matelkoxxl
24.08.10,19:30
zdravim.
nedavno mali v nemenovanom supermarkete takyto fikus vytvarovany ako bonsaj. na jednej stranke som sa docital,ze fikusom prospieva obcas ho zbavit vsetkych listov, ale ze je to lepsie robit od jari do leta. no nikde som nenasiel, ako to treba spravit a co vsetko odstranit. ci aj mlade a zelene konariky, alebo tie treba nechat.
arizona
24.08.10,17:36
matelkoxxl
24.08.10,18:28
dikes za linky. prvy a treti je to iste a to som uz nasiel. nic tam o ostrihani nepisu. ale na to forum som nenarazil, tak idem napisat tam.
este raz dakujem
arizona
24.08.10,18:38
dikes za linky. prvy a treti je to iste a to som uz nasiel. nic tam o ostrihani nepisu. ale na to forum som nenarazil, tak idem napisat tam.
este raz dakujem
To strihanie nie je také zložité, riaď sa okom a citom ;)
"Strihania fikusov sa nemusíme báť. Sú to skutočne veľmi zdatné rastliny a pokiaľ aj urobíme chybu pri strihu, veľmi rýchlo vedia dorásť".


Držím palce
matelkoxxl
24.08.10,18:46
strihania sa nebojim,ale mne ide o to celkove zostrihanie listov,kde potom zostane iba holy kmen...

edit: dnes som nasiel na jednom odpadnutom listku take hnede skvrny (vid foto). je to nejaka choroba, alebo sa nemusim bat???
matelkoxxl
30.08.10,18:56
tak to forum na bonsaj.sk je uplne vymrete a tuto pozeram ze tiez niet s kym sa poradit...:mad:
Soňula
31.08.10,07:23
Ja mám tento fíkus - bonsaj doma od jari. Tiež som si po zakúpení hĺadala všemožné info o pestovaní, ale môžem ťa ubezpečiť, ze táto rastlina ja fakt nenáročná. pár výhonkov som normálne odstrihla nožnicami, vyšla biela tekutina, ktorú som opatrne zotrela servítkom. Pár lístkov mi opadalo, keď som ho doniesla. Dala som doň tyčinkové hnojivo na bonsaje, polievam ho raz za týždeń asi 150 ml teplej vody-to som sa dočitala tiež. To je všetko, nič extra som s ním nerobila. Sem tam ho rosím. Uvidím, ako bude znášať vykurovanie cez zimu, mám ho v obývačke. Tak sa toho pestovania neboj, nech ti robí tvoj bonsaj radosť.
matelkoxxl
31.08.10,09:01
pestovania sa nebojim, mne ide len o to zbavenie vsetkych listkov, ci to niekto robil a kedy a ako to treba, kedze som sa docital, ze mu to prospieva...
lavanda
31.08.10,11:01
Pozri na youtube, je tam pár videí o tvarovaní fikusových bonsajov, napr. http://www.youtube.com/watch?v=97yhxzV8baI alebo http://www.youtube.com/watch?v=ho7tNSArEj4&feature=related možno niektoré z nich pomôže.
wabi
31.08.10,19:15
Problém nastane práve v zime, keď bude málo svetla a naopak veľa tepla. Zimovať ho treba v trochu chladnejšej miestnosti alebo mu dosvecovať špeciálnou žiarivkou a držať ho pri okne, spolu s tým primerane znížiť aj zálievku.
Soňula
02.09.10,05:15
pestovania sa nebojim, mne ide len o to zbavenie vsetkych listkov, ci to niekto robil a kedy a ako to treba, kedze som sa docital, ze mu to prospieva...


Ja by som to s tým zhadzovaním listov nerobila. Skôr je zaujímavé, ako vidieť na tom videu, odstraniť staré korene, to by mu do buducnosti urobilo lepšie. Na jar to vyskúšam. Akurát ja mám ten môj bonsaj v kôre, nieje v hline ako na tom videu.
Cez zimu ho budem častejšie rosiť, ak aj opadajú listy, tak pevne dúfam, že s príchodom jari prídu aj nové listy.
Som rada, že je tu táto téma. Veľa ľuďom sa fíkus-bonsaj páči, ale na letáčiku čo kúpia s rastlinkou sa toho veľa vyčítať nedá. Ja som tiež hĺadala kade tade, väčšinou na českých stránkach...
wabi
03.09.10,05:56
Spolu s zastrihávaním koreňov je treba aj znížiť listovú plochu inak by sa dostal stromček do nerovnováhy málo koreňov a veľa vyparovacej plochy, malo by to byť v rovnováhe, radšej opačne ak už...
owecka27
13.09.10,11:17
Dobre, že je založená táto téma- tak ja pridám svojou radou.
Mám ficus benjamína, pestujem ho ako bonsaj. Mám ho vlastnoručne vypestovaný od malinkého 5 cm konárika. Rastie mi už dva roky, a zhadzovanie listov som skúšala na jar, konkrétne v marci. Ostrihala som mu všetky lístky, a za necelé dva týždne nabehli znova malinké lístočky. To mi poradil ujo - skúsený bonsajista. Ale to nebolo všetko - nové lístočky po zhodení všetkých starých sú menšie. To mi vravel aj ujo, že čím mu budem zhadzovať listy, tým listy bude mať menšie.
Teraz má fikus dva roky, a začínam ho tvarovať - škoda, že som to nerobila hneď odmalej rastlinky. Ale na fórach vraveli, že až po roku, dva - a vidím, že som v tomto spravila chybu :-)
Inak teraz má moj fikus cca 30 cm a je to jeho maximálna výška...:-)
ďalší fikus - retusa - ten tiež pestujem ako bonsaj ešte je malinký, ale málo ho polievam - takže je chudák nejaký zvädnutý - som ho dobre poliala - takže dúfam, že sa vzchopí :-(((
matelkoxxl
14.09.10,07:38
owecka27 - dakujem za radu, tak to skusim niekedy v marci aj ja, lebo ten moj ma teraz este dost velke listy a chcel by som ich mensie. listy si strihala tesne pri konariku alebo ako? lebo sa mi zda, ze niekde som cital o strihani priblizne v polovici medzi konarikom a vlastnym listkom.
owecka27
15.09.10,08:37
naozaj, už koncom marca môžeš veselo lístky dávať dole. Ja som ich trhala pri konáriku. Normálne len rukou. Ale môj fikus - bonsaj mám pekne na okne. Takže otrhala som lístočky a zaliala vodou a nechala na SVETLE!!! Fikus je veľmi odolná rastlinka. A navyše som aj zabudla - nielen sa lístočky zmenšili, ale aj začali rašiť okrem pôvodných aj nové lístočky. Ľutujem len, že som tie lístky neotrhala viac krát za sezónu marec august :-(((
teraz má už dva roky a chcem ho už začať tvarovať. Ak budem mať dnes čas - ten môj fikus odfotím :-))) len neviem, ako sa to sem pridáva
takže naozaj sa toho trhania netreba báť:-)))
matelkoxxl
11.05.11,07:36
tak prve ostrihanie prezili moje 2 fikusy bez ujmy :-) nechal som ich na juznom okne, kde na nich svieti slnko a polievam a pravidelne hnojim. uz maju nove listky, ale planujem ich este raz niekedy v juni-juli ostrihat zasa. vdaka za rady!