ramzi
27.08.10,14:30
Dobry den mam 23 rokov. B&vam s matkou v spolocnom dome. Kedze matka si svoj zivot ide zariadit po svojom rozhodla sa ma vystvat z domu. Zobrala mi rozne osobne veci a naposledy mi ukradla pocitac a vsetky cenne veci v hodnote spolu 300eur.Volal som policiu ale pred nimi sa pravdaze nepriznala takze tento problem ostal neriesitelny. PO novom mi oznamila ze pokial jej neprispejem financne do domacnosti do par dni tak ma vyhodi. Bohuzial nedokazem si najst pracu momentalne a nemam ziadne financne prostriedky na odchod z domu. Pomaly doma nemam ani co jest a zobrala mi este i periny. Chcel by som touto cestou poradit ci ma moze ak nemam 25 a pracu len tak vyhodit z domu, kedze nemam kde ist. A co robit v pripade ze tak urobi. SPravne mam na spolocnom dome podiel kedze mi otec zomrel. Taktiez ma chce odhlasit z trvaleho pobytu je toto tiez mozne bez mojho suhlasu? za rady vam velmi pekne dakujem. milan:mee:
ramzi
27.08.10,13:00
a moze ma matka nutit aby som prispieval financne ak nato nemam?
Ice dive
27.08.10,13:13
ak tomu správne rozumiem po smrti otca si vlastníkom vašej spoločnej nehnuteľnosti v 1/4 a matka v 3/4tinách...
t.j. matka ťa nemôže vyhodiť z domu nakoľko aj ty máš vlastnícky vzťah k danej nehnuteľnosti.... Keďže máš vlastnícky vzťah k danej nehnuteľnosti nemôže ti matka zrušiť trvalý pobyt bez tvojho súhlasu ani toho sa obávať nemusíš...
avšak pokiaľ neštuduješ (t.j. nemáš štatút nezaopatreného dieťaťa, nie si postihnutý takže sa môžeš sám o seba postarať...) môže po tebe žiadať aby si sa podieľal na prevádzkových nákladoch bytu v pomere v akom vlastníš nehnuteľnosť t.j. 1/4 z účtu za plyn, elektriku a pod... (nemusí ťa živiť nakoľko si plnoletý a si schopný postarať sa sám o seba.....)
hanelie
27.08.10,13:14
ak máš podiel na dome, nemôže ťa vyhodiť, ale máš povinnosť prispievať pomerne na energie a údržbu nehnuteľnosti / žiadneho dodávateľa energií nemôže zaujímať, že nemáš prácu a ani žiadne fin.prostriedky /
Halli
27.08.10,13:19
Nuž Ramzi ...práva máš...ale máš aj povinnosti, takže hľadaj, hľadaj prácu, lebo mame už asi došli nervy starať sa o dospelého a predpokladám zdravého jedinca ;)
Mária27
27.08.10,13:21
Ešte môžeš požiadať, aby ťa vyplatila z domu. Asi sa vám bude spolu ťažko žiť - pri takýchto vzťahoch.
hanelie
27.08.10,13:22
mimotemy ja byť mladá a slobodná:cool: poslúchnem nášho jožka a už som v zahraničí za prácou / predpokladám,že si tu nevieš nájsť prácu
Halli
27.08.10,13:27
Môj synátor len teraz zmaturoval a už maká v Londone a to nemá ani 20r., takže Milanko šup zarobiť si na nejakej brigádke na letenku a prvú splátku na bývanie , lebo tam je to oveľa horšie ako u maminy ...teraz poodchádzalo veľa študentov, tak máš šancu...chcelo by to ale trochu angličtiny, takže ak nemáš prácu určite si sa učil , nie ?:o
ramzi
27.08.10,13:40
praca sa mi rysuje ale zatial musim cakat kym sa firma v ktorej budem pracovat rozbehne lebo je v stadiu priprav takze to este potrva a kedze externe si dorabam maturitu tak odist nemozem...za rady vam velmi pekne dakujem som aspon rad ze nebudem na ulici kym sa to poriesi
Halli
27.08.10,13:55
praca sa mi rysuje ale zatial musim cakat kym sa firma v ktorej budem pracovat rozbehne lebo je v stadiu priprav takze to este potrva a kedze externe si dorabam maturitu tak odist nemozem...za rady vam velmi pekne dakujem som aspon rad ze nebudem na ulici kym sa to poriesi

No vidíš...maturita je základ, ktorý by si mal mať a potom nezabudaj na anglinu, využiješ ju všade, nielen v zahraničí, takže veľa štastia a ak máš snahu zmeniť svoj život držíme ti palce, aby si nemusel pýtať od nás tieto rady a bol hrdý na to, že raz možno pomôžeš aj ty mame. Môžno ťa len potrebovala nakopnúť ;)
220870
27.08.10,14:11
U mňa by si nepochodil ,príživníkov neznášam.
buchač
27.08.10,14:22
Dobry den mam 23 rokov. B&vam s matkou v spolocnom dome. Kedze matka si svoj zivot ide zariadit po svojom rozhodla sa ma vystvat z domu. Zobrala mi rozne osobne veci a naposledy mi ukradla pocitac a vsetky cenne veci v hodnote spolu 300eur.Volal som policiu ale pred nimi sa pravdaze nepriznala takze tento problem ostal neriesitelny. PO novom mi oznamila ze pokial jej neprispejem financne do domacnosti do par dni tak ma vyhodi. Bohuzial nedokazem si najst pracu momentalne a nemam ziadne financne prostriedky na odchod z domu. Pomaly doma nemam ani co jest a zobrala mi este i periny. Chcel by som touto cestou poradit ci ma moze ak nemam 25 a pracu len tak vyhodit z domu, kedze nemam kde ist. A co robit v pripade ze tak urobi. SPravne mam na spolocnom dome podiel kedze mi otec zomrel. Taktiez ma chce odhlasit z trvaleho pobytu je toto tiez mozne bez mojho suhlasu? za rady vam velmi pekne dakujem. milan:mee:

Ej , ej ...šak ste chlapca zrušili horšie , ako keby som ho ja načal ...:D

Myslím si ale , že sú podstatné aj tieto argumenty , no netvrdím , že minca nemá dve strany ...aj matkina verzia by sa zišla , čo a ako...

Ktož ho vie , odkiaľ mladý je ...nie všade je práca a ako tvrdí , ešte aj školu si robí...
Čo sa zahraničia týka , nie je to všade ružové a nie každý má aj odvahu vonku ísť ...:rolleyes:
durisovad
27.08.10,14:36
Ak je mlady a bez zavazkov, nemal by byt problem migrovat za pracou a aj maturita sa da spravit dialkovo. Len trochu chuti by bolo treba, nie cakat, ze sa o neho mamina postara.
Halli
27.08.10,14:39
Ej , ej ...šak ste chlapca zrušili horšie , ako keby som ho ja načal ...:D

Myslím si ale , že sú podstatné aj tieto argumenty , no netvrdím , že minca nemá dve strany ...aj matkina verzia by sa zišla , čo a ako...

Ktož ho vie , odkiaľ mladý je ...nie všade je práca a ako tvrdí , ešte aj školu si robí...
Čo sa zahraničia týka , nie je to všade ružové a nie každý má aj odvahu vonku ísť ...:rolleyes:

Ale , ale Juri, jeho matka ho vychovala , stratila muža...a prečo by si teraz nemohla zariadiť život po svojom...čo je už na odpis?? Nehnevaj sa ale Milan je dospelý človek a nech je jeho matka akákoľvek má právo na svoj život. Nikto ho nenačal, len sme mu vysvetlili, že sa má o seba postarať sám a nie hľadať zámienky ako, prečo. Robí si až teraz maturitu, ja mu to nevyčítam...ale všeličo mi chodí po rozume:rolleyes:....asi to mali obaja ťažké. tak nech si razí cestu, je mladý a život na pred sebou.;)
durisovad
27.08.10,14:47
Zarazilo ma, ze mlady pan napisal, ze mu matka UKRADLA pocitac. Ak este nikde nepracoval, nic nezarobil, tak pocitac si zrejme sam nekupil. Celkom chapem tu pani, ze pocitac zabavila, mlady zrejme sedel pred monitorom a o pracu zaujem nemal. Mozno si poviete, ze mam socialne citenie ako Herodes, ale prizivnikov pochopit a tolerovat nemozem.
zk24
27.08.10,14:52
Tiež si myslím, že problém pokazených vzťahov bude spočívať v niečom inom ako v zlyhanej materinskej láske....

Odpovede každopádne už dostal...
durisovad
27.08.10,14:58
Len ci si ich vezme k srdcu a zariadi sa podla nich.....
Halli
27.08.10,15:21
Nebudeme súdiť, ani veľmi moralizovať...len trošku...;) , verme, že to pochopil v dobrom a že to zoberie ako dobre mienené rady, nie je to nič, čo nemôže vyriešiť vlastným pričinením ;)
buchač
27.08.10,15:28
Ale , ale Juri, jeho matka ho vychovala , stratila muža...a prečo by si teraz nemohla zariadiť život po svojom...čo je už na odpis?? Nehnevaj sa ale Milan je dospelý človek a nech je jeho matka akákoľvek má právo na svoj život. Nikto ho nenačal, len sme mu vysvetlili, že sa má o seba postarať sám a nie hľadať zámienky ako, prečo. Robí si až teraz maturitu, ja mu to nevyčítam...ale všeličo mi chodí po rozume:rolleyes:....asi to mali obaja ťažké. tak nech si razí cestu, je mladý a život na pred sebou.;)
Jeden je raz za slušného ....a čo sa mu dostane ...???

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10729.gifhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s4649.gifhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s10602.gifhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s3461.gif
Halli
27.08.10,15:32
Jeden je raz za slušného ....a čo sa mu dostane ...???




...slušné odpovede,... Jurko...;)

a už sme to vyriešili, takže Milanko dorobí maturitu a pôjde makať a raz nám napíše, že sme mali pravdu...dúfam, držíme mu palce.
veronikasad
27.08.10,17:05
a moze ma matka nutit aby som prispieval financne ak nato nemam?
opýtam sa protiotázkou ? Je matka povinná živiť 23 ročného zdravého syna ?
buchač
27.08.10,18:46
opýtam sa protiotázkou ? Je matka povinná živiť 23 ročného zdravého syna ?

JE ...!!!!

Ale funguje to aj opačne ...!!!


Vyživovaciu povinnosť majú:
 obaja rodičia,
 osvojiteľ vo vzťahu k osvojencovi (rovnaký vzťah ako rodič – dieťa);
 jeden rodič, ak dieťa druhého rodiča nemá (zomrel)
 predkovia, ak dieťa nemá rodičov alebo tí nie sú schopní zabezpečiť jeho výživu vôbec alebo len sčasti (vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými)
 subjektom vyživovacej povinnosti nie je manžel rodiča dieťaťa, aj keď žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a má povinnosť pomáhať pri jeho výchove
VP vzniká
 odo dňa narodenia dieťaťa, k osvojenému dieťaťu dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o osvojení (v prípade určenia otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, VP vzniká dňom narodenia, nie dňom určenia otcovstva!!!)
 priamo zo zákona – súdne rozhodnutie o výživnom má len deklaratórny účinok
VP nie je časovo obmedzená – trvá dovtedy, kým sa dieťa nie je schopné samo živiť, to znam. kým študuje, rodič má VP bez ohľadu na to, či ide o ZŠ, SŠ, VŠ; dosiahnutie plnoletosti je bezpredmetné, má význam len z procesného hľadiska – ak je dieťa plnoleté, možno konanie o určenie VP začať len na jeho návrh; súdne rozhodnutie o VP nestráca účinnosť dovŕšením plnoletosti; ak VP zanikla môže sa znova obnoviť - ak dieťa stratilo schopnosť sa samé živiť (napr. pracovalo a potom sa rozhodlo ísť na VŠ)
VP zaniká:
 smrťou oprávneného alebo povinného, neprechádza na dedičov
 úspešným zapretím otcovstva
 zaniká právoplatnosťou rozhodnutia súdu o osvojení maloletého dieťaťa (prechádza na osvojiteľov), ak dôjde k zrušeniu osvojenia, obnovuje sa VP pôvodných rodičov
 okamihom, keď je dieťa schopné samo sa živiť
 uzavretím manželstva – VP medzi manželmi predchádza VP medzi rodičmi a deťmi

Vyživovacia povinnosť detí voči rodičom
Oprávnený subjekt: rodič(ia), nemusia žiť spolu, posudzujú sa osobitne.
Povinný subjekt: dieťa, ak je detí viac, povinnosť má každé z nich; schopnosti, možnosti a majetkové pomery každého dieťaťa sa posudzujú osobitne a zároveň vo vzťahu k schopnostiam, možnostiam a majetkovým pomerom ostatných detí.
Určená dohodou dieťa – rodič (nemusí byť schválená súdom),ak si dieťa neplní dobrovoľne, na návrh rozhodne súd. VP detí k rodičom je subsiadiárna vo vzťahu k VP medzi manželmi.
Predpoklady VP:
 dieťa je schopné samo sa živiť (maloleté alebo plnoleté) a
 rodič jeho pomoc potrebuje - nemá dostatočný zdroj príjmu, z ktorého by mohol uspokojovať svoje potreby (nemá príjem z práce, nevznikol mu nárok na dôchodok alebo je dôchodok vzhľadom na osobitné potreby taký nízky, že neumožňuje uspokojovanie potrieb)
 potreba rodičov sa posudzuje aj z morálneho hľadiska – priznanie výživného nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi (napr. rodičovi, ktorý si v minulosti sám neplnil svoju VP, zanedbával alebo zneužíval svoje rodič. práva a povinnosti, nárok na výživné od detí asi priznaný nebude)
Kritériá určenia rozsahu VP:
 odôvodnené potreby rodiča
 schopnosti, možnosti a majetkové pomery dieťaťa, pričom rozsah VP sa u každého dieťaťa určí osobitne, a v pomere k schop., možnostiam a maj. pomerom ostatných detí
 za plnenie VP sa považuje aj osobná starostlivosť o rodiča (napr. ak je rodič imobilný a potrebuje zvýšenú osobnú starostlivosť)
Rozsah VP je určený ako primeraná výživa (nielen výživa ako taká, ale aj napr. bývanie, kultúrne potreby...). Výživné, ktoré dieťa poskytovalo rodičovi, nemôže byť po smrti zahrnuté do pasív dedičstva
VP zaniká, ak pominie stav odkázanosti rodiča; oprávnený rodič uzavrie manželstvo (vznikne vzájomná VP medzi manželmi, ktorá má prednosť pred VP rodičov a detí; smrťou oprávneného alebo povinného; povinné dieťa stratí schopnosť alebo možnosť poskytovať výživné alebo sa zmenia jeho majetkové pomery

http://www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacia%20povinnost%20rodica%20k%20dietatu.doc
Laco-monter
27.08.10,18:52
Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.
buchač
27.08.10,18:58
Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.
mimotemy
Šak nerieš ...

Machizmus trochu podpor ...argumentuj ...;):D
Halli
28.08.10,14:50
Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.


No vieš Laci v čom je tvoj problém v tvojej duchaplnej poznámke?....že s dcérami málokedy takéto starosti bývajú. Nuž feminizmus nefeminizmus, ale je to tak. Ale prosím nerozoberajme to ďalej, chlapec už dostal odpovede a od matiek...takže kľud.;)
Ice dive
28.08.10,15:22
JE ...!!!!

Ale funguje to aj opačne ...!!!


http://www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacia%20povinnost%20rodica%20k%20dietatu.doc
áno matka je povinná starať sa, ak mladý študuje resp. má štatút študenta, avšak ak študuje diaľkovo tak jej táto povinnosť odpadá, nakoľko ani štát dané dieťa nepovažuje za človeka, ktorý nie je schopný sa živiť sám...
sito
28.08.10,16:41
Dobry den mam 23 rokov. B&vam s matkou v spolocnom dome. Kedze matka si svoj zivot ide zariadit po svojom rozhodla sa ma vystvat z domu. Zobrala mi rozne osobne veci a naposledy mi ukradla pocitac a vsetky cenne veci v hodnote spolu 300eur.Volal som policiu ale pred nimi sa pravdaze nepriznala takze tento problem ostal neriesitelny. PO novom mi oznamila ze pokial jej neprispejem financne do domacnosti do par dni tak ma vyhodi. Bohuzial nedokazem si najst pracu momentalne a nemam ziadne financne prostriedky na odchod z domu. Pomaly doma nemam ani co jest a zobrala mi este i periny. Chcel by som touto cestou poradit ci ma moze ak nemam 25 a pracu len tak vyhodit z domu, kedze nemam kde ist. A co robit v pripade ze tak urobi. SPravne mam na spolocnom dome podiel kedze mi otec zomrel. Taktiez ma chce odhlasit z trvaleho pobytu je toto tiez mozne bez mojho suhlasu? za rady vam velmi pekne dakujem. milan:mee:

Zo života má každý práva a povinnosti! Zo zákona, tiež! Nebuď jež. Že by si ty mal len práva??? :mee::mee::mee: aj to je právo zo života. Môžeš!