libino
29.08.10,15:14
Zdravím Vás priatelia potrebujem poradiť v naliehavej veci zamestnal som sa u firmy ktorá mi v zmluve uvádza že za prácu nadčas budem mať náhradné volno. Za týžden v dvojzmennej prevádzke odpracujem cca 50-55 hodin pracovného času. V zmluve je uvedený prac.čas 38 a 3/4 hodiny týždenne.
K 31.8. som dal výpoveď v skušobnej dobe.Zaujímalo by ma čo s tým nadčasom bude a či je to v poriadku podľa zákonníka práce.
Dakujem
Tweety
29.08.10,13:22
Zdravím Vás priatelia potrebujem poradiť v naliehavej veci zamestnal som sa u firmy ktorá mi v zmluve uvádza že za prácu nadčas budem mať náhradné volno. Za týžden v dvojzmennej prevádzke odpracujem cca 50-55 hodin pracovného času. V zmluve je uvedený prac.čas 38 a 3/4 hodiny týždenne.
K 31.8. som dal výpoveď v skušobnej dobe.Zaujímalo by ma čo s tým nadčasom bude a či je to v poriadku podľa zákonníka práce.
Dakujem
Kedže 31.8. je už za dverami, dohodni sa so zamestnáv., že tie dva dni si berieš NV. Len ťa opravím, tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe.( samozrejme, ak ešte trvá)
veronikasad
29.08.10,13:27
§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
libino
29.08.10,13:31
No to je celkom dobré riešenie prac.pomer bol uzatvorený k 4.8.2010 a doteraz som odpracoval 194 hod čo ten zvyšok.
Zástupkyňa firmy u ktorej pracujem je menej chápavá tak o to je to ťažšie.Ide o to že mzdu mám rozdelenú na základ a osobné ohodnotenie takže je to páka pre nich že keď odídem môžu mi dať len základ čo je 365€ je to možné?
Tweety
29.08.10,13:33
No to je celkom dobré riešenie prac.pomer bol uzatvorený k 4.8.2010 a doteraz som odpracoval 194 hod čo ten zvyšok.
Zástupkyňa firmy u ktorej pracujem je menej chápavá tak o to je to ťažšie.Ide o to že mzdu mám rozdelenú na základ a osobné ohodnotenie takže je to páka pre nich že keď odídem môžu mi dať len základ čo je 365€ je to možné?
Môžu, ak to Osobné ohodnotenie máš ako nenárokovú zložku mzdy.
libino
29.08.10,13:33
No to je jasné podľa zákonníka ale čo teraz keď k 1.9.2010 už nastupujem u iného zámestnávateľa.
veronikasad
29.08.10,13:34
No to je celkom dobré riešenie prac.pomer bol uzatvorený k 4.8.2010 a doteraz som odpracoval 194 hod čo ten zvyšok.
Zástupkyňa firmy u ktorej pracujem je menej chápavá tak o to je to ťažšie.Ide o to že mzdu mám rozdelenú na základ a osobné ohodnotenie takže je to páka pre nich že keď odídem môžu mi dať len základ čo je 365€ je to možné?
osobné ohodnotenie ti dať nemusia. Avšak ak ti zamestnávatel neurčí čerpanie náhradného volna, prácu nadčas ti musí preplatiť aj s nadčasovým príplatkom pri skončení prac. pomeru.
Tweety
29.08.10,13:42
No to je jasné podľa zákonníka ale čo teraz keď k 1.9.2010 už nastupujem u iného zámestnávateľa.
Tak nastúp, nič ti v tom nebráni.
libino
29.08.10,13:49
Ďakujem lenže ja som skončenie PP oznámil telefonicky a poslal písomne na adresu firmy a nikto so mnou nič neriešil. Teraz mám odpracovaných 194hod ak odrobim ešte dva dni po 10hod bude to 214 hod.Prac. čas za týždeň mal byť 38 a 3/4hod. ak dobre rátam je to od 4.8.do 31.8.cca 155 hodín ktoré by som mal odpracovať.je to tak?dik
Tweety
29.08.10,13:52
Ďakujem lenže ja som skončenie PP oznámil telefonicky a poslal písomne na adresu firmy a nikto so mnou nič neriešil. Teraz mám odpracovaných 194hod ak odrobim ešte dva dni po 10hod bude to 214 hod.Prac. čas za týždeň mal byť 38 a 3/4hod. ak dobre rátam je to od 4.8.do 31.8.cca 155 hodín ktoré by som mal odpracovať.je to tak?dik
Skončenie PP jednoducho písomne oznámiš( urobil si) a iné neriešiš nič. Ak nadčasy máte v zložke mzdy, oznám, že si tieto dva dni budeš čerpať NV a hotovo. S ostatným už nenarobíš nič.
libino
29.08.10,13:53
No len čo tá mzda?
veronikasad
29.08.10,13:54
Tweety, myslíš, že tie nadčasy prepadnú. ja by som žiadala ich preplatenie.
Tweety
29.08.10,13:55
No len čo tá mzda?
Základnú mzdu dostať musíš, a to osobné, ak ho máš ozaj nenarokovateľné( to zistíš v PZ), tak môžeš ale aj nemusíš dostať.
Tweety
29.08.10,13:57
§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Veronika, ale on píše, že za prácu nadčas majú dohodnuté NV, tak neviem, či to preplatenie je namieste.
veronikasad
29.08.10,13:59
Veronika, ale on píše, že za prácu nadčas majú dohodnuté NV, tak neviem, či to preplatenie je namieste.
Súhlasím, ale náhradné volno si vybrať nestihne, preto som zvýraznila poslednú časť vety. Nezdá sa mi, že by mal pracovať len pre pekné oči zamestnávatela (v praxi som takýto prípad neriešila).
libino
29.08.10,14:15
Naskenujem Vám zmluvu mrknite sa na to čo dokázali zosmoliť.
libino
29.08.10,14:23
Posielam zmluvu.
libino
29.08.10,14:28
Dá sa to prečítať?
sito
29.08.10,14:30
Zdravím Vás priatelia potrebujem poradiť v naliehavej veci zamestnal som sa u firmy ktorá mi v zmluve uvádza že za prácu nadčas budem mať náhradné volno. Za týžden v dvojzmennej prevádzke odpracujem cca 50-55 hodin pracovného času. V zmluve je uvedený prac.čas 38 a 3/4 hodiny týždenne.
K 31.8. som dal výpoveď v skušobnej dobe.Zaujímalo by ma čo s tým nadčasom bude a či je to v poriadku podľa zákonníka práce.
Dakujem

Predpokladám, že zmluvu máš v súlade s § 43.
§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.


(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.


(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.


(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.


(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie
a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.


(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac.


Najprv či máš toto v poriadku?

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Asi ťažko 29,30,31.8. Takže môže sa stať, že k 1.9. nebudeš mať výpoveď.

Zváž, čo je pre teba výhodné?

A potom platí čo máš v zmluve za nadčas náhradné voľno, prípadne § 121. ale tiež je to o dohode.

§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
veronikasad
29.08.10,14:34
Dá sa to prečítať?
Dá sa to prečítať (osobné údaje si mal zamazať). Teraz už len otázka - či ide naozaj o prácu nadčas, alebo si nestíhal urobiť to, čo si mal v pracovnej dobe a dorábal si po prac. dobe. Zaujímavý dodatok v takej funkcii ako máš...
libino
29.08.10,14:34
Posielal som poštou doporučene 26.8.2010 stačí to?
veronikasad
29.08.10,14:39
Posielal som poštou doporučene 26.8.2010 stačí to?
nedá sa doručiť osobne ? Neviem, či do 31.8. si firma preberie zásielku na pošte ...
sito
29.08.10,14:39
No, musíš dúfať, že to do piatku dostali. Aj keby si to 30.8 doniesol osobne, tri dni 31.8., 1.,2.9.
libino
29.08.10,14:42
Je to komplikované zastupkyňa menovanej firmy sa ukáže len sporadicky a vedúca v tom obchode nie podľa nich kompetentná prebrať niečo podobné.
veronikasad
29.08.10,14:45
No, musíš dúfať, že to do piatku dostali. Aj keby si to 30.8 doniesol osobne, tri dni 31.8., 1.,2.9.
Marcel, skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe je platné, aj keď oznámenie nebolo doručené 3 dni vopred. Len musí byť preukazatelne doručené.
sito
29.08.10,14:50
Dohodnúť sa môžete aj k tomu 1.9., ale zamestnávateľ môže trvať na dodržaní zákona. V tom prípade je otázne či ten nový zamestnávateľ počká na teba. Komplikácie.
libino
29.08.10,14:51
To čo znamená stačí mi podací lístok?Dik
veronikasad
29.08.10,14:52
Dohodnúť sa môžete aj k tomu 1.9., ale zamestnávateľ môže trvať na dodržaní zákona. V tom prípade je otázne či ten nový zamestnávateľ počká na teba. Komplikácie.

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

sito
29.08.10,14:58
Marcel, skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe je platné, aj keď oznámenie nebolo doručené 3 dni vopred. Len musí byť preukazatelne doručené.

Jasné, že platí. Nie je podmienka, že musí tri dni pred, je tam napísané " aspoň tri dni pred ukončením" Takto to má dosť na tesno.

Zamestnávateľ môže šterčkovať a jednoducho tu výpoveď vybaví za tri dni od termínu kedy mal doručenú výpoveď, nie od času jej podania a v priebehu jej doručovania. Povie, že za tri dni si musí zabezpečiť náležitosti spojené s výpoveďou. A potom je tam ten nadčas, ak má v zmluve, že za náhradné voľno, tak mal ešte skôr, aby si ho vybral. Dohodnúť sa môžu akokoľvek. Dohodnúť, teda súhlasiť obidvaja.
veronikasad
29.08.10,14:59
Má doručiť - nie musí ... To je rozdiel.
sito
29.08.10,15:27
To je v poriadku. Zajtra príde zamestnávateľovi žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru. Ak zamestnávateľ povie, že od 1.9. a nadčas mu preplatí. Je to bez problému. Ak nie ???