dadika22
26.08.10,12:08
Dobrý deň,
prosila by som vás poradiť v takejto situácii. Moja predchodkyňa zaúčtovala v novembri v r. 2009 projekčné práce súvisiace s rekonštrukciou plynofikácie na 042 ako obstaranie DM s tým, že v roku 2010 budú dodané dva nové kotle + nejaké drobné príslušenstvo k tomu. Faktúra za tie kotle naozaj tento rok prišla v apríli, aj to zaúčtovala na 042. Celá 042 má teraz hodnotu 2400,- €. Účtovníctvo po nej som prebrala tento rok v máji. Chcela by som to už nejako zaradiť, tu mi však vzniká problém. Môžem to zaradiť ako Technické zhodnotenie budovy (výrobnej haly)? V budove sa v podstate zlepšili klimatické podmienky, tieto kotle dokážu lepšie vykúriť halu v zimnom období. Táto hala ešte nie je účtovne odpísaná, daňovo už odpísaná bola. Ako sa potom budú počítať daň. a účt. odpisy? Len do roku, keď by mala byť hala aj účtovne odpísaná?
Ďalším problémom však je, že som zistila, že to nebolo ohlásené Stavebnému úradu (vo firme mi tvrdia, že to nebolo potrebné...). Môžem to aj napriek tomu zaradiť ako TZ? Stavebné úpravy tam neboli, nové kotle boli namontované do malej voľnej miestnosti, ktorá je súčasťou tej výrobnej haly, ostatné zostalo tak ako bolo predtým (myslím tým rozvody tepla...atď.) Niekde som totižto čítala, že na TZ je potrebné buď stavebné povolenie+kolaudácia alebo ohlásenie. Je to pravda? Ako by som to potom mohla čo najlepšie vyriešiť?
Vopred ďakujem za Váš čas a ochotu, ak sa niekto nájde, kto by mi s tým chcel poradiť.
Katarína Cigánová
26.08.10,12:48
Dobrý deň,
prosila by som vás poradiť v takejto situácii. Moja predchodkyňa zaúčtovala v novembri v r. 2009 projekčné práce súvisiace s rekonštrukciou plynofikácie na 042 ako obstaranie DM s tým, že v roku 2010 budú dodané dva nové kotle + nejaké drobné príslušenstvo k tomu. Faktúra za tie kotle naozaj tento rok prišla v apríli, aj to zaúčtovala na 042. Celá 042 má teraz hodnotu 2400,- €. Účtovníctvo po nej som prebrala tento rok v máji. Chcela by som to už nejako zaradiť, tu mi však vzniká problém. Môžem to zaradiť ako Technické zhodnotenie budovy (výrobnej haly)? V budove sa v podstate zlepšili klimatické podmienky, tieto kotle dokážu lepšie vykúriť halu v zimnom období. Táto hala ešte nie je účtovne odpísaná, daňovo už odpísaná bola. Ako sa potom budú počítať daň. a účt. odpisy? Len do roku, keď by mala byť hala aj účtovne odpísaná?
Ďalším problémom však je, že som zistila, že to nebolo ohlásené Stavebnému úradu (vo firme mi tvrdia, že to nebolo potrebné...). Môžem to aj napriek tomu zaradiť ako TZ? Stavebné úpravy tam neboli, nové kotle boli namontované do malej voľnej miestnosti, ktorá je súčasťou tej výrobnej haly, ostatné zostalo tak ako bolo predtým (myslím tým rozvody tepla...atď.) Niekde som totižto čítala, že na TZ je potrebné buď stavebné povolenie+kolaudácia alebo ohlásenie. Je to pravda? Ako by som to potom mohla čo najlepšie vyriešiť?
Vopred ďakujem za Váš čas a ochotu, ak sa niekto nájde, kto by mi s tým chcel poradiť.
Ideálne je ak od predajcu zistíš kod produkcie výrobku / taký predajca by ho mohol vediet - vydáva to štatistický úrad / . Podla toho sa majetok zaraďuje. Ja by som sa priklánala k názoru , že kotly ustr. kúrenia sú zaradené samostatne , nie ako TZ budovy
adato
26.08.10,13:04
Ústredné kúrenie má byť súčasťou obstarávacej ceny budovy, samostatne by bola zaradená len kotolňa, ktorá by slúžila pre viacero budov. Ak je budova už daňovo odpísaná, je potrebné technické zhodnotenie zaradiť ako novú položku (iný majetok) a odpisovať samostatne (daňovo znovu 20 rokov). Pre posúdenie, či sa jednalo o TZ - je potrebné mať technické parametre pôvodného a nového vykurovania. Ak sa k potrebe ohlásenia vyjadrili kompetentí, ktorí sa vyznajú v stavebnom zákone, nechala by som to na ich zodpovednosti a ak bol majetok odovzdaný do užívania, zaradila by som ho.
dadika22
27.08.10,07:05
Ideálne je ak od predajcu zistíš kod produkcie výrobku / taký predajca by ho mohol vediet - vydáva to štatistický úrad / . Podla toho sa majetok zaraďuje. Ja by som sa priklánala k názoru , že kotly ustr. kúrenia sú zaradené samostatne , nie ako TZ budovy

najskôr som si to myslela aj ja a chcela som to dať do 2.odpis. skupiny 2-6 25.21 Radiátory a kotly ústredného kúrenia, lenže bol tam ešte aj ten projekt na rekonštrukciu plynofikácie v tej budove, všetko to bolo zaúčtované na 042, preto si myslím, že sa to týka celej tej budovy...ako si to mám najlepšie vyložiť, aby som neporušila žiadny týkajúci sa zákon danej problematiky :confused:...
dadika22
27.08.10,07:07
Ústredné kúrenie má byť súčasťou obstarávacej ceny budovy, samostatne by bola zaradená len kotolňa, ktorá by slúžila pre viacero budov. Ak je budova už daňovo odpísaná, je potrebné technické zhodnotenie zaradiť ako novú položku (iný majetok) a odpisovať samostatne (daňovo znovu 20 rokov). Pre posúdenie, či sa jednalo o TZ - je potrebné mať technické parametre pôvodného a nového vykurovania. Ak sa k potrebe ohlásenia vyjadrili kompetentí, ktorí sa vyznajú v stavebnom zákone, nechala by som to na ich zodpovednosti a ak bol majetok odovzdaný do užívania, zaradila by som ho.

nie je to určené ako samostatná kotolňa pre vykurovanie viacerých budov,tieto kotle vykurujú iba tú jednu budovu...pôvodne sme mali len jednu kotolňu vo firme pre všetky budovy, ale vykurovanie sa teraz odčlenilo pre túto jednu budovu zvlášť, to vykurovanie predtým nebolo postačujúce,hala sa nedala v zime dobre vykúriť...preto by som rozmýšľala nad tým TZ tej budovy,pretože to tam zlepšilo klimatické podmienky. A ešte pre jeden dôvod by to mohlo byt TZ - robil sa tam aj ten projekt na rekonštukciu vykurovania v celej budove...napojilo sa to však na tie isté radiátory...takze tak.
Skúsila som si to nahodiť ako TZ do programu k tej budove a tam mi to nahodilo, že iba dva roky sa to bude odpisovat (lebo este 2 roky su do uplneho účtovného odpísania), ale nahodilo to aj ze danovo sa to odpise za dva roky...:confused:
Ak by som to predsa chcela zaradit ako novú položku technického zhodnotenia - ako by som to nazvala?
LydaLyda
27.08.10,14:59
Vie mi niekto poradiť - "kedy" bude správne zaradené technické zhodnotenie stavby - Rekonštrukcie ZŠ s MŠ? Na rekonštr. školy nám bola pridelená dotácia od MVaRR. Stavba bola teraz v mesiaci august 2010 skolaudovaná, ale finančné prostriedky do MVaRR sme ešte nedostali. Prvú fa cca na 45 % nákladov sme zaslali na refakturáciu na MVaRR (obec si vybavila preklenovací úver na jej úhradu a zvyšok zaplatila z vlastných zdrojov - zatiaľ nám nebola MVaRR preplatená fa), druhú fa cca na 39% nákladov sme zaslali na MVaRR ako predfaktúru (finančné prostriedky sme zatiaľ tiež nedostali)a poslednú fa ešte ani nemáme, čo bude vyrovnávacia fa cca na 5%. Zaradenie TZ bude po kaolaudácii? alebo až po úhrade poslednej fa? Problém je potom po 1. v určení zdroja pri odpisoch, keby som majetok zaradila teraz pri kolaudácii, po 2. neviem presne sumu dotácie - rozdelenie na budovu ZŠ a budovu MŠ, lebo nemám ešte poslednú fa a neviem či dôjde alebo nie ku kráteniu dotácie - po kontrole dokladov. Ďakujem za odpoveď
Adiks
28.08.10,22:35
Dátum zaradenia by mal byť vtedy ak je rekonštrukcia ukončená, stavba skolaudovaná a zároveň sú splnené požiadavky všetkých zákonných noriem, ktoré je potrebné splniť na užívanie stavby. Platba z Ministerstva dátum zaradenia neovplyvňuje, tam vznikne len otázka, aká časť rekonštrukcie bude financovaná z dotácie, a aká časť z Vašich zdrojov, samotnú výšku obstarávacej ceny to neovplyvní.
adato
30.08.10,11:18
Ešte k zaradeniu TZ k daňovo odpísanému majetku. TZ nemôžte pripočítať k pôvodnému odpísanému majetku, lebo Vaše odpisy v nasledujúcich rokoch nebudú správne. V zákone je vyslovene napísané, TZ na plne odpísanom majetku je iným majetkom a má sa odpisovať samostatne. My si v takýchto prípadoch nazveme majetok ako ten pôvodný, len pridáme poznámku, že je to TZ.
Betina2
30.08.10,19:09
Ešte k zaradeniu TZ k daňovo odpísanému majetku. TZ nemôžte pripočítať k pôvodnému odpísanému majetku, lebo Vaše odpisy v nasledujúcich rokoch nebudú správne. V zákone je vyslovene napísané, TZ na plne odpísanom majetku je iným majetkom a má sa odpisovať samostatne. My si v takýchto prípadoch nazveme majetok ako ten pôvodný, len pridáme poznámku, že je to TZ.

A na doplnenie. TZ plne odpísaného majetku odpisuješ v rovnakej daňovej odpisovej skupine ako pôvodný majetok, ku ktorému bolo TZ vykonané.
ondrejvla
30.08.10,19:15
Doplním, prijatú dotáciu, ktorú dostanete, budete odpisovať vo výške odpisov, na rekonštrukciu ktorého majetku bola dotácia poskytnutá.