janette784
25.08.10,08:21
Ahojte....chcela by som Vás poprosit o radu......
ak pojdem darovat krv, tak mám nárok na den volna?
a tento den sa mi bude odrátavat zo 7 dní na kroté mám nárok počas celého roka ked som zamestnaná, alebo je to den navyše?????

Dakujem za odpoved a prajem Vám pekný den.....
gabiga
25.08.10,09:48
ahoj,
pri darovani krvi mas narok na volno na nevyhnutne potrebny cas na cestu k odberu a spat a cas na zotavenie po odbere. Pri darovani krvi to spravidla nie je cely den, ale je to na posudeni zamestnavatela. Niektore firmy to maju v kolektivnej zmluve alebo v pracovnom poriadku alebo v nejakej internej smernici upresnene a zvycajne definovane ako 1 den. Odporucam vopred si preverit ako je to u vas. Narok na toto volno sa ti neodpocita zo 7 dni, o ktorych pises.

viac info najdes v §138 ZP:
§ 138
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
pasuliatko
07.02.11,12:02
Ahojte, nájde sa tu niekto kto by bol ochotný darovať 16.2.2011 krv? Robíme v škole www.szsba.sk akciu v spolupráci s NTS, nebuďte ľahostajní, nikdy neviete kedy tú krv budete potrebovať VY!!!!!!! Ďakujem
willma
07.02.11,16:20
ahoj,
Pri darovani krvi to spravidla nie je cely den, ale je to na posudeni zamestnavatela LEKÁRA PRÍSLUŠNEJ TR. STANICE. Lekár môže rozhodnúť, že je potrebný celý deň a zamestnávateľ to má akceptovať. V ostatnom súhlasím s pôvodným príspevkom:)
Llívia
07.02.11,21:05
Lekár môže rozhodnúť, že je potrebný celý deň a zamestnávateľ to má akceptovať. V ostatnom súhlasím s pôvodným príspevkom:)
Súhlas, ale nepíšu to tam, resp. nepíšu nič, len dajú "papier" a pečiatku ;) A vypĺňajú to sestričky ;). Aspoň ja mám také skúsenosti (keď som bola darovať krv ja, aj keď boli darovať kolegovia v tej istej NTS). Ale myslím si, že keby si chcela celý deň, tak ti to na potvrdenie v pohode napíšu. U každého je iné, ako sa po odbere cíti.
(A toto som vôbec nepísala ;););) a nikomu nič neradím ;););)keď som hovorila kolegovi, že podľa Zákonníka práce nemá nárok na celý deň voľna, lebo to na potvrdení nebolo napísané, zobral pero a dopísal si sám. :rolleyes: Nič som nevidela, ani oči, ani tie kurie oká som nemusela zažmúriť :D)
Nárok na celý deň voľna platil pred niekoľkými rokmi.
Llívia
08.02.11,06:48
mimotemyV ZP v § 138 ods. 2 je trochu blbosť.
Nevyhnutne potrebný čas je určený ako čas potrebný na cestu NA a Z odberu a zotavenie po odbere, ale nie ako čas samotného odberu.:rolleyes: Odber (aspoň tam, kam som chodila ja) nikdy netrval menej ako 1 hod., skôr ešte viac (vypísanie dotazníka, zaregistrovanie sa, odber na rozbor, vyšetrenie u lekára, samotný odber). Trochu to zákonodarcovia nedomysleli. :rolleyes:
Jojo.SK
12.08.11,18:56
mimotemyV ZP v § 138 ods. 2 je trochu blbosť.
Nevyhnutne potrebný čas je určený ako čas potrebný na cestu NA a Z odberu a zotavenie po odbere, ale nie ako čas samotného odberu.:rolleyes: Odber (aspoň tam, kam som chodila ja) nikdy netrval menej ako 1 hod., skôr ešte viac (vypísanie dotazníka, zaregistrovanie sa, odber na rozbor, vyšetrenie u lekára, samotný odber). Trochu to zákonodarcovia nedomysleli. :rolleyes:

A čo ak zamestnávateľ požiada zamestnanca, aby si voľno zobral iný deň ako pôvodne chcel..........v deň keď ho zamestnávateľ "potrebuje" v práci menej? Musí zamestnanec poslúchnuť?

Ďakujem za odpoveď.
Chobot
12.08.11,20:48
A čo ak zamestnávateľ požiada zamestnanca, aby si voľno zobral iný deň ako pôvodne chcel..........v deň keď ho zamestnávateľ "potrebuje" v práci menej? Musí zamestnanec poslúchnuť?

Ďakujem za odpoveď.

Nemusí, ale bude znášať následky... (raz mu to nadriadený vráti aj s úrokmi - napr. bude potrebovať zamestnanec dovolenku a nedá mu ju, alebo sa bude rozhodovať, koho prepustiť - no koho asi prepustia?)
VieraPopluharova
20.09.12,07:14
Potreba darcov krvi na meno JANA BARUTOVA rok nar.1985 na NOU Klenová súrne !!!!!!!
Chobot
20.09.12,19:54
Potreba darcov krvi na meno JANA BARUTOVA rok nar.1985 na NOU Klenová súrne !!!!!!!

Myslím, že skôr, ako rok narodenia by bolo lepšie uviesť, ktorú skupinu potrebujú. Ak je to jedno, tak to nie je pre pani Barutovú, ale len všeobecná výzva na darovanie krvi.
willma
21.09.12,04:46
Chobot v podstate je to naozaj jedno akej krvnej skupiny - teda väčšinou - tie zásoby vždy nejaké sú, len ich potrebujú aj týmto spôsobom doplniť