dadika22
25.08.10,08:11
Prosím vás, pomôžte mi správne vypočítať sankciu z oneskorenej úhrady DPH.
Výška DPH je 2663,43 €, uhradiť by sa mala dnes 25.08.2010, ale z finančných dôvodov bude uhradená až zajtra, t. j. 26.08.2010, teda jeden deň omeškania. Základná úroková sadzba ECB je 1,00%. Aká by bola výška sankcie?
bezradná
25.08.10,06:16
dadika22
25.08.10,07:31
ďakujem za radu, ja som si to tam už skúšala vypočítať,tam mi vychádza nula,ale je tam napísané,že výpočet má len informatívny charakter,tak som si to chcela vypočítať aj "ručne" podľa §35b ods.2, zák.511/1992 a nejako mi to s tým nesedí...asi niečo počítam zle,len neviem čo...
Zoltán Kovács
25.08.10,07:55
Sankcia sa nevyrubuje až do výšky 16,60 € (tedaj do 500 Sk, v starej mene), preto tá kalkulačka zrejme uvádza nulu.
dadika22
25.08.10,08:15
prepáčte,zle som uviedla,že mi ukazuje nulu...skúšala som to tam ešte raz teraz vypočítať a vyrátalo mi, že 0,20€... :(( ja viem,ze do 16,60 sa neplatí sankcia, to by bolo v poriadku...len ma hnevá to,ze si to neviem vypocitat na tu sumu 0,20 €
bezradná
25.08.10,08:24
Sankcia sa nevyrubuje až do výšky 16,60 € (tedaj do 500 Sk, v starej mene), preto tá kalkulačka zrejme uvádza nulu.

Je to ako píše Zoli, červeným vyznačené som ti skopírovala zo stránky DU, po nahodení tvojich údajov(ostatné som nevedela skopírovať)

Výsledok Sankčné úroky (resp. úroky) sú 0,20 EUR
Poznámka Sankčný úrok do 16,59 EUR sa nevyrubuje na jednotlivých daniach
dadika22
25.08.10,09:48
ďakujem vám za rady!
betka
25.08.10,17:38
Už som poukázala raz na to, že kalkulačka je zlá. Novela tuším vznikla v 2009, ;) a je tu svinstvo, ktoré si málokto všimol:

§ 35b
Sankčný úrok

(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane

a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť11ac) priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 11af)
b) daňovému subjektu, ak daň priznanú v dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť 11ac) priznanú v dodatočnom daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 11af)
c) platiteľovi dane, ak neodvedie vybraný preddavok na daň, vybranú daň alebo zrazenú daň v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona; 6ec) pri omeškaní s platením preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti sa sankčný úrok vyrubí do dňa platby vrátane, najneskôr do dňa vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň, najdlhšie však do 31. marca roku nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa mali platiť preddavky na daň,
d) daňovému subjektu, ak daň alebo rozdiel dane vyrubený správcom dane alebo daň určená dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane, alebo daň určená správcom dane podľa pomôcok nebola zaplatená v lehote alebo vo výške určenej správcom dane v rozhodnutí,
e) daňovému subjektu, ak preddavok na daň nebol zaplatený v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona;11ag) pri preddavkoch na daň z príjmov sa sankčný úrok vyrubí do dňa platby vrátane, najdlhšie do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania,
f) daňovému subjektu, ak daň alebo splátku dane nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 8a) alebo v lehote alebo vo výške určenej správcom dane v rozhodnutí,
g) platiteľovi dane, ak sumu na zabezpečenie dane podľa osobitného zákona6ec) neodviedol v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona. 6ec)
h) platiteľovi dane z pridanej hodnoty, ktorý nespĺňal podmienky na vrátenie nadmerného odpočtu do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a to za obdobie 30 dní odo dňa vrátenia nadmerného odpočtu vrátane.

(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.

A TOTO JE STARÉ, pretože 511//992 pokračuje ináč!!!

..... AK štvornásobok ZUS banky nedosiahne 15% pri výpočte sankčného úroku na miesto 4-násobku ZUS použije sa ročná úroková sadzba 15%.

Mne vyšlo kalkulačkou 1,09 € ;);). Aj tak sa Vás to netýka

:---:---:---:---:---. došlo k veľa zmenám v správe daní a poplatkov:---, poraďáci dajte bacha. Zákon na porade, je starý.
betka
25.08.10,17:41
Ešte poznámka:
4-násobok a 15% je sakra rozdiel, ak ZUs-ka je len 1%!!!!

A jaj, sankcie boli celkom povediac jemné, kým sa nešibla 15-ka. Ľudia pozor naozaj, koľký hrabli rukou. Realita je iná!!!
betka
25.08.10,18:12
Poznámka. Upozornila som Richarda, na par. 35.
Nedalo sa mi prilepiť zákon o Správe daní a poplatkov ani do zákona ani do aktuálneho, i keď to nie je až také aktuálne, ale je tam svinská zmena od roku 2009.
dadika22
26.08.10,04:48
no ved práve,ďakujem Betka,presne na toto som myslela,že tam je tých 15% p.a., len som si myslela,že keď stránka drsr,tak musí byt pravdivá :((( keď som si to vypočítala bez daňovej kalkulačky z ich stránky, tak mi to presne vyšlo tých 1,09 €, jasné, netýkalo sa nás to, ale aj tak som s tým nebola spokojná, nešiel mi do hlavy ten ich výpočet, ako tam mohli dostať 0,20 €...

takže správny výpočet v mojom prípade je podľa vzorca:
sankčný úrok = dlžná suma x 15% p.a./365 x počet omeškaných dní = 2663,43 x 0,15/365 x 1 = 1,09 €

keďže ZÚs je podľa ECB 1%, 1% x 4 = 4%, t. j. štvornásobok nedosiahol 15%, podľa zákona sa použije 15% p.a.
zuzkadzugi
25.10.10,07:57
prosím vás, prečo nie je táto zmena v zákone o správe daní a poplatkov na tejto stránke? V §35b ods.2 je stále staré znenie
Majka
02.11.10,11:25
ja som si tiez na drsr.sk vypocitala urok a nesedi mi s tym co mi DU vyrubil..... som si mysl. ze ta kalkulacka je aktualna a spravna....
Majka
02.11.10,11:29
dodatocne DPH som mala 5082,10 Eur, dat. uhrady mal byt 26.7.2010 podala a uhradila som DDP 21.10.2010 takze mi to nespravne vyratalo na kalkulacke drsr.sk rozdiel na pokute 27,20 Eur co je teda dost velky rozdiel s tym co som cakala a co mi vyrubili.... kedze som to inym sposobom neprepocitavala....

prosim vas kde najdem vzor ako sa pocitaju uroky z omeskania? dakujem.
andreaS
02.11.10,11:36
Majka: vid prispevok vyssie od "dadika22"

mne to vyslo takto:

5082,10 * 0,15 / 365 * 87 = 181,70

87 dni po splatnosti = 5 (jul) + 31 (august) + 30 (september) + 21 (oktober)



kalkulacka na drsr nepocita spravne... :(
Majka
02.11.10,11:38
mne na rozhodnuti vycislili 76,20 Eur a neviem sa k tej sume dopatrat.... :confused:

na rozhodnuti je vypocet takyto
1,5*0,0100*5082,10=76,20
andreaS
02.11.10,11:39
citam este raz tvoj prispevok... a riadne danove bolo v akej vyske? bolo aj zaplatene?
Majka
02.11.10,11:41
citam este raz tvoj prispevok... a riadne danove bolo v akej vyske? bolo aj zaplatene?


ano bolo zaplatene v datume splatnosti,bola to dph za 6/2010 len sme neskor prisli na jeden problem zuctovania dodavatel.faktury ktora bola 2x zuctovana a neoprav.sme si odratali 2x dph cize nam preuctovanim vznikla vyssia dan. povinnost..... a tu sme zistili 21.10. podali,uhradili ten rozdiel....
Majka
03.11.10,06:30
prosim vie mi niekto poradit ako to prepocitat?
andreaS
03.11.10,06:40
pozeram do zakona...

kedze ste si podali samy danove priznanie (nezistila to az danova kontrola), tak pokuta je polovicna...

a pokuta je trojnasobok zakladnej urokovej sadzby ECB, t.j. 3 x 1% ... a polovica je teda 1,5 ...

ale co myslia tym 0,01?
andreaS
03.11.10,06:43
normalna pokuta by boli 3x1% ... a polovica je 1,5x1% a vo vypocte je to vlastne 1,5 x 0,01 :D ... takze je to dobre ;) tam sa s dnami omeskania uz nepocita...