Padre_SVK
29.08.10,14:53
Zdravím Vás chcel by som sa spytať či mi niekto nevie poradiť resp. poslať link na môj problém spojený zo zamestnancom a nedodržaním pracovného času ktory je ustanoveny v zmluve ( na dobu určitu ). Mám s ním problem že mi kedykoľvek opušta kancelariu počas pracovnej dobry počas mojej neprítomnosti, on si asi mysli že nenahraditeľný a že ked ma zmluvu na dobru určitu tak že može všetko. potrebujem presny citát (link) odkazjúci sa na moj problem aby som mu ukazal že ho možem v momente vyraziť bez 2 mesačnej vypovednej lehoty, pretože podľa mna je to hrube porušenie zmluvy. ďakujem pekne:mad:
veronikasad
29.08.10,13:08
Ak tvoja živnosť trvá dva týždne, tak predpokladaám, že ani pracovný pomer zamestnanca netrvá dlhšie. A je v skúšobnej dobe ... Alebo sa mýlim ?
Padre_SVK
29.08.10,13:33
:) veronika ty ma niako prenasleduješ. Je to situácia v ktorej sa nenachadzam ja ale moj kamarat. tak prostrednictvom mojho učtu napisal. :)
Tweety
29.08.10,13:34
:) veronika ty ma niako prenasleduješ. Je to situácia v ktorej sa nenachadzam ja ale moj kamarat. tak prostrednictvom mojho učtu napisal. :)
1.Bolo zamestnancovi oznámené porušenie pracovnej disciplíny? 2. nie je náhodou ešte v skúšobnej dobe?
veronikasad
29.08.10,13:37
:) veronika ty ma niako prenasleduješ. Je to situácia v ktorej sa nenachadzam ja ale moj kamarat. tak prostrednictvom mojho učtu napisal. :)
Prepáč, neprenasledujem. Doporuč kamarátovi, nech sa zaregistruje sám ...

Opušťanie kancelárie počas pracovnej doby by asi nebol dostatočným dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru, ak by zamestnanec napadol na súde jeho neplatné skončenie ...

Treba vypracovať pracovný poriadok a v ňom presne vymedziť čo sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny. S PP musí byť zamestnanec oboznámený (potvrdí to svojim podpisom).
Padre_SVK
29.08.10,13:37
je rozdeil v tom či bolo a nebolo? a BOLO ... nie nie je v skušobnej dobe... už aspon 4 mesiace
Tweety
29.08.10,13:38
je rozdeil v tom či bolo a nebolo? a BOLO ... nie nie je v skušobnej dobe... už aspon 4 mesiace
Áno, je v tom rozdiel. Takže je to už ďalšie jej porušenie, tu je možné skončiť okamžite PP.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
Padre_SVK
29.08.10,13:44
diky diky presne niečo taketo som potreboval ešte by sa chcem spytať či je niaky paragraf alebo odstavec v ktorom sa konkretne rozprava o čom čo sa rozumie pod pojmom zavažne porušenie prac. pomeru???
Tweety
29.08.10,13:45
diky diky presne niečo taketo som potreboval ešte by sa chcem spytať či je niaky paragraf alebo odstavec v ktorom sa konkretne rozprava o čom čo sa rozumie pod pojmom zavažne porušenie prac. pomeru???
Nie, nie je, to musíte určiť interne v smernici.
Ale v ZP sú základné povinnosti.
veronikasad
29.08.10,13:47
diky diky presne niečo taketo som potreboval ešte by sa chcem spytať či je niaky paragraf alebo odstavec v ktorom sa konkretne rozprava o čom čo sa rozumie pod pojmom zavažne porušenie prac. pomeru???
§ 81
Základné povinnosti zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.
Vinja
29.08.10,16:19
Prepáčte,ale myslíte,že ak zamestnanec opúšťa pracovisko v pracovnej dobe nie je dôvodom k okamžitému prepusteniu zamestnanca?Malé podniky,ktoré majú zamestnancov sa riadia
zákonníkom práce,vačšinou nemajú vypracované žiadne vnútorné smernice alebo poriadok firmy zabezpečujú dodatkom k pracovnej zmluve.
veronikasad
29.08.10,16:27
Prepáčte,ale myslíte,že ak zamestnanec opúšťa pracovisko v pracovnej dobe nie je dôvodom k okamžitému prepusteniu zamestnanca?Malé podniky,ktoré majú zamestnancov sa riadia
zákonníkom práce,vačšinou nemajú vypracované žiadne vnútorné smernice alebo poriadok firmy zabezpečujú dodatkom k pracovnej zmluve.
Určite je to dôvod na výpoveď zo strany zamestnávatela. S okamžitým skončením prac. pomeru - pokial zamestnávatel nemá dostatok dôkazov a zamestnanec nebol na porušenie pracovnej disciplíny viackrát písomne upozornený - by mal zamestnávatel problém uspieť na súde v prípade napadnutia neplatného skončenia pracovného pomeru.
Adiks
27.04.11,09:01
Chcem sa opýtať, či tomu dobre rozumiem, že výpoveď podľa § 63 ods.1 písm.a), písm.b), písm. c), písm.d) okrem štvrtého bodu ZP môže dať zamestnávateľ zamestnancovi iba vtedy ak nevie splniť podmienky podľa § 63 ods.2 ZP a výpoveď podľa § 63 ods.1 písm.d) štvrtý bod, písm.e) ZP môže dať zamestnávateľ zamestnancovi bez splnenia akýchkoľvek podmienok?
Adiks
28.04.11,04:56
Posúvam ...
blavaciko
28.04.11,07:15
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.


V tvojom pripade by som odporucal zrejme par. 63, ods. 1, pism. d) ods. 4

tu plati 2 mesacna vypovedna doba.

Ak si myslis, ze sa jedna o zavazne porusenie pracovnej discipliny (ak sa to deje opakovane, pravidelne, byva upozornovany aj pisomne a v upozorneni je napisane aj ze pri opakovani moze nastat okamzite skoncenie pracovneho pomeru) da sa pouzit aj par. 68, ods. 1 pism b)

V takom pripade sa jedna o okamzite skoncenie pracovneho pomeru bez vypovednej doby.

tolko podla mna
Adiks
28.04.11,12:00
Ďakujem pekne.