Zdeninkad
25.08.10,13:06
Pracujem v súkromnej firme. Dostala som veľmi dobrú pracovnú ponuku s nástupom od polovice septembra, preto chcem podať ukončenie pracovného pomeru dohodou. Čo mám robiť ak mi ju zamestnávateľ odmietne podpísať?
Ďakujem
Zdeninkad
25.08.10,11:07
Pracujem v súkromnej firme. Dostala som veľmi dobrú pracovnú ponuku s nástupom od polovice septembra, preto chcem podať ukončenie pracovného pomeru dohodou. Čo mám robiť ak mi ju zamestnávateľ odmietne podpísať? Je ešte nejaká možnosť?
Ďakujem
adi11
25.08.10,11:25
Ak sa nedohodnete na skončení pracovného pomeru podľa § 60, tak musíš dať výpoveď podľa
§ 61
Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1)a Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa j zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
KEJKA
25.08.10,11:30
Ukončenie PP dohodou doplň o vetu, že ak zamestnávateľ nesúhlasí, nech to považuje za výpoved. Takto nestratíš mesiac, lebo výpovedná lehota ti bude plynúť od 1.9. dva mesiace.
Inú legálnu možnosť nemáš - len sa skutočne dohodnúť.
Menej etické možnosti sa tu už rozoberali - počas výpovednej doby, t.j. od polovice septembra čerpať dovolenku, §-návšteva lekára, max 7 dní, resp. byť PN
V tých témach nájdeš aj možnosť, že zam-ec jednoducho nastúpi do nového zamestnania a starý PP nerieši - aj v tomto prípade zamestnávateľ ťahá za kratší koniec. Má právo nevyplatiť mzdu za 1 mesiac /ak to máš v zmluve /, a môže ťa dať na súd o náhradu škody /ak ju vie vyčísliť a dokázať/, ale to je asi všetko. tento postup však vrhá zlé svetlo aj na Teba - nový zamestnávateľ si môže vytvoriť obraz, že si o.i. schopná niečo také urobiť aj jemu.
diafan
27.08.10,07:18
Dobrý deň,potrebovala by som pomoct s nasledovnou situaciou:
zamestnankyna prisla dna 16.8.2010 s tym, ze chce skoncenie PP dohodou k 31.8.2010. Sef dohodu podpisal a zamestnankyna sa dna 24.8.2010 dala na PNku s tym, ze doniesla aj prechodku do soc. poistovne. Chcem sa spytat, co z toho pre nas ako zamestnavatela vyplyva?
Postupovala by som takto: Ztel jej vyplati nahradu prijmu za 8 dni. Od 1.9. jej plati soc. poistovna nemocensku davku. Ztel zanesie 31.8.2010 na soc. poistovnu prechodku + neviem ci treba odovzdat aj cervene potvrdenie o docasnej PN (kedze u nas v podstate nemarodila 10 dni a na 10. den uz nebude v zamestnaneckom pomere). Tiez asi treba zaniest aj potvrdenie ztela na ucely naroku na nemocensku davku.
Z konania zamestnankyne vyplyva, ze do prace sa uz neplanuje prist ani ukazat. V tom pripade neviem, ci jej mozem vsetky potrebne doklady zaslat postou? Resp. potrebujem, aby mi podpisala vyhlasenie a eldp a musim jej vydat aj stravenky... Neviem ako to docielit.
Tiez by ma zaujimalo, ci je mi zamestnankyna povinna oznamit ukoncenie PN aj ked uz nebude v PP? (pretoze v zdrav. poistovni som nahlasovala zmenu platitela k 24.8.2010, ked nastupila na PN, tak by bolo asi potrebne potom poistovni nahlasit asi aj skoncenie PN...)
Poradte, ako taketo pripady riesite vy a ako ukoncit takyto PP tak, aby bolo vsetko v poriadku.
Ďakujem za vsetky cenne rady.
veronikasad
27.08.10,07:28
Dobrý deň,potrebovala by som pomoct s nasledovnou situaciou:
zamestnankyna prisla dna 16.8.2010 s tym, ze chce skoncenie PP dohodou k 31.8.2010. Sef dohodu podpisal a zamestnankyna sa dna 24.8.2010 dala na PNku s tym, ze doniesla aj prechodku do soc. poistovne. Chcem sa spytat, co z toho pre nas ako zamestnavatela vyplyva?
Postupovala by som takto: Ztel jej vyplati nahradu prijmu za 8 dni. Od 1.9. jej plati soc. poistovna nemocensku davku. Ztel zanesie 31.8.2010 na soc. poistovnu prechodku + neviem ci treba odovzdat aj cervene potvrdenie o docasnej PN (kedze u nas v podstate nemarodila 10 dni a na 10. den uz nebude v zamestnaneckom pomere). Tiez asi treba zaniest aj potvrdenie ztela na ucely naroku na nemocensku davku.
Z konania zamestnankyne vyplyva, ze do prace sa uz neplanuje prist ani ukazat. V tom pripade neviem, ci jej mozem vsetky potrebne doklady zaslat postou? Resp. potrebujem, aby mi podpisala vyhlasenie a eldp a musim jej vydat aj stravenky... Neviem ako to docielit.
Tiez by ma zaujimalo, ci je mi zamestnankyna povinna oznamit ukoncenie PN aj ked uz nebude v PP? (pretoze v zdrav. poistovni som nahlasovala zmenu platitela k 24.8.2010, ked nastupila na PN, tak by bolo asi potrebne potom poistovni nahlasit asi aj skoncenie PN...)
Poradte, ako taketo pripady riesite vy a ako ukoncit takyto PP tak, aby bolo vsetko v poriadku.
Ďakujem za vsetky cenne rady.
Prečo zadávaš rovnaké otázky vo viacerých témach ?

Odpoveď máš tu
http://www.porada.sk/1490654-post753.html
diafan
27.08.10,07:38
Myslela som, ze viac ludi bude reagovat... mozno to bolo zbytocne :(
callino
09.09.10,05:40
Dobrý deň

Ku dňu 31.08.2010 som podala návrh na výpoveď dohodou. Zamestnávateľ to chcel formulovať tak, aby mi mohol odpísať, či s mojím návrhom súhlasí. V tom návrhu som žiadala odpoveď do 7 dní. Aj som sa pripomenula šéfovi, ale zatiaľ žiada odpoveď. Aké možnosti mám v takomto prípade? Dokedy to môžu naťahovať?
drobeceva
09.09.10,05:42
Dobrý deň

Ku dňu 31.08.2010 som podala návrh na výpoveď dohodou. Zamestnávateľ to chcel formulovať tak, aby mi mohol odpísať, či s mojím návrhom súhlasí. V tom návrhu som žiadala odpoveď do 7 dní. Aj som sa pripomenula šéfovi, ale zatiaľ žiada odpoveď. Aké možnosti mám v takomto prípade? Dokedy to môžu naťahovať?
ZP nepozná výpoveď dohodou.
Dohoda je obojstranný akt medzi z-com a zamestnávateľom- dohoda o ukončení PP k určitému dňu.
Pri výpovedi plynie výpovedná doba - 2 mesačná
callino
09.09.10,06:45
Zamestnávateľ so mnou nekomunikuje ani napriek tomu, že potvrdil podpisom odpoveď do 7 dní. Kým neviem či s dohodou súhlasí alebo nie neviem informovať ani budúceho zamestnávateľa. Ako sa mám zachovať?
veronikasad
09.09.10,06:55
Zamestnávateľ so mnou nekomunikuje ani napriek tomu, že potvrdil podpisom odpoveď do 7 dní. Kým neviem či s dohodou súhlasí alebo nie neviem informovať ani budúceho zamestnávateľa. Ako sa mám zachovať?
Dohoda je súhlas obidvoch strán - ak ten súhlas od zamestnávatela nemáš, žiadna neexistuje.

Pošli zamestnávatelovi správne naformulovanú výpoveď v zmysle § 67 Zákonníka práce. Výpovedná doba začína plynúť od 1.10. Pracovný pomer končí 30.11.2010.
Martasch
09.09.10,07:03
Zamestnávateľ so mnou nekomunikuje ani napriek tomu, že potvrdil podpisom odpoveď do 7 dní. Kým neviem či s dohodou súhlasí alebo nie neviem informovať ani budúceho zamestnávateľa. Ako sa mám zachovať?


Je to nešťastne naformulované, tak ako ti napísala drobeceva výpoveď dohodou neexistuje. Zamestnávateľ zrejme potvrdil podpisom prevzatie listu a nie to, že ti odpovie do 7 dní, táto lehota preňho nie je záväzná. A ako je to s tebou, ďalej tam pracuješ?
callino
10.09.10,07:48
Pracujem tam, dala som do toho návrhu, aj takú vec, že keď nesúhlasia s dohodou, tak nech to považujú, ako klasickú výpoveď. Problém je, že to druhé miesto mi podržia len do 01.10.2010.
drobeceva
10.09.10,08:47
Pracujem tam, dala som do toho návrhu, aj takú vec, že keď nesúhlasia s dohodou, tak nech to považujú, ako klasickú výpoveď. Problém je, že to druhé miesto mi podržia len do 01.10.2010.
no je to tak. Ak sa nedohodnete, výpovedná doba Ti začne plynúť 1.10. a skončí 30.11.2010.
Porozprávaj so z-ľom, skúste sa dohodnúť na skončení k 30.9.2010
Držím palce;)
callino
10.09.10,09:53
Ďakujem. Prajem pekný deň
zuzka3110
20.09.10,07:26
Dobrý deň, dňa 02.09.2010 som nastúpila z rod. dovolenky do práce, celý mesiac čerpám zvyšnú dovolenku. Dňa 30.09.2010 sa ruší pobočka, kde som pracovala, preto budem mať ukončený PP.
Z práce mi povedali, že ukončíme PP dohodou z nárokom na odstupné.
Ja sa chcem spýtať, nemám nárok aj na výp. dobu? Ak nepodpíšem dohodu, musia mi dať výpoveď s nárokom na výp. dobu aj odstupné?
Ďakujem
Chobot
20.09.10,08:20
Dobrý deň, dňa 02.09.2010 som nastúpila z rod. dovolenky do práce, celý mesiac čerpám zvyšnú dovolenku. Dňa 30.09.2010 sa ruší pobočka, kde som pracovala, preto budem mať ukončený PP.
Z práce mi povedali, že ukončíme PP dohodou z nárokom na odstupné.
Ja sa chcem spýtať, nemám nárok aj na výp. dobu? Ak nepodpíšem dohodu, musia mi dať výpoveď s nárokom na výp. dobu aj odstupné?
Ďakujem

Máš pravdu, ak nepodpíšeš dohodu, musia ti dať výpoveď s dvojmesačnou VD a 2 mesačným odstupným.

Ak chcú skončiť dohodou, nech ti dajú nie 2 mesačné odstupné, ale aspoň 3 alebo 4 mesačné (prečo by si mala škodovať a prísť o 2 mesačné platy počas VD?).
callino
21.09.10,03:50
Dobré ránko
Zo zákona mám nárok na 20 dní dovolenky, ktorú som aj vyčerpala. Zamestnávateľovi som dala návrh na výpoveď dohodou ku dňu 30.09.2010. K ústnej dohode došlo 14.09.2010. Zamestnávateľ mi augustovej výplaty strhol 5 dní neplateného volna. (na týchto 5 dní dovolenky nemám nárok, ak odídem k 30.09.2010) Navrhla som podpísať tú dohodu, aby som to mala na papieri, ale zamestnávateľ to odmietol. V podstate mi teraz môžu 30.9. povedať, že ma nepustia?
Tweety
21.09.10,05:27
Dobré ránko
Zo zákona mám nárok na 20 dní dovolenky, ktorú som aj vyčerpala. Zamestnávateľovi som dala návrh na výpoveď dohodou ku dňu 30.09.2010. K ústnej dohode došlo 14.09.2010. Zamestnávateľ mi augustovej výplaty strhol 5 dní neplateného volna. (na týchto 5 dní dovolenky nemám nárok, ak odídem k 30.09.2010) Navrhla som podpísať tú dohodu, aby som to mala na papieri, ale zamestnávateľ to odmietol. V podstate mi teraz môžu 30.9. povedať, že ma nepustia?
Ak už vyrovnal nárok na D k dátumu 30.9., určite s odchodom súhlasí, ešte raz by som s ním svoj odchod a celý tento postup skonzultovala.
Asztalosová
23.09.10,09:06
Dobry den. Potrebujem surne pomoc. Mam zamestnankynu, ktora uz je rok na PN a po vrateni na PN uz u nas nechce pracovat, ale vypoved dat nechce, caka kedy ju dame my, aby dostala odstupne. Ma skutocne odpracovane iba 4,5 mesiaca a caka odstupne. Od lekara ma papier, ze danu pracu nemoze vykonat. Otazka je, ci da vypoved z dovodu, ze danu pracu nemoze vykonat, patri jej odstupne? A ak jej odstupne patri z coho jej to vypocitam, ked v roku 2010 vobec nepracovala?
Otazka: ak po PN nenastupy do prace, neprinesie my ani ospravedlnenie ze kde bola, je to porusenie pracovnej discipliny a mozem jej kvoli tomu dat vypoved bez naroku na odstupne? A co ked povie, ze preto neprisla do prace, lebo ma od lekara papier ze danu pracu nevie vykonat. Inak my ten papier nedala ani kopiu. Za odpoved dakujem.
Chobot
23.09.10,09:10
Dobry den. Potrebujem surne pomoc. Mam zamestnankynu, ktora uz je rok na PN a po vrateni na PN uz u nas nechce pracovat, ale vypoved dat nechce, caka kedy ju dame my, aby dostala odstupne. Ma skutocne odpracovane iba 4,5 mesiaca a caka odstupne. Od lekara ma papier, ze danu pracu nemoze vykonat. Otazka je, ci da vypoved z dovodu, ze danu pracu nemoze vykonat, patri jej odstupne? A ak jej odstupne patri z coho jej to vypocitam, ked v roku 2010 vobec nepracovala?
Otazka: ak po PN nenastupy do prace, neprinesie my ani ospravedlnenie ze kde bola, je to porusenie pracovnej discipliny a mozem jej kvoli tomu dat vypoved bez naroku na odstupne? A co ked povie, ze preto neprisla do prace, lebo ma od lekara papier ze danu pracu nevie vykonat. Inak my ten papier nedala ani kopiu. Za odpoved dakujem.

Navrhni jej skončenie PP dohodou s tým, že jej dáš 2 mesačné odstupné. Ak to zoberie, úspešne si sa jej zbavila a viac nemôže od teba nič chcieť.

Ak sa budeš pokúšať ukončiť PP nejakou inou machináciou, napr. okamžitým skončením PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny, môže táto kauza skončiť na súde a ona si môže vysúdiť až ročnú náhradu mzdy.

Ak podpíše dohodu, nemôže viac napadnúť skončenie PP.
rodina1
23.09.10,09:13
Ešte doplním, že pri výpočte odstupného budeš vychádzať z ustanovení §§ 134 a 135 ZP.
kimart
23.09.10,10:34
:confused:[QUOTE=Chobot;1514233]Navrhni jej skončenie PP dohodou s tým, že jej dáš 2 mesačné odstupné. Ak to zoberie, úspešne si sa jej zbavila a viac nemôže od teba nič chcieť.
mám len dotaz pri ukončení prac. pomeru dohodou sa vypláca odstupné? mala som zato, že len pri výpovedi buď zo strany zamestnávateľa, alebo zamestnanca
zuzka3110
23.09.10,17:40
Máš pravdu, ak nepodpíšeš dohodu, musia ti dať výpoveď s dvojmesačnou VD a 2 mesačným odstupným.

Ak chcú skončiť dohodou, nech ti dajú nie 2 mesačné odstupné, ale aspoň 3 alebo 4 mesačné (prečo by si mala škodovať a prísť o 2 mesačné platy počas VD?).

My máme odstupné 3 mes. takže navrhli rozviazať PP dohodou podľa par. 60 ZP k dátumu 30.9.2010. Je to možné so 6 mes. odstupným (3+3)? V tom prípade sa z tohto odstupného zráža len daň? Alebo je nejaký strop, koľko mesiacov max. môže byť odstupné?
mzdarka renca
23.09.10,17:52
My máme odstupné 3 mes. takže navrhli rozviazať PP dohodou podľa par. 60 ZP k dátumu 30.9.2010. Je to možné so 6 mes. odstupným (3+3)? V tom prípade sa z tohto odstupného zráža len daň? Alebo je nejaký strop, koľko mesiacov max. môže byť odstupné?

Tú dohodu máš v poriadku, pokiaľ tam máš uvedené z akého dôvodu (napr. § 63 odst. 1 ZP písm. b). ZP nepozná maximálnu výšku odstupného, pozná len pojem najmenej. Kuk § 76 odst. 1 ZP.


§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
zuzka3110
23.09.10,18:15
je tam len napísané z organizačných dôvodov, ale priamo napísaný paragraf 63 tam nie je. Stačí to?
mzdarka renca
23.09.10,18:21
je tam len napísané z organizačných dôvodov, ale priamo napísaný paragraf 63 tam nie je. Stačí to?

ono to v podstate obstojí, ale pre budúcnosť tam treba uvádzať aj paragrafy.;)
Asztalosová
24.09.10,12:34
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala. Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a kratsi pracovny cas na 4 hod. A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
hanelie
24.09.10,12:45
pri akceptovaní výpovede platí:

4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

s podmienkami preradenia musí súhlasiť / nesmú byť použité nevýhodné podmienky napr nižšia mzda/
irena249
29.09.10,06:24
dobrý deň, vie niekto poradiť, čo robiť v nasledujúcej situácii? zamestnanec podpísal ukončenie PP dohodou. bolo to v 6/2010 s tým, že sa dohodli na skončení k 31.8.2010. originál dohody s podpisom konateľa a zamestnanca samozrejme máme. jeden exemplár dostal zamestnanec. zamestnanec mal nové miesto, ale zišlo z neho. dal sa 27.8. na PN a prestal s nami komunikovať. posiela manželku, ktorá sa stále oháňa tým, že nemáme podpísané prevzatie výpovede, čiže mu nebola doručená a zamestnanec ju neakceptuje, vraj sa radila s právnikom. absolútne nechápe rozdiel medzi výpoveďou a dohodou. naposledy priniesla k 30.9. papier na peniaze a oznámila, že po ukončení PN zamestnanec nastúpi do práce. my sme ho k 31.8. odhlásili a vyplatili sme mu peniaze len do 31.8.2010 nie 10 dní. čo môžeme robiť ďalej? doručiť mu nejaké oficiálne vyjadrenie s odvolávkou na zákonník, že by konečne on alebo jeho právny poradca pochopili ako sa veci majú? ďakujem
veronikasad
29.09.10,06:30
dobrý deň, vie niekto poradiť, čo robiť v nasledujúcej situácii? zamestnanec podpísal ukončenie PP dohodou. bolo to v 6/2010 s tým, že sa dohodli na skončení k 31.8.2010. originál dohody s podpisom konateľa a zamestnanca samozrejme máme. jeden exemplár dostal zamestnanec. zamestnanec mal nové miesto, ale zišlo z neho. dal sa 27.8. na PN a prestal s nami komunikovať. posiela manželku, ktorá sa stále oháňa tým, že nemáme podpísané prevzatie výpovede, čiže mu nebola doručená a zamestnanec ju neakceptuje, vraj sa radila s právnikom. absolútne nechápe rozdiel medzi výpoveďou a dohodou. naposledy priniesla k 30.9. papier na peniaze a oznámila, že po ukončení PN zamestnanec nastúpi do práce. my sme ho k 31.8. odhlásili a vyplatili sme mu peniaze len do 31.8.2010 nie 10 dní. čo môžeme robiť ďalej? doručiť mu nejaké oficiálne vyjadrenie s odvolávkou na zákonník, že by konečne on alebo jeho právny poradca pochopili ako sa veci majú? ďakujem
Ak máte od zamestnanca podpísanú dohodu o skončení prac. pomeru k 31.8., pracovný pomer týmto dňom skončil - bez ohľadu na to, že je PN. Od 1.9. mu nemocenské vypláca sociálna poisťovňa. Vyzvite zamestnanca na prevzatie výstupných dokladov, ak sa v stanovenom termíne nedostaví, pošlite mu ich poštou. Prechodku k 30.9. ste mali manželke vrátiť, nech si ju sama odnesie do soc. poisťovne.
vieraaaa
29.09.10,06:30
dobrý deň, vie niekto poradiť, čo robiť v nasledujúcej situácii? zamestnanec podpísal ukončenie PP dohodou. bolo to v 6/2010 s tým, že sa dohodli na skončení k 31.8.2010. originál dohody s podpisom konateľa a zamestnanca samozrejme máme. jeden exemplár dostal zamestnanec. zamestnanec mal nové miesto, ale zišlo z neho. dal sa 27.8. na PN a prestal s nami komunikovať. posiela manželku, ktorá sa stále oháňa tým, že nemáme podpísané prevzatie výpovede, čiže mu nebola doručená a zamestnanec ju neakceptuje, vraj sa radila s právnikom. absolútne nechápe rozdiel medzi výpoveďou a dohodou. naposledy priniesla k 30.9. papier na peniaze a oznámila, že po ukončení PN zamestnanec nastúpi do práce. my sme ho k 31.8. odhlásili a vyplatili sme mu peniaze len do 31.8.2010 nie 10 dní. čo môžeme robiť ďalej? doručiť mu nejaké oficiálne vyjadrenie s odvolávkou na zákonník, že by konečne on alebo jeho právny poradca pochopili ako sa veci majú? ďakujem
§ 60 ZP
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
Chobot
29.09.10,07:50
dobrý deň, vie niekto poradiť, čo robiť v nasledujúcej situácii? zamestnanec podpísal ukončenie PP dohodou. bolo to v 6/2010 s tým, že sa dohodli na skončení k 31.8.2010. originál dohody s podpisom konateľa a zamestnanca samozrejme máme. jeden exemplár dostal zamestnanec. zamestnanec mal nové miesto, ale zišlo z neho. dal sa 27.8. na PN a prestal s nami komunikovať. posiela manželku, ktorá sa stále oháňa tým, že nemáme podpísané prevzatie výpovede, čiže mu nebola doručená a zamestnanec ju neakceptuje, vraj sa radila s právnikom. absolútne nechápe rozdiel medzi výpoveďou a dohodou. naposledy priniesla k 30.9. papier na peniaze a oznámila, že po ukončení PN zamestnanec nastúpi do práce. my sme ho k 31.8. odhlásili a vyplatili sme mu peniaze len do 31.8.2010 nie 10 dní. čo môžeme robiť ďalej? doručiť mu nejaké oficiálne vyjadrenie s odvolávkou na zákonník, že by konečne on alebo jeho právny poradca pochopili ako sa veci majú? ďakujem

:D:D:D

Bože, stále sa musím rehotať, ak niekto vyhlási, že "radil sa s právnikom", a pritom bude tvrdiť absolútnu hovadinu odporujúci legislatíve. So žiadnym právnikom sa neradila, právnici neradia len tak, ako keď sa niekto v obchodne spýta, či majú kosačku na trávu.

To je to isté, ako keby hovorila so susedkou. Urobte, čo vám poradili - vystavte výstupné listy a pošlite mu ich doporučene. PP skončil a fajka zhasla, nemáte sa s ním o čom viac baviť.:cool:
drobeceva
29.09.10,07:54
presne tak, ako píše Tibor. Dohoda platí, PP ukončený 31.8.2010
irena249
30.09.10,11:19
Ďakujem za všetky odpovede :o)
gven75
17.12.10,07:41
Zam-c dal žiadosť na skončenie PP dohodou. Zam-ľ s ňou súhlasil a poslal mu o tom oznámenie aj so žiadosťou, nech si príde vyrovnať záväzky voči nám. Môžem toto považovať za rozviazanie PP dohodou alebo to treba ešte nejako spísať a dať podpísať obom stranám? Vďaka! :)
Tweety
17.12.10,07:44
Zam-c dal žiadosť na skončenie PP dohodou. Zam-ľ s ňou súhlasil a poslal mu o tom oznámenie aj so žiadosťou, nech si príde vyrovnať záväzky voči nám. Môžem toto považovať za rozviazanie PP dohodou alebo to treba ešte nejako spísať a dať podpísať obom stranám? Vďaka! :)
Áno, je to skončenie PP dohodou, zamestnáv. na žiadosť napíše súhlas s dohodou( alebo sa k žiadosti pripojí oznámenie, že súhlasí, ktoré mu poslal) a PP skončí dátumom uvedeným na dohode.
gven75
17.12.10,07:48
OK vedela som to, ale šéf ma presviedča, že je na to formulár... a ťažko sa mu to vyhovára :) Ď!
veronikasad
17.12.10,07:50
OK vedela som to, ale šéf ma presviedča, že je na to formulár... a ťažko sa mu to vyhovára :) Ď!
Ak myslíš tlačivo Dohoda o skončení prac. pomeru - naozaj také existuje a používam ho z mzdového SW. Dá sa kúpiť aj v predajni s tlačivami.
Tweety
17.12.10,07:52
Ak myslíš tlačivo Dohoda o skončení prac. pomeru - naozaj také existuje a používam ho z mzdového SW. Dá sa kúpiť aj v predajni s tlačivami.
ÁNo, také je, ale načo už teraz zvlášť tlačivo, keď oznámil jej schválenie na žiadosti, nebuďme až takí byrokrati.
gven75
17.12.10,07:53
asi som ho zazrela vo formstudio, ale obsahuje to len údaje o stranách a dôvod, čo v mojom prípade nie je, keďže zam-c žiada o rozviazanie PP... takže áno asi myslí toto.. tak pre jeho šťastie to asi vyplním ... :)
veronikasad
17.12.10,07:54
asi som ho zazrela vo formstudio, ale obsahuje to len údaje o stranách a dôvod, čo v mojom prípade nie je, keďže zam-c žiada o rozviazanie PP... takže áno asi myslí toto.. tak pre jeho šťastie to asi vyplním ... :)
nájdeš aj v dokumentoch na porade - doplň si tam dôvod skončenia prac.pomeru

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=52
Airamz
17.12.10,07:54
Zdá sa mi, že vzor dohody je aj v dokumentoch, ale prikladám aj do prílohy.