Silvia Szalaiova
25.08.10,17:43
Dobrý deň, poprosila by som poradiť v nasledovnej veci:
Ide o inú SZČ, ktorá nepodniká na základe živnostenského listu, ale na sprostredkovateľskú zmluvu v oblasti poisťovníctva. Je prihlásená na živnostenskom úrade aj má IČO, no nie je SZČO ale iná SZČ. Minulý rok si uplatňovala paušálne výdavky 40 % z príjmov. Na tento rok si plánuje spracovať normálne účtovníctvo, teda chce si zahrnúť do výdavkov telefon, internet, kúpu auta atď., teda ozajstné výdavky súvisiace so sprostredkovateľskou činnosťou. Moja otázka je či si môže tieto výdavky uplatniť, keď nepodniká na základe živnostenského listu, ale na základe sprostredk.zmluvy. Ďakujem :)
veronikasad
25.08.10,15:47
Naozaj má pridelené IČO zo živnostenského úradu ? (osobám podnikajúcim na základe iného oprávnenia IČO prideľuje štatistický úrad).
Silvia Szalaiova
25.08.10,15:52
aha, máte pravdu, ičo má zo štatistického úradu, ospravedlňujem sa.
veronikasad
25.08.10,15:58
Daj si do vyhladávania na porade "Prechod z paušálnych výdavkov na JU". Nájdeš množstvo tém a príspevkov ...

Mohla si v roku 2009 uplatniť paušálne výdavky, ide o príjmy zaradené do § 6.
Silvia Szalaiova
26.08.10,07:00
Nejasnosť nemám v prechode z paušálnych výd. na JÚ, ale či vôbec takáto osoba si môže viesť normálne účtovníctvo, keď nepodniká na základe živnostenského listu. Ak by mi niekto vedel odpovedať? Nenachádzam to v zákone jednoznačne.
veronikasad
26.08.10,07:02
Nejasnosť nemám v prechode z paušálnych výd. na JÚ, ale či vôbec takáto osoba si môže viesť normálne účtovníctvo, keď nepodniká na základe živnostenského listu. Ak by mi niekto vedel odpovedať? Nenachádzam to v zákone jednoznačne.samozrejme že môže, veď ide o príjem podľa § 6
Mária.K.
26.08.10,07:04
Nejasnosť nemám v prechode z paušálnych výd. na JÚ, ale či vôbec takáto osoba si môže viesť normálne účtovníctvo, keď nepodniká na základe živnostenského listu. Ak by mi niekto vedel odpovedať? Nenachádzam to v zákone jednoznačne.
To, že môžu viesť účtovníctvo vyplýva z § 1 zákona o účtovníctve.
Silvia Szalaiova
26.08.10,07:10
Ďakujem :)