bobino38
25.08.10,12:00
Ahojte poraďáci.
Prešiel som si rôzne diskusie na meranie spotreby benzínu a všade sa v podstate píše len o meraní spotreby spôsobom, že sa musí minuť celá nadrž aj rezerva, potom dotankovať plnú a na základe najazdených km si to po vyprazdnení nádrže poratať. Ja by chcel poradiť ako sa dá zmerať spotreba bez toho aby som musel minúť aj palivo v rezerve.
Ďakujem.
P.S.:..nemám palubný počitač,takže množstvo paliva v nádrži na prístrojovke nevidím,mám tam iba paličky na displeji.
Flinstone
25.08.10,10:07
ak to nerobí palubný počítač, tak len namontovať prietokomer a spriemerovať nejaký dlhší časový úsek, kvôli objektívnosti napr. týždeň, mesiac...
bobino38
25.08.10,10:14
nejaký iný nápad?
Flinstone
25.08.10,10:24
ak chceš nejaký lacnejší nápad, tak len to s tým tankovaním... Nemusíš vyjazdiť celú nádrž, ak je väčšia stačí aj polovicu a potom dotankuj...
Na starých škodoviciach sa robilo aj tak, že hadička od palivového čerpadla sa zasunula do litrovej, resp. dvojlitrovej fľaše, a vyjazdilo sa... no predstava, že kdesi v motorovom priestore sa bude povaľovať fľaša benzínu je mi akosi proti srsti
Ice dive
25.08.10,10:26
ak to nerobí palubný počítač, tak len namontovať prietokomer a spriemerovať nejaký dlhší časový úsek, kvôli objektívnosti napr. týždeň, mesiac...
taká úplne jednoduchá metóda by bola natankovať plnú nádrž až do prasknutia:-) a potom najazdiť 100 km a následne znova doplna dotankovať...a +/- by mala byť reálna spotreba na 100 km jasná...
nevýhodou tohto merania je, že nemusí sa podariť presne natankovať rovnaké množstvo, ako aj najazdiť presne 100 km ako aj predpoklad, že sa nechytí dopravná zápcha...

ja počítam priemernú spotrebu podľa najazdeného množstva km k pomeru aktuálne natankovaného paliva... nakoľko nádrž má vždy rovnaký objem:D a vždy tankujem plnú... (spotreba x 100) / počet km a vyjde ti priemerná spotreba... to je podľa môjho názoru najobjektívnejšie, nakoľko počas jázd môžeš natrafiť na rôzne nepredvídateľné veci, ktoré ovplyvňujú spotrebu... napr. dopravné zápchy, zapnutá klíma, podhustené pneumatiky a pod...
bobino38
25.08.10,10:27
No akosi to optimálne nevidím s tou polovicou nádrže,nakolko neviem, kedy tam mám presne polovicu.
zk24
25.08.10,10:29
Ahojte poraďáci.
Prešiel som si rôzne diskusie na meranie spotreby benzínu a všade sa v podstate píše len o meraní spotreby spôsobom, že sa musí minuť celá nadrž aj rezerva, potom dotankovať plnú a na základe najazdených km si to po vyprazdnení nádrže poratať. Ja by chcel poradiť ako sa dá zmerať spotreba bez toho aby som musel minúť aj palivo v rezerve.
Ďakujem.
P.S.:..nemám palubný počitač,takže množstvo paliva v nádrži na prístrojovke nevidím,mám tam iba paličky na displeji.


Tak ako hovori Flinstone.

Natankuj na benzinke plnu nadrz. Vynuluj kilometrovnik. Ked ti vypne pistol, uz nedotankovavaj /lebo nikdy tymto nevies dotankovat uplne presne/. Pamataj si na ktorej si tankoval, najlepsie aj ktory stojan. Najazdi minimalne 100 km /cim viac tym je to presnejsie/ a chod na ten isty stojan dotankovat - zas iba kym ti nevypne pistol, uz tam dalsie deci netlac. Dotankovane litre vydel najazdenymi kilometrami.

------
Ja by som uplne do prazdnej nadrze nesla, ako pises ze minut aj rezervu... a teda nechat auto skapat. na spodu nadrze sa usadzaju rozne spiny co sa do benzinu dostanu, zbytocne by si ich dostal aj do motora.
zk24
25.08.10,10:30
No akosi to optimálne nevidím s tou polovicou nádrže,nakolko neviem, kedy tam mám presne polovicu.

Nemusi to byt polovica, ale daj tomu aspon 100km. Nebudes minuty benzin predsa pocitat podla ukazovatela plnej/prazdnej nadrze.

Minul si tolko benzinu kolko sa ti opat podarilo docapovat. /Preto musis zacat plnou a potom dotankovat zas do plnej. Rozdiel = spaleny benzin/
Flinstone
25.08.10,10:31
taká úplne jednoduchá metóda by bola natankovať plnú nádrž až do prasknutia:-) a potom najazdiť 100 km a následne znova doplna dotankovať...a +/- by mala byť reálna spotreba na 100 km jasná...
nevýhodou tohto merania je, že nemusí sa podariť presne natankovať rovnaké množstvo, ako aj najazdiť presne 100 km ako aj predpoklad, že sa nechytí dopravná zápcha...
Mňa keď zaujímala spotreba, natankoval som plnú, napísal stav km, a jazdil, dotankoval, jazdil... a po mesiaci dotankoval plnú, odpísal stav km.
Pri väčšom množstve km za určité obdobie sa značne eliminuje rozdiel v tankovaní, či je plno, alebo nie a zároveň je aj objektívneší čo sa týka jazdy... Km v meste, mimo, zápchy a pod...
Trvá to síce nejakú chvíľu ale dopracuješ sa k pomerne objektívnemu výsledku
Flinstone
25.08.10,10:33
No akosi to optimálne nevidím s tou polovicou nádrže,nakolko neviem, kedy tam mám presne polovicu.
to je jedno... dotankuješ a delíš litre stovkami kilometrov... napr 35/3,27 čo je 35 litrov deleno 327 km.... samozrejme čím viac km najazdíš, tým objektívnejší je výsledok
zk24
25.08.10,10:33
Mňa keď zaujímala spotreba, natankoval som plnú, napísal stav km, a jazdil, dotankoval, jazdil... a po mesiaci dotankoval plnú, odpísal stav km.
Pri väčšom množstve km za určité obdobie sa značne eliminuje rozdiel v tankovaní, či je plno, alebo nie a zároveň je aj objektívneší čo sa týka jazdy... Km v meste, mimo, zápchy a pod...
Trvá to síce nejakú chvíľu ale dopracuješ sa k pomerne objektívnemu výsledku

Okrem toho odporucam tankovat na tej istej benzinke. Na Lukoil na Sevcenkovej dokazem zazracne do svojej 42 litrovej nadrze dostat krasnych nefalsovanych 45 litrov :confused::confused:
bobino38
25.08.10,10:40
OK, dakujem všetkým za rady.
Flinstone
25.08.10,10:41
Okrem toho odporucam tankovat na tej istej benzinke. Na Lukoil na Sevcenkovej dokazem zazracne do svojej 42 litrovej nadrze dostat krasnych nefalsovanych 45 litrov :confused::confused:
to mohla byť aj náhoda... veď sú aj expanzné priestory na vzduch v nádrži... prídane odkladacie skrinky :D
Známy na OMV Rožňavská natankoval do Fabie 52 litrov... stál som pri ňom... a tiež má 45 nádrž.
zk24
25.08.10,11:05
to mohla byť aj náhoda... veď sú aj expanzné priestory na vzduch v nádrži... prídane odkladacie skrinky :D
Známy na OMV Rožňavská natankoval do Fabie 52 litrov... stál som pri ňom... a tiež má 45 nádrž.


Hm, neviem, ja to skor prisudzujem nespravnej kalibracii tych strojov... ;) Ze by sa mi robili "extra skrinky" vzdy iba na tej jednej pumpe? ;) Iny Lukoil mi to nerobi. Iba ten konkretny.
Ice dive
25.08.10,11:10
Okrem toho odporucam tankovat na tej istej benzinke. Na Lukoil na Sevcenkovej dokazem zazracne do svojej 42 litrovej nadrze dostat krasnych nefalsovanych 45 litrov :confused::confused:
no záleží aj od nastavenia palivovej sústavy... mne sa podarilo do služobnej fábie 1,2 HTP s objemom nádrže 45 litrov natrieskať 65 litrov.... som kukal ako puk ako to je možné že ide ide ide a tankovacia pištol nič...... a potom mi kolega z prevádzky povedal... joooj naša fabča má porúchaný poistný ventil... t.j. tankoval som aj do vzduchového priestoru, ktorý je v nádržiach kvôli rozpínaniu paliva...
Flinstone
25.08.10,11:52
brat má Fabiu a spomínal, že vraj keď je teplo a nádrž sa vyduje, vraj dá sa do nej dať viac ako by malo byť... hmmm... plastová nádrž...
Ak máš podozrenie, že to je stojanom, poštvi na nich obchodnú inšpekciu... možno niečo zistia