externistka
28.08.10,20:44
Dobry den, chcem sa opytat co musim urobit ak: Mam za sebou prvy rocnik studia na VS - TU v Kosiciach. Studovala som denne a od nasledujuceho rocnika (t.j. druhy rocnik) som podala ziadost o prestup na externu formu studia. Ziadost mi schvalili, zapis je 31.8. Ako to teraz je? Musim sa prihlasit na urad prace? Do kolkych dni? A ako je to so zdravotnou poistovnou? Do kolkych dni od zapisu tam musim ist? Mam prilezitost pracovat, ale co je pre mna vyhodnejsie? Zmluva alebo na dohodu? A takisto co je vyhodnejsie pre zamestnavatela? Ake poplatky musim platit a co vsetko k tomu patri, kedze uz som relativne dospela. DAKUJEM!
veronikasad
28.08.10,19:14
Dobry den, chcem sa opytat co musim urobit ak: Mam za sebou prvy rocnik studia na VS - TU v Kosiciach. Studovala som denne a od nasledujuceho rocnika (t.j. druhy rocnik) som podala ziadost o prestup na externu formu studia. Ziadost mi schvalili, zapis je 31.8. Ako to teraz je? Musim sa prihlasit na urad prace? Do kolkych dni? A ako je to so zdravotnou poistovnou? Do kolkych dni od zapisu tam musim ist? Mam prilezitost pracovat, ale co je pre mna vyhodnejsie? Zmluva alebo na dohodu? A takisto co je vyhodnejsie pre zamestnavatela? Ake poplatky musim platit a co vsetko k tomu patri, kedze uz som relativne dospela. DAKUJEM!
V zdr. poisťovni predlož potvrdenie o návšteve štúdia, štát je platitelom zdr.poistenia aj za externých študentov, nemusíš sa evidovať na úrade práce. Aj externý študent má štatút študenta. Môžeš pracovať na pracovnú zmluvu alebo akýkolvek druh dohody-výhodná je dohoda o brigáde študenta. Príjem z dohody nie je obmedzený, za rok 2010 nemusíš podávať ročné zúčtovanie zdr. poistenia. Čo bude platiť od 1.1.2011 ...
modroocko1111
12.04.11,18:26
Dobry deň.. Ja mám trošku iný problém chcela by som prestúpiť z externej formy na dennu formu v tom istom odbore. Ale neviem co by som mala napisat do dovodov neviete mi poradit co by mi pomohlo?? Prestupit chcem kvoli socialnemu stipendiu ktore by som mala dostat. dakujem
Fero11
12.04.11,18:46
prestupit sa da len po ukonceni rocnika, neda sa prestupovat hocikedy, respektive po semestry (to je dufam jasne)
Prosim Vas slecny a naco mate na fakulte studijne oddelenie ??
modroocko1111
12.04.11,19:28
dakujem za odpoved ktora mi vlastne nic nedala. samozrejme ze som sa na fakulte mojho odboru informovala a mam dokonca aj tlacivo ale si predstavte treba ho aj vyplnit zakladne udaje urcite viem samozrejme skor som chcela vediet udanie dovodu ktory lepsie obstoji alebo skusenost niekoho kto takto prestupil dakujem kata
Fero11
13.04.11,04:01
Napisal by som, ze mi nepostacuje rozsah prednasok a cviceni a pod. Na studijnom by ti mali vediet povedat, ci ti prestup vedia spravit bez problemov (u mna to bolo bez problemov, dokonca toto tlacivo o ktorom pises som vypisoval na zapise a na kolene (resp. na kamaratovom chrbte :D )).
Neviem sice kde studujes (to je vlastne jedno) ale ak si externystka a po pri tom si nezamestnana, tak samozrejme podporu nedostanes, ale socialne by ti malo platit a to celkom dost za to ze sa vzdelavas cca 120€/mes
Najprv navstiv socialne a tam sa informuj, je mozne ze ti vypocitaju aj inu sumu, potom si to vynasob x12, zisti ake by si dostala stipendium na obidva semestre, odrataj stravu, + ubytovanie + kulturu a pod. a potom uvidis co sa ti viac vyplati
Ja som tiez chodil na denne a prestupil som na ext. a uz nikdy by som sa na denne nevratil, denne malo pre mna len same nevyhody ako z hladiska studijneho, tak z financneho, proste z kazdej stranky bolo nevyhodne
modroocko1111
13.04.11,17:11
Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď... ja som sa práve o sociálno štipendium informovala a k tomu budem dostavat aj sirotske kedze uz nemam jedneho z rodicov to robi pre mna denne studium atraktivne... :D jj isto sa tam zastavim.. uz som tam raz bola tak najblizsie ked tam odnesiem ziadost sa skusim opytat ako to vidia.. pretoze som pocula ze na externe prelozia kazdeho kdezto na denne to zavisi od inych parametrov.. dikes :D
Fero11
13.04.11,18:55
Skor som pocul, ze je strasne vela externistov a chcu znizit ich pocet, cize s prelozenim na denne studium by problem nemal byt
studium
07.08.11,09:06
To nie je pravda ,ze za externistu plati zdravotne poistenie stat!!!
veronikasad
07.08.11,10:35
To nie je pravda ,ze za externistu plati zdravotne poistenie stat!!!
odkial máš tú istotu ?

Prever si svoje tvrdenie v prísl. ZP (samozrejme závisí od veku externistu).
studium
07.08.11,13:47
odkial máš tú istotu ?

Prever si svoje tvrdenie v prísl. ZP (samozrejme závisí od veku externistu).


Vysokoškolské štúdium
Od 1. januára sa za nezaopatrené dieťa považuje študent do dovŕšenia 26. roku, ktorý je na prvej vysokej škole. To neplatí, ak ide o externistu, alebo ak presiahol štandardnú dĺžku štúdia.
Ostatní sa musia prihlásiť ako samoplatitelia a do 8. februára zaplatiť prvý preddavok vo výške 46,06 eura.
Interný doktorand je poistencom štátu, ak neprekročil štandardnú dĺžku štúdia
a nemá už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil 30 rokov.
veronikasad
07.08.11,13:57
Vysokoškolské štúdium
Od 1. januára sa za nezaopatrené dieťa považuje študent do dovŕšenia 26. roku, ktorý je na prvej vysokej škole. To neplatí, ak ide o externistu, alebo ak presiahol štandardnú dĺžku štúdia.
Ostatní sa musia prihlásiť ako samoplatitelia a do 8. februára zaplatiť prvý preddavok vo výške 46,06 eura.
Interný doktorand je poistencom štátu, ak neprekročil štandardnú dĺžku štúdia
a nemá už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil 30 rokov.
môžeš prosím priložiť príls. § Zákona o zdr. poistení (pretože nepíšeš pravdu)
studium
07.08.11,14:15
môžeš prosím priložiť príls. § Zákona o zdr. poistení (pretože nepíšeš pravdu)


To som si ja nevymyslela skopirovala som ti co som nasla bolo to na ekonomika.sme.sk a plati to od 1. aprila
Pepa
07.08.11,15:02
Štát je platiteľom poistného za
- nezaopatrené dieťa - za nezaopatrené dieťa sa považuje dieťa, ktoré študuje aj externou formou štúdia do veku 26 rokov
- za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia - nad 26 rokov je nezaopatreným dieťaťom ak neštuduje externou formou
studium
08.08.11,15:26
Prosim vas chcem sa opytat ak som bola vylucena zo studia a v auguste nastupujem na dalsiu skolu pocas tej doby si musim platit zdravotnu sama a musim nieco platiti aj do socialnej poistovne???
veronikasad
08.08.11,16:05
Prosim vas chcem sa opytat ak som bola vylucena zo studia a v auguste nastupujem na dalsiu skolu pocas tej doby si musim platit zdravotnu sama a musim nieco platiti aj do socialnej poistovne???
ako - do zápisu sa musíš prihlásiť v prísl. zdr.poisťovni ako samoplatitel (na základe dokladu o ukončení štúdia). Mesačne platíš 46,06€.
studium
08.08.11,16:27
ako - do zápisu sa musíš prihlásiť v prísl. zdr.poisťovni ako samoplatitel (na základe dokladu o ukončení štúdia). Mesačne platíš 46,06€.

A okrem tej zdravotnej uz nemusim nic platit?
misstka
08.08.11,16:29
A okrem tej zdravotnej uz nemusim nic platit?

nie nemusíš, ostatné je dobrovoľné.
studium
08.08.11,16:31
aspon nieco a dakujem
renka45
25.07.12,17:14
To nie je pravda ,ze za externistu plati zdravotne poistenie stat!!!
toto nie je pravda, do 26 rokov si po zdokladovaní štúdia externou formou sa zdravotné neplatí, mne už aj dokonca poslali šek z VZP, kde som mala zaplatiť okolo 140 eur na 3 mesiace, lebo ma vyradili z UPSVaR-u. No potom som si to s tým potvrdením o návšteve školy stornovala ten poplatok. len je tam podmienka do 26 rokov.
Vladka21
03.08.12,09:50
Ja sa chcem spýtat či do žiadosti o prestup na externé štúdium treba udať aj dôvod prestupu.
tictac7
03.08.12,09:55
Ja sa chcem spýtat či do žiadosti o prestup na externé štúdium treba udať aj dôvod prestupu.

....nooo tak asi áno. Len tak bez dôvodu sa predsa neprestupuje.

A vôbec, prečo sa pýtaš tu? Veď sa opýtaj na Tvojej AM na študijnom oddelení....
Vladka21
03.08.12,16:50
Hej vsak viem len som dnes uz nestihla tam zavola ale zavolam v pondelok...
Vladka21
03.08.12,16:51
Neviete mi poradit aky najlepsi dovod by som mohla udat?....
veronikasad
03.08.12,17:09
Neviete mi poradit aky najlepsi dovod by som mohla udat?....
aký je tvoj skutočný dôvod ?
Fero11
03.08.12,17:12
Mozes uviest rodinny, zdravotny, socialny dovod atd ...
Vladka21
03.08.12,17:15
Moj skutocny dovod je ten ze som si nasla pracu.....mozem daj aj ze financny alebo nieco take?
veronikasad
03.08.12,17:29
Moj skutocny dovod je ten ze som si nasla pracu.....mozem daj aj ze financny alebo nieco take?
skôr rodinný, bližšie uvádzať nemusíš.
Vladka21
03.08.12,17:31
Aha dakujem Ti..a nevies mi prosim ta poradit co vsetko mam dat do tej ziadosti lebo u nas na skole a na stranke internetovej k tomu nie je nic...:)
Fero11
03.08.12,18:02
Normalne si vypis, hlavicka, vec, adresa atd .... klasicka ziadost a do vec: uvedies
Ziadam o prestup z denneho na ext. studium v rovnakom stud. programe a pod. blbosti z rodinnych dovodov.

Das to na studujne oddelenie a opytas sa, ci to tak moze byt .... ak nie, tak nech ti povedia ako ... kludne to tam mozes napisat rukou a bude to platne
Vladka21
04.08.12,06:41
Aha dobre..dakujem Ti velmi pekne :)
veronikasad
04.08.12,06:53
Aha dakujem Ti..a nevies mi prosim ta poradit co vsetko mam dat do tej ziadosti lebo u nas na skole a na stranke internetovej k tomu nie je nic...:)
mimotemyVladka21, nevzťahuj si tento príspevok na seba.

Naozaj mi je smutno (nie je to prvý príspevok takéhoto druhu na Porade), ak dnešní mladí ľudia - často vysokoškoláci, si nevedia poradiť s takouto jednoduchou komunikáciou s úradmi. Už som raz napísala, že ak by to bolo v mojej moci, zaviedla by som na stredných aj vysokých školách "povinný kurz" základov pracovného aj občianskeho práva, príp. aj hospodárskej korešpondencie.
tictac7
04.08.12,19:21
mimotemyVladka21, nevzťahuj si tento príspevok na seba.

Naozaj mi je smutno (nie je to prvý príspevok takéhoto druhu na Porade), ak dnešní mladí ľudia - často vysokoškoláci, si nevedia poradiť s takouto jednoduchou komunikáciou s úradmi. Už som raz napísala, že ak by to bolo v mojej moci, zaviedla by som na stredných aj vysokých školách "povinný kurz" základov pracovného aj občianskeho práva, príp. aj hospodárskej korešpondencie.


...moje slová....veľmi smutné.... Nie som až tak stará (teda si myslím), no a mali sme na takej škole SEŠ, teraz je to OA, taký predmet "Hospodárska korešpondencia" - áno prvé dva roky to bol len čistý "strojopis" - teda čisté opisovanie predloženého textu, potom však v 3. a 4. ročníku už to bolo aj o celom skoncipovaní textu a jeho celkovej úprave.... nikdy som nemala 1 :-))) - napriek tomu stále tvrdím - škola mi dala dosť, prax viac a viem viac ako jednotkári....
ivka70
04.08.12,19:48
Moj skutocny dovod je ten ze som si nasla pracu.....mozem daj aj ze financny alebo nieco take?

Denne studium a praca na TPP sa ale navzajom nevylucuju, ak ti v praci umoznia chodit obcas od skoly, tak ostan kludne na dennom.
Vladka21
06.08.12,09:21
Mala som aj ja hospodarsku korespondenciu....posielala som uz milion ziadosti a pod....ale inde to inak chcu vies to je ten rozdiel...niekde na to maju vzory....a ak to nie je napisane tak ako to oni chcu ..thak v niektorych pripadoch to ani neuznaju....

Neda sa mi pracovat aj studovat na dennom studiu..lebo do prace by som mala chodit kazdy den od 11.00 do 17.00...a nie na vsetkych prednaskach ma vedia zapisat spoluziaci...
Fero11
06.08.12,10:44
prednasky su povinne ??
strakulka22
03.09.12,17:19
Dobrý večer,
chcela by som sa spýtať ako je to s odvodmi v prípade externého štúdia. Ide o 20 ročnú študentku. Predpokladám, že je to takto:
V prípade, že by sa prihlásila na UPSVaR, štát by za nu platil zdravotné poistenie. Sociálne poistenie by za nu neplatil a mohla by sa prihlásiť dobrovolne na sociálne odvody (môže sa prihlásiť aj len na nemocenské, alebo nezamestnanecké, alebo si musí vziať celý balík?).
V prípade, že by sa nenahlásila na UPSVaR, platil by za nu zdravotné positenie tiež štát, keďže má menej ako 26 rokov, alebo nie? So sociálnymi odvodmi je to asi to isté ako v prvom prípade, že?
Ďakujem Vám
Adusik1412
04.10.12,11:54
Chcem sa opýtať vedel by mi niekto poradiť? dá sa prestúpiť s externého na denné štúdiu? pretoze som počula ze je to mozne no neviem ci sa to dá aj v presove. Navštevujem presovskú univerzitu masmediálne štúdia na filozofickej fakulte, prosím poraďte mi chcela by som prestúpiť na denné štúdium. Mám napísať ziadosť sama, či si ju mám niekde vypýtať?
nedielka
10.12.12,07:48
Dobre ranko. Prosim Vas pekne, uz je schvalena novela zakona o vysokoskolskom studiu,kde sa predlzuje externe studium inzinierske z 2 na 3roky? Nemozem to nikde najst.dakujem
nedielka
10.12.12,10:57
Re: EXTERNE STUDIUM - POVINNOSTI
Dobre ranko. Prosim Vas pekne, uz je schvalena novela zakona o vysokoskolskom studiu,kde sa predlzuje externe studium inzinierske z 2 na 3roky? Nemozem to nikde najst.dakujem
Mária27
10.12.12,16:16
luja5
11.12.12,08:14
Re: EXTERNE STUDIUM - POVINNOSTI
Dobre ranko. Prosim Vas pekne, uz je schvalena novela zakona o vysokoskolskom studiu,kde sa predlzuje externe studium inzinierske z 2 na 3roky? Nemozem to nikde najst.dakujem

Novela nebola ešte schválená, rokovanie o vládnom návrhu bolo v NR SR prerušené, nájdeš aj na http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/schodza&ID=279#current (bod rokovania schôdze NR SR č. 25).
pppetrikpeter
02.02.14,12:58
Mám otázku zasahujúcu do tejto témy som externý študent 21 r. prvá vysoká škola bol som sa nahlásiť na úrade práce 31.01.2014 s tým že dátum ďalšej návštevy úradu je 17.02.2014 a bolo mi povedané že vtedy mám ísť aj do ZP chcel by som sa spýtať či budem evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný a po určitej dobe ako to je v podmienkach budem môcť požiadať o príspevok na podnikanie a či sa tento príspevok týka len živnosti alebo aj s.r.o.
Ďakujem
avalik
02.02.14,13:17
Mám otázku zasahujúcu do tejto témy som externý študent 21 r. prvá vysoká škola bol som sa nahlásiť na úrade práce 31.01.2014 s tým že dátum ďalšej návštevy úradu je 17.02.2014 a bolo mi povedané že vtedy mám ísť aj do ZP chcel by som sa spýtať či budem evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný a po určitej dobe ako to je v podmienkach budem môcť požiadať o príspevok na podnikanie a či sa tento príspevok týka len živnosti alebo aj s.r.o.
Ďakujem

nezadavaj viacnasobne tu istu otazku -precitaj si etiketu porady

http://www.porada.sk/t234214-externy-student-urad-prace.html#post2483529
http://www.porada.sk/t234221-podnikanie-externe-studium.html#post2483569