Jana47
08.11.05,10:28
Dobrý den, chcela by som sa opytat ci ma niekto skusenost, ak je konatel zaroven aj zametnanec a uskutočnuje služobné cesty na služobnom aute, je potrebne mať aj cestovné príkazy ak mame ako podklad knihu jazd a konatel si nechce uplatnovat v ramci sluzobnych ciest stravne, pretoze ma stravne listky. Podla mojho nazoru, cestovne prikazy uz nie su nutne, len keby si narokoval stravne. Nie? A viete mi poradiť, či by som mohla to dať do smernici, že to plati len pre konatela, že si neuplatnuje stravne pri pracovnej ceste ale pre zamestnancov nie? Alebo taky postup nie je možný. Malo by to byť jednotne pre všetkych?
Chobot
08.11.05,09:45
Ani u nás si statutári neuplatnujú stravné pri tuzemských sluz. cestách. Majú to tusím v dohode. V predpise o sluz, cetách to speciálne nie je uvedené, ale tam sa uvádza pojem "zamestnanci".

AK to chces dat do predpisu, myslím, ze nic Ti v tom nebráni.
DušanČ
08.11.05,09:54
Takáto prax býva síce bežná, ale dá sa praktizovať podľa môjho názoru len neoficiálne.
Zbytočne by si dávala do smernice, že konateľ si nenárokuje stravné na SC, takéto ustanovenie je neplatné, pretože platí zákon o cestovných náhradách, podľa ktorého tento nárok má a zákon je nadradený nad vnútornú smernicu. Cestové príkazy by som vystavoval v každom prípade, aj keď si pracovník neuplatňuje žiadne výdavky. Môžu nastať aj mimoriadne výdavky (nocľažné, parkovné v cudzom meste), ktoré je možné zúčtovať len na SC. Ešte je tu aj faktor bezpečnosti práce. Ak by sa na SC stala autohavária a došlo k zraneniu, situácia by sa skomplikovala pri posudzovaní pracovného úrazu a prípadnej náhrady za tento úraz. Dotyčný by len ťažko dokazoval,
že sa úraz stal na pracovnej ceste.