emily
07.11.05,19:54
Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.
Paula
07.11.05,19:00
Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.Riešila by som to vzájomnou výmenou príjmových a výdavkových dokladov.
lenkak
07.11.05,19:19
Jednoznačne cez pokladňu.
Alena Kašičková
07.11.05,19:22
Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.Ahoj Emily, ja to robím nasledovne:
Mám MRP - dám úhradu v prijatých faktúrach-záväzky,
úhradu vo vydaných faktúrach-pohľadávky a
v peňažnom denníku dám nepeňažnú operáciu - interným dokladom, priložím k nemu aj zmluvu o započítaní pohľadávok a záväzkov.
bredikova
07.11.05,19:25
V niektorých prípadoch je vypracovaný zápočet vzájomných pohľadávok a záväzkov v 2 výtlačkoch, ktoré potvrdia obidve strany. Rozdiel medzi pohľadávkami a záväzkami môže byť uhradený aj na účet. Potom účtujem vzájomné pohl. a záväzky nepeňažne. MRP mi to umožnujem. Ako doklad použijem zápočtový list.
Jana Acsová
07.11.05,19:25
Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.Dohodu o započítaní možno účtovať ako nepeňažnú operáciu a to z podľa vecnej príslušnosti príjmu a výdavku.
Alena Kašičková
07.11.05,19:31
Riešila by som to vzájomnou výmenou príjmových a výdavkových dokladov.Ja to tak neriešim, lebo žiadne financie neprešli v hotovosti. Keď sa robí zápočet, je predsa zmluva a tá je dokladom. Preto používam interný doklad a k nemu priložím zmluvu. Je to predsa nepeňažná operácia. Nie?
Alena Kašičková
07.11.05,19:32
Avo, ty si myslíš, že to účtujem zle?
bredikova
07.11.05,19:34
Neúčtuješ. Ja to účtujem tak isto a daňovaci nemali nič proti. Pritom my sme FO a zápočty robíme z PO. My účtujem ev JU a oni v PU. Proste je to nepeňažná operácia.
emily
07.11.05,19:48
Ďakujem Vám za názory...ja to tiež chcem robiť ako nepeňažnú operáciu (cez pokl.doklady to nejde, lebo druhá firma je z CZ a oni poslali dohodu o započítaní), ale mám problém v softe.....musím zavolať do MK-softu...ako to technicky urobiť :)
Jana Acsová
08.11.05,08:46
Avo, ty si myslíš, že to účtujem zle?Nemám najmenšie pochybnosti, že to je dobre.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
pyton
08.11.05,09:16
Ďakujem Vám za názory...ja to tiež chcem robiť ako nepeňažnú operáciu (cez pokl.doklady to nejde, lebo druhá firma je z CZ a oni poslali dohodu o započítaní), ale mám problém v softe.....musím zavolať do MK-softu...ako to technicky urobiť :)Pozri si pozorne príspevok č. 4 a "problém so softom" nebudeš mať ;)
apo
11.11.05,21:19
Všetky predchádzjúce príspevky sú v podstate správne. Všetko závisí od softvéru.

Ja vidím problém v inom. Som si vedomý pri vedení jednoduchých účtovníctiev, že porušujem Usmernenie pre vedenie jed. účt. ... v tom, že nerobím zápočty ako uzávierkové operácie až po uzacvretí denníka, ale na konci mesiaca nakoľko softvér mi to umožní. Zatiaľ mi to z DÚ pri kontrole nevytkli ani raz. Myslím si, že nedomyslené usmernenia sa majú porušovať keď je to v prospech veci.

apo
pyton
12.11.05,07:43
apo, ale softvér umožní kadečo, aj nesprávne predkontácie aj nesprávne účtovanie, je len na tebe, ako účtuješ. Mne sa tie uzávierkové operácie pod čiarou po 31. 12. zdajú prehľadné a ľahko skontrolovateľné. Tiež je to zvyk za tie roky.
apo
12.11.05,11:45
Ahoj pyton,

v jednom príspevku radíš, že príspevok č. 4 je to správne riešenie. Ja zápočty účtujem tak ako je to uvedené v príspevku č. 4. Používam softwér Book Keeper. Tento softver pozná účet pre neeňažné operácie, na ktorom útujem uzávierkové operácie napr, odpisy, náklady z leasingov, v minulosti časové rozlíšenia na prelome rokv a pod. Na zápočty som vytvoril účet obdobne ako pre účet v banke, ktorý má názov zápočtový. Zápočtový účt má po každom zápočte zostatok rovný nule.

Priznám sa, že jednoduché účtovníctvo pokiaľ je to možné čo najviac priblížujem podvojnému účtovníctvu.

apo
pyton
12.11.05,12:22
apo, ale to sa nevylučuje s tým príspevkom č. 4. Akurát, ty si poukázal na to, že kedy, s akým dátumom to má ísť do peňažného denníka. Ty správne riešenie podľa Postupov poznáš ;).