revilo
26.08.10,15:56
Dobry den,

definicia problemu: som ID, TZP(so sprievodcom), mam prispevok na kompenzaciu nakladov na benzin a hygienu. Osobny automobil dosluhuje a bez neho nemozem absolvovat ziadne aktivity tykajuce sa liecenia, terapii, rehabilitacii, osobnych aktivit, kulturnych, spolocenskych, atd, co ma de facto odsudzuje do spolocenskej izolacie. Mam nastudovane podmienky priznania prispevku na nakup motoroveho vozidla, ale vzhladom k tomu, ze nedochadzam do zamestnania, ani do skoly, ani do internatu, chcem sa opytat a prosim o radu, kde sa da najst informacia, ktora definuje typy zariadeni socialnych sluzieb v zmysle bodu:

"b) sa fyzickej osobe s ŤZP, ktorej sa poskytuje týždenná pobytová sociálna služba v domove sociálnych služieb alebo špecializovanom zariadení, zabezpečuje najmenej jedenkrát v týždni jeho preprava do domova sociálnych služieb alebo špecializovaného zariadenia a najmenej jedenkrát v týždni preprava z domova sociálnych služieb alebo špecializovaného zariadenia,"

povazuje sa za taketo zariadenie aj denny psychoterapeuticky stacionar, kde sa dochadza denne od 8.30-15.00?

dakujem za pomoc a odpoved
Oliver
alaya1
26.08.10,14:47
Len podotknem, ze to, ze si TZP/S este neznamena, ze mas narok na kompenzaciu- motoroveho vozidla. Musis splnat podmienky uvedene v zakone o soc. zabezpeceni, t.j. splnat diagnozy, ktore prisluchaju pre tuto kompenzaciu. Len upozornim, ze ked si poziadas o tuto kompenzaciu ocakavaj, ze ti budu prehodnocovat aj tie, co mas priznane a je mozne, ze o tie priznane mozes aj prist.
Myslim,ze ten prispevok sa poskytuje len v pripade tazkych ochoreni pohyboveho aparatu.
veronikasad
26.08.10,14:58
§ 34 Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla (ďalej len „PP na kúpu
OMV“)

Podmienky nároku:
- PP na kúpu OMV možno poskytnúť fyzickej osobe s*ŤZP, ktorá je na základe komplexného posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,
- PP na kúpu OMV možno poskytnúť, ak fyzická osoba s ŤZP požiada o poskytnutie tohto peňažného príspevku najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku,
- PP na kúpu OMV nemožno poskytnúť fyzickej osobe s ŤZP, ktorej sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba, s výnimkou nezaopatreného dieťaťa, ktorému sa poskytuje celoročná pobytová služba na účely plnenia povinnej školskej dochádzky alebo sústavnej prípravy na povolanie,
- PP na kúpu OMV nemožno poskytnúť na kúpu osobného motorového vozidla, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako päť rokov; lehota piatich rokov začína plynúť 1. januára kalendárneho roka, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom bolo osobné motorové vozidlo vyrobené,
- PP na kúpu OMV možno poskytnúť, ak fyzická osoba s ŤZP je zamestnaná alebo preukáže, že bude zamestnaná alebo sa jej poskytuje sociálna služba v domove sociálnych služieb, špecializovanom zariadení, dennom stacionári podľa zákona o*sociálnych službách alebo preukáže, že sa jej bude poskytovať sociálna služba v domove sociálnych služieb, špecializovanom zariadení alebo dennom stacionári alebo navštevuje školské zariadenie alebo preukáže, že bude navštevovať školské zariadenie a osobné motorové vozidlo bude využívať najmenej dvakrát v týždni na účely prepravy do zamestnania, školského zariadenia alebo do domova sociálnych služieb, špecializovaného zariadenia alebo denného stacionára a dvakrát späť; podmienka využívania osobného motorového vozidla na účely uvedené v prvej vete sa považuje za splnenú aj vtedy, ak
a) fyzická osoba s ŤZP vykonáva zamestnanie v mieste svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a osobné motorové vozidlo využíva počas dvoch dní v týždni na svoju prepravu pri výkone svojho zamestnania,
b) sa fyzickej osobe s ŤZP, ktorej sa poskytuje týždenná pobytová sociálna služba v domove sociálnych služieb alebo špecializovanom zariadení, zabezpečuje najmenej jedenkrát v týždni jeho preprava do domova sociálnych služieb alebo špecializovaného zariadenia a najmenej jedenkrát v týždni preprava z domova sociálnych služieb alebo špecializovaného zariadenia, alebo
c) fyzická osoba s ŤZP navštevuje školské zariadenie najmenej dvakrát v mesiaci z dôvodu, že má fyzická osoba s ŤZP určený individuálny študijný plán alebo je ubytovaná v internáte.
- fyzickej osobe s*ŤZP možno poskytnúť aj PP na kúpu OMV s automatickou prevodovkou, ak je podľa komplexného posudku odkázaná na úpravu osobného motorového vozidla, ktorou je automatická prevodovka a*ak má fyzická osoba s*ŤZP oprávnenie na vedenie osobného motorového vozidla.

Výška peňažného príspevku:
- výška PP na kúpu OMV a na kúpu OMV s automatickou prevodovkou sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny osobného motorového vozidla a príjmu fyzickej osoby s ŤZP uvedených v prílohe č. 13 k zákonu; cena osobného motorového vozidla sa zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 eura,
- PP na kúpu OMV je najviac 6 638,79 eura a*PP na kúpu OMV s automatickou prevodovkou je najviac 8 298,48 eura.
alaya1
26.08.10,18:01
Z prispevku Veroniky vyplyva, ze to vsetko plati, ak je v komplexnom posudku uvedena odkazanost na individualnu prepravu, no toto ziskat je niekedy aj nad sily odbornych lekarova zdraveho rozumu.
Andyke
26.08.10,18:36
Typy zariadení soc.služieb nájdeš v zákone č. 448/2008.
Denný stacionár je pod § 40.
veronikasad
26.08.10,18:40
Z prispevku Veroniky vyplyva, ze to vsetko plati, ak je v komplexnom posudku uvedena odkazanost na individualnu prepravu, no toto ziskat je niekedy aj nad sily odbornych lekarova zdraveho rozumu.
Z príspevkov, ktoré som čítala na Porade, posudková komisia UPSVaR uprednostňuje pri schvalovaní príspevku na kúpu motorového vozidla ZŤP, ktorí sú zamestnaní alebo študujú ... Osobnú skúsenosť nemám, citovala som len z materiálu UPSVaR.
alaya1
27.08.10,06:16
Je to tak. No kolko krajov, tolko nazorov posudkovych lekarov. U nas davaju len tym, co maju ortopedicke tazke postihnutie, pripadne slepotu obidvoch oci v100%.Pripadne poriadne znamosti na patricnych miestach.
buchač
25.09.10,09:09
Príspevok nie na auto , ale na benzín ...


Podmienky nároku:
- PP na prepravu možno poskytnúť ak je občan s ŤZP odkázaný na individuálnu prepravu OMV na základe posudku a ktorý na svoje pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity využíva prepravu zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom
- PP možno poskytnúť na základe preukázaných výdavkov na prepravu zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom.
- Neposkytuje sa, ak sa občanovi s ŤZP poskytuje peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky OMV, alebo ak občan s ŤZP je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla.


To znamená , ak dobre chápem , že prepravu rodinného príslušníka / konkrétne mama / nemôžem vykonávať ja ...??? :confused:
Alebo hej ...:confused:
Katy a R
25.09.10,09:19
Príspevok nie na auto , ale na benzín ...



To znamená , ak dobre chápem , že prepravu rodinného príslušníka / konkrétne mama / nemôžem vykonávať ja ...??? :confused:
Alebo hej ...:confused:
A prečo by si nemohol :confused::D .. je to tvoja mama;):)
.. sadarmo:D:D:D
Pre príspevok na prepravu platí (ako aj píšeš)..... cit ".... zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom"
buchač
25.09.10,09:48
A prečo by si nemohol :confused::D .. je to tvoja mama;):)
.. sadarmo:D:D:D
Pre príspevok na prepravu platí (ako aj píšeš)..... cit ".... zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom"

...veď to ...

Práve táto veta mi vŕtala v hlave ...bol som v domnení , či to nie je nejaký iný subjekt ...

Bože , ako sa dá pekne povedať inými slovami ....vodičský preukaz ...;)
Katy a R
25.09.10,15:34
...veď to ...

Práve táto veta mi vŕtala v hlave ...bol som v domnení , či to nie je nejaký iný subjekt ...

Bože , ako sa dá pekne povedať inými slovami ....vodičský preukaz ...;)
Tuším sme sa nepochopili .. či:confused::confused:
Lebo v tej citácii veru nejde o vodičský preukaz :mee:;)

Ale ako správny syn samozrejme môžeš mamku prepravovať ... aj sa to patrí, či nie:confused:.
buchač
25.09.10,16:25
Tuším sme sa nepochopili .. či:confused::confused:
Lebo v tej citácii veru nejde o vodičský preukaz :mee:;)

Ale ako správny syn samozrejme môžeš mamku prepravovať ... aj sa to patrí, či nie:confused:.

Ako správny syn prepravujem aj mamku / väčšinou síce brat / ....mne svokra na krku ostala ...do nej "investujem" .

Za pokus nič nedám ...ak sa žiadosť napíše ...
Katy a R
25.09.10,17:26
Ako správny syn prepravujem aj mamku / väčšinou síce brat / ....mne svokra na krku ostala ...do nej "investujem" .

Za pokus nič nedám ...ak sa žiadosť napíše ...

... to ale musí byť posúdená na UPSVaR (neviem, či už je ZŤP) .. a priznaný tento príspevok - bavíme sa o príspevku na prepravu.
(u nás napr aj taxi služby zarábajú takto ;))
Niečo iné je príspevok na zvýšené náklady pri prevádzke motorového vozidla ..
mimotemy.. takýto zaťko by sa veru zišiel ...:D
marleau
25.09.10,17:51
Neviem,či to správne pomenujem,ale ako je to s parkovacím miestom pred panelákom a invaliditou?Myslím,či je to stanovené percentami,či vobec existuje nárok atď.Vďaka.
Katy a R
25.09.10,18:14
Neviem,či to správne pomenujem,ale ako je to s parkovacím miestom pred panelákom a invaliditou?Myslím,či je to stanovené percentami,či vobec existuje nárok atď.Vďaka.

... iba ak by vo VZN konkrétneho mesta boli uvedené nejaké výhody pri prideľovaní parkovacieho miesta pre ID ..
revilo
27.09.10,21:51
cit:
"Podmienky nároku:
- PP na prepravu možno poskytnúť ak je občan s ŤZP odkázaný na individuálnu prepravu OMV na základe posudku a ktorý na svoje pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity využíva prepravu zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom
- PP možno poskytnúť na základe preukázaných výdavkov na prepravu zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným subjektom.
- Neposkytuje sa, ak sa občanovi s ŤZP poskytuje peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky OMV, alebo ak občan s ŤZP je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla. "

hovorime o tom,ze prispevok na kupu mot.vozidla sa neposkytuje ztp obcanom,ktori poberaju kompenzacny prispevok na benzin,alebo ktori maju auto,aj v pripade,ze je nefunkcne?
Katy a R
27.09.10,23:30
revilo .. príspevok na prepravu spomenul buchač - tak preto som ja reagovala. Neposkytuje sa v prípade, že je priznaný príspevok na kúpu auta, prípadne "na benzín"
Zjednodušene povedané - je to pre tých, čo nemajú auto a chodia taxíkom.
Ale ty sa zaujímaš o príspevok na kúpu auta ... podľa mňa by si mohol skúsiť - preštudované máš asi lepšie, ako my;) .. ak dochádzaš denne do zariadenia - argumentovať!!!... to, že už máš príspevok na benzín nie je prekážkou.
Až v prípade, že by nepriznali príspevok na MV - by som požiadala o príspevok na prepravu ... ale to už potom nemôže byť príspevok na benzín... a keďže máš auto dosluhujúce (prípadne nepojazdné:confused:) .. tak by to hádam aj šlo ... (už len presvedčiť aj komisiu;):D)
revilo
28.09.10,17:02
dakujem, Katy,mal som v tom trochu hokej. je aj nejaky predpis,ako stare maju byt lekarske podklady pre komisiu?v niektorych pripadoch sa ziadatel vola aj pred lekarsku komisiu,v niektorych nie.podla coho sa to urcuje?podla typu ziadaneho prispevku,alebo podla diagnozy,ci...?
mysimis
28.09.10,17:08
dakujem, Katy,mal som v tom trochu hokej. je aj nejaky predpis,ako stare maju byt lekarske podklady pre komisiu?v niektorych pripadoch sa ziadatel vola aj pred lekarsku komisiu,v niektorych nie.podla coho sa to urcuje?podla typu ziadaneho prispevku,alebo podla diagnozy,ci...?

Lekársky posudok nesmie byť starší ako 6 mesiacov. U nás pred komisiu pozývajú všetkých žiadateľov.