rdb
24.08.10,21:09
Pred troma rokmi preúčtovala firma na základe rozhodnutia spoločníkov záväzok voči nim na Kapitálové fondy. Bol to vlastne dar spoločníkov. Dnes by tento dar chceli späť, ale ja nevidím možnosť ako to spraviť. Dá sa to vôbec? Môžu rozhodnúť o zrušení vtedajšieho daru a preúčtovať to znova späť na záväzky voči spoločníkom?
Ďakujem Vám.
ondrejvla
24.08.10,19:13
Pred troma rokmi preúčtovala firma na základe rozhodnutia spoločníkov záväzok voči nim na Kapitálové fondy. Bol to vlastne dar spoločníkov. Dnes by tento dar chceli späť, ale ja nevidím možnosť ako to spraviť. Dá sa to vôbec? Môžu rozhodnúť o zrušení vtedajšieho daru a preúčtovať to znova späť na záväzky voči spoločníkom?
Ďakujem Vám.

Odporúčam zasadnutie VZ a rozhodnutím VZ so zápisnicou z tohoto zhromaždenia preúčtovať z kapitálových fondov na záväzky voči spoločníkom. Samozrejme, že by som uviedla dôvod tohoto rozhodnutia. Môže to byť takto pod jednou podmienkou, že táto suma nie je zapísaná ako ZIM spoločnosti.
striebro1
05.05.11,06:43
dobry den,

prosim mohli by ste mi poradit. spolocnost ma jedineho spolocnika - zahrranicnu firmu. pocas 5tich predchadzajucich rokov spolocnik formou poziciek poziciaval peniaze spolocnosti. bohuzial do dnesneho dna spolocnost nesplatila pozicky, kedze nema prostriedky. moze sa jediny spolocnik rozhodnut, ze nebude pozadovat tie peniaze spat? akou formou? ako by sa do dalo urobit???
vopred dakujem
peterknazeje
05.05.11,15:21
pocas 5tich predchadzajucich rokov spolocnik formou poziciek poziciaval peniaze spolocnosti. bohuzial do dnesneho dna spolocnost nesplatila pozicky, kedze nema prostriedky. moze sa jediny spolocnik rozhodnut, ze nebude pozadovat tie peniaze spat? akou formou? ako by sa do dalo urobit???
Ano, zahranicny vlastnik sa moze o tom rozhodnut (v pisomnej forme a musi ho podpisat) a podla mna idealne by bolo pouzit ucet 413, cim sa spolocnosti zvysi vlastne imanie.
Vklad do ostatnych kapitalovych fondov, takze spolocnost by nemala zavazok a namiesto toho by suma bola na 413.

"Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu."
striebro1
09.05.11,11:22
Ano, zahranicny vlastnik sa moze o tom rozhodnut (v pisomnej forme a musi ho podpisat) a podla mna idealne by bolo pouzit ucet 413, cim sa spolocnosti zvysi vlastne imanie.
Vklad do ostatnych kapitalovych fondov, takze spolocnost by nemala zavazok a namiesto toho by suma bola na 413.

"Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu."

postaci na to rozhodnutie jedineho spolocnika? a na zaklade toho rozhodnutia ja preuctujem pozicky na ost. kap fondy?
musi byt to rozhodnutie aj overene u notara? nevies, kde by som mohla najst znenie ked sa transformuju pozicky na ost. kap. fondy?
dakujem,
peterknazeje
15.05.11,17:33
kedze je iba jeden spolocnik a nazvysuje sa zakladne imanie, potom pisomne s podpisom:
obchodny zakonnik> "Rozhodnutie jediného spoločníka urobené pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia musí mať písomnú formu a musí ho podpísať, ak tento zákon neustanovuje inak."
petulka1891
30.03.12,12:01
Dobry den mam otazku na uistenie, lebo citam tu rozne prispevky a uz som uplne popletena, takze ak to dobre chapem:

ucet 413 sa moze vyuzit vtedy ak napr. ma firma vysoke zaväzky voci spolocnikom a potrebuje ich znizit napr. kvoli uveru v banke a tym sa zvysi vlastne imanie spolocnosti. cize napr. 365/413 chapem to spravne?

pytam sa aj kvoli tomu, ze ziadame uver v banke a tam nam povedali, ze kedze mame vysoky stav pokladne tak to mame znizit tym, ze to prevedieme na kapitalove fondy.....mne to pride ako blbost, lebo ten stav pokladne je taky kvoli castym vyberom z uctu spolocnikmi a ja to uctujem do pokladne. To znamena, ze tie peniaze sa iba presunuli z banky do pokladne a nejde o ziadne pozicky.....takze to s nejakymi zaväzkami nema nic. dufam, ze som to napisala zrozumitelne....prosim o nazor.....lebo uz neviem co si mam mysliet, ked ma tu niektori ludia o tom presviedcaju :(

dakujem
KEJKA
30.03.12,17:17
to nemáš záväzky, ale skôr pohľadávky voči spoločníkom, ale v prvom rade manko na pokladni.
petulka1891
31.03.12,07:46
viem, ze mam pohladavky, len som sa chcela opytat to ci sa vysoky stav pokladne moze znizit tym, ze sa da do kapitalovych fondov.....podla mna nie....ale tvrdili to v banke a tak som chcela vediet co si o tom myslite.
pohodička
31.03.12,10:25
viem, ze mam pohladavky, len som sa chcela opytat to ci sa vysoky stav pokladne moze znizit tym, ze sa da do kapitalovych fondov.....podla mna nie....ale tvrdili to v banke a tak som chcela vediet co si o tom myslite.
Ja som to (myslím výbery do pokladne) niekedy riešila tak, že sa podpísovali zmluvy o pôžičke (úvere), ktoré sa úrokovali ako v banke a po rozdelení hosp. výsledku sa pôžička a samozrejme aj úroky uhradili. Myslím, že sa to riešilo aj na porade už dávnejšie. Tiež som si s tým v jednej firme nevedela dať rady.
petulka1891
02.04.12,05:42
hmmm no ja som tiez prisla iba na taketo riesenie tohto problemu - cez zmluvy o pozicke, este sa chcem opytat ta zmluva musi byt urocena? nemoze byt bez uroku?

a mam este jednu otazku ku ktorej sa mi zatial nikto nevyjadril prosim, ci to dobre chapem: ucet 413 sa moze vyuzit vtedy ak napr. ma firma vysoke zaväzky voci spolocnikom a potrebuje ich znizit napr. kvoli uveru v banke a tym sa zvysi vlastne imanie spolocnosti. cize napr. 365/413 takto?

dakujem
pohodička
02.04.12,11:26
hmmm no ja som tiez prisla iba na taketo riesenie tohto problemu - cez zmluvy o pozicke, este sa chcem opytat ta zmluva musi byt urocena? nemoze byt bez uroku?

a mam este jednu otazku ku ktorej sa mi zatial nikto nevyjadril prosim, ci to dobre chapem: ucet 413 sa moze vyuzit vtedy ak napr. ma firma vysoke zaväzky voci spolocnikom a potrebuje ich znizit napr. kvoli uveru v banke a tym sa zvysi vlastne imanie spolocnosti. cize napr. 365/413 takto?

dakujem
Mala by byť uročená kvôli DzP PO, ešte počkaj možno sa niekto ozve, či by to bolo možné dať do zmluvy, že bude bezúročná. Spoločník určite môže znížiť záväzok tým, že vloží svoju pohľadávku do firmy, účtovnícky je to kapitalizácia záväzku voči spoločníkovi- na 413 je treba urobiť analytiku, neskôr sa mu môže vrátiť z pokladne, bankovým prevodom alebo v majetku. Treba urobiť zmluvu alebo dohodu, kde to bude jasne formulované. Ešte som zabudla, že aj 365 sa môže uročiť na základe zmluvy, takže sa to navzájom môže pokryť. Dúfam, že sa ešte niekto ozve, aby to potvrdil.
petulka1891
02.04.12,12:06
dakujem velmi, za pekne a zrozumitelne vysvetlenie :)
ANNAP
02.04.12,12:10
ja mám pôžičku bezúročnú, zmluva je tak spravená a neviem, či by to mohlo byť napadnuteľné, veď spoločník sa môže rozhodnúť, že dá svojej sro bezúročnú pôžičku
petulka1891
02.04.12,12:42
ja mám pôžičku bezúročnú, zmluva je tak spravená a neviem, či by to mohlo byť napadnuteľné, veď spoločník sa môže rozhodnúť, že dá svojej sro bezúročnú pôžičku

no aj ja si myslim, ze by sa mohol rozhodnut ci bude urocena, ale bola by som rada keby nam poradil niekto skusenejsi, alebo niekto kto mal nejaku kontrolu a pod.
ANNAP
02.04.12,12:51
eviana
16.04.12,12:35
Ahojte, mam otazku ohladom 413 - v prispevkoch sa pise viac menej o kapitalizacii zavazkov, resp. o penaznych vkladoch, co vsak v pripade nepenazneho vkladu?
Spolocnici vlozili do sro1 softver (kedze nechceli zvysovat ZI, ani ho sro1 predavat zauctovali sme to na 413); softver bol neskor vlozeny do inej spolocnosti (sro2, ktora ma dvoch spolocnikov)ako vklad do ZI; druhy spolocnik sro2 vsak teraz odkupil podiel celkovy podiel sro1 a teda sro1 prisli na BU peniaze v hodnote vlozeneho softveru. Spolocnici sro1 by si chceli tieto peniaze vyplatit. Kedze tie peniaze predstavuju hodnotu softveru vlozeneho na 413, mozem uctovat vyplatenie podielov ako ponizenie 413/221 ??? muselo by sa konat aj valne zhromazdenie, ktore by rozhodlo o ponizeni 413 a vyplateni podielov?
prosim poradte! vopred velmi pekne dakujem!
motylikd
19.06.12,10:22
Velmi pekne by som vas chcela poprosit o radu ohladne toho ako previest majetok do kapitalovych fondov a nasledne ci sa ma po prevode do kapitaloveho majetku vyradit tento predmet z majetku a odpisov.
Konkretne sme nakupili nehnutelnost, ktoru sme zaradili do majetku (042/325 nákup a 021/042 zaradenie) a nasledne odpisovali 551/081. Ale potrebujeme ho kvoli podmienke z banky preradit do kapitalovych fondov, ale neviem ako . Nevie s tym prosim niekto odborne pomoct? Dakujem.
KEJKA
19.06.12,13:45
Velmi pekne by som vas chcela poprosit o radu ohladne toho ako previest majetok do kapitalovych fondov a nasledne ci sa ma po prevode do kapitaloveho majetku vyradit tento predmet z majetku a odpisov.
Konkretne sme nakupili nehnutelnost, ktoru sme zaradili do majetku (042/325 nákup a 021/042 zaradenie) a nasledne odpisovali 551/081. Ale potrebujeme ho kvoli podmienke z banky preradit do kapitalovych fondov, ale neviem ako . Nevie s tym prosim niekto odborne pomoct? Dakujem.
to si asi zle pochopila,
ak to má byť nepeňažný vklad tak potom vklad spoločníka, nie vklad spoločnosti
nepeňažný vklad treba oceniť znaleckým posudkom.
nemôžeš len tak jednoducho zameniť aktíva a pasíva....................ved to ani nejde.
tú budovu ste zaplatili? nemáte náhodou z toho titulu záväzok? Možno ide o kapitalizáciu záväzku.
motylikd
20.06.12,06:43
KEJKA ďakujem, a tu druhu temu som dala skor ako som si vsimla tuto, tak sa ospravedlnujem. No hej, asi to ma byt kapitalizacia zavazku, lebo sme to este nevyplatili. (firma to kupila od spolocnika ako od FO) Ako by sa to malo uctovat? Ked ani by som s tym najradsej nic nerobila, ale banka to chce vidiet na kapitalovych fondoch ale vysvetlit mi ako to tam dostat uz nevedia a ja tiez nie :-(
KEJKA
20.06.12,07:38
určite potrebuješ zn.posudok na ten nepeňažný vklad - i ked som si nie celkom istá postupom, ked to nie je vklad do ZI, ale "iba" do kapitálových fondov. Hádam sa ozve skúsenejší, ja by tsom tu len "teoretizovala". Ale isto bude treba rozhodnutie-uznesenie VZ, až na základe toho, môžeš účtovať.
321/413, resp. 479/413, resp. iný účet - ten kde máš záväzok.
S majetkom nehýbeš.
a_je_to
20.06.12,13:09
KEJKA ďakujem, a tu druhu temu som dala skor ako som si vsimla tuto, tak sa ospravedlnujem. No hej, asi to ma byt kapitalizacia zavazku, lebo sme to este nevyplatili. (firma to kupila od spolocnika ako od FO) Ako by sa to malo uctovat? Ked ani by som s tym najradsej nic nerobila, ale banka to chce vidiet na kapitalovych fondoch ale vysvetlit mi ako to tam dostat uz nevedia a ja tiez nie :-(

Urobíš to veľmi jednoducho, bez hýbania s majetkom, bez znaleckých posudkov a bez zasadania VZ. Spoločník, pokiaľ je sám, spíše dokument Rozhodnutie vlastníka mimo VZ podľa § 130 Obch.zákonníka, kde prehlási, že vkladá potrebnú sumu do kapitálového fondu na zlepšenie finančnej situácie firmy. Ak sú viacerí, tak musia rovnomerne všetci. Tento zápis sa zaúčtuje na 353/413. Potom ho akože splatí na 211/353. Napokon si akože uhradí kúpnu cenu svojho majetku 321/211 /hoci malo by byť nie 321, ale 365/. To sa dá stihnúť za hodinu a za druhú hodinu banka. Dosiahneš presne to, čo od vás požaduje banka, zánik záväzku a posilnenie o kapitálový fond. Sú to fiktívne operácie, ale žiadna čiernota a ... keď vás do toho tlačí banka a bude to akceptovať, tak .... prečo nie. Zodpovednosť aj tak zostáva na spoločníkovi a konateľovi /bez detailizovania/, on ručí za všetko. Ak by to malo súvisieť s preradením majetku z 021 do 413, tak obraz účtovníctva by sa veru až tak nevylepšil a ešte aj tie posudky, ťahanie času a iné komplikácie...
mipet01
11.07.12,05:42
Je možné v zmluve o zlúčení dohodnúť, že základné imanie zanikajúcej sesterskej spoločnosti sa v nástupníckej sesterskej spoločnosti preúčtuje na ostatné kapitálové fondy?

Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
11.07.12,05:49
zlúčená C = A+B, t.j. sčítava sa ZI, RF, ........
ak by sa malo ZI preúčtovať na 413, tak ide o zníženie ZI nástupníckej spoločnosti, čo sa podľa mňa dá, ale treba to riešiť už v zmluvách.
Nemám s tým skúsenosť.
mipet01
18.07.12,11:45
zanikajúca spoločnosť sa zlúči s nástupníckou, ak by prechádzalo ZI zanikajúcej do ZI nástupníckej musí sa navýšiť ZI v nástupníckej spoločnosti, chceme to riešiť čo najjednoduchšie, z toho dôvodu by sme nechceli navyšovať ZI v nástupníckej spoločnosti, keďže je k tomu potrebné upravovať stanovy atď., v zmluve sa dá upraviť, že nástupnícka spoločnosť nebude navyšovať ZI
Stromova
11.12.12,08:42
Dobrý deň,prosím poradiť:
1.Spoločník -jednoosobová PO v s.r.o. darovala firme auto.Zaúčtované 042/413.
2.Auto sa odpisovalo a v roku 2012 sa predalo za zostatkovú cenu.
3.Ako sa má vysporiadať účet 413,nakoľko dar do firmy sa predal a už nie je v majetku firmy?
Ďakujem
Stromova
14.01.13,11:24
Prosím,nikto mi neporadí?
KEJKA
14.01.13,12:35
na 413-ku môžeš siahať.teda môžeš účtovať až na základe uznesenia VZ, zápisnice VZ, Rozhodnutia jediného spoločníka
a_je_to
15.01.13,21:16
Dobrý deň,prosím poradiť:
1.Spoločník -jednoosobová PO v s.r.o. darovala firme auto.Zaúčtované 042/413.
2.Auto sa odpisovalo a v roku 2012 sa predalo za zostatkovú cenu.
3.Ako sa má vysporiadať účet 413,nakoľko dar do firmy sa predal a už nie je v majetku firmy?
Ďakujem
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval. Správne účtovanie darovaného auta malo byť 042/384 a s každými odpismi sa malo priúčtovať aj 384/648. Alebo potom prijať ako odpísané 022/082. Keďže účet 413 bol omylom, spoločník môže kedykoľvek vydať rozhodnutie mimo valného zhromaždenia podľa § 130 Obch.zákonníka, že fond 413 sa rozpúšťa do 428, /ako alternatívy za neúčtované minulé 648/. Je na jeho rozhodnutí, či podá dodatočné daňové priznania za roky odpisovania a dodatočne prizná dppo, alebo nie. Lebo ani každý daňovák o tom nevie. Podľa opisu prípadu mi to pripadá takto, nech sa vyjadrí, kto sa lepšie vyzná.
KEJKA
16.01.13,05:36
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.???????????????????
Správne účtovanie darovaného auta malo byť 042/384 a s každými odpismi sa malo priúčtovať aj 384/648. Alebo potom prijať ako odpísané 022/082. Keďže účet 413 bol omylom, spoločník môže kedykoľvek vydať rozhodnutie mimo valného zhromaždenia podľa § 130 Obch.zákonníka, že fond 413 sa rozpúšťa do 428, /ako alternatívy za neúčtované minulé 648/. Je na jeho rozhodnutí, či podá dodatočné daňové priznania za roky odpisovania a dodatočne prizná dppo, alebo nie. Lebo ani každý daňovák o tom nevie. Podľa opisu prípadu mi to pripadá takto, nech sa vyjadrí, kto sa lepšie vyzná.
Postupy účtovania §33
(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.
a_je_to
16.01.13,14:55
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.???????????????????

Dosť zle som to zoštylizoval, to je pravda. Asi bolo veľa hodín. Vyzerá to, akoby účet 413 odvtedy nebolo možné používať, čo by bol samozrejme nezmysel. Správne malo byť :
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo o daroch iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.
Mám to /dátum/ napr.z Cenigovej 2007, str. 232. Že sa dar neodpisoval, mám v poznámkach z prednášky Ing.Sone Radosovej – metodičky ÚDR SR B.B. z 19.2.2001. Konkrétne – citujem ... HIM, vložený do firmy, možno odpisovať len z hodnoty na účte 411, nie 413, je to teraz napevno v zákone /koniec citátu/. S odstupom času som už nenašiel, že kde, nemám poruke zákony tej doby. Mám tam ešte poznámky z jej voľného komentára k tomu, že dávať HIM na 413 nemá ekonomickú logiku, lebo nezvyšuje podiel spoločníka, ktorý ho vložil, že nemá záväzne určenú vstupnú cenu pre daňové odpisy, kým vklad na 411 ju má, aj to že dar u PO nie je oslobodený od dane /vtedy/. Keďže je to už neživá minulosť, nebudem sa s tým už zaoberať.
KEJKA
16.01.13,20:40
uznávam Cenigovú, ale nejdem to teraz nanovo študovať.
Len k tomu ekonomickému opodstatneniu - ak by spoločník vložil peniaze do firmy, tak by to šlo na 413ku, a z tých peňazí by sa kúpil ten DM, tak by to už opodstatnenie malo. takže si myslím, že je to zajedno.
A ak tvoje tvrdenie platí, musí to byť v zákone aj teraz.
Stromova
22.01.13,15:30
Ďakujem za rady,ja som sa riadila tiež príručkou z r.2009 p.Cenigová.No ono to vlastne ani nebol dar,ale nepenažný vklad spoločníka /auto/,ktoré slúžilo na podnikanie firmy.Zisk z predaja auta zostal vo firme.Nakoľko som nechcela navyšovať 411,tak som použila 413.
zuzana
10.02.14,12:56
Čo v prípade, ak delim.majetku, sme získali v minulosti 1997 majetok od zriaďovateľa, ktorý bol naúčtovaný na 413-dosť vysoká suma.Tento majetok je už dávno vyradený, čo s účtom 413?