Pidgey
24.08.10,16:01
Dobry den,
mal by som otazku, ci ma niekto skusenosti s Pohodou SQL, resp Pohodou E1, ci nevie posudit rozdiel prace v tychto verziach, zalozenych na SQL, a prace v klasickej Pohode beziacej pod Accessom (databaza mdb).
Zaujima ma porovnanie rychlosti prace po sieti, ked sa pripajaju viacery zamestnanci (5-10), a pracuju aj so skladmi. Viem ze ked je na sklade viac poloziek (radovo par tisic), je tam uz aj nejake clenenie skladu, tak sa praca pri mdb zacina spomalovat, dlhsie sa nacitavaju jednotlive agendy a pod. Ze ake je to potom pri tom SQL, ci je to cititelnejsie rychlejsie.
Vopred dakujem.
Onko
18.09.10,14:43
Ahoj,

pri rovnakom hardvéri by bola práca s SQL pomalšia, SQL server má vyššie hardvérové požiadavky než Access. Nakoľko databáza Access pre použitie s Pohodou má svoje limity, tak pri ich dosiahnutí nezostáva nič iné, než prejsť na lepší softvér aj hardvér (Pokiaľ už s Accessom nebol používaný dostatočne výkonný).
Pidgey
23.09.10,07:11
Ahoj, vdaka za info. No, ak sa mozem spytat, mam takuto dilemu, a hladam najlepsie/najlacnejsie riesenie. Doteraz firma fugovala pod Accessom,, pripajalo sa asi 9 pocitacov, hlavny pocitac bol klasicky stolovy,ale lepsie vybaveny. Ostatne pocitace boli zmiesane (t.j., boli asi 2-3 vykonnejsie, 2-3 bezne kacelarske pc (asi 2Ghz, 512 ram), a 2-3 slabsie PC). Robime so skladmi, asi 5000 poloziek, a kopec pohybov (to teraz neviem presnejsie). Problem je, ze sa po case jednotlive agendy dlhsie otvaraju, a chceli by sme to zrychlit. Uvazoval som na SQL, kde ako mi bolo povedane, sa taha menej udajov cez siet (iba vstupy a vystupy). Zvazoval som este riesenie cez terminal server a prip kombinaciu SQL a terminal server, kde by to uz malo byt naozaj v pohode.
Neviem sa rozhodnut ci ist iba na SQL, alebo rovno skusit terminal server po accessom, a prip nasledne pod SQL. Pod tym accessom to samozrejme na tom hlavnom pocitaci ide rychlo. Ale neviem, ako by to fungovalo u klientov, ak by islio cez ten terminal, na tych starych pocitacoch napriklad. Viem ze najlepsie by bolo dat vsade lepsie PC, ale snazim sa na zaciatok o najmensie investicie. PC by sa postumne casom vylepsili. Vdaka za nazor
Onko
24.09.10,15:27
Či už by sa išlo cestou SQL servera alebo Terminal servera, tak by bolo nutné mať k dispozícii výkonný server, čiže v prvom rade by som odporúčal zabezpečiť ten (4-jadrový procesor, 4-8 GB pamäť, ... http://www.stormware.sk/pohoda/systemove-pozadavky.aspx).

Potom by som navrhol vybaviť v Stormware skúšobnú licenciu na Pohodu SQL na nejaký mesiac, vďaka ktorej bezplatne zistíš, či bude stačiť prejsť na SQL, alebo bude treba kupovať licencie na Terminal server, alebo nejako inak situáciu riešiť.
Mokosvan
29.09.10,07:04
Vo vseobecnosti plati ze cim viac poloziek tym to dlhsie trva danemu sw kym to nacita. pokial chces lacne a spolahlive uctovnictvo ktore vyuziva SQL databazy a je vhodne do siete doporucujem MRP - K/S. Bezi to na TCP/IP protokole a aplikacia v sieti je velmi jednoducha ja som s touto verziou programu od MRP velmi spokojna a aj ako zena som si to zvladla nainstalovat a spojazdnit sama :) :cool:
Pidgey
29.09.10,21:12
No, vdaka za rady. Momentalne testujeme tu SQL Pohodu, tak uvidm aka bude odozva od pracovnikov.

Pre Mokosvan: Z Pohody odist nechcem, nakolko ju ako program poznam dokonale, a pokial som robil pod accessom, tak "tam nebolo nic" co by som nevedel spravit,alebo obist. Nemam problem s instalaciou programu,ale to ci je rychlejsia praca na sieti sam nezistim :(
Nemam preto chut sa ucit nejaky iny SW pokial nemusim, ale vdaka za tip :)
Dada
28.06.11,16:21
No, vdaka za rady. Momentalne testujeme tu SQL Pohodu, tak uvidm aka bude odozva od pracovnikov.

Pre Mokosvan: Z Pohody odist nechcem, nakolko ju ako program poznam dokonale, a pokial som robil pod accessom, tak "tam nebolo nic" co by som nevedel spravit,alebo obist. Nemam problem s instalaciou programu,ale to ci je rychlejsia praca na sieti sam nezistim :(
Nemam preto chut sa ucit nejaky iny SW pokial nemusim, ale vdaka za tip :)

Tak aké máš teraz skúsenosti s tým SQL?
Pidgey
29.06.11,10:12
No, mne islo hlavne o tu rychlost a tam sa mi vidi jedine dobre riesenie - terminal server. cize uz nerieism ci SQL,alebo Acces, lebo rozdiel v tych verziach v rychlosti nie je ziadny, resp zanedbatelny. Terminal server je sice dost drahsie riesenie ako SQL,ale rozdiel v rychlosti je neporovnatelny, az zazracny :) - hovorim o sieti cca 10 uzivatelov, rozne stare pocitace(aj fakt starsie), plus jeden vykonny PC, na ktorom je nainstalovany windows terminal server.
Dada
30.06.11,15:20
No, mne islo hlavne o tu rychlost a tam sa mi vidi jedine dobre riesenie - terminal server. cize uz nerieism ci SQL,alebo Acces, lebo rozdiel v tych verziach v rychlosti nie je ziadny, resp zanedbatelny. Terminal server je sice dost drahsie riesenie ako SQL,ale rozdiel v rychlosti je neporovnatelny, az zazracny :) - hovorim o sieti cca 10 uzivatelov, rozne stare pocitace(aj fakt starsie), plus jeden vykonny PC, na ktorom je nainstalovany windows terminal server.

My zvažujeme SQL. Všetko bude nainštalované na serveri v Nemecku a pripájať sa do Pohody budú 4-5 ľudia. Tak si neviem predstaviť ako sa budeme navzájom blokovať a ako rýchlo sa bude dať v Pohode pracovať.
Pidgey
01.07.11,06:42
No, podla tohto to vyzera ze sa budete tiez pripajat na vzdialenu plochu, teda cez terminal server. Pokial mate sietovu verizu pre tych 4-5 uzivatelov, tak sa blokovat nebudete. Som presvedceny, ze Pohoda Vam pojde rychlo, jedine co vas moze troska spomalovat je pripojenie, akym sa pripajate na server a samozrejme pripojenie servra.Ale to tiez si myslim z eak to niekto poskytuje ako sluzbu,alebo vam to zabezpecuje v Nemecku, tak tam by problem nemal byt ziadny. Cize vy asi skombinujete SQL, plus terminal server..
Neviem kolko mate zaznamov v databazy v agendach (napr pocet skladovych kariet, pocet pohybov, pocet FA), ale ja osobne, ak by som nepotreboval Pohodu SQL iba z dovodu rozsirenia moznosti pridavania datovych poli, tak by som si ju nedal, a aak zstom ze by som ju predsa len potreboval, tak si ju dokupim neskor. Nestoji to pokial viem nic navyse, iba doplatite rozdiel medzi verziami. SQL ma podla mna najvacsiu vyhodu, ze is tam viete pridavat rozne polia, napr v zasobach nejake doplnujuce udaje a pod,a viete to pootm lahko vytiahnut napr na tlacovu zostavu, filtrovat podla toho a pod.
Pokial vam ale staci funkcie, ktore su standartne v Pohode, tak by som SQL asi neriesil. V starej firme, kde som pracoval sme mali databazu, kotra mala cca 300 MB, v evidencii 5 skladov (pobociek) s asi 180 tis skladovymi kartami(postupne sa to kazdym rokom nabalovalo, a nechval som v evidencii iba asi 2 roky stareke karty+aktualny rok), a cca 200 tis pohybov na sklade. Dalo sa to este pod accessom zvladat,ale bolo to hodne na hrane a hlavne robil v tom 1, max 2 uzivatelia naraz. To zu bol ale myslim dost extrem. na sql sme nepresli preto, lebo pod accesom sa da databaza ovela jednoduchsie spravovat, rychlejsie - pre mna...
Dada
01.07.11,18:31
Všetci štyria sa budeme pripájať na vzdialenú plochu. Lebo Pohoda je nainštalovaná na tom servri v Nemecku. Sklad má cca 8 tisíc položiek. Došlých faktúr zatiaľ niečo vyše 500 ks a vyšlých cca 400 - to je len prvý polrok 2011. Od januára má v tom bežať aj Kasa. Ja moc celkom nerozumiem čo je acces a tak. To nám inštaluje taký pán, čo u nás predáva Pohodu. Mne ide hlavne o to, aby to bežalo hladko a rýchlo. Aby sme sa navzájom nejako neblokovali.
Pidgey
02.07.11,05:30
V tomto pripade je to uplne SQL zbytocne. to nie je vela zaznamov. Pre porovnanie, teraz kde robim, mame mesacne DF asi 240, vydanych asi 150, a to je iba za jeden mesiac, nemame sice sklady,ale zdrzanie je male, resp nulove, a ked budete robit na vzdialenej ploche, nebude ziadne. Blokovat sa nebudete, resp neviem co tym myslis?ze ked budete robit v jednej agede? v tomto nie je rozdiel skoro ziadny pod Accesom a SQL.
Este aby som vysvetlil - co je to access. Pohoda si uklada data do nejakeho suboru, ako kazdy iny SW . Povodne ich ukladala do databazy mdb, co je format MS Access , neskor doplnili aj format SQL, co jevykonnejsie, lebo dokaze evidovat omnoho vacsie mnozstvo udajov, daju s atam pridavat dalsie udaje do evidencie pridavanim vlastnych poli a pod. Je to ale drahsie, aj servis je drahsi a lepsie zvlada pripojenie viacerych uzivatelov.
Co sa tyka poctu zaznamov, tam mate malo zaznamov, cize aj keby ste ich mali 5x tolko, nemusite si robit tazku hlavu. Co sa tyka poctu pripajanych ludi, ak sa budete pripajat 4, to je tak isto v pohode, Access je ponukany do 10 uzivatelov (teoreticky sa da aj viac pripojit). No a to posledne je na vas, ci si potrebujete pridavat dalsie polia do Pohody na evidenciu. Je to dobra vec jedine vtedy, ak to naozaj potrebujete, ja robim s pohodou uz asi 6 rokov, a zatial som to vzdy nejako inak obisiel, a nemusel som pridavat ine polia.
Este otazka, ta Kasa bude kde bezat?asi na nejakom lokalnom PC na predajni? v tom pripade to na to nebuide mat ziaden vplyv, myslim. jedine co neviem je ca sked sa prijimaju/odosielaju baliky z a do Kassy, ci to nie je moment ked sa budete blokovat,ale silne pochybujem, ze by sa to nedalo inak nastavit.
A predava Vam Pohoda SQL, alebo Pohoda E1? ked este SQL, tak rozdiel cenovy oproti accesu je maly, pri E1 viac ako dvojnasobny.
Dada
03.07.11,16:21
Nemáme E1, bude to SQL Komplet. Kasa bude rovnako na vzdialený prístup.
Mám pocit, že tá E1 je na to, že si môžeš v zostavách vytvárať ďalšie polia, nie? Ale to nepotrebujeme.
Pidgey
04.07.11,08:18
Myslim z ehej, v tom je v E1 rozdiel.
Tak potom to mate v pohode, nemali by tam byt ziadne problemy, vravim cenovy roziel v SQL a Accesom je maly, takze to je OK.
Dada
04.07.11,11:11
Myslim z ehej, v tom je v E1 rozdiel.
Tak potom to mate v pohode, nemali by tam byt ziadne problemy, vravim cenovy roziel v SQL a Accesom je maly, takze to je OK.

Ďakujem ti za objasnenie :-)))