Iulius
26.08.10,12:27
Ahoj poradaci

Priatelka dala v praci vypoved s mesacnou vypovednou dobou, okolnosti sa vsak po tyz. zmenili a chcela by tu vypoved odvolat. Podla mojho názoru by to nemal byt problem, ale jej veduca na predajni jej povedala, ze by to sice mozme mozno bolo, ale ze by zacala od znovu ako na zaciatku, resp. ako keby prave nastupila. Jej vysvetlenie sa mi zda cudne a keby mal niekto podobnu skusenost budem vdacny ked napise nazor.
JankaO
26.08.10,10:43
§ 61
(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

Čo znamená začať od začiatku??
rodina1
26.08.10,10:51
Ahoj poradaci

Priatelka dala v praci vypoved s mesacnou vypovednou dobou, okolnosti sa vsak po tyz. zmenili a chcela by tu vypoved odvolat. Podla mojho názoru by to nemal byt problem, ale jej veduca na predajni jej povedala, ze by to sice mozme mozno bolo, ale ze by zacala od znovu ako na zaciatku, resp. ako keby prave nastupila. Jej vysvetlenie sa mi zda cudne a keby mal niekto podobnu skusenost budem vdacny ked napise nazor.

§ 61
Výpoveď
(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.
Z uvedeného vyplýva, že odvolať výpoveď možno len so súhlasom druhého účastníka. Teda, ak tvoja priateľka odvolať výpoveď, tak s týmto odvolaním musí súhlasiť aj zamestnávateľ. Toto odvolanie musí byť písomné.
Ak bude zamestnávateľ súhlasiť s odvolaním výpovede, tak PP bude trvať za podmienok podľa pôvodnej pracovnej zmluvy (teda ako keby nebola daná žiadna výpoveď)Ak však chce zamestnávateľ zmeniť podmienky PP musí tak urobil len Dodatkom k pracovnej zmluve, s ktorým však musí tvoja priateľka súhlasiť. K prvej časti tvojej otázky: Priateľka dala výpoveď s mesačnou výpovednou dobou.Podľa ZP§ 62
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Čiže, ak tvoja priateľka dala výpoveď s výpovednou lehotou jeden mesiac, nie je to v súlade s uvedeným § ZP.
veronikasad
26.08.10,11:05
Je to možné, ak je pracovný pomer dohodnutý na kratší pracovný čas.. ( menej ako 15 hod/týždeň...)
... môže isť aj o žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou ...
Iulius
26.08.10,11:47
dakujem, vypovednu dobu mala len mesiac s tym ze vypoved bola dohodou. je taka vypoved platná?
veronikasad
26.08.10,11:49
dakujem, vypovednu dobu mala len mesiac s tym ze vypoved bola dohodou. je taka vypoved platná?
Zákonník práce nepozná výpoveď dohodou. Dohoda je súhlas obidvoch strán - v zmysle § 60 Zákonníka práce. Zamestnávatel súhlasil so skončením prac. pomeru a teraz nechce súhlas odvolať ?
Chobot
26.08.10,21:36
Ahoj poradaci

Priatelka dala v praci vypoved s mesacnou vypovednou dobou, okolnosti sa vsak po tyz. zmenili a chcela by tu vypoved odvolat. Podla mojho názoru by to nemal byt problem, ale jej veduca na predajni jej povedala, ze by to sice mozme mozno bolo, ale ze by zacala od znovu ako na zaciatku, resp. ako keby prave nastupila. Jej vysvetlenie sa mi zda cudne a keby mal niekto podobnu skusenost budem vdacny ked napise nazor.


dakujem, vypovednu dobu mala len mesiac s tym ze vypoved bola dohodou. je taka vypoved platná?

V tomto prípade sa nejedná o výpoveď, ale o skončenie PP dohodou, kedy si dohodli presný dátum skončenia PP.

A zamestnávateľ má pravdu - ak raz súhlasil so skončením PP, tak nemusí súhlasiť so zrušením dohody. Dohoda platí, PP skončí o mesiac. Ak priateľka bude chcieť naďalej pracovať v tej firme, bude si musieť uzatvoriť nový prac. pomer, kde zamestnávateľ môže navrhnúť úplne iné prac. podmienky. Súčasný PP už skončí na základe dohody. Nabudúce si treba vopred dobre rozmyslieť, čo vykoná.