho uctu a priniesol mi fakturu, ze to mam zauctovat do nakladov /hmmm ako keby to bolo take jednoduche :(/

chcem sa opytat ako to mam zauctovat (aj tu platbu z uctu), ved to nemozem dat do nakladov, vsak? /nechce mi verit, ze sa to musi dat/ a uz vobec nie celu sumu - boli tam aj s rodinami. V socialnom fonde mame este velmi malo peniazkov....ako sa to ma urobit spravne?

a este som sa chcela opytat, ze ak sa to ma zamestnancom zdanovat, aky je postup, ako sa vypocita suma, z ktorej sa plati dan?

velmi pekne dakujem za kazdu radu, alebo nazor.
KEJKA
04.08.11,11:19
Čerpanie Sociálneho fondu: zamestnankyňa doniesla bloček na preplatenie z júna 2011. Môžem to dať do výplaty v mesiaci júl 2011? Musí byť aktuálny dátum na bločku?
môžeš preplatiť aj v júli, ked si to dostala v júli.

bloček: regenerácia pracovných síl : masáž.., 20 €...
KEJKA
04.08.11,11:21
Dobry den,

prosim Vas o radu. Sef sa rozhodol, ze zaplati styrom zamestnancom a aj ich rodinan 2-dnovy vylet do Madarska, fakturu za ubytovanie zaplatil kartou z firemneho uctu a priniesol mi fakturu, ze to mam zauctovat do nakladov /hmmm ako keby to bolo take jednoduche :(/

chcem sa opytat ako to mam zauctovat (aj tu platbu z uctu), ved to nemozem dat do nakladov, vsak? /nechce mi verit, ze sa to musi dat/ a uz vobec nie celu sumu - boli tam aj s rodinami. V socialnom fonde mame este velmi malo peniazkov....ako sa to ma urobit spravne?

a este som sa chcela opytat, ze ak sa to ma zamestnancom zdanovat, aky je postup, ako sa vypocita suma, z ktorej sa plati dan?

velmi pekne dakujem za kazdu radu, alebo nazor.
zaúčtuj to a 528-ostatné soc.náklady, pripočitateľná položka k ZD.
Daň z príjmu FO vypočítaľ zo základu na každého zamestnanca - prípsevok vypočítaš na osobu a vynasobiš počtom členov každej rodiny - uvádzam ako prílad.
Potom vypočítaná suma je pripočitateľná suma k hrubej mzde, resp. čiastkovému ZD zamestnanca.
Nič zložité podľa mňa.:)
sara-ke
04.08.11,12:38
dakujem velmi...no ja som este nikdy nemala taky pripad a nemala som sa koho opytat, ale uz chapem a dakujem
nibiru
13.03.12,10:12
Zo SF sa môže nakupovať minerálna voda, resp. čaj, káva, bez toho, aby sa to dávalo pracovníkom do miezd?
Tweety
13.03.12,10:22
Zo SF sa môže nakupovať minerálna voda, resp. čaj, káva, bez toho, aby sa to dávalo pracovníkom do miezd?

Nie, na to SF neslúži. Tieto veci, ktoré uvádzaš patria na účet 513-repre. Ešte snáď tá minerálka, ako pitný režim(keď nie je zdroj pitnej vody)
Mikulcik
25.10.12,08:55
dobrý deň, chcem sa len opýtať, či môžem v priebehu roka, napr.10/2012 začať prispievať zamestnancom zo SF určité %, či nemusím len začiatkom roka, keď doteraz si platili celú sumu 45% ?
ďakujem za odpoveď.
karacenka
22.11.12,10:35
Zdravím, chcem sa opýtať:

Máme na účte SF dosť veľa EUR, nakoľko sme v predchádzajúcich rokoch zo SF neprispievali na nič.(rozhodnutie vedenia spoločnosti :-/ ) Až tento rok. Mesačnú tvorbu SF máme cca 150 EUR a mesačné čerpanie SF (gastrolístky) je cca 140 EUR.
Keďže máme ten zostatok z predch . rokov stále na účte a je nevyužitý, mohli by sme napríklad prispievať aj viac na gastrolístky? Nie len do výšky mesačnej tvorby??
Tweety
22.11.12,10:36
Zdravím, chcem sa opýtať:

Máme na účte SF dosť veľa EUR, nakoľko sme v predchádzajúcich rokoch zo SF neprispievali na nič.(rozhodnutie vedenia spoločnosti :-/ ) Až tento rok. Mesačnú tvorbu SF máme cca 150 EUR a mesačné čerpanie SF (gastrolístky) je cca 140 EUR.
Keďže máme ten zostatok z predch . rokov stále na účte a je nevyužitý, mohli by sme napríklad prispievať aj viac na gastrolístky? Nie len do výšky mesačnej tvorby??
Áno, môžete.
L-M
22.11.12,11:17
Rada by som sa opýtala, keďže ZC SF nečerpajú, prac. doba je 4 hodiny, takže na SL nemajú nárok, je možné im tento SF rozdeliť a dať do decembr. výplaty ako prísp. zo SF ?, alebo čerpanie musí byť podložené dokladom?
Je to možne bez dokladovania ak to uvedieme v int. smernici k SF?

ďakujem
Tweety
22.11.12,11:20
Rada by som sa opýtala, keďže ZC SF nečerpajú, prac. doba je 4 hodiny, takže na SL nemajú nárok, je možné im tento SF rozdeliť a dať do decembr. výplaty ako prísp. zo SF ?, alebo čerpanie musí byť podložené dokladom?
Je to možne bez dokladovania ak to uvedieme v int. smernici k SF?

ďakujem Môžete im to rozdeliť, ale bude to predmetom dane aj odvodov.
L-M
22.11.12,11:32
Môžete im to rozdeliť, ale bude to predmetom dane aj odvodov.

Ďakujem veľmi pekne, dane a odvody v tomto prípade sú mi jasné :).
lucilinda
08.07.16,06:40
Dobry den prajem,
prosim Vas o radu resp. potvrdenie, ci dobre uvazujem. Co sa tyka cerpania socialneho fondu. Zamestnavatel chce pocas dvoch dni objednat do firmy masersku spolocnost (cize dojdu k nam do firmy od 9:00-15:00), ktora pocas dvoch dni zabezpeci zamestnancom masaze. Kedze to budeme mat pekne na fakturku na firmu a uhradime to bankovym prevodom, tento naklad budeme povazovat ako rekreacie a sluzby na regeneraciu pracovnej sily, cize budeme to cerpat zo socialneho fondu a tym, ze je to celej firme k dispozicii nikomu sa ani nebude navysovat zaklad dane a odvadzat odvody. Dobre nad tym uvazujem? Lebo ak by sme poskytovali poukazy na masaze, tak automaticky sa im to zdanuje ale takto som to nikde nenasla, ci sa to zdanuje alebo nie. Je to v podstate (aspon ja to tak vnimam) ako keby sme objednali nejaku halu pre zamestnancov a vtedy by to slo zo SF a nikomu sa to nezdanovalo.