rodina1
28.08.10,15:13
Po rozvode som nadobudla kúpou od OSBD byt, ktorého som jediný vlastník. Po babke som zdedila ornú pôdu v určitej výmere a tiež som vlastníkom záhradky s chatkou tiež v určitej výmere.
Mám dve dospelé deti.
Môj priateľ, ktorý so mnou žije v spoločnej domácnosti, už v spomínanom byte, je rozvedený a má tiež dve dospelé deti.

1) Všetko, čo som nadobudla "za slobodna" by sa v prípade nášho manželstva nestalo predmetom bezpodielového spoluvlastníctva?
2) V prípade mojej smrti (ak by ešte môj manžel žil) by všetko, čo som už vyššie spomínala zdedili moje deti rovnakým dielom?
Pretože vzťah mojich detí k môjmu priateľovi (neskôr k manželovi) nie je ideálny, je predpoklad, že v prípade mojej smrti by už nemohol zostať v byte, ktorý by zdedili moje deti (nadobudnutím dedičstva by ho z bytu vyhodili).
Chcela by som to ošetriť (ale neviem ako - možno prepísaním časti bytu naňho), aby v prípade mojej smrti mohol môj manžel zostať v byte, avšak aby po jeho smrti sa nestal "jeho podiel" predmetom dedenia, z ktorého by dedili jeho deti.

Prosím poradiť, ako to urobiť, aby (ako sa hovorí) "vlk bol sýty, aj ovca zostala celá". Ďakujem.
danushka
28.08.10,13:31
V spomínaných nehnuteľnostiach ho oprávni k vecnému bremenu - práva dožitia. Nebude vlastníkom, ale bude mať právo dožitia a dediť po ňom jeho dediči užívacie právo nebudú mať.
Takto chcem ošetriť svoj majetok naodobudnutý pred sobášom. Manžel má deti z prvého manželstva. A moje deti keby náhodou príliš špekulovali keby som tu nebola a môj druhý manžel ma prežije - tak ho chcem ochrániť. Čo ja viem, akú múdru nevestu alebo zaťa dostanem ;).
arizona
28.08.10,13:50
Po rozvode som nadobudla kúpou od OSBD byt, ktorého som jediný vlastník. Po babke som zdedila ornú pôdu v určitej výmere a tiež som vlastníkom záhradky s chatkou tiež v určitej výmere.
Mám dve dospelé deti.
Môj priateľ, ktorý so mnou žije v spoločnej domácnosti, už v spomínanom byte, je rozvedený a má tiež dve dospelé deti.

1) Všetko, čo som nadobudla "za slobodna" by sa v prípade nášho manželstva nestalo predmetom bezpodielového spoluvlastníctva?
2) V prípade mojej smrti (ak by ešte môj manžel žil) by všetko, čo som už vyššie spomínala zdedili moje deti rovnakým dielom?
Pretože vzťah mojich detí k môjmu priateľovi (neskôr k manželovi) nie je ideálny, je predpoklad, že v prípade mojej smrti by už nemohol zostať v byte, ktorý by zdedili moje deti (nadobudnutím dedičstva by ho z bytu vyhodili).
Chcela by som to ošetriť (ale neviem ako - možno prepísaním časti bytu naňho), aby v prípade mojej smrti mohol môj manžel zostať v byte, avšak aby po jeho smrti sa nestal "jeho podiel" predmetom dedenia, z ktorého by dedili jeho deti.

Prosím poradiť, ako to urobiť, aby (ako sa hovorí) "vlk bol sýty, aj ovca zostala celá". Ďakujem.
1, NIE

2, je rozdiel, či by v čase tvojej smrti bol iba priateľ, alebo manžel. Ako manžel má nárok na dedenie, tak ako aj tvoje deti...

DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
rodina1
28.08.10,13:57
1, NIE

2, je rozdiel, či by v čase tvojej smrti bol iba priateľ, alebo manžel. Ako manžel má nárok na dedenie, tak ako aj tvoje deti...

DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Ak v čase mojej smrti budeme manželia, má teda môj manžel nárok dediť zo všetkých nehnuteľností, ktoré som napísala, rovnakým dielom ako moje deti?
Ale, ak už ja budem mŕtva, a po jeho smrti potom budú z jeho dedičstva (po mne) dediť jeho deti. A to vlastne ja nechcem.
Takže asi najlepší spôsob bude ten, ktorý mi napísala danushka.
arizona
28.08.10,14:07
On môže potom byt darovať ( s právom dožitia) tvojim deťom, alebo formou závetu.
rodina1
28.08.10,14:12
On môže potom byt darovať ( s právom dožitia) tvojim deťom, alebo formou závetu.
Formou závetu asi nie, pretože závet by mohli napadnúť jeho deti (podľa mňa).
Vydedenie

§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

Čo v prípade jeho detí nie je pravda.
Rozalka
28.08.10,14:33
Môžeš majetok prepísať na svoje deti (ešte pred manželstvom) s vecným bremenom práva dožitia, tak deti tvojho priateľa nebudú z tvojho majetku dediť.
Zita5
28.08.10,14:36
Môžeš majetok prepísať na svoje deti (ešte pred manželstvom) s vecným bremenom práva dožitia, tak deti tvojho priateľa nebudú z tvojho majetku dediť.

Okúsila som na vlastnej koži , že nie je vždy vhodný ani tento spôsob.
arizona
28.08.10,14:50
Každý spôsob má svoje pre aj proti.
Čo sa zdá dnes najvhodnejšie, po rokoch sa môže zmeniť...žiaľ k horšiemu.

Poznám prípad, ked rodičia tiež chceli to najlepšie, darovali svoj dom s láskou dieťaťu (samozrejme sa zabezpečili právom dožitia), ale po rokoch sa ich bývanie zmenilo na peklo...
Žiaľ, takých prípadov je veľmi veľa :mee:

Odvtedy som zástancom toho-nevzdať sa za života strechy nad hlavou.
rodina1
28.08.10,15:15
Nerada by som ešte počas svojho života niečo prepisovala na svoje deti.
Aj napriek tomu, že ich mám veľmi rada, nerada by som sa zbavila strechy nad hlavou. Pretože môj syn už pomaly nevie, ako jeho mama vyzerá a čoskoro možno na svoju stranu pretiahne aj svoju sestru.
To všetko len preto, že môjho priateľa (čoskoro manžela) nemôže ani vystáť (o jeho vzťahu k nemu som už na porade písala).
Nebolo by zlé napísať majetok aj na vnúčence, ale nakoľko sú maloleté (Klaudia má 6 rokov, Kristiánko 4 roky) aj tak by majetok spravovali moje deti. :confused:
pepsikova
29.08.10,12:05
..teda, ja by som si to nechala riadne prejsť hlavou..však oceniť priateľa- budúceho manžela máš vždy čas..nemusíš hneď a ani pred svadbou..byt je tvoj- ten by som si, byť tebou, nechala len pre seba, priateľ bude bývať- aj ako manžel, v tvojom byte, užívať tvoj majetok- tak, ako ty užívaš jeho.(lebo iste nie je nemajetný.)..to si dohodnite spolu...časom, (lebo nevieš, koľko budete spolu,ani ako dlho budeš žiť) sa uvidí,ako vám to ide a vždy máš čas svoj majetok podeliť...a detičkám vysvetli, že sú dospelé, majú vlastné záujmy a mama predsa nebude večne sama, hlavne ak ju má kto ľúbiť, tak nech tiež prehodnotia svoj vzťah ku tvojmu priateľovi a akceptujú ho ako tvoju súčasť...lebo tiež sa im môže stať, že prídu o lásku matky(nedajbože)...
Zita5
29.08.10,12:39
Ja neviem, možno ma niekto odsúdi , ale je uzavretie manželstva s priateľom nevyhnutné ? Je potrebné vlastniť papier, že dvaja ľudia sa rozhodli spolu
žiť ? Beriem do úvahy vek nás sedemnásťročných a možných komplikácii :);) Neriešila som túto situáciu , ale len uvažujem .
Tara1
29.08.10,13:34
Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
Mária27
29.08.10,14:12
Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
Prečo vlastne chceš ten byt darovať? Veď syn ho po tebe zdedí. Dedičská daň sa už neplatí.
veronikasad
29.08.10,14:40
Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
máte s ex vysporiadané BSM po rozvode ?
Tara1
29.08.10,14:50
Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať..
pepsikova
29.08.10,14:53
..nechápem takéto porcovačky...človek už má nejakú istotu, ktorú si nadobudol žitím a teraz sa ideme deliť?..a prečo?..aby detičky mali istotu?..a čo potom?..čo ak ?..kto sa dnes môže spoľahnúť na slovo svojich detí?...ano, iste, sú to naše deti,dali by sme im aj modré z neba..ale kde je nejaká záruka?..
..mám troch synov, ale majetok by som teraz nedelila..
pepsikova
29.08.10,14:54
Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať....

..mojuš a ty si sa už nejako dozvedela, že ideš zomrieť?..máš možnosť závetu..keby teda..už..no..
veronikasad
29.08.10,14:57
Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať..
Ak máte vysporiadané BSM, ex manžel nemá žiadny nárok na tvoj majetok v prípade tvojej smrti.

Dedenie po dcére - to je niečo iné ...
Tara1
29.08.10,15:01
to áno, po mne nededí, ale myslím na to, čo keby sa niečo stalo synovi, vtedy by určite rád...tomu chcem predísť, ale neviem ako na to. K tomu darovaniu synovi mám svoj dôvod, nechcem to nechávať na dedenie..
veronikasad
29.08.10,15:05
to áno, po mne nededí, ale myslím na to, čo keby sa niečo stalo synovi, vtedy by určite rád...tomu chcem predísť, ale neviem ako na to. K tomu darovaniu synovi mám svoj dôvod, nechcem to nechávať na dedenie..
otec je zákonným dedičom syna - s tým nič neurobíš
Tara1
29.08.10,15:13
Pepsi, presne si to vystihla..nejaké problémy mám a rada by som to vyriešila tak, aby deti nemali s tým finančné problémy, to vieš sama s troma deťmi, peniaze nikdy nezvyšovali...a pri dedení by boli notárske poplatky
pepsikova
29.08.10,15:38
Pepsi, presne si to vystihla..nejaké problémy mám a rada by som to vyriešila tak, aby deti nemali s tým finančné problémy, to vieš sama s troma deťmi, peniaze nikdy nezvyšovali...a pri dedení by boli notárske poplatky..

...mojuš tak takto som to teda nemyslela..ale radšej by som nechala peniaze na tie poplatky..lebo, vieš, aj ty, keby si mala stopercentnú istotu,nepotrebovala by si rady..sama by si konala..prosím ťa, nehnevaj sa, hovorí zo mňa rodinná skúsenosť, asi preto tak reagujem..
Mária27
29.08.10,16:30
To by musel sy hneď po darovaní napísať taký závet, aby po ňom nemohol otec dediť. Rodič nie je neopomenuteľný dedič.
rodina1
29.08.10,16:35
Ja neviem, možno ma niekto odsúdi , ale je uzavretie manželstva s priateľom nevyhnutné ? Je potrebné vlastniť papier, že dvaja ľudia sa rozhodli spolu
žiť ? Beriem do úvahy vek nás sedemnásťročných a možných komplikácii :);) Neriešila som túto situáciu , ale len uvažujem .
Zitka, nie, manželstvo s priateľom nie je nevyhnutné. Ale, keď sme pred pár rokmi začali spolu žiť, prešli sme si spolu "cez tŕnistú cestu". Čelili sme hlavne tomu zlému, čo nás obklopovalo. Ja som bola rozvedená, on ženatý. Napriek jeho veku (už prekročil šesťdesiatku) chcel dať veci na poriadok a po 39 ročnom manželstve sa rozviedol. A pretože tiež nie je najmladší, sobášom so mnou mi chce tak trochu zabezpečiť moju budúcnosť v prípade, že by zomrel skôr ako ja ... (ako manželka budem mať nárok na vdovský dôchodok, napr.) :mad: Možno zase niekto odsúdi mňa ...
Chcem poriešiť hlavne otázku bývania, ako som písala, aby v prípade, že zomriem skôr ja ako on, neprišiel o strechu nad hlavou, aby sa neocitol na ulici.
pepsikova
29.08.10,16:55
..takto si to, mojuš, mala napísať na začiatku...žijete spolu už pár rokov..to je dôležité..vieš, čo môžeš od partnera čakať, ak ste spolu vydržali zlé veci i činy svojich rodín..to je podstatné..to už je základ dôvery a vtedy už môžeš uvažovať o tom, aby tvoj budúci manžel mal zabezpečené bývanie, keby tebe niečo...riešte to vy dvaja,nepozeraj na deti,lebo nie deti, ale ten chlap bude pri tebe a ja dúfam, že ešte dlhý čas..byt je tvoj,tak sa s ním podeľ na polovicu,dá sa to dať spolu do BSM po svadbe..
rodina1
29.08.10,17:05
..takto si to, mojuš, mala napísať na začiatku...žijete spolu už pár rokov..to je dôležité..vieš, čo môžeš od partnera čakať, ak ste spolu vydržali zlé veci i činy svojich rodín..to je podstatné..to už je základ dôvery a vtedy už môžeš uvažovať o tom, aby tvoj budúci manžel mal zabezpečené bývanie, keby tebe niečo...riešte to vy dvaja,nepozeraj na deti,lebo nie deti, ale ten chlap bude pri tebe a ja dúfam, že ešte dlhý čas..byt je tvoj,tak sa s ním podeľ na polovicu,dá sa to dať spolu do BSM po svadbe..
... ale, čo ak zomriem skôr ja? On zdedí po mne rovnakým dielom ako moje deti. Čiže on bude mať 3/5 a moje deti každý 1/5. Mohlo by byť. Ale ak on zomrie, po ňom budú dediť jeho deti, a oni dostanú každý rovnakým dielom z 3/5 a mojim deťom (z môjho bytu) zostane ten menší diel. A tomuto sa chcem vyhnúť. Pretože za tú dobu, čo som bola rozvedená (a bolo to skoro 20 rokov) som sa musela aj s deťmi uskromňovať. Pomaličky sa mi podarilo našetriť na byt, ktorý som si od OSBD odkúpila.
Kým môj priateľ bol vždy finančne na tom lepšie, ako ja a tým pádom aj svojim deťom dal omnoho viac ako som mohla dať svojim deťom ja.
Preto by som chcela, aby po mne mojim deťom zostal aspoň ten byt.
Oni každý má síce svoj byt, ale na hypotéku, takže majú dobrých 30 rokov čo splácať.
Danila
29.08.10,17:58
... ale, čo ak zomriem skôr ja? On zdedí po mne rovnakým dielom ako moje deti. Čiže on bude mať 3/5 a moje deti každý 1/5. Mohlo by byť. Ale ak on zomrie, po ňom budú dediť jeho deti, a oni dostanú každý rovnakým dielom z 3/5 a mojim deťom (z môjho bytu) zostane ten menší diel. A tomuto sa chcem vyhnúť. Pretože za tú dobu, čo som bola rozvedená (a bolo to skoro 20 rokov) som sa musela aj s deťmi uskromňovať. Pomaličky sa mi podarilo našetriť na byt, ktorý som si od OSBD odkúpila.
Kým môj priateľ bol vždy finančne na tom lepšie, ako ja a tým pádom aj svojim deťom dal omnoho viac ako som mohla dať svojim deťom ja.
Preto by som chcela, aby po mne mojim deťom zostal aspoň ten byt.
Oni každý má síce svoj byt, ale na hypotéku, takže majú dobrých 30 rokov čo splácať.Z celého Tvojho príbehu som nepochopila, ako je príjemné spolužitie s priateľom, neskôr, ako teraz uvažuješ aj s manželom, ak myslíš na smrť a zároveň na to, ako "mu" zabezpečiť strechu nad hlavou. Vraj bol finančne na tom lepšie ako Ty, tak kde je jeho strecha nad hlavou, kam Ťa mal privinúť? Alebo všetko zanechal svojej manželke, zabezpečil ju, veď za toľko rokov spolužitia s ním si to aj zaslúžila, a nechal sa on privinúť pod Tvojou strechou? Vidím to ako uprednostnenie priateľa pred vlastnými deťmi a aj ich odcudzenie a nedobrý vzťah k priateľovi naznačuje všeličo. Prepáč, ak sa mýlim, ale viem, čo je súžitie takmer 40 rokov a tak som sa iba nahlas zamyslela. Budovanie šťastia na nešťastí iného asi nie je cesta vydlaždená zlatom. Prepáč mi, ale v našom veku už nestačí len dvakrát merať, ale tisíckrát merať a možno ani raz ustrihnúť. Asi som veľa čítala medzi riadkami. Tých negatív v Tvojom príbehu je na moje gusto priveľa.
rodina1
29.08.10,18:15
Z celého Tvojho príbehu som nepochopila, ako je príjemné spolužitie s priateľom, neskôr, ako teraz uvažuješ aj s manželom, ak myslíš na smrť a zároveň na to, ako "mu" zabezpečiť strechu nad hlavou. Vraj bol finančne na tom lepšie ako Ty, tak kde je jeho strecha nad hlavou, kam Ťa mal privinúť? Alebo všetko zanechal svojej manželke, zabezpečil ju, veď za toľko rokov spolužitia s ním si to aj zaslúžila, a nechal sa on privinúť pod Tvojou strechou? Vidím to ako uprednostnenie priateľa pred vlastnými deťmi a aj ich odcudzenie a nedobrý vzťah k priateľovi naznačuje všeličo. Prepáč, ak sa mýlim, ale viem, čo je súžitie takmer 40 rokov a tak som sa iba nahlas zamyslela. Budovanie šťastia na nešťastí iného asi nie je cesta vydlaždená zlatom. Prepáč mi, ale v našom veku už nestačí len dvakrát merať, ale tisíckrát merať a možno ani raz ustrihnúť. Asi som veľa čítala medzi riadkami. Tých negatív v Tvojom príbehu je na moje gusto priveľa.
Svoju strechu nad hlavou prepísal na svoju dcéru. Teda, on a teraz už jeho ex prepísali byt na dcéru, s právom dožitia pre jeho ex.
Nie je z mojej strany uprednostnenie priateľa pred mojimi deťmi. Môj syn je veľmi ovplyvnený mojim ex, tak to bolo vždy a je to aj teraz. Vždy som sa mu snažila vo všetkom pomôcť, avšak zo strany môjho ex mi vždy boli hádzané polená pod nohy.
Ťažko sa to píše, pretože sa to nedá do pár viet vtesnať.
Zlý vzťah voči priateľovi má len môj syn, dcéra s ním problém nemá. Ani syn zo začiatku problém nemal. Ale len do určitého času, kým sa do toho nezamontoval môj ex. On totiž akosi nemohol "prežrieť", že aj ja môžem s niekým byť šťastná. A začal ma pred synom očierňovať. Mohla som robiť čokoľvek, mohla som hovoriť čokoľvek.
Myslím si, že aj ja mám právo na šťastný život.
pepsikova
29.08.10,19:19
...šmarjájozef, ty čo riešiš?..priateľ ti dáva viac, ako tvoje deti momentálne..viac, ako syn..tak sa zoberte, žite si spolu v láske a na iné sa nepozeraj..nerieš..dopraj si nejaké to šťastie!!!...
rodina1
30.08.10,06:53
...šmarjájozef, ty čo riešiš?..priateľ ti dáva viac, ako tvoje deti momentálne..viac, ako syn..tak sa zoberte, žite si spolu v láske a na iné sa nepozeraj..nerieš..dopraj si nejaké to šťastie!!!...
Svojou odpoveďou som reagovala na príspevok od Danily. Pretože som jej chcela vysvetliť, že svoje deti veľmi ľúbim, ale aj napriek tomu sa nechcem vzdať človeka, ktorý mi momentálne dáva viac, ako ony.
Aj napriek veľa negatívnych vecí v mojom terajšom živote som rozhodnutá si priateľa vziať, veď už máme aj termín sobášu.
Pevne verím, že môj syn, ak má ku mne ešte aspoň trochu citu, po čase zistí, že to, čo mu dlhú dobu vštepoval jeho otec, nie je úplne pravda, že nie som taká, akú ma v jeho očiach vykreslil.
Čas ukáže, kto mal pravdu, a kto nie.
K tomu dedeniu som rozmýšľala nasledovne:
Ak vzťah dvoch ľudí je založený okrem iného aj na dôvere, musím veriť svojmu partnerovi, ktorý ma ubezpečil o tom, že po mojej smrti veci usporiada tak, aby z jeho podielu nemohli dediť jeho deti. Teda, pri dedičskom konaní sa vzdá svojho podielu z mojej časti v prospech mojich detí a svoju polovicu potom prepíše (alebo akože predá) mojim deťom, ale s právom dožitia.
To isté urobím aj ja, v prípade, že by on zomrel skôr ako ja. Ale to už bude na ňom, aby dokázal svoje deti zaviazať slovom, že sa v prípade jeho smrti vzdajú svojho dedičstva z jeho podielu v môj prospech.
Danila
30.08.10,08:16
To rodina1 nechcela som sa Ťa dotknúť ani v najmenšom. Len som to videla reálne. A poviem Ti, aj ja by som občas môjho najdrahšieho poslala za nejakou, ešte by som ho aj vychválila do nebies, išiel by samozrejme bez centu a bez dáždnika,:) ale neočakávala by som, že by zo mňa v prípade, ak by som si našla novú lásku ja, urobil pred deťmi niečo na spôsob Matky Terezy. Deti mali však dostatok času na vlastný úsudok. Vybudovaný životom vedľa Vás. Tak asi tak. Prajem Ti samozrejme všetko najlepšie. Úprimne.
Ajuška
30.08.10,08:35
...Ak vzťah dvoch ľudí je založený okrem iného aj na dôvere, musím veriť svojmu partnerovi, ktorý ma ubezpečil o tom, že po mojej smrti veci usporiada tak, aby z jeho podielu nemohli dediť jeho deti. Teda, pri dedičskom konaní sa vzdá svojho podielu z mojej časti v prospech mojich detí a svoju polovicu potom prepíše (alebo akože predá) mojim deťom, ale s právom dožitia.
To isté urobím aj ja, v prípade, že by on zomrel skôr ako ja. Ale to už bude na ňom, aby dokázal svoje deti zaviazať slovom, že sa v prípade jeho smrti vzdajú svojho dedičstva z jeho podielu v môj prospech.
...vitaj v "klube dôverčivých"... život však prináša aj trpké rozčarovania... lebo slovo je naozaj len slovo... kým sa nepoloží na papier... držím Ti palce aby si sa aspoň Ty vo svojich pocitoch a úvahách v partnerovi nezmýlila...
terezamaria
30.08.10,08:49
Jarmilka, dúfam, že Vladko o tejto téme nevie, lebo určite by ho to ranilo, že riešiš poza jeho chrbát vlastníctvo bytu a vlastne chceš - nechceš,nahrávaš deťom. Tak by urobila asi každá matka, ktorej na deťoch záleží. I napriek tomu, že syn sa Ti odcudzil vinou ex manžela a skoro všetci z Tvojej rodiny sa postavili proti priateľovi, teraz už budúcemu manželovi, ktorý je inteligentný, milý, starostlivý - jednoducho taký, aký má manžel byť, rozmýšľaš zabezpečiť deti i budúceho manžela. Vidíš, že skoro celej Tvojej rodine vadí, že sa Ti pri ňom darí dobre, nie si sama, netrpíš a máš sa naozaj tak, ako by si to väčšina žien predstavovala.

Byt je Tvoj a takým by som ho zatiaľ nechala. Neviem prečo riešiš otázku
" keď ja skôr zomriem ". Mysli pozitívne, určite mi povieš, že nikdy nevieme, kedy bude náš koniec. Ale to teraz nerieš a nechaj bežať Váš život voľne ďalej. Vychutnaj si to, že si šťastná, oveľa mladšia od partnera. Pokiaľ bude on trvať na tom, že chce mať v byte svoju čiastku, potom sa raď........Ale to máš určite ešte kopu času. Ale ver, že na Porade je veľa múdrych ľudí, ktorí Ti poradia aj potom, len im budeš musieť podrobne napísať Tvoju situáciu.

Želám Ti, aby si bola šťastná, aby sa Vám spoločne naďalej darilo. Ale ver, keď napíšeš určitú čiastku Tvojho bytu na Vladka, stratíš navždy svoje deti a vnúčence, ktoré nesmierne miluješ. :):):)
rodina1
30.08.10,12:30
Terezka, máš naozaj pravdu, Vladko o tejto téme nevie. Ale pretože sme sa už na tému, čo bude keď ... rozprávali, chcela som sa prostredníctvom ľudí, tu na porade pôsobiacich, opýtať, ako by bolo možné docieliť to, aby nebolo ublížené ani Vladkovi, ale ani mojim deťom.
Áno, najlepšie a najvhodnejšie je si užívať spokojný život teraz a to ostatné riešiť potom. Ale pretože on už nie je najmladší, a ako sám hovorí: "nevieme, koľko nám Pán Boh spolu ešte nadelil" je tak trochu treba myslieť aj na zadné kolieska.
Nechcem však poškodiť svoje deti (zatiaľ lepšie povedané syna), aj napriek tomu, aký vzťah majú voči môjmu partnerovi. Preto som chcela vedieť, aký by bol najvhodnejší spôsob neublížiť ani jednej strane.
Ako sa hovorí, veci sa majú riešiť, pokiaľ sa dá. Lebo niekedy je už neskoro.
Teším sa, že som našla človeka, ktorý mi dáva lásku, ktorej sa mi za moj život veľmi málo dostávalo.:mee: A za to všetko som mu veľmi vďačná a rovnako sa mu snažím jeho lásku opätovať. A preto by som mu (ak teda ja skôr odídem ako on) nechcela ublížiť tým, že by ho boli schopné moje deti vyhnať z bytu a on by sa zrazu ocitol na ulici. :o
sarasara
30.08.10,19:47
No, ja napíšem ako nestranný človek, ktorý nepozná teba ani tvojho priateľa.
Deti máš dospelé, tak ako tvoj priateľ. Zatiaľ čo on napísal svoj byt na svoju dcéru, ty napíšeš časť svojho bytu na neho. Tvoje deti sa uskromňovali po dlhé roky aj preto, aby si ty mohla byt odkúpiť. A teraz sa hnevajú? No, ani sa nedivím. Tvoj priateľ sa postaral o svoje deti, ktoré sa mali vždy dobre. Ty, ktorej deti sa tak dobre nemali, dáš byt jemu, alebo jeho časť.
Viem stará sa o teba. Ty snáď o neho nie? Dáva ti lásku, ty jemu nie?
O tom ale nepíšeš. Ty chceš vedieť, či mu máš dať časť bytu. Po jeho smrti jeho slovo neplatí. Platí rozhodnutie jeho dedičov. A za to nemôže on dávať záruky. Pri dedení sa dejú také veci, ktoré by od seba ani vlastná rodina nebola očakávala.
Nechápem, prečo sa ty staráš, kde bude bývať po prípadnej tvojej smrti. Na to by každý človek mal myslieť skôr, než sa zbaví svojej strechy nad hlavou. Strecha nad hlavou je to, čo by mal každý zodpovedný človek po určitom čase mať a hlavne už v určitom veku. Čakať, že to dostane od životom skúšanej ženy, ktorá aj s deťmi sa uskromňovala, no...