paula2
28.08.10,15:47
Som neplatca DPH.Mám zákazku ,SVB (4-nájomníci) si u mňa objednali stavebné práce a musím ich začať vykonávať 30.08.2010. V tento istý deň mi zaplatia zálohovú faktúru ( 8 000,- Eur ) cez účet.Lenže ja nechcem byť platca DPH. Mala by som v auguste obrat už 55 000,- Eur. Darmo som im vysvetľovala,že nech počkajú už len dva dni( v septembri môžem 13 000,-),ale oni trvajú na svojom.Nedá sa to nejako urobiť cez príjmový doklad,že by som tú zál.fa vypísala na iný účet ? A potom dala cez Príj.doklad v auguste 2 000,- Eur a potom už v septembri môžem ten zvyšok aj cez účet.Prosím poradí niekto ako sa tomu vyhnúť ,aby som nemusela byť platcom DPH? Ďakujem.
rodina1
28.08.10,14:06
Som neplatca DPH.Mám zákazku ,SVB (4-nájomníci) si u mňa objednali stavebné práce a musím ich začať vykonávať 30.08.2010. V tento istý deň mi zaplatia zálohovú faktúru ( 8 000,- Eur ) cez účet.Lenže ja nechcem byť platca DPH. Mala by som v auguste obrat už 55 000,- Eur. Darmo som im vysvetľovala,že nech počkajú už len dva dni( v septembri môžem 13 000,-),ale oni trvajú na svojom.Nedá sa to nejako urobiť cez príjmový doklad,že by som tú zál.fa vypísala na iný účet ? A potom dala cez Príj.doklad v auguste 2 000,- Eur a potom už v septembri môžem ten zvyšok aj cez účet.Prosím poradí niekto ako sa tomu vyhnúť ,aby som nemusela byť platcom DPH? Ďakujem.
Zákon o dani z pridanej hodnoty

Registračná povinnosť

§ 4



(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.



(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


Zákon o dani z pridanej hodnoty však hovorí o obrate za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, nie o obrate za jeden mesiac.
To znamená, že musíš sledovať dozadu 12 mesiacov, či dosiahneš zákonom stanovený obrat, ak áno, musíš sa zaregisrovať.