1martin
24.08.10,13:33
Dobry den,

mam na Vas otazku trosku pravnickej povahy. Na internete je nekonecne vela putavych obrazkov, ktore niekto vytvoril. Uvazujme situaciu, ze nejaky ma inspiruje a ja si ho vlastnymi silami vytvorim. Nemyslim tym, ze si ho stiahnem a zmenim velkost alebo ho ani nepozmenim, ale ze v podstate vytvorim od piky novy, pricom podstata toho "okopirovaneho" ostane zachovana. Napriklad, niejaky grafik nakresli ku vyrociu pivovaru plagat pivoveho krigla, v ktorom su napisy PIVO v roznych jazykoch sveta. Mna to zaujme, a rozhodnem sa nakreslit podobny krigel, s tymi istymi napismi a pouzit to napr. ako ilustracia do kalendara. Bol by takyto cin povazovany za plagiatorstvo?

Dakujem za Vase reakcie.
Mária27
25.08.10,17:55
Takýto čin nemôže byť považovaný za plagiatorstvo. Prečítaj si autorský zákon 618/2003, nájdeš v ňom aj tieto vety:

(3) Ochrana podľa tohto zákona sa nevzťahuje na
a) myšlienku, spôsob, systém, metódu, koncept, princíp, objav alebo informáciu, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela,

(1) Predmetom autorského práva je aj nové pôvodné dielo, ktoré vzniklo osobitným tvorivým spracovaním iného diela.


§ 27
Použitie diela umiestneného na verejnom priestranstve
(1) Bez súhlasu autora možno dielo trvalo umiestnené na verejnom priestranstve vyjadriť kresbou, maľbou, grafikou, reliéfnym obrázkom či reliéfnym modelom alebo ho zaznamenať fotografiou či filmom; takto vyjadrené alebo zaznamenané dielo možno bez súhlasu autora diela trvalo umiestneného na verejnom priestranstve použiť vyhotovením jeho rozmnoženiny, jej verejným rozširovaním predajom alebo inou formou prevodu vlastníckeho práva, alebo verejným prenosom. Na tieto použitia sa primerane vzťahuje ustanovenie § 25 tretia veta.
(2) Za použitie diela podľa odseku 1 nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.


(16) Verejné vystavenie je uvedenie originálu diela alebo jeho rozmnoženiny na verejnosti priamo alebo nepriamo pomocou diapozitívu, televízneho obrazu alebo podobným spôsobom na obrazovke; pri audiovizuálnom diele uvedenie osobitne vyňatého obrazu bez akejkoľvek následnosti na verejnosti.
1martin
29.08.10,05:21
Dakujem, velmi ste mi pomohli.