nara
27.08.10,19:38
Dobry den, pocas vysokoskolskeho studia som sa stala invalidnou nad 75%. Je nejaka moznost spätne si doplatit za obdobie studia dochodkove poistenie? Jedna sa o externe studium v rokoch 2001-2003. Pocas tohto odbobia som nemohla byt evidovana na up (podla vtedajsieho zakona nebolo mozne aj studovat aj byt v evidencii uradu prace). Musela som sa vyradit. V poistovni ma informovali, ze doplacat spätne moze len ten kto na ÚP evidovany bol. Dost mi chybaju tie tri roky. Rada by som ich doplatila no nebolo mi to umoznene vraj podla zakona sa neda?
Kvoli studiu som sa musela vyradit z ÚP a kto nebol na ÚP nemoze doplatit dochodkove poistenie. Da sa mi to velmi nespravodlive, co s tym teraz?
veronikasad
27.08.10,17:50
Dobry den, pocas vysokoskolskeho studia som sa stala invalidnou nad 75%. Je nejaka moznost spätne si doplatit za obdobie studia dochodkove poistenie? Jedna sa o externe studium v rokoch 2001-2003. Pocas tohto odbobia som nemohla byt evidovana na up (podla vtedajsieho zakona nebolo mozne aj studovat aj byt v evidencii uradu prace). Musela som sa vyradit. V poistovni ma informovali, ze doplacat spätne moze len ten kto na ÚP evidovany bol. Dost mi chybaju tie tri roky. Rada by som ich doplatila no nebolo mi to umoznene vraj podla zakona sa neda?
Kvoli studiu som sa musela vyradit z ÚP a kto nebol na ÚP nemoze doplatit dochodkove poistenie. Da sa mi to velmi nespravodlive, co s tym teraz?
kolko máš rokov ?
nara
27.08.10,17:57
32 a dochodok mi bol vypocitany iba z 5rokov dochodkoveho poistenia obdobie 2001-2003 ostalo cele nepokryte. Vraj nemozem kvoli tomu zakonu co vtedy platil.
veronikasad
27.08.10,18:01
Kedy si požiadala o ID ?

Od 1.1.2010 platí novela zákona o sociálnom poistení, stačí ti 5 rokov dôch. poistenia. Do roku 2003 sa do dôch. poistenia započítavala aj doba denného štúdia.

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
(Táto zmena nadobúda účinnosť 1. januára 2010)
veronikasad
27.08.10,18:05
Stačí ti 5 rokov dôchodkového poistenia. Koľko ti chýba ?
nara
27.08.10,18:35
Poziadala som v 29r pred tromi rokmi ale je velky rozdiel mat dochodok vypocitany z piatich rokov a osmych. Doplacat som si mohla len roky pred 2001 a po 2003. Ale co tie tri roky? Slo o externe studium a z up som sa musela vyradit alebo prestat studovat.
V poistovni povedali, ze ja mam proste smolu a nestastie, ze to sa neda doplatit nijako. Lebo tie roky su nedoplatitelne - navzdy stratene.
Andyke
27.08.10,19:22
Podľa zákona 387/1996 od 1.1.2002:
§40
(1) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa na účely tohto zákona považuje štúdium na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj
b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky okrem štúdia organizovaného externou formou.

Takže z tohto dôvodu nezaregistrovali študentov ext.štúdia (lebo ich štúdium na nepovažovalo za súst.prípravu na bud.povolanie )
- - -
Ale SP má pravdu.
§ 142
Platenie poistného
(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.
veronikasad
27.08.10,19:48
Andy, ide o externé štúdium ...
Andyke
27.08.10,21:32
Áno, díky, opravila som svoj príspevok.
nara
28.08.10,17:00
Doplnim:
V r2001 nastala zmena zakona a ÚP prestal platit evidovanym dochodkove poistenie. A externy student bol vyradeny z evidenicie.

Tym vyradenim som vraj stratila moznost spätne doplacat.

Od r2004 si mozu dochodkove poistenie doplatit ti co su v evidencii ÚP alebo externi studenti.

2004 a dalej som si teda doplatila ja. Chcela som mat ale zaplatene vsetko cele obdobie studia ale nebolo mi to umoznene.

Neskor v SP povedali, ze 2001-2003 si spätne nemohol doplacat vobec nikto ani evidovani ani ex.studenti.

Takze kvoli nejakemu nedomyslenemu zakonu som prepadala celou socialnou sietou. Myslite, ze napr. sud by mi mohol udelit vynimku a mohla by som to obdobie 3rokov este doplatit?

Ako ja k tomu pridem stat prestal platit odvody za mna a moznost doplacat si sama bola mozna az o tri roky neskor. Prisla som tymto o dost vela. Nemozem si zabezpecit samostatnu existenciu.
durisovad
28.08.10,17:05
Aj ja som prisla o dost penazi - vo februari 2003 som isla do penzie, od 1.1.2004 sa zmenil zakon, podla ktoreho by som mala penziu o najmenej 25 % vyssiu. Chcela som si doplatit poistne, ale tiez mi to nebolo umoznene. Neda sa nic robit, postihla nas zmena, ktora bola v nas neprospech.
nara
29.08.10,13:06
Aha takze jedina moznost ako vec vyriesit je ostat na ostaru rodine, lebo do hrobu mam zial este daleko.
veronikasad
29.08.10,13:12
Aha takze jedina moznost ako vec vyriesit je ostat na ostaru rodine, lebo do hrobu mam zial este daleko.
nara, si absolventka vysokej školy. Neviem, aký je tvoj zdravotný postih. Neuvažovala si zúročiť vedomosti napr.primeraným podnikaním (zodpovedajúcim tvojmu zdr.stavu) s dotáciou UP na samostatne zárobkovú činnosť pre ZŤP?
nara
29.08.10,15:47
Nie som absolventa skolu som nevladala dokoncit a vyhodili ma v 5 rocniku.

Mne tak nieco daju, nedali mi ani ZTP-S som si naivne myslela, ze s takou mieru postihnutia dostanem automaticky a to mam problemy prave s prepravou. Podla UP uz nikam nepotrebujem chodit takze naco uz mne.
veronikasad
29.08.10,16:23
Nie som absolventa skolu som nevladala dokoncit a vyhodili ma v 5 rocniku.

Mne tak nieco daju, nedali mi ani ZTP-S som si naivne myslela, ze s takou mieru postihnutia dostanem automaticky a to mam problemy prave s prepravou. Podla UP uz nikam nepotrebujem chodit takze naco uz mne.
Nepotrebuješ nikam chodiť - ale chceš (ak naozaj chceš - podľa svojich možností - v živote niečo dokázať). Informuj sa na UP o možnosti poskytnutia niektorého z týchto príspevkov. Cez ne sa potom skôr - ako ekonomicky aktívna osoba - dostaneš aj ku kompenzačným príspevkom.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317
nara
29.08.10,17:03
Ja som chcela aj kompenzaciu od UP, konkretne prispevok na prepravu. A hentak ma odbavili (podobne ako pri ztp-s). Nikam nechodim tak naco. Ani bezny zivot si zariadit nemozem. Lebo nikam nedojdem.

Som chcela radsej iny zdroj mat - ten dochodok.
Preco neriesime zakladnu otazku ale toto?
veronikasad
29.08.10,17:08
Ja som chcela aj kompenzaciu od UP, konkretne prispevok na prepravu. A hentak ma odbavili (podobne ako pri ztp-s). Nikam nechodim tak naco. Ani bezny zivot si zariadit nemozem. Lebo nikam nedojdem.

Som chcela radsej iny zdroj mat - ten dochodok.
Preco neriesime zakladnu otazku ale toto?

lebo ty ani ja nie sme poslancami parlamentu, aby sme mohli zmeniť zákony. A preto dostávaš na úrade práce odpoveď takú, akú si dostala ...

A navyše - sama som živnostník a po zhoršení zdr. stavu a priznaní ČID vidím v živnosti výhodu - robím toľko, koľko vládzem ...
nara
29.08.10,17:36
Sud nemoze rozhodnut o vynimke? Ved ten zakon bol namiereny proti mne poslanci si neuvedomili, ze student moze zostat invalidny nez si odpracuje.
veronikasad
29.08.10,17:40
Sud nemoze rozhodnut o vynimke? Ved ten zakon bol namiereny proti mne poslanci si neuvedomili, ze student moze zostat invalidny nez si odpracuje.
skús napísať sem
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CBoQhgIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.vop.gov.sk%2F&ei=GKl6TOiEG8zNswbuxsmyDQ&usg=AFQjCNGv9_ZBO6V-R5uEiPNJPQshVwzbrg&sig2=7SiYZ_juz0POHsuP9vQUDQ


(ja by som hladala možnosti inde - tie ktoré som ti v príspevku priložila).
Andyke
29.08.10,17:53
nara
29.08.10,18:14
Inak ten zakon podla ktoreho si mozno od 1.1.2004 doplacat zaviedli dodatocne. Niekedy v r 2006 az. Skoda ze nedali moznost doplatit od 1.1.2001. Takto vznikla medzera a ja som ju vychytila celu.