xxxenka1
25.08.10,08:31
Ahojte,
chcem sa opytat ako to je s nastupom po materskej dovolenke spat do prace. Je mozne hned cerpat dovolenku, ktora vznikla pocas MD?
Ak by zamestnankyna po navrate z MD spat do prace ostala PN, z akeho vymeriavacieho zakladu by sa ratala vyska nemocenskej davky ? Konkretny priklad - MD od sept. 2010, marec 2011 - navrat do prace a cerpanie zvysnej dovolenky, april nastup na PN
Dakujem za pomoc.
pekny den
Xxxenka1
ivka70
25.08.10,06:43
Ahojte,
chcem sa opytat ako to je s nastupom po materskej dovolenke spat do prace. Je mozne hned cerpat dovolenku, ktora vznikla pocas MD?

Ak s tym zamestnavatel suhlasi ,tam je to mozne.



Ak by zamestnankyna po navrate z MD spat do prace ostala PN, z akeho vymeriavacieho zakladu by sa ratala vyska nemocenskej davky ? Konkretny priklad - MD od sept. 2010, marec 2011 - navrat do prace a cerpanie zvysnej dovolenky, april nastup na PN
Dakujem za pomoc.
pekny den
Xxxenka1

Ak by nepracovala v predchadzajucom roku, tak by sa jej pocital pravdepodobny vymeriavaci zaklad.
Nakolko v tvojom pripade pracovala do septembra 2010, tak sa jej priemer na PNku bude v roku 2011 pocitat z odpracovaneho casu a mzdy v roku 2010.
xxxenka1
25.08.10,06:47
Dakujem za rychlu odpoved Ivka70, takze ak tomu dobre rozumiem, materska davka a nemocenska davka na neberie do uvahy pri vypocte vymeriavacieho zakladu ? iba odpracovana doba tj januar az august 2010? dakujem
ivka70
25.08.10,07:06
Dakujem za rychlu odpoved Ivka70, takze ak tomu dobre rozumiem, materska davka a nemocenska davka na neberie do uvahy pri vypocte vymeriavacieho zakladu ? iba odpracovana doba tj januar az august 2010? dakujem

Presne tak ,tieto doby (doba PN, doba materskej a pod.) sa z vypoctu vylucuju.
Sarlotka
30.01.12,12:46
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ci som spravne vypocitala
navrat po materskej a rodicovske 14.1.2012 nasledne PN do 14.2.2012 nasledne ide opat na MD
potrebujem odsuhlasit vymeriavaci zaklad pri vypocet PNky ktoru jej ako zamestnavatel plati prvych 10 dni


vychádzam z
§138 ods 5
(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej
a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby,
dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej
osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej
vo výške 44, 2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu
za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý
sa platí poistné.


§ 57 ods 2
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna
tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí
ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené
povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky
alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina
vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské
poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje
na štyri desatinné miesta nahor.


1.cize vseobecny vymeriavaci zaklad za rok 2010 je 769*12=9228
2.44,2 % 1/12 z vseobecneho vymeriavacieho zakladu je 339,8980 Eur mam toto zaokruhlim na 339,89 na eurocent nado...§138 ods 18
3.1/30 vymeriavacieho zakladu je 11,32966667 - zaokruhlene na 4 desatinne miesto nahor je 11,3297
moze mi prosim niekto moj vypocet odsuhlasit... dakujem som este len zaciatocnik...
Sarlotka
30.01.12,15:06
posuvam mohol by sa prosim niekto pozriet ci som to vypocitala spravne? dakujem
Sarlotka
30.01.12,18:04
posuvam
Mila123
30.01.12,18:33
týka sa tento výpočet max.MD?
Sarlotka
30.01.12,19:44
tento vypocet sa tyka PN nastup do prace po rodicovskej a hned PN-ka... ako vypocitam PN -ku...

Dakujem pekne.
veronikasad
30.01.12,19:48
tento vypocet sa tyka PN nastup do prace po rodicovskej a hned PN-ka... ako vypocitam PN -ku...

Dakujem pekne.
Sarlotka, neriešiš náhodou výpočet náhrady príjmu (prvých 10 dní, ktoré platí zamestnávatel ) ? Nemocenské počíta sociálna poisťovňa.
Mila123
30.01.12,19:52
pravdepodobným zárobkom.....

PN počíta pobočka SP.....max. VZ pre rok 2012 je 1 153.50 € mesačne.....
Sarlotka
30.01.12,19:54
Sarlotka, neriešiš náhodou výpočet náhrady príjmu (prvých 10 dní, ktoré platí zamestnávatel ) ? Nemocenské počíta sociálna poisťovňa.

ano ano pardom este su mi tie pojmy trosku popletene...

nahradu prijmu prvych 10 dni zamestnavatel... je to takto spravne?
dakujem
Sarlotka
30.01.12,19:56
pravdepodobným zárobkom.....

PN počíta pobočka SP.....max. VZ pre rok 2012 je 1 153.50 € mesačne.....

pardon ja som sa zle vyjadrila... nahradu prijmu som mala na mysli uz som bola upozornena ... prvych 10 dni co plati zamestnavatel...
a k tomu je ten vypocet...
Sarlotka
30.01.12,19:59
prvych 1-3 deni 25 % z vymeriavacieho zakladu
dalsich 4-10den 55 % z vymeriavacieho zakladu

a potrebujem poradit ten vymeriavaci zaklad
zena ktora nastupila po materskej nasledne rodicovskej na materskej cca od 10.12.2008 rodicovska 2.7.2009 do 14.1.2012
datumy priblizne len ako si pamatam... nemam datumy pri sebe
Mila123
30.01.12,20:04
pardon ja som sa zle vyjadrila... nahradu prijmu som mala na mysli uz som bola upozornena ... prvych 10 dni co plati zamestnavatel...
a k tomu je ten vypocet...
použila si zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z.

ak chceš počítať náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti musíš použiť zákon č. 462/2003 Z.z. pripájam......http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462

(http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462)
Sarlotka
30.01.12,20:25
použila si zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z.

ak chceš počítať náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti musíš použiť zákon č. 462/2003 Z.z. pripájam......http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462

(http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462)

dakujem citam citam, ale pomocou odvolavok som sa dostala opat k zakonu 461/2003... ale vravite ze ten vypocet teda nemam spravny?
Sarlotka
30.01.12,20:48
aha citam ten zakon este raz a vlastne ten vymeriavaci zaklad nesmie byt nizsi ako je suma 11,3297 ale vlastne by sa mal pocitat na zaklade mzdy ktoru by mala keby nastupila ktoru by sme jej dali... cize vymeriaaci zaklad malo by to byt 1/30 z mzdy, ktoru by u nas dostala ????
Sarlotka
30.01.12,21:02
Mila123 dosla som na to? :)
Sarlotka
30.01.12,21:18
na v novembri a decembri bola na rodicovskej dovolenke...
nastupuje 14.1. a hned je PN (presne od 14.1.2012 ma PN)
Melnick
30.01.12,21:19
Šarlotka, v programe Oberon Ti pri vytlačení tlačiva pre potreby uplatnenia ....... vypočíta presne to, čo hľadáš v týchto príspevkoch.
veronikasad
30.01.12,21:22
ona v novembri a decembri bola na rodicovskej dovolenke...
nastupuje 14.1. a hned je PN (presne od 14.1.2011 ma PN)
prepáč, zle som prečítala tvoj príspevok. mažem odpoveď - v tomto prípade neplatí.
Sarlotka
30.01.12,21:30
prepáč, zle som prečítala tvoj príspevok. mažem odpoveď - v tomto prípade neplatí.

pohodka som velmi rada ze sa zapajate...:)
veronikasad
30.01.12,21:33
prepáč, zle som prečítala tvoj príspevok. mažem odpoveď - v tomto prípade neplatí.
Pre teba platí tento odstavec

5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.

Len to ešte preložiť do "reči ľudu". Žeby zamestnancova mesačná hrubá mzda/počet kal.dní v mesiaci ?
Sarlotka
30.01.12,21:46
jeej takze ja to tak tiez chapem..aku mzdu by sme jej dali

denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu,zaokruhlovanie 4 desatinne miesta nadol

cize delene 30 ...

dakujeeem...

oprava asi to bude predsa len pocet dni v mesiaci...
Melnick
30.01.12,21:47
Šarlotka - znova píšem: vytlač si tlačivo z Oberonu. Pravdepodobný VZ Ti program vyráta. Nikdy som nemala v SP problém .
Melnick
30.01.12,21:49
No, a vyráta Ti to presne podľa tohto vzorca, ktorý si teraz objavila.

5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.
Sarlotka
30.01.12,22:08
idem poziet...
Sarlotka
31.01.12,09:29
ievcata pre uzatvorenie tejto temy:

volala som do socialnej poistovne:
denny vymeriavaci zaklad sa ma pocitat zo mzdy raz povedali co mala v zmluve pred nastupom na matersku a raz ze z aktualnej mzdy...
tento sa vydeli 30 a zaokruhli na 4 desatinne miesta nadol...

takze my sme dali taku istu mzdu co bola predtym aj teraz pri nastupe aby bolo vsetko ok :)))

v oberone pocita denny vymeriavaci zaklad ze mzda*12/365 a to je vraj nespravne.. tak povedali...

pekny den Vam dievcata prajem a dakujem za trpezlivost so mnou a za vysvetlenie a paragrafy...:) este raz dakujem, ste superne...:)
Andyke
01.02.12,18:02
SP dala odpoveď, že ako budú počítať oni DVZ pre nemoc. dávky.

Pri výpočte Ty budeš postupovať podľa prísp. 23 a 26. DVZ zaokrúhli na 4 des.miesta nadol.
Sarlotka
01.02.12,20:13
ako som ti uz pisala hovorila som SP nakolko som uz bola upozornena na nespravnost mojej terminologie a pytala som sa dvz nahrady prijmu a dokonca som sa dvakrat pytala ci nie skutocny pocet dni v mesiaci... mne to nazaklade hore uvedenych citacii § tiez tak vyplynulo..
asi skusim tam este raz zajtra cinknut...

dakujem andyke za vas cas a ochotu
Sarlotka
02.02.12,19:52
zas mi povedali delene 30..
brčko
02.02.12,21:04
?? tebe ide
1.) o výpočet nemocenských dávok od 11dna pn-ky podla Zákona o soc.poistení č 461/2003 § 57 ods. 1 písm. b) + ods.2 (jedna tridsatina z vym.základu, z kktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md/pn/očr) alebo
2.) o výpočet náhrady mzdy pri dočasnej pn podla Zákona o náhrade prííjmu ... č. 262/2003 § 8 ods.5 . - už tu bol citovaný http://www.employment.gov.sk/nahrada-prijmu-pri-docasnej-pracovnej-neschopnosti-zamestnanca.html ?

soc.poistovna ti odpovedala tak, ako to rátajú oni podla bodu 1. oni ten druhý zákon nepoužívajú
Sarlotka
02.02.12,21:10
vyslovene som sa ich pytala na vypocet dvz pri nahrade mzdy, ktory budeme pocitat my ako zamestnavatel... nie ako budu pocitat dvz socialna poistovna pri vypoctte nemocenskych davok od 11 dna...
povedali ze pri oboch je hruba mzda delene 30...aj socialne poistovna pocita dvz aj my ako zamstenavatel mame pocitat dvz hruba mzdy / 30 pri nahrade prijmu prvych 10 dni....
brčko
02.02.12,21:25
ten zákon 462 nie je jednoznačný ako zákon 461, ale asi by som to delila počtom dní v danom kalend.mesiaci, tj. ak ide o január, tak deleno 31.

no a ked sa pýtaaš na SP, si velmi závislá od toho, na koho narazíš a ked to nemáš písomne, tak je to ozaj info nie až tak vierohodná (mám už svoje skúsenosti). Ked už sa pýtať na SP, tak potom okrem info cez pobočku si to overím aj cez poradna@socpoist.sk Ale to je len moja osobná skúsenost a názor.
Andyke
03.02.12,07:42
Do 31.12.2010 platilo, že pravdepodobný DVZ zamestnanca je jedna tridsatina VZ z ktorého by sa platilo poistné na nemoc. poistenie za kal. mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemoc. dávky. Takto počítala Soc.poisťovňa a takto počítal aj zamestnávateľ.

Od 1.1.2011 platí nový zákon pre výpočet DVZ aj pre SP aj pre zamestnávateľov.
Sarlotka stačí Ti to ako zdôvodnenie ?
Takže postupuješ podľa zákona o náhrade príjmu Ty – aj som Ti do profilu napísala, že ako(1.2.2012)
Ako vidím Ty chceš stále vyjadrenie SP... ( ale oni s tým nič nemajú)
Zákon o náhr.príjmu treba preštudovať z Tvojej strany, lebo Ty postupuješ podľa toho. (podľa mňa je tam zrozumiteľne napísané)
Sarlotka
03.02.12,09:41
dakujem Vam budem postupovat v zmysle zakona, len som myslela ze SP ve podat info tiez spravne.. dakujem a upozornenie..

pekny den prajem...
jankazimna
07.11.12,13:40
:) pekný deň, môže mi niekto poradiť? zamestnankyňa nastúpila 30.10 na pn, do 19.5 bola na rodicovskej dovolenke, ako jej vypočítam vymeriavaci zaklad pn ku mzde na prvých 10 dní?