arizona
30.08.10,08:29
Prosím Vás, vie mi niekto vysvetliť, na čo slúži ostrovček na ceste na priloženom obrázku?

Nástupné ostrovčeky napr. v BA viem pochopiť, ale prečo niekto dorobí ostrovček na rovnej ceste medzi dvomi obcami , to fakt neviem...
Lenka*1
30.08.10,06:39
A nemoze to byt kvoli predbiehaniu? aby sa tomu zabranilo, kedze je tam zakruta...
Zvalik
30.08.10,06:41
Prosím Vás, vie mi niekto vysvetliť, na čo slúži ostrovček na ceste na priloženom obrázku?

Nástupné ostrovčeky napr. v BA viem pochopiť, ale prečo niekto dorobí ostrovček na rovnej ceste medzi dvomi obcami , to fakt neviem...

myslím si, že aby tie auta spomalili pri vchádzaní do dediny ....
220870
30.08.10,07:09
Presne tak ako píše zvalik je to spomaľovacia bariéra vybudovaná preto aby vodič pri vchádzaní do obce spomalil.Možno ste ešte neboli v Rakúsku tam je skoro pred každou dedinou.
Stefan2005
30.08.10,07:52
A nemoze to byt kvoli predbiehaniu? aby sa tomu zabranilo, kedze je tam zakruta...

... zrovna pred dvoma týždňami ma osobne predbiehal na podobnom mieste jeden (nechcem mu priradiť žiadne iný prívlastok) cez ľavý jazdný pruh...

P.S. ... kedze je tam zákruta - mám dojem, že pred zákrutou je tabuľa označujúca koniec obmedzenia...


...Možno ste ešte neboli v Rakúsku...

V prípade arizony to asi neplatí :)...
makiki
30.08.10,08:01
tieto ostrovčeky su beznym zjavom v Rakusku ci dokonca aj Madarsku
220870
30.08.10,08:45
V prípade arizony to asi neplatí :)...[/QUOTE]
Nepozrel som kto zadáva tému.:o
arizona
30.08.10,10:43
Ďakujem všetkým za odpovede.
Ozaj ma to nenapadlo v súvise spomaliť pred dedinou.

Ten ostrovček je tam asi tri mesiace a je tam veľmi veľa havárií (dosť ťažkých, aj smrteľných), kedy vodiči naletia na ten ostrovček...:mee:
Takže neviem, či slúži tak ako má, zdalo by sa mi bezpečnejšie dať tam radšej radšej značku obmedzujúcu rýchlosť a nie prekážku na ceste...
bobino38
30.08.10,10:55
Ja pre zmenu nevidím ako dôvod znížiť rýchlosť aj keď je tam ostrovček, nakolko aj keby tam nebol nič iné ma neobmedzuje a ani ostrovček v znížení rýchlosti. Ak chceli znížiť rychlosť mali tam dať značku alebo prefabrikovaný spomaľovací prah s príslušným označením.
Stefan2005
30.08.10,11:18
Ja pre zmenu nevidím ako dôvod znížiť rýchlosť aj keď je tam ostrovček, nakolko aj keby tam nebol nič iné ma neobmedzuje a ani ostrovček v znížení rýchlosti. Ak chceli znížiť rychlosť mali tam dať značku alebo prefabrikovaný spomaľovací prah s príslušným označením.

... s týmto názorom súhlasím, ovšem nevieme, či predtým nie je tabuľa s obmedzením rýchlosti. V tomto prípade nejde ani tak o spomalovač, ale pravdepodobne o obmedzovač predbiehania - usudzujem na plnú čiaru pred zákrutou. Na danom mieste asi takto chceli dať väčší dôraz na zákaz predbiehania (ovšem ako som spomínal, pre niektorých exotov ani takáto zábrana nie je prekážkou)...
arizona
30.08.10,11:26
nie je tam obmedzená rýchlosť
arizona
30.08.10,11:29
tá zákruta nie je zas taká prudká, cesta je dosť široká
Laco-monter
07.09.10,06:07
pred takým ostrovčekom MUSÍ BYŤ umiestnená značka zákaz predbiehania .
misomiso
07.09.10,06:27
To je zas dalsi priklad uplne amaterskej aplikacie niecoho, co sme odkudali "zo sveta". V Rakusku je ot sice pred kazdou dedinou, no prave v tom je problem - ze to nedavaju kade-tade, ale tam, kde to treba, teda priamo na uroven zaciatku obce. Navyse je to tam spravene tak, ako treba, teda nie len rovny ostrovcek, ale ako urcita "sikana", teda aby to fungovalo, musi byt umelo cesta zakrivena.

U nas je bohuzial zvykom, ze sa podobne opatrenia realizuju tak, ze nehodovost naopak zvysuju.
Laco-monter
07.09.10,06:32
To je zas dalsi priklad uplne amaterskej aplikacie niecoho, co sme odkudali "zo sveta". V Rakusku je ot sice pred kazdou dedinou, no prave v tom je problem - ze to nedavaju kade-tade, ale tam, kde to treba, teda priamo na uroven zaciatku obce. Navyse je to tam spravene tak, ako treba, teda nie len rovny ostrovcek, ale ako urcita "sikana", teda aby to fungovalo, musi byt umelo cesta zakrivena.

U nas je bohuzial zvykom, ze sa podobne opatrenia realizuju tak, ze nehodovost naopak zvysuju.

Ako napr. superbezpečná rýchlosť v obci 50-tka .

V Nemecku su také zony v uzavretých obciach kede sa jazdí max 30 km/h, nie su tam dopravne značky a platí tam prednosť v jazde sprava.

lenže v Nemecku je okolo každej dediny sieť ciest a vyjazdy na 3-4 diaĺnice.