Lucia 77
08.11.05,10:21
Prosím o radu ako správne zaokrúhliť nárok na dovolenku.

Zamestnanec má nárok na 20 dní dovolenky, odpracoval 7 mesiacov.

Nárok na dovolenku 20/12*7=11,6666. Je to 11,5 dňa alebo 12 dní.

Je niekde stanovený postup zaokrúhľovania?
Maňaska
08.11.05,09:41
Podľa mojej mienky je nárok 11,5 dňa.

zaokruhľovanie: 11,00 - 11,25 = 11
11,26 - 11.75 = 11,5
11,76 - 12,00 = 12
Palino
08.11.05,09:46
stdr
22.12.05,08:25
Existuje nejaký zákon /predpis/ podľa ktorého sa zaokrúhľuje dovolenka?
Ak je nárok na 1/12 z 20 dní - je to 1,5 dňa.
Ale nezrušili sa náhodou čerpania "poldňových" dovoleniek?
vladan
22.12.05,08:55
Existuje nejaký zákon /predpis/ podľa ktorého sa zaokrúhľuje dovolenka?
Ak je nárok na 1/12 z 20 dní - je to 1,5 dňa.
Ale nezrušili sa náhodou čerpania "poldňových" dovoleniek?

môžem sa opýtať protiotázkou? ... v ktorom zákone (predpise) je povolené/zakázané čerpanie "poldňových" dovoleniek?
stdr
22.12.05,09:17
môžem sa opýtať protiotázkou? ... v ktorom zákone (predpise) je povolené/zakázané čerpanie "poldňových" dovoleniek?

No to neviem v ktorom zákone :o , bolo to usmernenie na školení.
... ale v Mzdovej učtárni je:
"Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci..."
Tweety
22.12.05,09:20
No to neviem v ktorom zákone :o , bolo to usmernenie na školení.
... ale v Mzdovej učtárni je:
"Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci..."
Podľa ZP základná výmera dovolenky je v týždňoch resp. dňoch,pri pomernej časti dovolenky.:rolleyes:
vladan
22.12.05,09:26
No to neviem v ktorom zákone :o , bolo to usmernenie na školení.
... ale v Mzdovej učtárni je:
"Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci..."

neprípustné nie je to isté ako protizákonné, však? ;)
Lucy
22.12.05,10:12
Pol dňa môžeš čerpať, ak ti na neho vznikne nárok, pri pomernej časti dovolenky.
endrju
22.12.05,12:28
Existuje nejaký zákon /predpis/ podľa ktorého sa zaokrúhľuje dovolenka?
Ak je nárok na 1/12 z 20 dní - je to 1,5 dňa.
Ale nezrušili sa náhodou čerpania "poldňových" dovoleniek?
V tejto téme bola tiež diskusia o zaokrúhľovaní nároku na dovolenku:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=238&highlight=zaokr%FAh%B5o%2A

Myslím si, že zatiaľ nič nové legislatívci na túto tému nevymysleli.
nikulik
22.05.06,04:52
Ahojte, chcela by som sa opýtať či je zaokrúhľovanie presne vymedzené v nejakom zákone, alebo v zákonníku práce. Lebo mi vychádza, že jedna pracovníčka ma nárok za tento rok 8,3 dňa dovolenky. Šéf veľmi to nechce dať na 8,5 ale chce aby mala len 8. Bol by tam nejaky problém, keby sme jej dali 8 len?
Tweety
22.05.06,05:21
Ahojte, chcela by som sa opýtať či je zaokrúhľovanie presne vymedzené v nejakom zákone, alebo v zákonníku práce. Lebo mi vychádza, že jedna pracovníčka ma nárok za tento rok 8,3 dňa dovolenky. Šéf veľmi to nechce dať na 8,5 ale chce aby mala len 8. Bol by tam nejaky problém, keby sme jej dali 8 len?Dovolenka sa zásadne čerpá minimálne po celých dňoch, avšak výnimočne sa pri určení pomernej časti dovovenky zaokruhľuje na pol dňa.:cool:
nikulik
22.05.06,05:37
Dovolenka sa zásadne čerpá minimálne po celých dňoch, avšak výnimočne sa pri určení pomernej časti dovovenky zaokruhľuje na pol dňa.:cool:

Ale stane sa niečo ak nezaokruhlim na 8,5 ale dam 8? Prišli by mi na to? Myslím kontrolu keby sa v tom šprtali.
Tweety
22.05.06,05:44
Ale stane sa niečo ak nezaokruhlim na 8,5 ale dam 8? Prišli by mi na to? Myslím kontrolu keby sa v tom šprtali.Kedže vychádza ten poldeň, má naň nárok.
Chobot
22.05.06,06:43
Ale stane sa niečo ak nezaokruhlim na 8,5 ale dam 8? Prišli by mi na to? Myslím kontrolu keby sa v tom šprtali.

Myslím, že pokiaľ samotná zamestnankyňa nebude voči tomu zásadne namietať alebo sa sťažovať na inšpektoráte práce, nikto iný to kontrolovať nebude. Nikde v zákone nie je uvedené, že nárok na dovolenku musí byť prepočítaný na poldeň, legislatíva to neupravuje.
nikulik
22.05.06,07:35
Myslím, že pokiaľ samotná zamestnankyňa nebude voči tomu zásadne namietať alebo sa sťažovať na inšpektoráte práce, nikto iný to kontrolovať nebude. Nikde v zákone nie je uvedené, že nárok na dovolenku musí byť prepočítaný na poldeň, legislatíva to neupravuje.

Presne toto som potrebovala vedieť, ďakujem.

Majka, viem, že by mal mať nárok aj na pol dňa dovolenky, ale niekedy šéfovi nestačí povedať len "má nárok". Chce vidieť všetko v zákone napísane, a ked to tam nie je tak to byť nemusí aspoň tak rozmýšlaju viacerí nadriadení a niekedy my zamestnanci proti tomu nic nezmozeme. :p Preto sa snažím riešiť všetko cez zákon.

Ďakujem Vám všetkým za Vaše odpovede. :)
Tweety
22.05.06,07:43
Presne toto som potrebovala vedieť, ďakujem.

Majka, viem, že by mal mať nárok aj na pol dňa dovolenky, ale niekedy šéfovi nestačí povedať len "má nárok". Chce vidieť všetko v zákone napísane, a ked to tam nie je tak to byť nemusí aspoň tak rozmýšlaju viacerí nadriadení a niekedy my zamestnanci proti tomu nic nezmozeme. :p Preto sa snažím riešiť všetko cez zákon.

Ďakujem Vám všetkým za Vaše odpovede. :)V konečnom, šéf za to nesie zodpovednosť. Tak ako písal Chobot, nie je to bliššie ošetrené v zákone, ak jej nechce preplatiť, tak čo už. ALe mohol by:mee: