kendy
26.08.10,07:36
Prosím, poraďte, či sa môžem spoľahnúť, že tu na Slovensku je ešte nejaká spravodlivosť...
Manžel bol rozvedený a má s prvou ženou dve deti. Jeho ex chce teraz požiadať o zvýšenie výživného.
Keď ich rozvádzali a rozhodovalo sa o tom, sudkyňa brala do úvahy, že dcéra chodí do tanečnej a absolvuje všelijaké stretnutia a tréningy, ktoré sú finančne náročné. Manžel nezarobil veľa, na ruku dostal vtedy necelých 15 tis. (v r.2008). Nakoniec sa "dohodli" a ona súhlasila, že bude platiť na každé dieťa tisícku.
V súčasnosti je manžel síce zamestnaný, ale z biednej výplaty (11 tis. na ruku) za 5. a 6. mesiac dostal len 60% a júlovú stále vôbec nedostal. Ja som od 16.7. na MD a jeho ex je tiež tehotná. Hoci ona teraz zarobí najmenej 25 tis. a žije s druhom, chce požiadať o zvýšenie výživného.

Je mi nepochopiteľné, že sudkyňa brala do úvahy pri rozvode výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné, ako je dcérin "koníček" a preto sa obávame, aby to zvýšené výživné naozaj nevysúdila... to už by sme asi išli po žobraní...
ivka70
26.08.10,05:57
Dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica.
Keby sme to do dosledkov zratali, tak vas prijem 11000 Sk + materska (minimlane 256 EUR) cca. 8000 Sk je spolu 19000 Sk.
Zivite tym 5 ludi (ty, manzel, 3 deti), je to 3800 sk na jedneho.
Keby len polovica z tohoto bola vyzivne, tak je to 1900 Sk na jedno dieta. Takze to vyzera celkom realne, ze vyzivne zvysene bude,
ak exmanzelka dokaze zvysene naklady od roku 2008.

A to, ze sudkyna zobrala do uvahy aj tanecnu a naklady spojene snou je uplne normalne.
Mas pocit, ze dieta rozvedenych rodicov ma narok len na zakladnu starostlivost a inak ma sediet doma? Preco?
Dieta nemoze za to, ze sa jeho rodicia rozviedli.
A ty si si musela byt vedoma toho, ze manzel plati vyzivne na 2 deti - tak si si ho uz brala.

A to, kolko zaraba manzelka, je v podstate irelevantne.
Skus si predstavit opacnu situaciu, ze budete mat jeho dcery zverene do vychovy vy.
Stacilo by ti 1000 Sk na jednu, aby ste vyzili?
Flinstone
26.08.10,15:48
Dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica.
Keby sme to do dosledkov zratali, tak vas prijem 11000 Sk + materska (minimlane 256 EUR) cca. 8000 Sk je spolu 19000 Sk.
Zivite tym 5 ludi (ty, manzel, 3 deti), je to 3800 sk na jedneho.
Keby len polovica z tohoto bola vyzivne, tak je to 1900 Sk na jedno dieta. Takze to vyzera celkom realne, ze vyzivne zvysene bude,
ak exmanzelka dokaze zvysene naklady od roku 2008...
zabudla si však, že aj keď nároky dieťaťa medzitým stúpli, životná úroveň otca a jeho novej rodiny poklesla. Takže ak sa má dieťa podieľať na životnej úrovni rodiča, malo by sa podieľať nielen na náraste, ale aj poklese.
Preto by som nebral zvýšenie ako hotovú vec. Na pojednávanie by som však išiel s právnikom.
kendy
27.08.10,05:36
Dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica.
Keby sme to do dosledkov zratali, tak vas prijem 11000 Sk + materska (minimlane 256 EUR) cca. 8000 Sk je spolu 19000 Sk.
Zivite tym 5 ludi (ty, manzel, 3 deti), je to 3800 sk na jedneho.
Keby len polovica z tohoto bola vyzivne, tak je to 1900 Sk na jedno dieta. Takze to vyzera celkom realne, ze vyzivne zvysene bude,
ak exmanzelka dokaze zvysene naklady od roku 2008.

A to, ze sudkyna zobrala do uvahy aj tanecnu a naklady spojene snou je uplne normalne.
Mas pocit, ze dieta rozvedenych rodicov ma narok len na zakladnu starostlivost a inak ma sediet doma? Preco?
Dieta nemoze za to, ze sa jeho rodicia rozviedli.
A ty si si musela byt vedoma toho, ze manzel plati vyzivne na 2 deti - tak si si ho uz brala.

A to, kolko zaraba manzelka, je v podstate irelevantne.
Skus si predstavit opacnu situaciu, ze budete mat jeho dcery zverene do vychovy vy.
Stacilo by ti 1000 Sk na jednu, aby ste vyzili?

To su nejake divne pocty.. ved ja predsa nezijem z 1/5 svojho+manzelovho platu... Tiez mam nejake povinne vydavky a naklady... Moj ex zije sam - a nemozem od neho predsa pytat polovicu platu...
Okrem toho manzel tie peniaze ani nedostal, len 60% z nich...
A nehovorim o viac ako zakladnej starostlivosti, ale o nadstandardnych veciach. My na dovolenku nejdeme, lebo na nu nemame a jej mame prispievat na nejake zahranicne zajazdy, ktorych sa zucastnit nemusi, ale chce? Mimochodom, chodila na ne aj do r.2008, takze jej naklady nie su zvysene, ale prinajmensom take iste...

Btw., mne byvaly na deti plati 1000...
ivka70
27.08.10,05:51
To su nejake divne pocty.. ved ja predsa nezijem z 1/5 svojho+manzelovho platu... Tiez mam nejake povinne vydavky a naklady... Moj ex zije sam - a nemozem od neho predsa pytat polovicu platu...
Okrem toho manzel tie peniaze ani nedostal, len 60% z nich...
A nehovorim o viac ako zakladnej starostlivosti, ale o nadstandardnych veciach. My na dovolenku nejdeme, lebo na nu nemame a jej mame prispievat na nejake zahranicne zajazdy, ktorych sa zucastnit nemusi, ale chce? Mimochodom, chodila na ne aj do r.2008, takze jej naklady nie su zvysene, ale prinajmensom take iste...

Btw., mne byvaly na deti plati 1000...

Ten vypocet bol samozrejme len orientacny a dolezite bude dokazovanie exmanzelky, ze naklady na deti stupli.
Skor to bol pokus naznacit, ze na vyzivne na deti sa neda pozerat ako na zdroj obohatenia ich matky ale ako na ich realnu potrebu, ktoru maju rovnako ako vy a deti zijuce s vami v domacnosti.
Aj deti ziju v nejakom byte, spotrebovavaju nejaku energiu, vodu, najomne ...
kendy
27.08.10,06:51
Samozrejme, že peniaze sú pre deti... Ale myslela som na to, aby to dieťa dostalo to, na čo rodičia majú. Ona zarába dobre a preto deťom dopraje drahé oblečenie a zájazdy. Ale manžel na to nemá, preto nechápem, prečo by jej mal na to prispievať.

V danom prípade to zrejme teda vyzerá pre nás celkom nádejne, pretože jej nestúpli náklady, ale nároky na nás...