tatatata
29.08.10,10:20
Dobry den.

Prosim Vas, myslite, ze by som mohla pouzivat pre moje podnikanie na zivnost sukromny ucet? Ale v takom zmysle, ze si zajtra pojdem zalozit do banky novy osobny ucet, na ktory mi bude chodit iba odmena za vykonavane sluzby a budem z neho platit iba zdravotne poistenie, odvody do socialky a nakup nejakych kancelarskych potrieb suvisiacich s mojim podnikanim. Nic ine. Ide mi len o to, aby som neplatila vysoke poplatky za vedenie podnikatelskeho uctu. Zasady uctovnictva na osobnom ucte budem dodrziavat. Dakujem za radu
220870
29.08.10,08:24
Ano.
Tweety
29.08.10,09:53
Dobry den.

Prosim Vas, myslite, ze by som mohla pouzivat pre moje podnikanie na zivnost sukromny ucet? Ale v takom zmysle, ze si zajtra pojdem zalozit do banky novy osobny ucet, na ktory mi bude chodit iba odmena za vykonavane sluzby a budem z neho platit iba zdravotne poistenie, odvody do socialky a nakup nejakych kancelarskych potrieb suvisiacich s mojim podnikanim. Nic ine. Ide mi len o to, aby som neplatila vysoke poplatky za vedenie podnikatelskeho uctu. Zasady uctovnictva na osobnom ucte budem dodrziavat. Dakujem za radu
Súhlasím s 220870, len trochu doplnenia, účet nezabudni oznámiť DÚ.
dobrava
29.08.10,11:59
Áno, pokiaľ sa nemýlim, nijaký zákon nestanovuje, že SZČO musí mať podnikateľský účet, tzn. kľudne bežný - osobný účet /ktorý je samozrejme s nižšími poplatkami/, samozrejme musíš ho nahlásiť na DÚ.
nikulik
22.02.11,13:27
Ahojte,nejako sa nemozem pohnut z miesta. Učtujem januar,sukromny ucet nahlaseny na danovom urade, v alfe, bankove poplatky,uroky a tak dam ako neovplyvnujuce ZD, ale napr. platba kartou,alebo vyber kartou ak je na sukromne ucely ale musim o tom učtovat tak mozem dat ako neovplyvnujuce ZDalebo to musimnormalne učtovat ako pri podnikat.učte,cize cez priebezne polozky,len tam nedam VOZD ale VNZD? alebo staci len jeden zapis - VNZD iny?
sedi
22.02.11,14:44
-bankové poplatky sú VOZD v členení prevádzková réžia
-kreditné úroky sú POZD v členení iné príjmy podliehajúce dani
-debetné úroky sú VOZD v členení prevádzková réžia
-daň z úrokov je VNZD v členení daň z príjmu - a ja si to dávam ešte do členenia daň z úrokov
a poplatok za výber na súkromné účely tiež účtuješ a je to VNZD;ak si si ich len vybrala na osobnú tak je to jeden zápis, cez priebežné položky účtuješ len ak by si ich chcela následne vložiť do pokladne
jadranka111
22.02.11,17:40
do kedy treba na DÚ nahlásiť číslo účtu, tiež som si otvorila len súkromný na podnikanie:
marjankaj
22.02.11,17:47
-bankové poplatky sú VOZD v členení prevádzková réžia
-kreditné úroky sú POZD v členení iné príjmy podliehajúce dani
-debetné úroky sú VOZD v členení prevádzková réžia
-daň z úrokov je VNZD v členení daň z príjmu - a ja si to dávam ešte do členenia daň z úrokov
a poplatok za výber na súkromné účely tiež účtuješ a je to VNZD;ak si si ich len vybrala na osobnú tak je to jeden zápis, cez priebežné položky účtuješ len ak by si ich chcela následne vložiť do pokladne

Na súkromnom účte by som žiadne poplatky a ani debetné úroky nedával do VOZD. To predsa nevieš preukázať, že to súvisí so zabezpečením príjmov.
nikulik
22.02.11,19:01
Tiez si myslim SEDI, ze VOZD davam len ak to suvisi s podnikanim. Mne ide hlavne o ten vyber z učtu a platbu kartou ak to bolo pouzite sukromne ale musim o tom uctovat ako VNZD, ci to staci jednym zapisom.
sedi
23.02.11,07:38
Na súkromnom účte by som žiadne poplatky a ani debetné úroky nedával do VOZD. To predsa nevieš preukázať, že to súvisí so zabezpečením príjmov.
baby ja som reagovala preto tak lebo som myslela že nikulik nadväzuje na vyššie príspevky..čiže má otvorený osobný účet ale používa ho iba pre účely podnikania ako Tatatata spomína v zadaní témy, ale máte pravdu že ak bol ten poplatok za výber kvôli súkromným účelom tak je to VNZD :)
Melnick
23.02.11,08:07
do kedy treba na DÚ nahlásiť číslo účtu, tiež som si otvorila len súkromný na podnikanie:

Zákon o správe daní a poplatkov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

(3) Daňovník je povinný ďalej oznámiť správcovi dane do tridsiatich dní zriadenie stálej prevádzkárne a jej umiestnenie na území Slovenskej republiky. Tridsať dní pred zrušením tejto stálej prevádzkárne oznámi túto skutočnosť správcovi dane.

(4) Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.
(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli