lenka0521
28.08.10,13:58
Dobry den.
Pred 7 rokmi sme kupili s manzelom byt. Vtedy sme este neboli manzelia. Vlastne kupil ho on, aj v katastri je zavkladovane, ze majitel bytu je on.
Chcem sa opytat, v pripade rozvodu ako by prebohlo majetkove vysporiadanie. Mame aj dieta. dakujem
arizona
28.08.10,12:03
Byt by zostal jemu, nemusel by ťa z neho vyplácať. Delili by ste si veci a majetok, ktorý ste nadobudli počas trvania manželstva
VieraM
28.08.10,12:11
Ja by som zase mala takúto otázku:
Chcem darovať dcére ktorá je vydatá, byt. Ak jej ho darujem darovacou zmluvou, bude mať naň nárok v prípade rozvodu aj manžel ?
Ice dive
28.08.10,12:11
Dobry den.
Pred 7 rokmi sme kupili s manzelom byt. Vtedy sme este neboli manzelia. Vlastne kupil ho on, aj v katastri je zavkladovane, ze majitel bytu je on.
Chcem sa opytat, v pripade rozvodu ako by prebohlo majetkove vysporiadanie. Mame aj dieta. dakujem
ešte doplním, že to čo ste s manželom spolu investovali do bytu počas trvania manželstva by bolo premetom delenia na polovicu napríklad náklady na vykonanú rekonštrukciu, nábytok a pod...
durisovad
28.08.10,12:12
Nie, Viera M, nebude, ak ho darujes len svojej dcere.
Ice dive
28.08.10,12:13
Ja by som zase mala takúto otázku:
Chcem darovať dcére ktorá je vydatá, byt. Ak jej ho darujem darovacou zmluvou, bude mať naň nárok v prípade rozvodu aj manžel ?
nie nebude, lebo veci nadobudnuté darovaním alebo dedením jedného z manželov nespadajú do bezpodieľového vlastníctva manželov...
VieraM
28.08.10,12:13
ďakujem
durisovad
28.08.10,12:17
Viera M - ja by som sa trosku zamyslela aj nad tym, ako sa bude tvoj zat pozerat na to, ze byt davas len jednemu z manzelov. Ak by to bolo mozne, nechaj si byt zatial napisany na seba s tym, ze uzivat ho budu obidvaja manzelia a ak sa situacia zmeni, vzdy mas moznost byt dcere darovat.
Ice dive
28.08.10,12:35
Viera M - ja by som sa trosku zamyslela aj nad tym, ako sa bude tvoj zat pozerat na to, ze byt davas len jednemu z manzelov. Ak by to bolo mozne, nechaj si byt zatial napisany na seba s tym, ze uzivat ho budu obidvaja manzelia a ak sa situacia zmeni, vzdy mas moznost byt dcere darovat.
tiež pravda, ale ako by sa nato pozeral zať, ak by bolo treba napríklad rekonštruovať kúpeľňu v svokrinom byte...

všetko má svoje za a proti... to si musí zadávateľka zvážiť sama...
lenka0521
28.08.10,19:25
A dieta potom ako ma nejaky narok na ciastku bytu? A nie je to v zakone tak ze po 10 rokoch manzelstva ide automaticky ciastka na manzelku? Ci to musi zmenit vlastnik bytu?
arizona
28.08.10,19:59
A dieta potom ako ma nejaky narok na ciastku bytu? A nie je to v zakone tak ze po 10 rokoch manzelstva ide automaticky ciastka na manzelku? Ci to musi zmenit vlastnik bytu?
1,
Pri rozvode manželstva si nadobudnutý majetok delia manželia, nie deti
2,
:confused:
3,
áno,iba vlastník.
(Môže ti napr. darovať polovicu...)
sito
29.08.10,03:13
Majetok!? Na to sú paragrafy §§§ a sú pokrútené. Takže nič nie je jednoznačné dané. Zvyčajne rozhoduje súd.
durisovad
29.08.10,05:02
Sud rozhoduje vtedy, ak sa stranky nevedia dohodnut.
Mária27
29.08.10,05:21
A dieta potom ako ma nejaky narok na ciastku bytu? A nie je to v zakone tak ze po 10 rokoch manzelstva ide automaticky ciastka na manzelku? Ci to musi zmenit vlastnik bytu?
Ak byt kúpil len manžel, je jeho, aj po rozvode by ho dostal. Ak si platila niečo aj ty, mohol by na teba prepísať časť bytu (do podielového spoluvlastníctva).
Ty (ako manželka) by si s dieťaťom mohla po ňom len dediť. Desať rokov - vôbec nie. Dieťa by malo po otcovi dediť v každom prípade (ak ho nevydedí). Ak by ste sa však rozviedli a dieťa zostane s tebou, (ex)manžel by mohol trvať na tom, aby ste z bytu odišli.
sito
29.08.10,05:32
Sud rozhoduje vtedy, ak sa stranky nevedia dohodnut.

Napísal som zvyčajne, takže zvyčajne sa vlastníci, podielnici nedohodnú.

Ale ako napísala danushka v téme:

Re: Ako zabrániť dediť druhej strane Najlepšia odpoveď
V spomínaných nehnuteľnostiach ho oprávni k vecnému bremenu - práva dožitia. Nebude vlastníkom, ale bude mať právo dožitia a dediť po ňom jeho dediči užívacie právo nebudú mať.
Takto chcem ošetriť svoj majetok naodobudnutý pred sobášom. Manžel má deti z prvého manželstva. A moje deti keby náhodou príliš špekulovali keby som tu nebola a môj druhý manžel ma prežije - tak ho chcem ochrániť. Čo ja viem, akú múdru nevestu alebo zaťa dostanem ;).

Ak sa nedohodnú, kapsu si namastí aj niekto iný.

Danuška, ahoj. Prepáč, čo je dobré, je dobré. Najlepšie. :);)

Príspevok arizony, Janka, tiež prepač, tak to je to jednoduchšie.

Re: Ako zabrániť dediť druhej strane
Každý spôsob má svoje pre aj proti.
Čo sa zdá dnes najvhodnejšie, po rokoch sa môže zmeniť...žiaľ k horšiemu.

Poznám prípad, ked rodičia tiež chceli to najlepšie, darovali svoj dom s láskou dieťaťu (samozrejme sa zabezpečili právom dožitia), ale po rokoch sa ich bývanie zmenilo na peklo...
Žiaľ, takých prípadov je veľmi veľa :mee:

Odvtedy som zástancom toho-nevzdať sa za života strechy nad hlavou.
durisovad
29.08.10,05:54
Vrele suhlasim s poslednou vetou. Aj ja poznam pripady, kde z raja spadli rovno do pekla.
Mária27
29.08.10,06:03
Kedy by sa malo zriadiť právo vecného bremena dožitia v dome? To akože len tak teraz? Netreba zabudnúť ani na to, že keď sa rozvedú, nedostane ho potom z domu, len s jeho súhlasom.