Zdenka 0705
26.08.10,11:17
Je možné prenajímať nehnuteľnosť, ktorú vlastní FO /má registráciu na prenájom na DÚ/ svojej s.r.o., kde je konateľom a spoločníkom zároveň?
Nebola nejaká zmena? Pokiaľ viem, tak áno, len to musí byť cena obvyklá.
Dnes sa na mňa obrátil klient, ktorý mi tvrdí, že od 1.1.2010 už nemožno.
???
martinez
26.08.10,10:20
Je možné prenajímať nehnuteľnosť, ktorú vlastní FO /má registráciu na prenájom na DÚ/ svojej s.r.o., kde je konateľom a spoločníkom zároveň?
Nebola nejaká zmena? Pokiaľ viem, tak áno, len to musí byť cena obvyklá.
Dnes sa na mňa obrátil klient, ktorý mi tvrdí, že od 1.1.2010 už nemožno.
???
ja si tiez myslim, ze je to mozne.... ale ako hovoris, za cenu obvyklu, nakolko sa jedna o zavisly vztah
jamena
31.08.10,12:04
Ahojte,
tiež mám otázku ohľadom prenájmu nehnuteľnosti. Fyzická osoba (ako občan) kupila staru historicku budovu v centre Bratislavy. Chcela by ju prenajímať právnickej osobe - firme, v ktorej je konateľkou a ešte nejakej firme (úplne cudzej). Takisto táto FO chce, aby budovu spravovala firma, v ktorej je konateľka. Táto FO sa má podľa zákona o správe daní a poplatkov zaregistrovať na DÚ do 30 dní po uplynutí mesiaca v ktorom začala prenajímať priestory. Uzavrie sa zmluva o prenájme, ktorá sa predloží správcovi dane na overenie údajov.
1. Chcela by som vedieť ako to je DPH. Suma prenájmu je vrátane DPH, ktorú si potom môže PO uplatniť na odpočet?
2. Môže FO a PO posudzovať DÚ ako závislé osoby?
3. Čo všetko treba vykonať, aby mohla firma (kde konateľkou je tá istá osoba, ktorá kúpila budovu) spravovať budovu? S týmto som sa ešte nikdy nestretla.
jamena
02.09.10,07:59
Nikto neviete pomôcť?
KEJKA
02.09.10,09:31
Ahojte,
tiež mám otázku ohľadom prenájmu nehnuteľnosti. Fyzická osoba (ako občan) kupila staru historicku budovu v centre Bratislavy. Chcela by ju prenajímať právnickej osobe - firme, v ktorej je konateľkou a ešte nejakej firme (úplne cudzej). Takisto táto FO chce, aby budovu spravovala firma, v ktorej je konateľka. Táto FO sa má podľa zákona o správe daní a poplatkov zaregistrovať na DÚ do 30 dní po uplynutí mesiaca v ktorom začala prenajímať priestory. Uzavrie sa zmluva o prenájme, ktorá sa predloží správcovi dane na overenie údajov.
1. Chcela by som vedieť ako to je DPH. Suma prenájmu je vrátane DPH, ktorú si potom môže PO uplatniť na odpočet? Občan prenájom nezdaňuje s DPH - nie je nárok na odpočet.
2. Môže FO a PO posudzovať DÚ ako závislé osoby? môžu
3. Čo všetko treba vykonať, aby mohla firma (kde konateľkou je tá istá osoba, ktorá kúpila budovu) spravovať budovu? S týmto som sa ešte nikdy nestretla.
č.3 nepoznám odpoveď, asi to bude predmetom nájomnej zmluvy.
promont maja
02.09.10,09:47
Je možné prenajímať nehnuteľnosť, ktorú vlastní FO /má registráciu na prenájom na DÚ/ svojej s.r.o., kde je konateľom a spoločníkom zároveň?
Nebola nejaká zmena? Pokiaľ viem, tak áno, len to musí byť cena obvyklá.
Dnes sa na mňa obrátil klient, ktorý mi tvrdí, že od 1.1.2010 už nemožno.
???
... čím argumentuje, resp. aký dôvod uvádza ... mám na mysli to, že nie je možné požadovať za prenájom cenu obvyklú? Však cena obvyklá, aspoň podľa môjho názoru, je cenou obvyklou na trhu, teda trhovou cenou ... či?

Je potrebné aj uviesť, že ustanovenie § 22 ods. 8 Zákona o DPH s platnosťou od 1. 1. 2010, ktorý práve hovorí o trhovej cene a " obchodovaní medzi osobami s osobitným postavením" ... a je tam aj uvedené, čo je trhová cena ...
Betina2
02.09.10,09:49
Ahojte,
tiež mám otázku ohľadom prenájmu nehnuteľnosti. Fyzická osoba (ako občan) kupila staru historicku budovu v centre Bratislavy. Chcela by ju prenajímať právnickej osobe - firme, v ktorej je konateľkou a ešte nejakej firme (úplne cudzej). Takisto táto FO chce, aby budovu spravovala firma, v ktorej je konateľka. Táto FO sa má podľa zákona o správe daní a poplatkov zaregistrovať na DÚ do 30 dní po uplynutí mesiaca v ktorom začala prenajímať priestory. Uzavrie sa zmluva o prenájme, ktorá sa predloží správcovi dane na overenie údajov.
1. Chcela by som vedieť ako to je DPH. Suma prenájmu je vrátane DPH, ktorú si potom môže PO uplatniť na odpočet? Ak vlastníkom je FO - občan, ktorá ju kúpila a je zapísaná na liste vlastníctva, tak asi nebude platcom DPH. V tom prípade si nebudete mať akú DPH odpočítavať, ked faktúrovať (resp.podla nájomnje zmluvy nebude uplatňovať DPH k nájmu). Ak budovu bude prenajímať ako podnikateľ, ako registrovaný platiteľ DPH,tak ak bude faktúrovať Vám ako platiteľovi DPH a faktúra bude splňať všetky náležitosti, aby ste si mohli dph odpočítať, tak si ju budete môcť odpočítavať.
2. Môže FO a PO posudzovať DÚ ako závislé osoby? Ak pani konateľka PO je súčasne aj vlastníčkou nehnuteľnosti, ktorú danej (svojej) PO prenajme, tak vlastne sama bude svojej firme prenajímať. Budú sa teda považovať za závislé osoby.
3. Čo všetko treba vykonať, aby mohla firma (kde konateľkou je tá istá osoba, ktorá kúpila budovu) spravovať budovu? S týmto som sa ešte nikdy nestretla. Ak firma chce vykonávať správu nehnuteľností, potrebuje zrejme na to oprávnenie - zisti si postup na živnostenskom úrade alebo sa opýtaj na postup niekoho, kto správu nehnuteľností vykonáva. Potom už bude vzťah medzi správcom a vlastníkom nehnuteľnosti predmetom zmluvy o správe nehnuteľnosti. (alebo ako sa to presne volá). Myslím, že problém v tom , že vlastníčka by bola súčasne konateľkou správcovskej spoločnosti by nemal nastať. Len je to stále viac personálne prepojená. Vlastník=správca=prenajímateľ=nájomník (v zastúpení PO) Vnáša to dosť podozrení......

Odpovede červenou.
jamena
02.09.10,10:02
Dakujem moc ste mi pomohli :).