sonakat
25.08.10,21:19
Ahojte poraďáci,

som začínajúca učiteľka, ktorej hneď šupli triednictvo. Zaujímajú ma Vaše postrehy, skúsenosti, nápady ako zvládnuť prvé stretnutie s mojou budúcou triedou.
Aké témy na začiatku školského roka na úvodnej hodine preberáte, o čom diskutujete a vôbec aky má ten prvotný kontakt priebeh.
Tiež ma zaujíma ako pracujete s deťmi s ADHD, prípadne inymi poruchami osobnosti, ako zvládate agresívne správanie na hodine, akými metódami deti usmerňujete. ( keď nám už tie fyzické tresty zatrhli :-)))) )
Ďakujem za všetky Vaše rady.
pani ucitelka
27.08.10,14:03
Ahoj :) mam rovnaky "problem", nedala by si mi na teba mail? :) a rada si pockam s tebou na rady, triky, tipy, cokolvek
sonakat
27.08.10,17:18
Ahoj pani ucitelka,
rada si s Tebou vymenim prve dojmy zo skolskeho prostredia. Tento rok to asi bude dost narocne,ale snad to zvladneme :-)
Akosi mi nechce zobrat odkaz s mailovou adresou,lebo vraj mam malo znakov? Skus mi poslat Tvoj mail a ja sa Ti nan ozvem.
pe.pe
27.08.10,18:42
Ahojte kolegyne,

aj by som vam poradil, ale neviem co :) som sice uz ostrielany triedny, ale v triednictve plati jedno pravidlo, a sice ze ziadne pravidlo neexistuje. Take univerzalne pouzitelne, na kazdu triedu a kazdeho ziaka aplikovatelne. Kazda trieda je ina, kazdy ziak je iny, dokonca kazdy rok v jednej triede je iny. Co rok, aj den. Takze, ak budete potrebovat poradit s konkretnou situaciou, spokojne sa na nas obratte, ak budeme vediet, urcite poradime!

Prvy den sa usmejte, nadychnite, vydychnite, znova nadychnite a vojdite do triedy so zdravym sebavedomim patriacim mladej inteligentnej vysokoskolsky vzdelanej zene!

Drzim palce:)
pani ucitelka
27.08.10,18:53
pe.pe jeej si zlaty dakujeme :) no hej, na kazdu situaciu ine riesenie ale aspon nejake rady :))) ja neviem vlastne ani co chceme vediet, hocico :D

soni tak napis mi sem: pisemja(zavinac)gmail.com
pe.pe
27.08.10,19:25
Neviem, či idete vládnuť na 1. stupni, či 2., či na strednej škole, či prvákom, či piatakom, či už do zabehnutej triedy. Tak skúsim aspoň voľačo :rolleyes:
(no podrobný scenár to nebude):
1. pekne sa pozdravte, myslím navzájom, ja vždy, roky ročité zastanem pred tabuľou, počkám kým sa decká postavia, utíšia a nahlas ich pozdravím. To utíšenie je dôležité, pripravíte si tak pôdu pre samotnú prácu a svojim pozdravom im preukážete aj vy určitú vážnosť. Aj na triednickej hodine. A začnite ozaj už vo štvrtok.
2. určite nezdôrazňujte, že ste začínajúce učiteľky, bez praxe, skúseností a blablabla. V každej triede sa nájde pokušiteľ a môže vás pokúsať a vy budete potom v noci ťažko spať.
3. program skúste konzultovať s nejakou kolegyňou/nejakým kolegom, ktorý vo vás vzbudil sympatie. zrejme sa preberie vnútorný poriadok školy, ten treba prečítať pomaly, dôrazne, podľa veku detí prispôsobiť aj vysvetlenie. Dajte deťom priestor na otázky, už tam ich usmerňujte, nech si neskáču do úst a veďte ich k základom tolerancie. Bude to ťažké, nakoľko dnes v mnohých rodinách deti hrajú prvé husle. V poriadku sa pozastavte najmä nad "kritickými" miestami, ako napr. ospravedlňovanie neúčasti, výchovné opatrenia a pod. V súvislosti s porušovaním šk. poriadku (veľmi skoro uvidíte, čo môže byť v očiach niektorých kolegov porušením šk. poriadku) mojim deťom (že deťom...maturanti) hovorím, že JA budem prvý, kto bude od nich o probléme vedieť, aby som vedel reagovať na následné pripomienky a sťažnosti kolegov.
4. prejdite si školu, zistite kde čo je, kde kto sedí, kde sú aké učebne, kabinety, ako funguje jedáleň, šk. klub a pod. Ak máte deti, ktoré sú v škole nové, spokojne ich preveďte po škole.
5. ak máte väčšie deti, môžete im pripraviť infoleták, ja deckám píšem kto ich bude učiť aký predmet, dátumy nejakých dôležitých akcií v 1. štvrťroku, adresu webstránky školy, kontakt na mňa (mám 1 mailovú schránku určenú len na komunikáciu s rodičmi a deckami). Takýto papier ocenia aj rodičia, keďže prvé rodičko bude až o pár dní. A ešte vás aj pochvália.
6. ak máte deti, ktoré sa ešte nepoznajú, netrval by som na verejnom predstavovaní, deti ťažko znášajú takýto exhibicionizmus. môžete si za pár minút pripraviť nejaké "menovky" na lavice, aby ste vedeli deti oslovovať.

...keď mi dačo ďalšie napadne, napíšem;)
pani ucitelka
28.08.10,04:12
DAKUJEME!!! uplne super rady dakujem!
len mam take otazky (ktore urcite budem riesit aj s kolegynami) ale z urc. dovodov sa to este teraz nedalo a zaujima ma to :)
napr ten skolsky poriadok, chudata deti (mam cca 11 rocne) to im ho musim cely citat? nestaci vypichnut pre nich podst. veci veci? :eek:
a este ma zaujal ten kontakt s rodicmi nad kt. rozmyslam ze treba zaviest system hned od zaciatku...cize si nedal rodicom svoje tel. cislo? ci len v nutnom pripade? nechcem aby mi volal kazdy rodic kazdy vecer s nejakou hlupostou ci pisal sms a ja mozem odpisovat do aleluja...
pe.pe
28.08.10,08:42
Dobre rano :)

skolsky poriadok odporucam prejst cely, cely sa totiz tyka kazdeho ziaka a skoly a moze sa stat, ze prave to, co nevypichnete budete musiet riesit. Bolo by neprijemne riesit neskor to, ze ste detom nieco nepovedali, neprecitali. A rodicom ho treba precitat tiez cely. U nas decka aj rodicia podpisuju oboznamenie s vnutornym poriadkom.
Pokial ide o komunikaciu s rodicmi, maju aj moj mail, aj telefonne cislo. To im davam az na rodicku s tym, ze cez mail a sms mozu ospravedlnovat neucast a upozornim ich, ze na sms neodpovedam, to pochopit vedia a na mail s ospravedlnenim odpovedam len...Dakujem. Podpis. Zabera to ozaj len par sekund. Zaroven ich poziadam, ak potrebuju nieco vazne riesit, cize ich planovana sms ma skoncit otazkou, nech mi priamo zavolaju, alebo napisu mail. A podla zavaznosti rozhovoru ci obsahu mailu posudime, ci staci len takato komunikacia, alebo si dohodneme osobne stretnutie.

Viete, rodicia su rozni, niektori funguju efektivne a vedia, kedy maju volat a v akych pripadoch. Niektorych treba vychovat tiez. A budte si iste, ze aj keby ste to telef. cislo nedali, tak niektori rodicia si ho nechaju trebars aj vyvestit, len aby mohli s vami podebatit.
sonakat
28.08.10,09:40
aj ja velmi pekne dakujem za rady.
Ja mam uz ostrielanych siedmakov. Som ich tretia triedna ucitelka, takze to bude opat akesi porovnavanie s mojimi predchodcami. Urcite sa budeme na Vas nasi mili , zlati kolegovia obracat v zufalych situaciach. Dakujeme :-)))))
sonakat
28.08.10,10:00
a este jedna otazocka. Integrovane ( ADHD ) a bohuzial vraj aj agresivne dieta. Uz som dostala od kolegyn rady, ze nezabera na neho nic, len ignoracia. Musia prehltnut nadavky a nohy vylozene na stole. Mate s takymto spravanim skusenosti ? Ako na taketo spravanie reagovat ? Vdaka
pani ucitelka
28.08.10,10:17
soni, ano mam skusenost, vystudovala som aj tuto oblast...ano potrebuju individualny a INY pristup nez ine deti ale rovnako si nemozu robit co chcu (nohy vylozene atd) nie su nijak chore len maju poruchu s ktorou musia tak isto posluchat a spravat sa podla sk.poriadku ako aj "zdrave deti"
treba trosku brat ohlad, ale nedovolit, a ignoracia je vlastne dovolenie. skus si s tym dietatom pohovorit, dohodnut sa na pravidlach, naj by bolo taketo dieta zamestnat nejak (potrebuje castejsie aktivitu nez "zdrave deti" potrebuje casto zmenu aktivity, tak skus z neho spravit tvojho pomocnika v nejakej oblasti, bude mat na starosti menit fixky, behat s triednou knihou (vybije si prebitonu energiu ktorou vyrusuje na hodinach) cokolvek len ho viac zamestnat :)
napr :) a idem si precitat mailik prave vidim ze blika :))))
Silvernola
28.08.10,11:01
Učím už nejaký ten rôčik na ZŠ a zopár skúseností tiež mám.
Mne sa napr. oplatilo na začiatku stanoviť zopár pravidiel a na ich dodržiavaní striktne trvať, aj keď to spočiatku vyžaduje viac času. Napríklad trvám na tom, že žiaci odídu len z „čistej“ triedy a po skončení poslednej hodiny to idem skontrolovať – vymením sa s vyučujúcim a po skončení ich odvediem ja. Niekedy taký odchod trvá aj 10 minút, ale ak to mu venujem v septembri čas, nemusím sa k tomu už príliš vracať inokedy.
Súhlasím s pe.pe ohľadom pozdravu; každú hodinu začínam a končím ním. Ak niekedy treba, čakám aj minútu, kým sa utíšia. Je to akási psychologická hranica medzi prestávkou a hodinou. Ja im preukazujem pozdravom úctu a takisto ju aj vyžadujem od nich.
K problémovým žiakom: každý je individualita a vyžaduje individuálne riešenie. Napr. ,mne sa u „nášho Borisa“ osvedčuje prejaviť mu určitý rešpekt, brať ho ako seberovného. Samozrejme odtiaľ – potiaľ. Som jediná osoba na škole, ktorú rešpektuje.
Na vysokej škole sa podobné veci neučia, získavajú sa len praxou, a aj to sa ich niekto až do penzie nenaučí. Nezabúdajme, že aj my sa učíme celý život, a to aj od svojich žiakov. Držím ti palce!
pe.pe
28.08.10,11:38
Joooooooooj Silvernola, ja som mimotemy? No byvam casto, najma koncom sk. roka :D asi uz starnem, aj mama mi povedala, ked som mal vlani bolave koleno...ze co sa stazujes, pozri sa do rodneho listu:)
pe.pe
28.08.10,11:40
Učím už nejaký ten rôčik na ZŠ a zopár skúseností tiež mám.
Mne sa napr. oplatilo na začiatku stanoviť zopár pravidiel a na ich dodržiavaní striktne trvať, aj keď to spočiatku vyžaduje viac času. Napríklad trvám na tom, že žiaci odídu len z „čistej“ triedy a po skončení poslednej hodiny to idem skontrolovať – vymením sa s vyučujúcim a po skončení ich odvediem ja. Niekedy taký odchod trvá aj 10 minút, ale ak to mu venujem v septembri čas, nemusím sa k tomu už príliš vracať inokedy.
Súhlasím s pe.pe ohľadom pozdravu; každú hodinu začínam a končím ním. Ak niekedy treba, čakám aj minútu, kým sa utíšia. Je to akási psychologická hranica medzi prestávkou a hodinou. Ja im preukazujem pozdravom úctu a takisto ju aj vyžadujem od nich.
K problémovým žiakom: každý je individualita a vyžaduje individuálne riešenie. Napr. ,mne sa u „nášho Borisa“ osvedčuje prejaviť mu určitý rešpekt, brať ho ako seberovného. Samozrejme odtiaľ – potiaľ. Som jediná osoba na škole, ktorú rešpektuje.
Na vysokej škole sa podobné veci neučia, získavajú sa len praxou, a aj to sa ich niekto až do penzie nenaučí. Nezabúdajme, že aj my sa učíme celý život, a to aj od svojich žiakov. Držím ti palce!


Toto je svata pravda, ked si toto nase nove kolegynky osvoja, budu naj ucitelky pod slnkom!
sonakat
28.08.10,12:31
Dakujem Silvernola. Velmi poucne. Kolegovci a ako by ste reagovali ak by sa pokusali ziaci o ignoraciu. Ty ich o nieco poprosis a oni Ta budu ignorovat, akoby Ta ani nepoculi alebo cakas kym sa vsetci postavia a jeden ,alebo dvaja budu sediet akoby boli na stolicke prilepení ? Popripade ako reagovat na vulgarizmy. Ď.
Silvernola
28.08.10,13:12
Dakujem Silvernola. Velmi poucne. Kolegovci a ako by ste reagovali ak by sa pokusali ziaci o ignoraciu. Ty ich o nieco poprosis a oni Ta budu ignorovat, akoby Ta ani nepoculi alebo cakas kym sa vsetci postavia a jeden ,alebo dvaja budu sediet akoby boli na stolicke prilepení ? Popripade ako reagovat na vulgarizmy. Ď.
V takom prípade môže byť veľmi účinným prostriedkom irónia. Len ňou neslobodno plytvať.
sonakat
28.08.10,13:18
len aby tu ironiu nepochopili ako zhodenie, co by nasmu vztahu asi velmi nepomohlo. Je tam asi dost tenka hranica. A niekedy budeme asi tak vytocene , ze nam zamrznu mozgy a prestaneme normalne rozmyslat :-)))
Maya1
28.08.10,13:31
Ja nie som učiteľ, ale určite by som poradila v jednej veci, a to: ako triedna neprotežovať nikoho, ani na základe známok, ani na základe "mena", či povolania rodičov. Dieťa to "poznačí" na celý život.
pe.pe
28.08.10,15:20
Dakujem Silvernola. Velmi poucne. Kolegovci a ako by ste reagovali ak by sa pokusali ziaci o ignoraciu. Ty ich o nieco poprosis a oni Ta budu ignorovat, akoby Ta ani nepoculi alebo cakas kym sa vsetci postavia a jeden ,alebo dvaja budu sediet akoby boli na stolicke prilepení ? Popripade ako reagovat na vulgarizmy. Ď.

Ignoracia je obojstranna zbran, detom treba povedat, ze si tu pre ne, ze sa budes snazit pomoct im, aj nad ramec beznych triednickych povinnosti, ale ze za to aj Ty nieco ocakavas. A ak Ta bude niekto ignorovat, moze sa to obratit proti nemu. To im samozrejme nepovies, iba ak medzi 4 ocami. Kazde deco raz nieco bude od Teba potrebovat, ci pomoc, radu, sluzbu a ak bude nad ramec Tvojich povinnosti, mozes s nim podebatit na temu "oko za oko". Nemusis tak aj urobit, ale dat pocitit takemuto ziakovi, ze nie vsetko je samozrejme.

S ironiou velmi, ale velmi opatrne. 90 % ironickych poznamok sa moze obratit proti Tebe ako obvinenie zo znevazovania, urazania a velmi tazko sa z toho dostava.
Deti sa mozu ironii troska priucit a budu ju brat ako sucast zivota, ak ju obcas, pred nimi, pouzijes aj na seba v ramci sebareflexie. Ja som za roky v skole povyrabal a povypraval take veci, ze az a ked sa aj pekne zironizujem, decka sa zabavia a najma vidia, ze aj ja som clovek a nie vyssia forma organizovanej hmoty. A ak ma nejake decko pocti ironickym komentarom, v takejto situacii, ak je jeho ironia na mieste a je vhodna, treba ju prijat.
sonakat
28.08.10,15:30
pe-pe vdaka. Rada nad zlato . Naozaj ten prvy rok sa asi riadne zapotime, kym prideme na to co na tie nase dietky zaberie. Snad nas tie prvotne neuspechy neodradia a s Vami poradaci to hadam aj lahsie zvladneme. Asi az casom ziskame to " pedagogicke majstrovstvo " ktore ucitela robi dobrym ucitelom a snad sa aj mi raz dockame vyznania : " panovi ucitelovi z lasky... "
sonakat
28.08.10,15:34
oprava " aj my raz dockame...."
maričku
28.08.10,18:10
Ja som už "stará" triedna učiteľka a aj učiteľka, takže z toho množstva skúseností z triednickej práce možno jedna, ktorá sa mi osvedčila vo všetkých mojich triedach (ja som triedna na SŠ): v prvom ročníku treba byť od začiatku dôsledný v požadovaní dodržiavania napr. školského poriadku (príchod do školy, ospravedlnenky, termíny úloh a pod.) ako aj v požiadavkách, ktoré má triedny voči žiakom - pozdravy, úlohy, účasť na akciách atď. (platí: dôveruj, ale preveruj!), byť tzv. prísny triedny, samozrejme, ale na druhej strane, keď treba byť ľudský, kamarátsky, vypočuť žiaka, kvôli nejakému problému aj osobnému, treba to urobiť. Niekedy "pohladkať" niekedy "poharkať" - ja tomu hovorím "nasadiť si masku číslo 17". Ten prísny režim v prvom ročníku sa dá postupne v ďalších ročníkoch už poľaviť, pretože žiaci spoznajú triedneho a triedny zas žiakov a každá strana vie, čo môže očakávať. Je veľmi dôležité, aby triedny bol diplomat, dôverník, ochranca, sudca, ale aj prísny a nekompromisný mentor, mal by dodržať to čo sľúbi.
Rozhodne neodporúčam, hneď od začiatku si "pripustiť" žiakov k telu, byť ako keby ich spolužiak. Skúsenosti hovoria, že potom to zvykne triednemu prerásť cez hlavu. Je dobré osobne si s problematickým žiakom pohovoriť osamote, zistiť, že prečo sa tak správa, pretože veľakrát za tým, že sa arogantne atď. správa sú nejaké problémy, ktoré, ak triedny citlivo a diskrétne preberie so žiakom, napomôžu k zlepšeniu správania.
A ešte jedna rada: ku žiakom sa treba správať tak, ako by si očakávala, že sa bude triedny učiteľ správať k tvojim vlastným deťom.
Veľa zdaru do triednickej práce, lebo je to na jednej strane ťažká práca, ale na druhej zas poteší, keď aj po rokoch sa ti žiak poďakuje, že vtedy .... si mu pomohla svojim zákazom či pochvalou, či rozhovorom.
Silvernola
29.08.10,12:13
pe-pe vdaka. Rada nad zlato . Naozaj ten prvy rok sa asi riadne zapotime, kym prideme na to co na tie nase dietky zaberie. Snad nas tie prvotne neuspechy neodradia a s Vami poradaci to hadam aj lahsie zvladneme. Asi az casom ziskame to " pedagogicke majstrovstvo " ktore ucitela robi dobrym ucitelom a snad sa aj mi raz dockame vyznania : " panovi ucitelovi z lasky... "
No, to sa skôr dočkáš dôchodku než vďaky:):mee:. Ak na ňu čakáš, ihneď zmeň povolanie. Tie časy sú už asi preč.
pe.pe
29.08.10,14:30
No, to sa skôr dočkáš dôchodku než vďaky:):mee:. Ak na ňu čakáš, ihneď zmeň povolanie. Tie časy sú už asi preč.

Ja nie som dôchodca a dočkal som. A nie raz. A doslova a úprimne "pánu učiteľovi z lásky".
Dievčatá, vy začínajúce, čakajte na vďaku. Lenže ona nemá termín splatnosti, možno nepríde vtedy, kedy by ste ju čakali a naopak, prekvapí vás len tak zrazu.
Napísali ste sem na poradu, chcete sa poradiť, to svedčí o tom, že máte záujem byť dobré učiteľky a triedne. Potom si vás tá vďaka určite raz nájde :)
sonakat
29.08.10,16:43
veru nedufam vo vyznania hned, zo zaciatku budem stastna aj z dobreho pocitu, ze som niekomu pomohla, alebo som dobre zvladla vyucujucu hodinu.Dolezite je prist na to, ako si ziskat uctu a respekt nasich ziakov a popritom nebyt len prisna autorita vydavajuca prikazy, ktorej sa vsetci boja.
Silvernola
29.08.10,16:53
veru nedufam vo vyznania hned, zo zaciatku budem stastna aj z dobreho pocitu, ze som niekomu pomohla, alebo som dobre zvladla vyucujucu hodinu.Dolezite je prist na to, ako si ziskat uctu a respekt nasich ziakov a popritom nebyt len prisna autorita vydavajuca prikazy, ktorej sa vsetci boja.
To sa mi veľmi páči! Len dodám, že to musí byť obojstranné.
pani ucitelka
29.08.10,20:38
zacinam mat trosku obavy, ani nie z toho triednictva, na to sa velmi tesim, s detmi sa mame radi, mame super vztah a nechyba tam ani autorita, nedovolia si!
jedine coho sa bojim su tie vsetky vypisovacky, konflikty s rodicmi, atd, a s mojim perfekcionizmom mam uz teraz nerv lebo pri tolkej praci nebude moct byt vsetko dokonale :eek: heh :D aspon ma to nauci...
ale co s tymi rodicmi? :confused:
Silvernola
30.08.10,03:10
zacinam mat trosku obavy, ani nie z toho triednictva, na to sa velmi tesim, s detmi sa mame radi, mame super vztah a nechyba tam ani autorita, nedovolia si!
jedine coho sa bojim su tie vsetky vypisovacky, konflikty s rodicmi, atd, a s mojim perfekcionizmom mam uz teraz nerv lebo pri tolkej praci nebude moct byt vsetko dokonale :eek: heh :D aspon ma to nauci...
ale co s tymi rodicmi? :confused:
No, práve s tými môže byť najväčší problém. Napríklad :Moja osobná skúsenosť: „ Ona nemá čo tomu môjmu ko****vi vyj****ému nadávať do hlupákov!“:D:D:D
sonakat
30.08.10,15:23
fuuha, tak to je uz na mna silna kava. No a potom adekvatne reaguj ... Co sa na taketo nieco da povedat ?
Silvernola
31.08.10,02:50
fuuha, tak to je uz na mna silna kava. No a potom adekvatne reaguj ... Co sa na taketo nieco da povedat ?
V tomto konkrétnom prípade zabral hurónsky rehot všetkých prítomných. Otecko sa vyparil.:---:D:---:D
sonakat
01.09.10,07:42
jeej tak to je milé. Esteze zvitazil humor. Ja sa konkretne teraz borím s papierovackami : vykazy, plany, osnovy, triednicke zalezitosti. Je to take zle cely rok, alebo len tento zaciatok je taky narocny na administrativu ???
jaros5
01.09.10,11:16
Niektoré príspevky mi skutočne hovorili zo srdca - už by som len zdôraznil, že pri práci učiteľa, nie len triedneho, je veľmi dôležité pristupovať ku každému žiakovi ako k jedinečnému originálu, s úctou.
Silvernola
01.09.10,13:11
Niektoré príspevky mi skutočne hovorili zo srdca - už by som len zdôraznil, že pri práci učiteľa, nie len triedneho, je veľmi dôležité pristupovať ku každému žiakovi ako k jedinečnému originálu, s úctou.
Súhlasím, len doplním: Vážme si svojich žiakov aj sami seba. Ak si sami seba nevážime, nemôžu si nás vážiť ani iní.
Silvernola
01.09.10,13:16
Pf 2010/2011
Šťastný a veselý nový školský rok!
sonakat
03.09.10,14:58
Ďakujeme. Tak moje prve dojmy z prvých dní.... Nebude to vobec jednoduche, ale snad casom prideme na nejaky system. Deti velmi zive a zvlast v mojej triede su dvaja extremne hyperaktivni chlapci . Vyrusuju , bavia sa, narusaju chod celej triedy. Darmo ich upozornim s kludom anglicana, alebo zvysenym hlasom - absolutne nerespektuju nic. Su si vedomí svojich diagnoz a tvrdia, ze oni za to nemozu.Ak viete skuste mi poradit nejake finty ako na nich.Vdaka za vsetky rady
Zimama
13.09.10,21:13
Zdravím všetkých! Tak som sa tu začítala... a nedá mi hneď aj trochu neprispieť svojou troškou (hádam nie poslednou) do mlyna... Nie som učiteľka, ale psychologička v CPPPaP, takže trochu tieto problémy poznám. Podľa môjho názoru to najdôležitejšie / najcennejšie, čo žiaci v škole majú, ste Vy - učitelia, a myslím si, že sa vždy oplatí venovať sa budovaniu vzťahu učiteľ - žiak. Ak je tento vzťah dobrý, deti skôr "poslúchnu" a urobia aj to, čo im nie je veľmi pochuti (niekedy mám pocit, že dnešným deťom nie je pochuti nič, čo je spojené so školou...), a naopak - zlý vzťah dokáže pokaziť aj radosť z obľúbeného a zaujímavého predmetu. Venovať občas 1 vyučovaciu hodinu "nezáväznému" rozhovoru s deťmi (o ich starostiach, radostiach, problémoch, záujmoch...) je podľa mňa dobrá investícia - učivo sa môžu doučiť aj doma z učebnice, ale ľudské vzťahy sa z učebnice naštudovať nedajú... Súhlasím najmä aj s pevnými pravidlami "odtiaľ - potiaľ", treba ich však dôsledne dodržiavať a byť spravodlivý. To všetko je však na dlhšiu debatu - v túto neskorú hodinu už len zaželám všetkým "nováčikom" veľa úspechov a pocitov dobre vykonanej práce, lebo s tou "odmenou" je to naozaj tak, že väčšinou príde vtedy, keď ju už ani nečakáme, a možno aj od toho, od koho by sme to nečakali vôbec..., a nech Vám vydrží záujem, elán a energia hľadať vždy nové a lepšie riešenia! :) Zimama
Zimama
14.09.10,09:32
Ahojte, to som zase ja - napadlo ma, že by som Vám na išpiráciu mohla odporučiť nejakú literatúru, ktorá sa mne osobne veľmi páči a vidí sa mi užitočná: James S. Cangelosi: "Strategie řízení třídy" (Jak získat a udržet spolupráci žáku při výuce) / Chris Kyriacou: "Kličové dovednosti učitele" (Cesty k lepšímu vyučování) / Marie-Therese Auger - Christiane Boucharlat: "Učitel a problémový žák" (Strategie pro řešení problému s kázní a učením) / Michelle Karnsová: "Jak budovat dobrý vztah mezi učitelem a žákem" (Zásady a cvičení). Možno to už poznáte, možno nie... "nováčikom" odporúčam začať s prvými dvoma, myslím, že tam nájdete hodne námetov, nápadov a inšpirácie, len si to treba upraviť na vlastné konkrétne podmienky. Podľa môjho názoru i skúseností dobre postavená hodina po "pedagogickej" (didaktickej) stránke eliminuje polovicu "výchovných" problémov a pri eliminácii tej druhej polovice :) majte na pamäti, že to chce veľa tvorivosti a hlavne trpezlivosti a dôslednosti - deti budú "skúšať", či to myslíte naozaj vážne, a ja zvyknem hovoriť (rodičom aj učiteľom), že ak sa Vás dieťa 100x "opýta", či to fakt myslíte vážne, Vy mu musíte 100+1x pokojne a trpezlivo "odpovedať", t.j. najmä svojím správaním ukázať, že veru áno, naozaj to myslíte vážne... (Trpezlivosť je potrebná najmä vtedy, ak začíname s niečím novým, odlišným od toho, čo sme používali a ako sme sa správali doteraz, pretože deti sa nás budú snažiť dotlačiť naspäť k starým spôsobom, ktoré im zrejme viac vyhovovali.) Želám Vám preto veľa síl - úspech sa dostaví, ale určite nie hneď zajtra... :) No a zajtrajšok nech je pre nás všetkých pekným oddychovým dňom! Zimama
P.S. Keď budem mať trocha viac času, pozriem ešte nejaké ďalšie knižky, určite ich máme aj u nás v robote viac takých, ktoré sa hodia k tejto téme.
jaros5
14.09.10,10:23
Ďakujeme. Tak moje prve dojmy z prvých dní.... Nebude to vobec jednoduche, ale snad casom prideme na nejaky system. Deti velmi zive a zvlast v mojej triede su dvaja extremne hyperaktivni chlapci . Vyrusuju , bavia sa, narusaju chod celej triedy. Darmo ich upozornim s kludom anglicana, alebo zvysenym hlasom - absolutne nerespektuju nic. Su si vedomí svojich diagnoz a tvrdia, ze oni za to nemozu.Ak viete skuste mi poradit nejake finty ako na nich.Vdaka za vsetky rady
Celkom dobrá pomôcka nielen pre tr. učiteľa:

http://www.skolskyportal.sk/clanky/zacinate-s-triednictvom

http://www.skolskyportal.sk/produkt/sprievodca-triedneho-ucitela
sonakat
16.09.10,13:17
no ja som to sice zobrala trochu zostra, ze som im dala 3 x za sebou triednicku hodinu, kde museli prepisovat skolsky poriadok a mozno trolilinku sa to spravanie pohlo do predu k lepsiemu,ale nie je to dlho udrziavatelny stav. Viem , ze trestam aj " nevinných " aj ked v tejto triede to zda sa vyzera tak, ze tam tých nevinných nie je velmi vela. Kolegovia tam neradi chodia ucit,lebo ziaci su naozaj velmi nedisciplinovaní a atmosfera v triede je zla.A to asi koli dvom - trom, ktorí dokazu rozlozit celú triedu. Lamem si hlavu co podniknut, aby sa to zlepsilo.
pani ucitelka
19.09.10,06:13
sonakat, podla mna si ich takto znepriatelis a zacnu este vecsi protiutok aj proti tebe...ja som mala ucit v triede kde mi vsetci ucitelia hovorili ze si mam dat na nich pozor lebo sa tam tazko uci, su hnusni, protivni a ze len tresty, atd...(uz viem preco sa im zle uci...deti to vycitia a su este hnusnejsi) ja som prisla a dohodla sa s nimi na pravidlach a su skvela trieda, mame sa radi!!!!!
daj si pozor ake tresty davas celej triede len kvoli tym 3 ktori chcu putat pozornost, aby sa ti to nevratilo, skor si zavolaj tych 3 osobitne a dohodni sa s nimi na pravidlach, ustup im v niecom a zaroven urci hranice (psychologicky tah;) a pover ich nejakou ulohou nech maju pocit dolezitosti a zodpovednosti
drzim palce :)
Zimama
21.09.10,18:05
... ja som mala ucit v triede kde mi vsetci ucitelia hovorili ze si mam dat na nich pozor lebo sa tam tazko uci, su hnusni, protivni a ze len tresty, atd...(uz viem preco sa im zle uci...deti to vycitia a su este hnusnejsi) ja som prisla a dohodla sa s nimi na pravidlach a su skvela trieda, mame sa radi!!!!!

Dobre sa to číta, že si si našla cestu k deťom, ktoré druhí učitelia považovali za problémové! :) Lebo ja sa skôr stretávam s prípadmi, keď to medzi žiakmi a učiteľmi "nefunguje". A plne súhlasím s vetou, ktorú som "vyzelenila" - decká vedia veľmi dobre odhadnúť, čo si ku komu môžu dovoliť. (Pripomína mi to aj čosi, čo som kdesi čítala - ako sa rozprávali viacerí učitelia: "Ja učím matematiku." "Ja učím angličtinu." "Ja učím fyziku." "Ja učím dejepis." ...... "Ja učím deti.") :)
A si im aj triedna? Lebo by ma zaujímalo, ako riešiš situácie, keď sa Ti ako triednej iní vyučujúci sťažujú na "Tvoju triedu" resp. na niektorých žiakov? :confused: Zimama
sonakat
24.09.10,17:35
no mne sa prave zda, ze prave tymi triednickymi hodinami si mnohe deti zacali uvedomovat hranice a akesi mantinely. Bohuzial mam v triede troch nezvladnutelnych integrovanych ziakov. Jeden inteligentny,ale psychicky chory, ktory sikanuje celu triedu, druhy ADHD s hran.pasmom ment.retardacie, ktory si svoje konanie ani neuvedomuje a treti nevychovany, ktoremu to vsetko naramne vyhovuje. Poradte, ako si v takej triede poradit.