tanicka221
27.08.10,07:39
zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
terezamaria
27.08.10,05:50
zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.

Samozrejme že nemôže a ústne to už vôbec nie.Je tam potrebná ústna komunikácia a podpísanie písomne daného pracovného úväzku obidvomi stranami - teda zamestnávateľom i zamestnancom.

Trošku ma pletie ten dátum 30.8., lebo ten ešte nebol. Ale vôbec Tvoja otázka je veľmi stručná, nevysvetľuje dôvody, takže len takto stručne odpovedám.
Sabadka
27.08.10,10:33
zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.

Súhlasím s Terezkou, dala si málo info. Ak ti chce zamestnávateľ znížiť úväzok musí to spraviť písomne - dohodou o zmene pracovných podmienok . Nakoľko je to DOHODA znamená, že s ňou musia súhlasiť obidve strany a svoj súhlas podpisom dohody potvrdiť.
xixix
27.08.10,17:50
Na 3 hodiny? Však to už ani nie je úväzok!
veronikasad
27.08.10,17:56
zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
mala = pracovný pomer 30.6. skončil, alebo trvá ?
Sabadka
27.08.10,19:20
mala = pracovný pomer 30.6. skončil, alebo trvá ?

Asi myslela, že minulý školský rok mala úväzok 23 hodiny priamej vyučovacej činnosti. Ak ju dajme tomu dal zamestnávateľ učiť na iný stupeň než učila vlani tak tam môže dôjsť k zmene v úväzku priamej vyučovacej činnosti.
Napríklad 23 hodín úväzku priamej vyučovacej činnosti = 1 celý úväzok, ale aj 22 hodín úväzku priamej výchovnej činnosti = 1 celý úväzok.
Zadávateľka myslela zníženie tejto priamej výchovnej činnosti na 3 hodiny priamej výchovnej činnosti, ale tým pádom sa jej zníži úväzok celkovo a ten je možný len na základe dohody o zmene pracovných podmienok.
tanicka221
28.08.10,04:46
dakujem za odpovede.ano, islo o preradenie na iny stupen,islo len o ustne vyjadrenie zamestnavatela.co moze urobit zamestnanec?samozrejme, ze nesuhlasi, ked sa mu takto zmenil uvazok.datum je nie 30.8, ale par dni pred nim. zamestnanec ma zmluvy na dobu neurcitu.co ak s tym nesuhlasi?moze vovbec nieco robit?
tanicka221
28.08.10,04:53
co ak s dohodou zamestannec nesuhlasi?
terezamaria
28.08.10,05:59
co ak s dohodou zamestannec nesuhlasi?

Pokiaľ nemá zamestnávateľ pre ňu 1 celý pracovný úväzok, ako píše Sabadka, tak jeho povinnosťou je dať jej Výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ZP. Respektíve pokiaľ bude zamestnanec súhlasiť, môže to byť Dohoda o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ ZP.
tanicka221
28.08.10,17:44
nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...
terezamaria
28.08.10,17:54
nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...

Áno, je povinnosťou zamestnávateľa dať dotyčnej výpoveď.
Predsa 3 - hodinový úväzok nenapĺňa hodinový fond pracovnej zmluvy a tiež nemôže uspokojiť hmotné zabezpečenie učiteľky.Nech sa pokúsi jednať so zamestnávateľom, či jej nenájde učiť trebárs aj iné predmety, pokiaľ sa situácia nezlepší.
biosenka
29.08.10,17:34
Ak má na dobu neurčitú tak má nárok na odstupné. Na to nech nezabudne a nepodpíše výpoveď bez toho.
judita1971
30.08.10,05:52
nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...

ja by som sa neuspokojila s 3 hodin. úväzkom, lebo teraz ak to podpíšeš na 3 hod. - budeš mať pracovný pomer na kratší pracovný čas. Platia iné podmienky. Potom sa môže vedenie rozhodnúť, že Ti dá výpoveď, lebo tie 3 hodiny porieši.


Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
Tezaurus
31.08.10,15:41
v starsich temach na porade.sk som citala o podobnom pripade, a tam sa diskutujuci zhodli ze takyto zamestnanec ma narok na odstupne, skus pohladat
ivka70
31.08.10,16:03
ja by som sa neuspokojila s 3 hodin. úväzkom, lebo teraz ak to podpíšeš na 3 hod. - budeš mať pracovný pomer na kratší pracovný čas. Platia iné podmienky. Potom sa môže vedenie rozhodnúť, že Ti dá výpoveď, lebo tie 3 hodiny porieši.


Suhlasim,
dnes podpises znizenie uvazku a o mesiac tie 3 hodiny poriesia a tebe daju vypoved s odstupnym vypocitanym na 3hodinovy uvazok.
Usetria dost penazi a ty budes na tom uplne rovnako ako keby si nepodpisala - budes si hladat pracu. :(

Ono nikde nie je napisane, ze dostanes vypoved, ked nebudes suhlasit s takou upravou prac. casu.
jankkam
22.12.10,09:23
Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Chcela by som požiadať o skrátenie úväzku ale neviem či je to tak ako chcem možné. Párny týždeň by som pracovala na 100% úväzok čiže 7.5 hodín a nepárny ba som pracovala od 8.30 do 14.30hod čiže 6 hodín dalo by sa to tak?
Ako si to mám vypočítať vychádza mi to spolu na 90% ale neviem či je to správne. A čo plat som zaradená do 9 platovej triedy čo je 499eur mám 4 roky praxe čo je 20eura a poberám triednictvo čo je 31 eur ako by sa mi to krátilo? Koľko by mi vyšil plat ?
ivka70
22.12.10,10:15
Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Chcela by som požiadať o skrátenie úväzku ale neviem či je to tak ako chcem možné. Párny týždeň by som pracovala na 100% úväzok čiže 7.5 hodín a nepárny ba som pracovala od 8.30 do 14.30hod čiže 6 hodín dalo by sa to tak?
Ako si to mám vypočítať vychádza mi to spolu na 90% ale neviem či je to správne. A čo plat som zaradená do 9 platovej triedy čo je 499eur mám 4 roky praxe čo je 20eura a poberám triednictvo čo je 31 eur ako by sa mi to krátilo? Koľko by mi vyšil plat ?

Vsetko sa da, ak to zamestnavatelovi umoznuje chod prevadzky a je ochotny to respektovat.
V podstate by priemerny denny uvazok bol 6,75 hodiny, teda 90% povodneho.
Sabadka
22.12.10,16:59
Vsetko sa da, ak to zamestnavatelovi umoznuje chod prevadzky a je ochotny to respektovat.
V podstate by priemerny denny uvazok bol 6,75 hodiny, teda 90% povodneho.

Súhlasim s s Ivkou a už len dodávam, že plat by sa krátil rovnako ako úväzok.
xixix
23.12.10,19:40
Plat sa kráti, ale príplatok za triednictvo nie - ten sa vypláca v plnej výške/viď zákon o pedagogických zamestnancoch/