eth4rendil
25.08.10,20:47
Dobrý deň,


chcel by som Vás poprosiť o radu. Priložil som obrázky burinky.
Už pár mesiacov sa jej snažím pomôcť na onen svet ale zjavne sa jej moc nechce...

Nepomohlo ani sústavné vykopávanie koreňov - nedajú sa ani poriadne všetky vykopať lebo sú aj 3+ metre dlhé a sú aj 80 cm pod zemou.
Podával som jej aj liečivo vo forme Fondo herbicídu ale ten jej zjavne tiež moc neprekážal.
Dospelá burinka je aj 2 metre vysoká, ma duté stonky a vie sa pekne a rýchlo rozšíriť po celej záhrade :)
Vedeli by ste mi poradiť ako sa volá tento môj podnájomník a ako sa ho najlepšie zbaviť?


Ďakujem pekne
arizona
25.08.10,18:55
Neviem, ako sa presne volá, ale mne rastie tiež pri záhrade. Inak, na jesen je z nej pekný stromček, ibaže sa podzemkami rýchlo rozmnožuje po okolí. Treba to ustriehnuť a vždy zlikvidovať. Ja vždy nový vytrhávam.
Naši susedia sa ho rozhodli nedávno zlikvidovať, vykopali snád pol metrovú jamu...ale už zase je tam. Asi stačí v zemi nechať kúsoček koreňa a to stačí na novú rastlinu:mad:
a_je_to
25.08.10,19:49
Je to pohánkovec - Pleuropterus /Polygonum, Fallopia/, na presnejšie určenie druhu treba vidieť kvety.... P. japonský /P. japonica/ so zelenavobielymi kvetmi, P. sachalinský /P.sachalinensis/ so žltobielymi kvetmi, alebo ich kríženec, označovaný ako P. český /P. bohemica/. Všetky tri druhy sú invázne rastliny, ktoré treba intenzívne ničiť. Podľa mňa najlepšie Roundup, postrek vyšej koncentrácie, hneď zjari, opakovane, kým sú výhony mladé. Vysekávanie dráždi korene k intenzívnej náhrade výhonov, ale Roundup zničí iba chlorofyl a korene uspí , korene nedostanú výživu, po čase uhynú. V zahradke, kde sa pestuje zelenina treba použitie Roundupu zvážiť.
eth4rendil
26.08.10,05:02
Dakujem pekne,
vygooglil som toho pohankovca a je to presne to isté čo mi parazituje na záhrade. Teda záhrade zatiaľ nie okrem tejto buriny tam zatiaľ nič nie je. Presný druh asi nevieť nebudem lebo sa mi nebude chcieť čakať kým "rozkvitne". Skúsim dnes kúpiť Roundup a uvidíme ako sa tej japonskej burine budú páčiť naše herbicídy :)