Iska11
26.08.10,11:05
Dobrý deň,

chcela by som vás pekne poprosiť o radu.
S priateľom sme si pred dvoma rokmi kúpili jednoizbový byt na hypotéku. Tú sme čerpali v plnej cene bytu, kedže sme nazačiatok nemali žiadne peniaze - 1,6 milióna korún v starej mene. Keďže som neskoro o teraz už bývalom priateľovi zistila jeho pravú tvár a jeho správanie voči mne bolo neznesiteľné, musela som túto situáciu riešiť odchodom z tohto bytu, lebo by som sa zbláznila. Žiadateľom hypotéky je on, ja som spoludlžníkom. Byt je na katastri nehnuteľností písaný pol na pol. On v byte ostal, pozýva si tam kadekoho, medzitým aj novú priateľku, platí nájom, energie a polovicu splátky hypotéky. Druhú polovicu tejto splátky mu mesačne vkladám ja na účet, aby celá splátka mohla k 15stemu dňu v mesiaci odísť do banky. Ja už vyše roka bývam v podnájme v inom byte. Keď stratil prácu, vybavil dokonca v banke polročný odklad splácania hypotéky, čím ju teraz preplatíme o ďaľších vyše 100tis. korún.
Chcem silou mocou tento "spoločný" byt prenajať, tým by sa dočasne (do doby kedy by sa nám podarilo byť predať) vyriešil problém splácania, pretože nájomníci by nám hypotéku vlastne splácali, my by sme doplácali len za nájom a energie.
On sa však už 5 mesiacov odmieta vysťahovať a smeje sa mi do očí.
Vyhrážam sa mu, že mu nedám peniaze, no nakoniec ich vždy vložím, lebo som si istá, že v tom prípade by splátka na byt neodišla do banky, teda, že on by to neuhradil. Prišli by na rad drahé upomienky a bojím sa,že by som ich nakoniec musela plaťit pod nátlakom ja.
Bývalá priateľ sa na mňa osočuje, že som spravila chybu ja, lebo som sa odsťahovala, tak mám platiť, že on je krytý.
Prosím vás o radu. Dá sa niečo v tejto veci robiť?môžem ho nejakým spôsobom donútiť, aby sa z bytu vysťahoval?
Som z toho už zúfalá. ĎAKUJEM
medvedik21
26.08.10,09:12
No na Tvojom mieste by som to riešila s pravnikom, keďže byt je napisany na aj na Teba, tak bud predať byt, vyplatit hypoteku a ostatok rozdelit medzi vas dvoch ale ak nebude chciet predat ten byt, tak by Ti mal vyplatit polovicu bytu a hypoteku splacat sam. Urcite sa v tomto obrat na pravnika, lebo zbytocne platis za nieco co nevyuzivas a nemas z toho vobec nic a Tvoj byvaly si byva v byte, za ktory plati polovicu toho co by mal platit, keby ho mal sam. Prakticky Ty mu platis jeho byvanie.
Iska11
26.08.10,10:22
Presne, ja mu platim to byvanie a niekedy nielen jemu, mam taky dojem...tam je problem, ze byt sme kupili za 1,6 miliona a medzitym ceny tak klesli, ze dnes by sme ho predali max. za 1,2 mil. Od jednej pravnicky som dostala informaciu, ze pokial by sme prestali platit, byt sa da do drazby a podla zakona sa tym konci pohladavka voci nam. Ale neviem, zda sa mi to cudne. Nechce sa mi to verit. Aj v takom pripade by bolo velkym trapenim upomienky a kroky zo strany banky, aby nas donutili opat splacat. Neviem ako by som to zvladla, na taketo veci moc teda povahu nemam. A v neposlednom rade by som uz na Slovensku nedostala do konca zivota pozicku od bankovej institucie ani na mixer...mam 25 rokov a ratam s tym, ze take nieco budem niekedy potrebovat...