Lnka23
27.08.10,12:15
Ahojte,
práve som sa zaregistrovala, nakoľko riešim jeden problém s realitnou kanceláriou a na nete som našla tento blog.
Ide o to, že s priateľom sme chceli kúpiť novostavbu domčeka prostredníctvom realitnej kancelárie. Podpísali sme teda rezervačnú zmluvu a zaplatili zálohu 2 000 €. Predmetom tejto rezervačnej zmluvy bola na jednej strane rezervácia domčeku zo strany predávajúcich ( ktorú zabezpečovala realitná kancelária tým, že predávajúci mali podpísať zmluvu o tom, že domček nepredajú, kým sa nám nepodarí zabezpečiť úver) a na druhej strane, že my si zabezpečíme úver, ktorým by sme dofinancovali túto kúpu (keďže časť finančných prostriedkov sme vedeli zabezpečiť v hotovosti). Súčasťou tejto zmluvy bola aj veta, že ak dôvodom odstúpenia bude neschválený hypotekárny úver, rezervačný poplatok nám bude vrátený.
Našim úmyslom bolo získať úver zo stavebného sporenia (sme ich klientmi a boli sme presvedčení, že so získaním úveru nebude žiadny problém), keďže sme nechceli tento domček založiť hypotékou. Avšak som si neuvedomila, že svoju pracovnú činnosť vykonávam len na dobu určítú. Nakoľko mi zmluva končí 31.8.2010 a nebude mi predĺžená na dobu neurčitú a taktiež nemám žiadneho ručiteľa, tento úver nám nebol poskytnutý. Preto sme chceli od kúpy odstúpiť. Až pri poslednej konzultácii s realitnou maklérkou sa nám priznala, že predávajúci rezervačnú zmluvu nepodpísali a mohli teda domček aj naďalej predávať. Čo v takomto prípade? Máme nárok na vrátenie časti rezervačnej sumy, prípadne celej? Alebo môžme od zmluvy odstúpiť?
Mária27
27.08.10,13:26
Súčasťou tejto zmluvy bola aj veta, že ak dôvodom odstúpenia bude neschválený hypotekárny úver, rezervačný poplatok nám bude vrátený.


Máš tam túto vetu, tak si žiadaj poplatok späť. Ani jeden ste nesplnili podmienky zmluvy, musíte si vrátiť všetko, čo ste si poskytli. Inak by išlo o bezdôvodné obohatenie.
buchač
27.08.10,13:49
...
Preto sme chceli od kúpy odstúpiť.
...



...
Inak by išlo o bezdôvodné obohatenie.
...hm ...ach jaj ....:mad::mad::mad:
negotiant
09.07.11,20:50
Ak ste sa dohodli o vrateni zalohy ak nastanu komplikacie s uverom, tak sa skuste obratit na RK s poziadavkou o vratenie zalohy.