Ejo
30.08.10,09:03
Dobrý deň. Klient mi prišiel s tým, že niekde v denníku bolo písané, že ak si zruší živnosť a po týždni si znovu založí, nemusí platiť odvody do SP a ZP? Podľa mojho názoru do ZP platí po znovuprilásení minimum, a robí si ročné zúčtovanie a do SP? Neplatil by nič? Tak by si živnostníci mohli kedykoľvek zrušiť a potom znovu založiť tú istú živnosť a neplatiť do SP?
Ďakujem za radu.
veronikasad
30.08.10,07:13
Dobrý deň. Klient mi prišiel s tým, že niekde v denníku bolo písané, že ak si zruší živnosť a po týždni si znovu založí, nemusí platiť odvody do SP a ZP? Podľa mojho názoru do ZP platí po znovuprilásení minimum, a robí si ročné zúčtovanie a do SP? Neplatil by nič? Tak by si živnostníci mohli kedykoľvek zrušiť a potom znovu založiť tú istú živnosť a neplatiť do SP?
Ďakujem za radu.

Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
Ejo
30.08.10,07:24
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
Takže ak do SP doteraz platil minimum /na základe výpisu z DP 2009/ a podnikateľ zruší živnosť k 15.09.2010 a znovu založí živnosť k 1.10.2009, nič nemení na odvodoch do SP? Bude platiť tak isto ako pred zrušením živnosti do 30.06.2011?
Ale ak by zrušil živnosť až v roku 2011 napr. 30.06.2010 a obnoví až 02.07.2011, tak by neplatil odvody, lebo 1.7.2011 nebol podnikateľom /aj keď jeho príjmy za rok 2010 presiahnu hranicu/?
Ešte taká otázka, ak zruší živnosť, treba odhlásiť aj prevádzku, registračnú pokladnicu, všetkých zamestnancov?
Veĺmi pekne by som Vám poďakovala za radu, aby som v tom mala jasno.
balunka
30.08.10,07:25
Však to aj polovica živnostníkov robí a potom neplatia odvody.
veronikasad
30.08.10,07:37
Takže ak do SP doteraz platil minimum /na základe výpisu z DP 2009/ a podnikateľ zruší živnosť k 15.09.2010 a znovu založí živnosť k 1.10.2009, nič nemení na odvodoch do SP? Bude platiť tak isto ako pred zrušením živnosti do 30.06.2011?
Ale ak by zrušil živnosť až v roku 2011 napr. 30.06.2010 a obnoví až 02.07.2011, tak by neplatil odvody, lebo 1.7.2011 nebol podnikateľom /aj keď jeho príjmy za rok 2010 presiahnu hranicu/?
Ešte taká otázka, ak zruší živnosť, treba odhlásiť aj prevádzku, registračnú pokladnicu, všetkých zamestnancov?
Veĺmi pekne by som Vám poďakovala za radu, aby som v tom mala jasno.
rok 2010 nestihol, v roku 2011 to už určite platiť nebude.
Zrušenie živnosti = všetky povinnosti voči ŽU, DU, ZP, SP ...
Ejo
30.08.10,07:46
rok 2010 nestihol, v roku 2011 to už určite platiť nebude.
Zrušenie živnosti = všetky povinnosti voči ŽU, DU, ZP, SP ...
Takže ak dobre rozumiem, iba vtedy neplatí, ak k 1.7. nie je živnostníkom.
Ak ak predsa len zruší a znovu založí /ako som písala v predchádzajúcom príspevku/ tak platí tak, ako mal povinnosť pred zrušením?
Ďakujem za trpezlivosť a ochotu!!!
hanelie
30.08.10,08:42
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.

v inej téme sme písali o tom, že :pr.: ak sa živnosť zruší 1.10 a otvorí 15.10 szčo odvody neplatí /takto to tvrdili v SP / - nakoľko sa v prvý rok podnikania neprihlasuje .......
veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
Ajuška
30.08.10,08:52
v inej téme sme písali o tom, že :pr.: ak sa živnosť zruší 1.10 a otvorí 15.10 szčo odvody neplatí /takto to tvrdili v SP / - nakoľko sa v prvý rok podnikania neprihlasuje .......
veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
...z pohľadu postupnosti krokov:
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
...následne:
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
...1.7. nie som szčo (po odhlásení)... nemá mi prečo vzniknúť povinnosť v zmysle uvedeného §...;)...
hanelie
30.08.10,09:02
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako....


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu,


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.

ale v SP tvrdia, že neplatí
Ajuška
30.08.10,09:13
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako... ale v SP tvrdia, že neplatí
...pýtala si vyjadrenie k tomuto...

Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
..predpokladala som teda, že tu...

...veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
...(v zátvorke... si uvažovala s dátumom zrušenia najneskôr 30.06...)...

P.S...zdôraznenie neaktívnej živnosti k 1.7. sa vzťahuje na prerušenie živnosti... ak bola zrušená živnosť po tomto dátume a do konca roka založená nová, posudzuje sa ako nová szčo... logika mi však našepkáva, že by sa to malo vzťahovať len na iný druh činnosti...
Ejo
31.08.10,06:53
Ja som sa informovala u známej účtoníčky, ako to je. Ona mi povedala: ak sa zruší živnosť, v podstate účtovná jednotka /so svojím ičom/ končí. Odhlási sa všade: DU, ŽU, SP, ZP. Ak si založí nanovo, dostáva nové IČO, vznikne nová účtovná jednotka. A tým pádom začína odznovu, minimum do ZP a do SP až keď vykáže príjmy z tejto novej živnosti.
Zita5
31.08.10,06:55
Ja som sa informovala u známej účtoníčky, ako to je. Ona mi povedala: ak sa zruší živnosť, v podstate účtovná jednotka /so svojím ičom/ končí. Odhlási sa všade: DU, ŽU, SP, ZP. Ak si založí nanovo, dostáva nové IČO, vznikne nová účtovná jednotka. A tým pádom začína odznovu, minimum do ZP a do SP až keď vykáže príjmy z tejto novej živnosti.

IČO nedostáva nové , ale pôvodné .Tak to nepodala šťastnú informáciu .Dokonca aj DIČ dostane to isté .
Lenka1979
31.08.10,07:01
... a dokonca aj var.symbol pre odvod poistného na soc.poist. zostáva to isté ..
anka_p
31.08.10,07:05
A ako je to ak si živnostník žruší živnosť a ešte v ten istý deň otvorí novú ( zrušil pohostinskú činnosť a otvoril predaj alkoholu a maloobchodný predaj tovaru...). Tiež sa musí všade odhlásiť, aj zametnancov. A ako je to s colným úradom, tam to len oznámi? Platí to doterajšie povolenie na predaj alkoholu?
Dakujem za radu.
Ejo
31.08.10,07:37
IČO nedostáva nové , ale pôvodné .Tak to nepodala šťastnú informáciu .Dokonca aj DIČ dostane to isté .
Tak ja už naozaj neviem.... Asi radšej zavolám za ŽÚ. Len vstále neviem, ako je to v SP? Ak sa zruší napr. 31.8.2010 a znovu založí 15.9.2010 a do 31.8.2010 platil povinne odvody, tak to mu naďalej ostáva po znovuzaložení - po 15.09.2010? Alebo sa bude posudzovať až k 1.7.2011 a jeho príjmy od 15.09.2010 do 31.12.2010?
Ejo
31.08.10,09:00
Našla som jeden príspevok p. Jozefa Mihála: ak sa ukončí živnosť napr. 1.9.2010 /dovtedy povinné poist./ a následne otvorí novú napr. 1.10.2010, do SP sa nenahlasuje, podá sa výpis z DP za rok 2010 do 30.6.2011. A ak bude aktívny podnikateľ 1.7.2011 - vzniká mu povinnosť prihlásiť sa do SP iba ak prekročí limit príjmov z predchádzajúceho roku, ale ak 1.7.2011 nebude SZČO, tak nie je povinný sa prihlásiť, aj keď príjem presiahol limit, lebo k tomuto dňu nie je SZČO. Takže mne z toho vyplýva, že jedna povinnosť je podať výpis z DP do 30.6. a druhá, povinnosť nahlásiť sa do SP ak je 1.7. SZČO. /ale aj to len vtedy, ak presiahne limit/.
Uvažujem správne???
Daniela
31.08.10,09:08
Však to aj polovica živnostníkov robí a potom neplatia odvody.
Mýliš sa, sú aj poctiví živnostníci, len tí, ktorí si vzali rady p. Mihala za svoje, to tak robia, ale o čom to je, keď je to zákonné a nikoho o nič neokrádajú.
Ejo
31.08.10,09:14
Mýliš sa, sú aj poctiví živnostníci, len tí, ktorí si vzali rady p. Mihala za svoje, to tak robia, ale o čom to je, keď je to zákonné a nikoho o nič neokrádajú.
Každý podnikateľ využije možnosti, ktorú sú mu takpovediac "ponúkané" a ešte keď aj má menej platiť, tak prečo nie. Len si treba uvedomiť s čím to chodí, keď niekto ukončuje živnosť. Viem si to predstaviť u remeselníkov, alebo takých, ktorí nemajú zamestnancov, prevádzku. Ale ten, kto má napr. reštauráciu, zamestanncov, tak tam to podľa mňa celkom jednoduché nie je /ako si to myslia podnikatelia/. Vaše odhlásiť, znovu nahlásiť, hygiena.....
marjankaj
31.08.10,09:23
Našla som jeden príspevok p. Jozefa Mihála: ak sa ukončí živnosť napr. 1.9.2010 /dovtedy povinné poist./ a následne otvorí novú napr. 1.10.2010, do SP sa nenahlasuje, podá sa výpis z DP za rok 2010 do 30.6.2011. A ak bude aktívny podnikateľ 1.7.2011 - vzniká mu povinnosť prihlásiť sa do SP iba ak prekročí limit príjmov z predchádzajúceho roku, ale ak 1.7.2011 nebude SZČO, tak nie je povinný sa prihlásiť, aj keď príjem presiahol limit, lebo k tomuto dňu nie je SZČO. Takže mne z toho vyplýva, že jedna povinnosť je podať výpis z DP do 30.6. a druhá, povinnosť nahlásiť sa do SP ak je 1.7. SZČO. /ale aj to len vtedy, ak presiahne limit/.
Uvažujem správne???

No prihlásiť sa do SP musímôže hneď po založení živnosti. (ak to za neho neurobí živnostenský úrad) ako dobrovoľne poistená osoba Povinnosť platiť odvody je až od 1.7. nasledujúceho roku ak dosiahol potrebné príjmy a bude aj SZČO a vtedy sa musí prihlásiť ako povinne ako SZČO.
V roku 2011 sa už nemusí podávať výpis z DP na SP. Ale Ktovie, či sa to teraz nezmení.
marjankaj
31.08.10,09:29
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako....

ale v SP tvrdia, že neplatí

Veď to aj tak vyplýva z tých paragrafov. Dňom odhlásenia, zaniká povinnosť platenia odvodov. A ak znovu otvorí živnosť, tak povinnosť platenia vzniká až po 1.7. nasledujúceho roku. Iba ak by som prehliadol nejaký paragraf, ktorý to ustanovuje inak.
Ak má niekto iný názor, nech uvedie ten paragraf.
Ajuška
31.08.10,09:37
No prihlásiť sa do SP musí hneď po založení živnosti.(ak to za neho neurobí živnostenský úrad) Povinnosť platiť odvody je až od 1.7. nasledujúceho roku ak dosiahol potrebné príjmy a bude aj SZČO.
V roku 2011 sa už nemusí podávať výpis z DP na SP. Ale Ktovie, či sa to teraz nezmení.
...prezradíš mi aká prihláška k tomu slúži?? ...;)...
marjankaj
31.08.10,10:32
...prezradíš mi aká prihláška k tomu slúži?? ...;)...

Máš pravdu. To s tou povinnosťou som trochu prehnal.:confused: Už som to upravil. Mňa trochu pomýlilo to, že živnostenský úrad ho vraj prihlási na všetky inštitúcie.
A tú prihlášku určite poznáš.
Ivenka
31.08.10,10:38
"Ajuška" prizvukovala nie prihlášku ale čas na prihlásenie. Nie je to pri vzniku ŽO a po splnení podmienok resp.bilancii predchádzajúceho roka či máš povinnosť alebo nie sa prihlásiť.
marjankaj
31.08.10,10:43
A čo som to napísal inak?:confused: A o to teraz aj tak nejde. Tu ide o to, či treba platiť odvody do SP, ak 1.10. zruší živnosť a potom si ju znovu založí.:rolleyes:
Ajuška
31.08.10,20:26
"Ajuška" prizvukovala nie prihlášku ale čas na prihlásenie. Nie je to pri vzniku ŽO a po splnení podmienok resp.bilancii predchádzajúceho roka či máš povinnosť alebo nie sa prihlásiť.
...som rada, že si pochopila môj prízvuk...

Máš pravdu. To s tou povinnosťou som trochu prehnal.:confused: Už som to upravil. Mňa trochu pomýlilo to, že živnostenský úrad ho vraj prihlási na všetky inštitúcie.
A tú prihlášku určite poznáš.
...rovnako som rada, že si pochopil moju otázku... naozaj nie je potrebné vnucovať povinnosti tam, kde nie je v zákone odozva... kvitujem, že si opravil svoj príspevok... ;) ...prihlášku poznám... len táaazajúci ju použije úuuuplne v inom termíne a inej situácii ako si Ty podčiarkol... :rolleyes: ...verím, že si nemal v úmysle zavádzať... len tie §§§§ sú kuaa vrtkavé...;)...
marjankaj
31.08.10,23:19
...som rada, že si pochopila môj prízvuk...

...rovnako som rada, že si pochopil moju otázku... naozaj nie je potrebné vnucovať povinnosti tam, kde nie je v zákone odozva... kvitujem, že si opravil svoj príspevok... ;) ...prihlášku poznám... len táaazajúci ju použije úuuuplne v inom termíne a inej situácii ako si Ty podčiarkol... :rolleyes: ...verím, že si nemal v úmysle zavádzať... len tie §§§§ sú kuaa vrtkavé...;)...

Tak ja som toho názoru, že:
Ak sa SZČO odhlási z evidencie do 1.7. (je jedno či živnosť skončí alebo preruší) , tak sa nemusí prihlasovať do SP a platiť odvody.
Ak sa SZČO odhlási neskôr ako 1.7.(napríklad toho 1.10.) potom musí podať výpis z daňového priznania a platiť odvody do SP až pokiaľ sa neodhlási (skončí živnosť alebo preruší). Ak si otvorí novú živnosť, povinnosť prihlásiť sa do evidencie vzniká až ďalší rok do 30.6.

Aspoň tak mi to vyplýva podľa §21, ktorý si prilepila.
Ajuška
01.09.10,08:05
Tak ja som toho názoru, že:
Ak sa SZČO odhlási z evidencie do 1.7. (je jedno či živnosť skončí alebo preruší) , tak sa (v prípade obnovenia, alebo založenia novej, v tom istom kalendárnom roku) nemusí prihlasovať do SP a platiť odvody.
Ak sa SZČO odhlási neskôr ako 1.7.(napríklad toho 1.10.) potom musí podať výpis z daňového priznania (do 30.6.) a platiť odvody (od 1.7., ak dosiahol stanovenú výšku príjmov) do SP až pokiaľ sa neodhlási (skončí živnosť alebo preruší). Ak si otvorí novú živnosť, povinnosť prihlásiť sa do evidencie vzniká až ďalší rok do 30.6. (len ak dosiahol v predošlom roku stanovenú výšku príjmov)
V prípade obnovenia živnosti (napríklad 1.4.) sa prihlásiť musí a rovnako aj platiť odvody do 30.6...
Aspoň tak mi to vyplýva podľa §21, ktorý si prilepila.
...no tak v tomto som sa takmer stratila aj ja...;):---...
anka_p
02.09.10,09:09
A ako je to ak si živnostník žruší živnosť a ešte v ten istý deň otvorí novú ( zrušil pohostinskú činnosť a otvoril predaj alkoholu a maloobchodný predaj tovaru...). Tiež sa musí všade odhlásiť, aj zametnancov. A ako je to s colným úradom, tam to len oznámi? Platí to doterajšie povolenie na predaj alkoholu?
Dakujem za radu.

Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
Ajuška
02.09.10,09:36
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
...pri ukončení podnikateľskej činnosti je potrebné vykonať všetky súvisiace úkony... samozrejme že sa to vzťahuje aj na odhlásenie registračnej pokladnice a zrušenie prevádzky... a na začiatku podnikania znova všetky oznámenia, ohlásenia, povolenia... hoci je to ten istý človek, treba ho v tomto vnímať ako dve rôzne firmy a podľa toho aj postupovať...;)...
Zita5
02.09.10,09:50
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?

V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať . Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti .

Ja zdielam ten názor , že firma by mala pokračovať ďalej , jedine previesť zmeny a to :
- oznámenie na odd.registrácie , že ste zrušili predmet činnosti Pohostinská činnosť a založili nový ŽL - predmet činnosti MO
- oznámenie na DU , že pokladňa sa bude používať na MO, kde predložíte aj fotokópiu ŽL s poznámkou , že pohostinstvo končí
- ak meníte priestory na iný účel tak samozrejme treba aj vyjadrenie hygieny

Všetko si overíte najskôr telefonicky . Takto to ja chápem z Vášho písaného dotazu ak zmena prebehla v jeden a ten istý deň.

Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .
Zita5
02.09.10,09:52
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?


V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať . Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti .

Ja zdielam ten názor , že firma by mala pokračovať ďalej , jedine previesť zmeny a to :
- oznámenie na odd.registrácie , že ste zrušili predmet činnosti Pohostinská činnosť a založili nový ŽL - predmet činnosti MO
- oznámenie na DU , že pokladňa sa bude používať na MO, kde predložíte aj fotokópiu ŽL s poznámkou , že pohostinstvo končí
- ak meníte priestory na iný účel tak samozrejme treba aj vyjadrenie hygieny

Všetko si overíte najskôr telefonicky . Takto to ja chápem z Vášho písaného dotazu ak zmena prebehla v jeden a ten istý deň.

Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .

Ešte doplním, že od 1.6.2010 sme sa vrátili opäť k jednému živnostenskému oprávneniu , tak ako to bolo v minulosti .
Ajuška
02.09.10,10:06
V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať .
...so zvýrazneným si dovolím nesúhlasiť... resp. sa pokúsim uviesť do správneho obrazu... v minulosti boli všetky oprávnenia k podnikaniu uvedené na jednom živnostenskom liste od dátumu, kedy ich ŽÚ ohlásil... začiatok podnikateľskej činnosti sa tak datoval právoplatnosťou prvého vydaného ŽL... ak sa podnikateľ rozhodol niektorú z uvedených činností ukončiť, ohlásil to ŽÚ... samozrejme, že zvyšné oprávnenia zostali v platnosti a je teda jasné, že neprestal podnikať... až kým nezrušil každú jednu činnosť...

...Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti ..
Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .
...s týmto si dovolím nesúhlasiť...ak v zadanom prípade bolo oprávnenie k pohostinskej činnosti uvedené sólo na ŽL ...a ako také, bolo ukončené... a následne na MO a VO bol vydaný nový ŽL...
marjankaj
02.09.10,17:51
...no tak v tomto som sa takmer stratila aj ja...;):---...

Tak to napíšem konkrétne aj s ohľadom na príspevok č.9 od hanelie.

Ak SZČO 1.10.2010 zruší živnosť a na základe toho sa odhlási v SP, a potom založí si novú živnosť, už nemusí platiť odvody do SP, a je povinná sa prihlásiť do 30.6.2011 do SP na základe daňového priznania za rok 2010.

Samozrejme ak sa to neupraví v pripravovaných novelách zákonov.
tanti
08.02.13,17:31
Správno chápem zákon o sociálnom poistení, keď si myslím, že živnostník, ktorý ukončil svoju živnosť v roku 2010 (v tento rok mal prijem cca 9000,-) a teraz v roku 2013 si chce živnosť znovu založiť tak už nemá povinnosť platiť sociálne poistenie?

(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia
právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia
a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla
právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej
činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok
bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho
po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci
s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.
Mila123
08.02.13,17:34
za rok 2010 podával DP do 31 03 2011
a teraz k 08 02 2013 sa posudzuje povinnosť podľa DP za rok 2011, k 01 07 2013 sa bude posudzovať DP za rok 2012
tanti
08.02.13,18:15
ďakujem za rýchlu odpoveď