dareckova
08.11.05,08:58
Ak zivnostnich pouziva vlastne auto na podnikanie a ma zaplatenu cestnu dan, moze si uplatnovat nahradu za prejdene kilometre plus PHM a este aj opravy, alebo naklady za umzvarku, nahradne diely a pod?
Tweety
08.11.05,08:03
Ak zivnostnich pouziva vlastne auto na podnikanie a ma zaplatenu cestnu dan, moze si uplatnovat nahradu za prejdene kilometre plus PHM a este aj opravy, alebo naklady za umzvarku, nahradne diely a pod?Ak automobil nemá v majetku, nemôže si uplatňovať nič, okrem náhrad za používanie MV.;)
dareckova
08.11.05,09:58
A bezin tiez? Spotrebovane PHM a zakladnu nahradu 6.20Sk/1km!
Monika1
08.11.05,10:02
Benzín môže dať do výdavkov ale len vo výške podľa normospotreby uvedenej v technickom preukaze.
dareckova
08.11.05,17:31
Tá normospotreba sa vypočíta takto? Spotereba z techničáku . 0,01+6,20 . počet prejdených km.
Milan Benka
08.11.05,17:35
spotreba TP x cena 1 lt PHM x pocet km x 0,01 = náhrada za PHM pri pouzití vozidla
dareckova
10.11.05,17:10
a tých 6,20Sk za km jazdy už neplatí?
Paula
10.11.05,17:13
a tých 6,20Sk za km jazdy už neplatí?platí pri použití súkr.auta
Manual
10.11.05,17:13
a tých 6,20Sk za km jazdy už neplatí? Ano platí + náhrada za PHM ako písali predomnou, je to už jasné ?
Pekný večer...
STRELEC
10.11.05,19:18
Ak zivnostnich pouziva vlastne auto na podnikanie a ma zaplatenu cestnu dan, moze si uplatnovat nahradu za prejdene kilometre plus PHM a este aj opravy, alebo naklady za umzvarku, nahradne diely a pod?... skús názov svojej otázky použiť vo vyhľadávaní. Poskytne Ti to odpovede aj na otázky, ktoré si si zatial nepoložil. Na Porade je toho ozaj hodne.
liba2
11.11.05,04:13
Ak zivnostnich pouziva vlastne auto na podnikanie a ma zaplatenu cestnu dan, moze si uplatnovat nahradu za prejdene kilometre plus PHM a este aj opravy, alebo naklady za umzvarku, nahradne diely a pod?Základná náhrada 6,20 Sk/km slúži na pokrytie všetkých prevádzkových výdavkov na vozidlo (napr.: opravy, pneumatiky, umytie a pod.).
dareckova
11.11.05,15:15
Ak používa podnikateľ súkromné auto na podnikanie a uplatňuje si náhradu 6,20Sk/km môže si dať do nákladov aj dialničnú známku alebo nie?
žužika
11.11.05,15:29
Podľa mňa nemôže! Môže si nárokovať len na prejdené km a amortizáciu ako bolo vysvetlené predchvíľou. Okrem toho nemôže už žiadné iné náklady na auto ako su napr.: parkovné, umytie, opravy, diaľničná známka, cestná daň, a pod.
Všetky ostatné náklady si može dasňovo uznať len ak je auto v majetku
papa
Paula
11.11.05,15:37
Ja by som DZ a parkovné do výdavkov dala aj pri požívaní súkr. auta. Môj názor,netvrdím, že správny.
Manual
11.11.05,15:55
Podľa mňa nemôže! Môže si nárokovať len na prejdené km a amortizáciu ako bolo vysvetlené predchvíľou. Okrem toho nemôže už žiadné iné náklady na auto ako su napr.: parkovné, umytie, opravy, diaľničná známka, cestná daň, a pod.
Všetky ostatné náklady si može dasňovo uznať len ak je auto v majetku
papa Toto sa tu už asi pred 3/4 rokom riešilo. Ja sa na to pozerám tak, že tých 6,20 je na amorizáciu vozidla a všetky opravy a údržbu aby bolo v riadnom tech. stave a funkčné. Ale čo má spoločné v funkčnosťou kúpa dialničnej známky, cestná daň, parkovné ? Žiadnu spojitosť. Tieto výdaje sú riadne výdaje SZČO a dialničná známka ? Tá predsa umožňuje zrýchlenie presunu SZČO. Alebo aký vplyv alebo "nevplyv" má na údržbu alebo funkčnosť auta dialničná známka alebo cestná daň ? Podľa mňa žiadny. To je môj názor a ja to do VOzD dávam a nikto nám to nevytkol ako neoprávnený výdaj.
Pekný večer želám...
Milan Benka
11.11.05,16:19
Myslím si, že SZČO, kt. používa súkr. vozidlo a do nákladov si chce dať 6,2 + nákl.na PHM by si mal urobiť " Vyúčtovanie služobnej cesty". Ak sa nemýlim, v takomto vyúčtovaní sa uvádzajú okrem iného aj potrebné vedľajšie výdavky. Do týchto výdavkov podľa môjho názoru patria: parkovné, DN, príp. aj umytie auta. Teda to, čo nepatrí do opráv a údržby MV. Čo sa týka "cestnej " dane, myslím, že jednoznačne v prípade SZČO je preukázateľné, že sa jedná o výdavok na zabezpečenie a udržanie príjmov, takže nevidím problém v jeho zahrnutí do výdajov (JU) resp. do nákladov (PU).
dareckova
12.11.05,15:00
A čo zákonné zmluvné poistenie?
abel
12.11.05,15:26
Zákonné zmluvné poistenie nie je daňovým výdavkom, keď auto nie je v majetku firmy!
ondrejvla
12.11.05,15:31
Zákonné zmluvné poistenie nie je daňovým výdavkom, keď auto nie je v majetku firmy!
Súhlasím, Zákonné zmluvné poistenie by si platil tak či tak, ale nemáš nárok ho účtovať do VOZD, ale cestnú daň by si nepotreboval platiť, keby si svoje vlastné MV nevyužíval na podnikanie. Jednoznačne cestná daň - áno, zákonné zmluv.poistenie - nie.
Donda
13.11.05,16:38
Ak si 2-3 krát do mesiaca požičiam auto (od známeho) ktorým absolvujem 160 km služobnú cestu, môžem si dať spotrebu pohonných hmôt do výdavkov. Musím mať s majiteľom auta spísanú zmluvu a musí byť zaplatená cestná daň ?
Daska
13.11.05,17:10
Ak si 2-3 krát do mesiaca požičiam auto (od známeho) ktorým absolvujem 160 km služobnú cestu, môžem si dať spotrebu pohonných hmôt do výdavkov. Musím mať s majiteľom auta spísanú zmluvu a musí byť zaplatená cestná daň ?
Na tvoje otazky 3x ANO.
Myslim ze ak nemas auto, a obcas si pozicias na podnikanie od kamarada, vyhodnejsie by bolo zamestnat ho na dohodu, poslat ho na sluzobnu cestu, a vyplatit mu podla zakona o cestovnych nahradach 6,20 od kilometra + spotrebu, na dohodu dat nejakych 200,- za jazdu, zdanit ich (len tych 200,-), ani dan z motorovych vozidiel sa platit nemusi...
Donda
13.11.05,17:22
...a ak by som šla vlastným autom , musela by som mať aj tak zaplatenú daň z mot.vozidiel, keď je to len 2-3x do mesiaca?
Daska
13.11.05,17:34
...a ak by som šla vlastným autom , musela by som mať aj tak zaplatenú daň z mot.vozidiel, keď je to len 2-3x do mesiaca?
Ano, aj vlastnym autom, pokial sa auto vyuziva na podnikanie, co i len raz do roka, treba mat zaplatenu dan z MV
Milan Benka
03.12.05,12:17
Na tvoje otazky 3x ANO.
Myslim ze ak nemas auto, a obcas si pozicias na podnikanie od kamarada, vyhodnejsie by bolo zamestnat ho na dohodu, poslat ho na sluzobnu cestu, a vyplatit mu podla zakona o cestovnych nahradach 6,20 od kilometra + spotrebu, na dohodu dat nejakych 200,- za jazdu, zdanit ich (len tych 200,-), ani dan z motorovych vozidiel sa platit nemusi...
Myslím,že by bolo možné "zamestnať" známeho na dohodu s tým, že dohodnutá odmena bude iba vo forme cestovných náhrad, t.j. stravné a náhrady za auto. Tým by sa dalo vyhnúť zdaňovaniu odmeny aj odvodu do SP.
A ako obvykle, poprosil by som o ďalšie názory na tento spôsob riešenia.
ďakujem.
liba2
04.12.05,07:08
Myslím,že by bolo možné "zamestnať" známeho na dohodu s tým, že dohodnutá odmena bude iba vo forme cestovných náhrad, t.j. stravné a náhrady za auto. Tým by sa dalo vyhnúť zdaňovaniu odmeny aj odvodu do SP.
A ako obvykle, poprosil by som o ďalšie názory na tento spôsob riešenia.
ďakujem.
Inak povedané, bola by to DVP, podľa ktorej práca bude vykonaná bezodplatne, teda odmena bude 0,00 Sk , s tým, že v ďalších dojednaniach bude uvedené, že v prípade použitia MV budú vyplatené cestovné náhrady podľa zákona.