daniela-D
28.08.10,17:57
ahojte, chcem sa oopytat.. firma v ktorej som donedavna pracovala sa zrusila.. majitel niekolko zamestnancov vzal do svojej inej firmy.. (ktora vsak robi to iste co robila nasa firma) a zvysok poprepustal.. ja som sla na matersku cca 1.9 2009 a 01.01 2010 sa firma zatvorila..kedze mna prepustit nemohol, lebo som na materskej ..stale mam zmluvu ( na dobu neurcito) vo firme(dnes uz zatvorenej nefungujucej) ako to vlastne so mnou bude dalej? chcela by som sa vratit do roboty skor, na co mam narok? zo zakona je povinny mi zaplatit odstupne? alebo ma vziat do svojej firmy?alebo akoby nic ukoncit somnou pracovny pomer?
ja len dufam ze budem nadalej fungovat v jeho inej firme s inym nazvom aj ked sa tam robi v podstate uplne to iste..
za odpovede a reakcie dakujemm..
veronikasad
28.08.10,16:01
Počas MD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď - ak nastúpiť do práce ano, aj keď ti rodičovská dovolenka trvá.
Ak nemáš šancu zamestnať sa v inej firme, neoznamuj zamestnávatelovi nástup do zamestnania. Počas trvania prac. pomeru ti beží poistenie v nezamestnanosti, v prípade ďalšieho pôrodu máš nárok na materskú. Ak pracovný pomer skončíš, tieto poistenia ti zaniknú.
Tweety
28.08.10,16:21
Počas MD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď - ak nastúpiť do práce ano, aj keď ti rodičovská dovolenka trvá.
Ak nemáš šancu zamestnať sa v inej firme, neoznamuj zamestnávatelovi nástup do zamestnania. Počas trvania prac. pomeru ti beží poistenie v nezamestnanosti, v prípade ďalšieho pôrodu máš nárok na materskú. Ak pracovný pomer skončíš, tieto poistenia ti zaniknú.
Jedno poopravenie.
Aj počas RD je možné dostať výpoveď.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

§ 64 Zákaz výpovede
3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
daniela-D
28.08.10,17:36
Jedno poopravenie.
Aj počas RD je možné dostať výpoveď.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

§ 64 Zákaz výpovede
3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

DAKUJEM za rychlu reakciu :)
aa zaroven.. mam dalsiu otazku.. z toho co je vyssie uvedene.. vyplíva ze mi moze prist domov kedykolvek vypoved? a este ma zaujima.. ked mi da vypoved zamestnavatel sam mam narok na odstupne?.. no popravde nas sef to urobil tak "sikovne" vsetky stroje a co bolo pre nho dost potrebne premiestnil do svojej prvej firmy, ludom dal nove zmluvy odznova so skusobnou dobou.. a tristvte ludi odtial poprepustal kedze mali odznova skusobnu dobu... alebo si mam hladat novu robotu uz teraz kedze aj tak nebudem mat narok na odstupne? vdakaa:)))
veronikasad
28.08.10,19:19
DAKUJEM za rychlu reakciu :)
aa zaroven.. mam dalsiu otazku.. z toho co je vyssie uvedene.. vyplíva ze mi moze prist domov kedykolvek vypoved? a este ma zaujima.. ked mi da vypoved zamestnavatel sam mam narok na odstupne?.. no popravde nas sef to urobil tak "sikovne" vsetky stroje a co bolo pre nho dost potrebne premiestnil do svojej prvej firmy, ludom dal nove zmluvy odznova so skusobnou dobou.. a tristvte ludi odtial poprepustal kedze mali odznova skusobnu dobu... alebo si mam hladat novu robotu uz teraz kedze aj tak nebudem mat narok na odstupne? vdakaa:)))
Daniela, si zamestnaná u živnostníka, alebo s.r.o. ? K akej zmene došlo vo firme? Ostatní zamestnanci dostali výpoveď, alebo ukončili pracovný pomer dohodou ?
brčko
29.08.10,07:34
DAKUJEM za rychlu reakciu :)
aa zaroven.. mam dalsiu otazku.. z toho co je vyssie uvedene.. vyplíva ze mi moze prist domov kedykolvek vypoved? a este ma zaujima.. ked mi da vypoved zamestnavatel sam mam narok na odstupne?.. no popravde nas sef to urobil tak "sikovne" vsetky stroje a co bolo pre nho dost potrebne premiestnil do svojej prvej firmy, ludom dal nove zmluvy odznova so skusobnou dobou.. a tristvte ludi odtial poprepustal kedze mali odznova skusobnu dobu... alebo si mam hladat novu robotu uz teraz kedze aj tak nebudem mat narok na odstupne? vdakaa:)))

vlastne áno, môže ti prísť výpoved z dôvodu zrušenia firmy s nárokom na odstupné. Ale poviem, ti to nie je to najhoršie, čo sa ti môže stať. Horšie by bolo, ak by ti nemal kto ukončiť prac.pomer, nikto vybaviť papiere. Tiež moja firma skončila počas čerpania RD, no o papiere sa nestarali, ešteže som kedysi robila mzdy, tak som si to, čo som považovala za dôležité dala do poriadku (aspon myslím).

Takže by som na tvojom mieste skúsila zistiť, či za teba odvádzajú výkazy do soc.poistovne s nulovými výkazmi (neviem, či si už jediná zamestnankyna) a či firma je stále v SP evidovaná. Lebo od r.2004 sa na účely dôchodku neposlielajú evid. listy dôchodk. zabezpečenia každoročne, ale až po ukončení prac.pomeru, čo môže byť v prípade "zmiznutia" firmy pre niektorých velmi nepríjemné. Toto je podla mna také najhoršie na takýchto prípadoch. To odstupné by človek aj oželel, aj ked to nepoteší. Ale ty píšeš, že má inú firmu, takže snád jeho mzdárka to všetko vybavuje.

Tiež je otázka, či na odstupné bude mať stará firma peniaze, ak ešte existuje. Ale teoreticky je výhodnejšie, ak tvoj prac.pomer trvá, ak ti bude mať potom kto papierovo ukončiť prac.pomer. Výhodu to má napr. v prípade, ak by si išla na dalšiu materskú (trvá ti na tento účel nem.poistenie) alebo po ukončení prac.pomeru nenašla prácu a žiadala o podporu v nezam. (trvá ti počas trvania PP poistenie v nezam.)
daniela-D
29.08.10,08:50
Daniela, si zamestnaná u živnostníka, alebo s.r.o. ? K akej zmene došlo vo firme? Ostatní zamestnanci dostali výpoveď, alebo ukončili pracovný pomer dohodou ?
NO SOM zamestnana v s.r.o.. to sa aj podla toho deli co to je zivnostnik alebo s.ro?.. a ked som v s.r.o tak co?:)
daniela-D
29.08.10,08:52
NO SOM zamestnana v s.r.o.. to sa aj podla toho deli co to je zivnostnik alebo s.ro?.. a ked som v s.r.o tak co?:)
no on snimi troska vydzubkal.. tym co koncili zmluvy tak im nepredlzil, a ostatnym dal nove zmluvy do svojej druhej firmy s tym ze im dal odznova skusobnu dobu ,( a to je tiez otazka - je to mozne? mal na to pravo? alebo si mohli ti zamestnanci narokovat znovu na zmluvu na neurcito kedze robili na tych istych poziciach ako aj v byvalej firme?) a kedze mali 3mesacnu skusobnu do tych 3mesiacoch ich poprepustal.. a nechal si ozaj len par ludi...