zuzanna
25.08.10,17:12
:mee::mee:prosím o radu máme nákladný automobil a náves, ktorý v júli havaroval, tahac totalka isiel do zberu a naves sme dali opravovat, tak je vyradeny docasne z prevadzky aj z cestnej dane, ako budem pri tomto navese postupovat ohladne odpisovania treba prerusit az dovtedy kym sa neopravi, alebo ako treba postupovat nema niekto s tymto skusenosti prosim o kazdu radu velka vdaka:confused::eek:
KEJKA
25.08.10,17:31
ťahač vyradíš a náves odpisuješ.
DAňové odpisy za náves budú 100%, ťahač pre rok 2010 bude mať daňový odpis nulový.
Účtovný odpis za náves - ak je oprava dlhodobá, môžeš prerušiť, ale nemusíš.
zuzanna
25.08.10,18:47
ťahač vyradíš a náves odpisuješ.
DAňové odpisy za náves budú 100%, ťahač pre rok 2010 bude mať daňový odpis nulový.
Účtovný odpis za náves - ak je oprava dlhodobá, môžeš prerušiť, ale nemusíš.
kejka tahac ten som vyradila to je jasne skoda
naves môžem odpisovať celý rok bude tento odpis daňovo uznaný ked je dočasne vyradený z prevádzky z dôvodu opravy a ta môže byť od jula az do konca roka?
VieraPopluharova
26.08.10,05:23
Podla mna ak je docasne vyradeny z prevadzky z dovodu opravy, neodpisovat, opravu potom zauctovat ako technicke zhodnotenie a pokracovat v odpisoch po zaradení do prevadzky.Mozno sa mylim.Samozrejme ak aj naves je vyradeny z prevadzky, nakolko tahac je a naves nema co tahat, pripadne samotny naves sa podrobuje dlhodobej oprave a tym padom je tiez vyradeny z prevadzky, aspon by mal byt.
zuzanna
26.08.10,05:39
vierka preco by malo ist o technicke zhodnoteni ved ten naves bol rozbity po hovarke na nom sa nic nevylepsovalo len sa musi sprevadzkovat aby mohol zase fungovat podla mna pojde len o opravu nie???
a s tymi odpismi si fakt neviem rady lebo neviem sama ked je vyradeny docasne asi nemam odpisovat fakt neviem poradte prosim
KEJKA
26.08.10,18:24
treba sa dohodnúť, či hovoríme o UO alebo DO.
Ja som odpovedala, že DO áno,. lebo náves máš v majetku k 31.12.-teda budeš mať, takže je to v súlade s ZDP.
UO-tam by som neodpisovala počas mesiacov vyradenia z prevádzky.
zuzanna
27.08.10,08:28
kejka nehnevaj sa ked ja som myslela danove opisy tiez len som myslela ze nebudem mat narok na cely rocny odpis danový ked bol mimi prevadzky, musim si prestudovat rozdiel danove a uctovne mam v tom chaoz:confused:
KEJKA
27.08.10,08:38
ja sa nehnevam, ale podla mňa, ked si náves nevyradila, iba ho máš v oprave, tak nestrácaš nárok na odpisy.
Takže bud celoročné daňové, alebo pozastavíš daňové odpisovanie, takže bude nula, nič medzitým.
Účtovné budu za obdobie, ked bol náves v prevádzke.
zuzanna
28.08.10,12:38
tak už som domotaná lebo ten náves je vyradený dočasne z prevádzky aj SPZ sme dali prec docasne kým sa neopravý tak ako by ste to zaúčtovali keď od 01/2010 normálne v prevádzke a 07/2010 havárka budem účtovať od 01/2010 do 07/2010 mesačný odpis ktorý bude aj daňovo uznaný na 551/083 a od 08/2010 žiadny ja som z toho magor:confused:
marjankaj
28.08.10,13:12
tak už som domotaná lebo ten náves je vyradený dočasne z prevádzky aj SPZ sme dali prec docasne kým sa neopravý tak ako by ste to zaúčtovali keď od 01/2010 normálne v prevádzke a 07/2010 havárka budem účtovať od 01/2010 do 07/2010 mesačný odpis ktorý bude aj daňovo uznaný na 551/083 a od 08/2010 žiadny ja som z toho magor:confused:

V daňovom priznaní sa uznávajú iba daňové odpisy(ročné) účtovné odpisy si stanovuješ sama v odpisovom pláne. Ten sa aj môže zmeniť(dôvod môže byť aj to vyradenie z prevádzky)
V daňovom priznaní musíš upraviť odpisy(účtovné) o rozdiel (daňových a účtovných odpisov).
Daňové odpisy môžeš aj prerušiť na jeden rok alebo aj na viac rokov a potom pokračovať tak, ako keby k prerušeniu nedošlo.
Stefan2005
28.08.10,13:49
Som tiež toho názoru, že účtovné odpisy sa neprerušujú.
Odpisový plán dlhodobého hmotného majetku treba v prípade meniacich sa podmienok užívania prehodnotiť (verný a pravdivý obraz finančnej a výnosovej situácie účtovnej jednotky).
Prehodnotenie môže mať za následok upravenie zostatkovej doby odpisovania alebo sadzby odpisovania....
zuzanna
31.08.10,09:10
tak ako mam prerusit aj danove aj uctovne odpisy naraz alebo ako to mam zuctovat neviet neviete mi to rozpisat alebo poradit nejaku literaturu kde by bol podobny pripad rozuctovany prosim:confused::confused::confused:
zuzanna
05.09.10,07:53
tak už som domotaná lebo ten náves je vyradený dočasne z prevádzky aj SPZ sme dali prec docasne kým sa neopravý tak ako by ste to zaúčtovali keď od 01/2010 normálne v prevádzke a 07/2010 havárka budem účtovať od 01/2010 do 07/2010 mesačný odpis ktorý bude aj daňovo uznaný na 551/083 a od 08/2010 žiadny ja som z toho magor:confused:
neviete mi to rozuctovat nejako alebo dat tip na nejakeho poradcu kde by som to nasla alebo nejaku knihu
zuzanna
09.09.10,11:58
vierka preco by malo ist o technicke zhodnoteni ved ten naves bol rozbity po hovarke na nom sa nic nevylepsovalo len sa musi sprevadzkovat aby mohol zase fungovat podla mna pojde len o opravu nie???
a s tymi odpismi si fakt neviem rady lebo neviem sama ked je vyradeny docasne asi nemam odpisovat fakt neviem poradte prosim

neviete mi v tomto poradit ked sme dali opravit ten náves fa je v sume 6000 eur bude to ako oprava na 511 alebo technicke zhodnotenie a musím to odpisovať každý ma tu na to iný názor ???
marjankaj
09.09.10,17:40
neviete mi v tomto poradit ked sme dali opravit ten náves fa je v sume 6000 eur bude to ako oprava na 511 alebo technicke zhodnotenie a musím to odpisovať každý ma tu na to iný názor ???


§ 29 Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Takže o technické zhodnotenie asi nepôjde. Zrejme to bude oprava.

Neviem, čo si predstavuješ pod vyradením. Vyradenie z majetku, alebo ste ho iba prestali používať na podnikanie, aby ste neplatili daň z motorových vozidiel.

Podľa mňa by sa daňové odpisy mohli uplatniť v plnej výške. Prípadne by sa mohli aj prerušiť v roku 2010. Prípadne by sa mohli uplatňovať v pomernej výške, podľa toho koľko bol využívaný na podnikanie a koľko na súkromné účely.

Účtovné odpisy by som neprerušoval, a ak áno, tak to treba zdôvodniť a niekde uviesť. Možno aj v tej smernici. To záleží iba od účtovnej jednotky.
zuzanna
10.09.10,07:14
tak to bude oprava celá pojde do nákladov dakujem moc
a pod vyradením som chcela povedať, že šlo o dočasné vyradenia aj kvoli cestnej dane aj kvôli tomu že náves sa odtiahol do opravy a neviem do kedy nám ho budú opravovať takže ide o vyradenie len na určitý čas kým sa neopraví a nezačne sa znova používať len neviem čo s odpismi ???
marjankaj
10.09.10,07:18
tak to bude oprava celá pojde do nákladov dakujem moc
a pod vyradením som chcela povedať, že šlo o dočasné vyradenia aj kvoli cestnej dane aj kvôli tomu že náves sa odtiahol do opravy a neviem do kedy nám ho budú opravovať takže ide o vyradenie len na určitý čas kým sa neopraví a nezačne sa znova používať len neviem čo s odpismi ???

Daňové si môžeš uplatniť, a účtovné ako sa rozhodneš ty, resp. účtovná jednotka.
zuzanna
10.09.10,07:27
a keď uplatním aj účtovné bude to mať nejaký dopad???
marjankaj
10.09.10,09:20
a keď uplatním aj účtovné bude to mať nejaký dopad???
Samozrejme, že bude. Ale túto otázku musíš adresovať účtovnej jednotke. Tá nech o tom rozhodne.:confused:
zuzanna
10.09.10,09:24
no musím si naštudovať aký dopad to bude mať ja som myslela že daňové sa budú rovnať účtovným :confused:
marjankaj
10.09.10,09:30
no musím si naštudovať aký dopad to bude mať ja som myslela že daňové sa budú rovnať účtovným :confused:
A čo chceš študovať? Veď si ešte DP nepodala. Ani nevieš aký bude hospodársky výsledok. Tak o čom to tu stále točíš.
A daňové odpisy si vôbec nemusíš uplatňovať. Môžeš ich nechať aj prepadnúť v prospech štátneho rozpočtu, alebo ich môžeš prerušiť. To závisí iba od teba. DÚ iba poteší, ak zaplatíš viac ako by si mala.:confused:
zuzanna
10.09.10,09:34
no dobre ja si uplatňujem odpisy ale mám účtovné = daňové tak preto som myslela že ak si uplatnít daňové tak účtovné budú také isté
KEJKA
11.09.10,07:07
no dobre ja si uplatňujem odpisy ale mám účtovné = daňové tak preto som myslela že ak si uplatnít daňové tak účtovné budú také isté
odpoved si dostala úplne jasnú a niekoľkokrát.
Stále točíš o tom UO=DO .....neexistuje táto rovnosť. Nemôžeš takto uvažovať.
V praxi, ked si zvolíš odpisové sadzby rovnaké ako určuje ZDP, tak ti rovnosť vychádza, ale v tomto prípade ide o špecifikum, kde ti tvoje myslenie UO=DO bráni pochopiť dobré rady.
takže . UO účtuješ=uplatňuješ v účtovníctve pokiaľ bol náves v prevádzke. Tieto odpisy NEUPLATNÍŠ v DP
takže.. DO neúčtuješ, iba uplatňuješ v DP, alebo neuplatňuješ /bud nemôžeš, alebo sa dobrovoľne rozhodneš prerušiť odpisovanie/
UO dávaš ako pripočitateľnú položku /neuplatnenie/
DO zasa ako odpočitateľnú.
V praxi sa do riadku DP dáva iba rozdiel medzi UO a DO, tak je DP konštruované.

Tebe sme radili prerušiť odpisovanie - teda prerušiť uplatnenie DO.
Účtovného odpisovania sa to netýka.
takže ty budeš mať DO nulové a UO za 7 mesiacov, do DP dáš pripočitateľnú položku UO za 7 mesiacov.
pre zjednodušenie pochopenia - NEEXISTUJE čiastkové daňové odpisovanie!!!!.
zuzanna
11.09.10,10:24
kejka dakujem uz som to konecne pochopila napisala si mi to tak ze konecne tomu chápem diky moc