Siris
08.11.05,02:16
Chcem sa spýtať na jednu vec: spoločnosť s.r.o., registrovaná v SR s prideleným IČDPH v SR, ktorá má len jedného spoločníka, občana Nemecka, ktorý nemá v SR trvalý pobyt vykonáva služby správy a vymáhania pohľadávok na území Nemecka a Rakúska. Je táto spoločnosť oslobodená pri fakturácii svojich služieb pre zákazníkov, ktorí majú pridelené IČDPH v N a A od platenia dph na Slovensku. Je táto spoločnosť povinná registrovať sa pre daň na území N a A. Môže si spoločník, ktorý je súčasne aj konateľom uplatniť do nákladov PHM za prevádzku motorového vozidla aj keď je registrované v N. Je povinný podať u nás priznanie k dani z motorových vozidiel?
Ďakujem
Monika1
08.11.05,10:22
Ak môžeš vami poskytovanú službu zaradiť v zmysle zákona o DPH do § 15 ods. 8, potom miestom dodania tvojich služieb bude miesto, kde má odberateľ sídlo, v tvojom prípade je to N a A. Ak s.r.o., poskytuje svoje služby len podnikateľom, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú v A a N registrovaní pre DPH, fakturuješ to bez DPH. Iné by to bolo v tom prípade, ak by fy fakturovala za uvedené služby takému občanovi A alebo N, ktorý nepodniká. V tvojom konkrétnom príklade sa nemusí s.r.o., registrovať ako platca DPH v N a A.
Konateľ, ak vykonáva činnosť na svojom mot. vozidle /alebo prenajatom, požičanom/, môže si účtovať paušál tak, ako zamestnanec pri služobnej ceste motorovým vozidlom v zmysle Zákona o cestovných náhradách. Nemusíš podávať daň. prizn. k dani z mot. voz. ani neplatíš daň.
luebchenko
08.11.05,10:56
Ak môžeš vami poskytovanú službu zaradiť v zmysle zákona o DPH do § 15 ods. 8, potom miestom dodania tvojich služieb bude miesto, kde má odberateľ sídlo, v tvojom prípade je to N a A. Ak s.r.o., poskytuje svoje služby len podnikateľom, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú v A a N registrovaní pre DPH, fakturuješ to bez DPH. Iné by to bolo v tom prípade, ak by fy fakturovala za uvedené služby takému občanovi A alebo N, ktorý nepodniká. V tvojom konkrétnom príklade sa nemusí s.r.o., registrovať ako platca DPH v N a A.
Konateľ, ak vykonáva činnosť na svojom mot. vozidle /alebo prenajatom, požičanom/, môže si účtovať paušál tak, ako zamestnanec pri služobnej ceste motorovým vozidlom v zmysle Zákona o cestovných náhradách. Nemusíš podávať daň. prizn. k dani z mot. voz. ani neplatíš daň.
S tou prvou časťou súhlas, ale monika, si si istá s tým vozidlom a neplatením dane z motor. vozidiel - lebo podľa mojich "zisťovaní", aj auto registrované v zahraničí ale "pracujúce" pre slovenskú firmu (prenajaté) musí slov. firma prihlásiť na daň z motor. vozidla! možno som niečo nepochopila...tiež ma to zaujíma, bola by som rada, ak by si mohla na túto tému napísať viac (príp. odvolávky na zákony ;)
Monika1
08.11.05,11:53
Konateľ v spoločnosti môže používať svoje motorové vozidlo na výkon činnosti a náhrady za používanie motorového vozidla sú mu uhrádzané v zmysle zákona o cestovných náhradách tak, ako zamestnancovi. Vezmi si za príklad zamestnanca, ktorý ide na SC a ide na ňu svojím súkromným mot. vozidlom alebo požičaným od suseda. Má nárok na preplatenie paušálu 6,2 za km + spotr. PHM podľa technického preukazu. V prípade konateľa sa postupuje tak, ako v prípade zamestnanca. Je na tom ešte niečo nejasné?
luebchenko
08.11.05,13:26
Konateľ v spoločnosti môže používať svoje motorové vozidlo na výkon činnosti a náhrady za používanie motorového vozidla sú mu uhrádzané v zmysle zákona o cestovných náhradách tak, ako zamestnancovi. Vezmi si za príklad zamestnanca, ktorý ide na SC a ide na ňu svojím súkromným mot. vozidlom alebo požičaným od suseda. Má nárok na preplatenie paušálu 6,2 za km + spotr. PHM podľa technického preukazu. V prípade konateľa sa postupuje tak, ako v prípade zamestnanca. Je na tom ešte niečo nejasné?
Musím mrknúť do zákona o cst.náhradách - zdalo sa mi, že vozidlo musí byť písané na zamestnanca...ja som mala na mysli prenájom vozidla firmou - vtedy by museli však platiť daň z motor. vozidiel, nie?
Monika1
08.11.05,13:36
Áno, ak by si vozidlo prenajala firma od inej firmy alebo osoby, potom by mala zaplatiť daň z motorových vozidiel firma alebo osoba, ktorá to vozidlo prenajíma.
Siris
09.11.05,07:49
ďakujem za pomoc.