toju
25.08.10,08:34
ahojte . Viete mi povedať podľa čoho stanovuje súd poplatok za podanie žaloby? napr. žaloba na bezdôvodné obohatenie sa (ide o konkretnu sumu 16.597 eur.dakujem
mlisa
25.08.10,07:38
poplatok sa určuje z hodnoty sporu, takže to bude 6% z 16.597 Eur, t.j.995,50 Eur.
toju
25.08.10,07:49
čo? a ked ja za to nemozem ze musim podat tu zalobu tak sa neda nejak oslobodit od toho poplatku? ja pridem o byt aj o 500.tisic a musim zaplati 30tis.?
toju
25.08.10,07:51
ide o to ze my prideme nie vlastnou vinou o byt a tych 500tis. je kupna cena toho bytu.
profesional
25.08.10,08:11
Bohuzial, musim suhlasit s mlisa. Oslobodenie sudneho poplatku je mozne len ak: Nevlastnis ziadny nehnutelno majetok, ziadny spenazitelny hnutelny majetok, a ak ani ty ani tvoj zivotny partner nemate iny prijem ako davky alebo dochodok od statu.

Samozrejme ze ak spor na sude vyhras, mas narok zaratat tento poplatok do trov konania a bude ti ho musiet druha strana preplatit spolu aj s dalsimi trovami konania.
mlisa
25.08.10,08:15
navrhovatel nikdy nemoze za to ze musi podat zalobu :-)
Je mozne poziadat o oslobodenie od sudnych poplatkov podla ust. § 138 O.s.p.
"Na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Ak nerozhodne súd inak, vzťahuje sa oslobodenie na celé konanie a má i spätnú účinnosť; poplatky zaplatené pred rozhodnutím o oslobodení sa však nevracajú."
V takom pripade je vsak potrebne preukazat pomery ucastnika, ktore to odovodnuju (danovym priznanim, majetkovym priznanim a pod.) Cez google najdes info k oslobodeniu od sudnych poplatkov celkom dost.