2michaela
29.08.10,17:16
moj otec je cudzinec a niekolko rokov o mna neprejavuje zaujem a ked som ho chcela navstivit, nechcel ma vidiet. mojej matke do telefonu povedal, ze ma vydedi. mam pravo na jeho majetok? chcela by som sa s nim stretnut a napravit nase vztahy ale on o mna nema zaujem. co mam v takejto situacii robit? moze ma vydedit?
arizona
29.08.10,15:33
Ak je otec cudzinec a žije vo svojej vlasti, asi treba preštudovať zákony konkrétnej krajiny...
Ice dive
29.08.10,15:37
moj otec je cudzinec a niekolko rokov o mna neprejavuje zaujem a ked som ho chcela navstivit, nechcel ma vidiet. mojej matke do telefonu povedal, ze ma vydedi. mam pravo na jeho majetok? chcela by som sa s nim stretnut a napravit nase vztahy ale on o mna nema zaujem. co mam v takejto situacii robit? moze ma vydedit?
čo je vlastne tvojou otázkou? ako obnoviť vzťahy s otcom? alebo ako sa dostať k jeho majetku?:D:D:D...

keďže píšeš, že otec je cudzinec... bolo by dobré naštudovať si zákony krajiny odkiaľ otec pochádza, najmä zákony ktoré upravujú dedenie a vlastnenie majetku... v podstate ak vzťahy nie sú najlepšie môže sa aj stať, že otec umrie a ani o tom nebudeš vedieť a nemusíš byť prizvaná k dedičskému konaniu... kedže je cudzinec jeho majetky budú predpokladám, že v prevažnej miere v jeho domovskej krajine takže ich dedenie bude spadať pod jurisdikciu danej krajiny takže si treba naštudovať podmienky a zvážiť aj či s dedičstvom nebude viac starostí ako radosti...

V princípe čo sa týka slovenských zákonov dieťa je neopomenuteľný dedič t.j. dediť budeš musieť vždy pokiaľ za určitých okolností nedáš otcovi dôvod aby ťa videdil... avšak pokiaľ otec ešte žije môže si so svojim majetkom robiť čo chce takže sa môže aj stať, že nebude čo dediť, lebo za života všetko rozdá...
buchač
29.08.10,20:19
...a to ešte apko ani neumreli ....;)
A otázka je asi : " Ako obnoviť vzťahy z otcovým majetkom...?" :rolleyes:
2michaela
30.08.10,10:50
tak moj otec zije v srbsku a podla toho co viem od jeho aj mojej rodiny, zakony ohladom dedenia su rovnake ako u nas. s jeho bratom a neterkami mam velmi dobry vztah, piseme si aj sa navstevujeme, takze pokial by otec umrel, vedela by som to. len spominal mojej matke ze ma vydedi a to som mu nic nespravila, dokonca som sa s nim snazila skontaktovat, pisala som mu, telefonovala a chcela navstivi a povedal ze ma nechce vidiet. neviem ake vztahy boli medzi nimi , ale zda sa mi od neho hlupe aby povedal ze nechce vidiet svoju dceru...a pokial som dobre informovana tak vydedit ma moze napriklad z dovodu ze sa o neho nezaujimam. a v blizkej dobe mam pracovnu cestu do srbska, tak by som chcela vediet, ci mam ist za nim a skusit obnovit nase vztahy, co pochybujem ze je mozne.....lebo ten chlap mne ani matke v zivote nepomohol, tak budem aspon vypocitava v tomto smere......ako mam ziskat nejaky ten dokaz ze ja mam o neho zaujem a ze on je ten, kto nema zaujem o svoju dceru?
buchač
30.08.10,11:15
tak moj otec zije v srbsku a podla toho co viem od jeho aj mojej rodiny, zakony ohladom dedenia su rovnake ako u nas. s jeho bratom a neterkami mam velmi dobry vztah, piseme si aj sa navstevujeme, takze pokial by otec umrel, vedela by som to. len spominal mojej matke ze ma vydedi a to som mu nic nespravila, dokonca som sa s nim snazila skontaktovat, pisala som mu, telefonovala a chcela navstivi a povedal ze ma nechce vidiet. neviem ake vztahy boli medzi nimi , ale zda sa mi od neho hlupe aby povedal ze nechce vidiet svoju dceru...a pokial som dobre informovana tak vydedit ma moze napriklad z dovodu ze sa o neho nezaujimam. a v blizkej dobe mam pracovnu cestu do srbska, tak by som chcela vediet, ci mam ist za nim a skusit obnovit nase vztahy, co pochybujem ze je mozne.....lebo ten chlap mne ani matke v zivote nepomohol, tak budem aspon vypocitava v tomto smere......ako mam ziskat nejaky ten dokaz ze ja mam o neho zaujem a ze on je ten, kto nema zaujem o svoju dceru?

Jáj ...Miška ...jedno si ale uvedom ...

Ak sa raz rozhodne , že spraví so svojím majetkom, čo uzná za vhodné , nemáš šancu ...
Ty sa môžeš aj na hlavu postaviť a popritom aj so zadočkom o zem trieskať ...aj tak po jeho vôli bude ...
A tou svojou zanovitosťou len urýchliš jeho konanie , že svoj / nejaký / majetok presunie niekde inde , možností je habadej ...všade na svete ...
Ty môžeš mať záujem , ale on nemá ...ešte Ťa v pohode môže zažalovať za obťažovanie ...

Capisci ...va bene ???
arizona
30.08.10,11:23
tak moj otec zije v srbsku a podla toho co viem od jeho aj mojej rodiny, zakony ohladom dedenia su rovnake ako u nas. s jeho bratom a neterkami mam velmi dobry vztah, piseme si aj sa navstevujeme, takze pokial by otec umrel, vedela by som to. len spominal mojej matke ze ma vydedi a to som mu nic nespravila, dokonca som sa s nim snazila skontaktovat, pisala som mu, telefonovala a chcela navstivi a povedal ze ma nechce vidiet. neviem ake vztahy boli medzi nimi , ale zda sa mi od neho hlupe aby povedal ze nechce vidiet svoju dceru...a pokial som dobre informovana tak vydedit ma moze napriklad z dovodu ze sa o neho nezaujimam. a v blizkej dobe mam pracovnu cestu do srbska, tak by som chcela vediet, ci mam ist za nim a skusit obnovit nase vztahy, co pochybujem ze je mozne.....lebo ten chlap mne ani matke v zivote nepomohol, tak budem aspon vypocitava v tomto smere......ako mam ziskat nejaky ten dokaz ze ja mam o neho zaujem a ze on je ten, kto nema zaujem o svoju dceru?
Nevieme prečo sa tvoj otec tak správa a nechce sa s tebou stretnúť. Ani to my tu nevyriešime.
Ale ,ako píšeš, vychádzaš dobre s jeho rodinou, takže asi by ti oni vedeli pomôcť stretnúť sa s ním, alebo aspon vysvetliť, prečo sa tak rozhodol...

Srbi sú "svojská nátura" ...
Keby si bola chlapec, mala by si to oveľa jednoduchšie...
durisovad
30.08.10,12:00
To je apus taky bohaty a ty taka chudobna, ze mas zaujem o jeho majetok?
2michaela
30.08.10,12:15
jj je bohaty a ja chudobna nie som, ale ide mi o princip ze v zivote mi nepomohol ked som ho potrebovala a zachoval sa skaredo k mojej rodine....tak preco nezdedit jeho domy ked mam nato pravo:D :D :D
veronikasad
30.08.10,12:27
jj je bohaty a ja chudobna nie som, ale ide mi o princip ze v zivote mi nepomohol ked som ho potrebovala a zachoval sa skaredo k mojej rodine....tak preco nezdedit jeho domy ked mam nato pravo:D :D :D
Miška, videla si sa niekedy s otcom osobne ? Platí(l) matke výživné na teba ?
Ice dive
30.08.10,12:29
jj je bohaty a ja chudobna nie som, ale ide mi o princip ze v zivote mi nepomohol ked som ho potrebovala a zachoval sa skaredo k mojej rodine....tak preco nezdedit jeho domy ked mam nato pravo:D :D :D
No a ako je to s vlastnením nehnuteľnosti v Srbsku? napríklad viem, že pár rokov dozadu bol problém, aby si napríklad Slovák kúpil nehnuteľnosť v Chorvátsku... preto sa tam zakladali rôzne firmy, ktoré vlastnili želané nehnuteľnosti... takže len či v Srbsku nebude niečo podobné....
To že sa nenavštevujete neznamená, že by ťa mohol vydediť, z dôvodu neprejavovania záujmu... a na druhej strane že rodiny povedia, že z dedením je to podobné nemusí to byť pravda, preto by som si to radšej skúsil overiť napríklad na konzuláte ako to je... a tiež by som si zvážil, či to dedenie má nejaký význam... (či starosti s dedičstvom nebudú väčšie ako samotné dedičstvo... )
2michaela
30.08.10,12:33
s otcom sme sa stretavali ked som bola mala, vtedy vyzeralo vsetko nadejne, ze budeme vsetci traja s zit ako rodina, ale ako som rastla sa to zmenilo. ked som mala 14 som sa s nim naposledy videla to som bola u neho na prazdninach. normalne sme sa rozlucili, objal ma ako keby sa nic nestalo a potom mi nedvihal telefony, ignoroval moje sms a nakoniec minuly rok mame povedal ze ma nechce vidiet. teraz mam 19 a som zo vsetkeho zmetena, neviem ci mam k nemu citit nenavist, alebo lutost....vyzivne neplati, ani nikdy neplatil. a rovnako mi v zivote ani nic nedal, iba jeden mobil co si ja pametam
veronikasad
30.08.10,12:39
s otcom sme sa stretavali ked som bola mala, vtedy vyzeralo vsetko nadejne, ze budeme vsetci traja s zit ako rodina, ale ako som rastla sa to zmenilo. ked som mala 14 som sa s nim naposledy videla to som bola u neho na prazdninach. normalne sme sa rozlucili, objal ma ako keby sa nic nestalo a potom mi nedvihal telefony, ignoroval moje sms a nakoniec minuly rok mame povedal ze ma nechce vidiet. teraz mam 19 a som zo vsetkeho zmetena, neviem ci mam k nemu citit nenavist, alebo lutost....vyzivne neplati, ani nikdy neplatil. a rovnako mi v zivote ani nic nedal, iba jeden mobil co si ja pametam
prečo neplatil výživné ?
2michaela
30.08.10,12:46
preco neplatil, to neviem, to je medzi nim a mojou matkou, ale co ja viem bolo to tak, ze on povedal ze ked budem mat jeho prievzisko, tak bude platit, inak nebude....prievzisko jeho mam a vyzivne neplatil.......a mama sa vyzivneho ani nikdy nedomahala, lebo nechcela narusit vztahy tym, ze od neho bude nieco pytat
veronikasad
30.08.10,12:51
preco neplatil, to neviem, to je medzi nim a mojou matkou, ale co ja viem bolo to tak, ze on povedal ze ked budem mat jeho prievzisko, tak bude platit, inak nebude....prievzisko jeho mam a vyzivne neplatil.......a mama sa vyzivneho ani nikdy nedomahala, lebo nechcela narusit vztahy tym, ze od neho bude nieco pytat

Miška, otec môže za svojho života urobiť s majetkom čo chce, preto je naozaj predčasné riešiť dedičstvo. Láska medzi rodičom a dieťaťom - zvlášť v takom komplikovanom prípade ako je váš - sa vynútiť nedá ...
Ak pracovne navštíviš jeho krajinu, pošli mu sms, že si tam a rada by si ho videla. Ak nebude mať záujem, bohužial ...
Ice dive
30.08.10,16:29
s otcom sme sa stretavali ked som bola mala, vtedy vyzeralo vsetko nadejne, ze budeme vsetci traja s zit ako rodina, ale ako som rastla sa to zmenilo. ked som mala 14 som sa s nim naposledy videla to som bola u neho na prazdninach. normalne sme sa rozlucili, objal ma ako keby sa nic nestalo a potom mi nedvihal telefony, ignoroval moje sms a nakoniec minuly rok mame povedal ze ma nechce vidiet. teraz mam 19 a som zo vsetkeho zmetena, neviem ci mam k nemu citit nenavist, alebo lutost....vyzivne neplati, ani nikdy neplatil. a rovnako mi v zivote ani nic nedal, iba jeden mobil co si ja pametam
skús sa spýtať jeho rodiny (keď hovoríš, že si s nimi dobre rozumieš...), že čo sa stalo, čo mu prešlo cez nos, že sa takto správa možno riešenie je celkom jednoduché...