alicacka
30.08.10,10:19
Prečítala som množstvo usmernení DR SR, teraz som úplne zmätená. Podľa pokynu DR SR z júla 2008, .... podmienkou zaradenia vozidla do majetku je aj pridelenie evidenčného čísla.... V usmernení z júla 2009 pre PÚ /ja účtujem v Jú/ na strane 2. uvádza, že... na základe "dočasného evidenčného čísla, sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
Prosím Vás, kedy sa vlastne môže zaradiť teraz auto do používania?:confused:
promont maja
30.08.10,08:25
Nakoľko som mala prednedávnom podobný problém ... a vďaka tejto téme http://www.porada.sk/t143308-poistne-zaplatene-pred-zaradenim-auta-do-pouzivania.html som sa uspokojila s jeho výsledkom ... prosím Ťa, prilep tu obe usmernenia. Možno je to predsa inak ...

No, a je tam aj zaujímavá odpoveď od DRSR ( aj keď sa bude zdať, že ide o iný problém) ... http://www.porada.sk/1457846-post24.html.
Zita5
30.08.10,09:22
2.
Poznámka pod čiarou k odkazu 23c sa vypúšťa.

V § 33 ods. 1 sa upravuje účtovanie dlhodobého hmotného majetku a technického zhodnotenia dlhodobého hmotného na účtoch účtovej skupiny 02 – Dlhodobý hmotný majetok. Vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby sa považuje za splnenie podmienok ustanovených pre uvedenie stavby do užívania. Preto podľa ustanovenia §86f sa prvýkrát stavba, na ktorú bolo vydané povolenie na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku, zaradí do užívania a odpisuje podľa odpisového plánu v účtovnom období, ktoré končí po 28.februári 2009.

Doplnením odkazu 23 do poznámky pod čiarou o zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
_______________________
23 Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.


Pokyny a usmernenia musia nadväzovať aj na zákon č 725/2004 Z.z. či už v JU alebo PU
Zita5
30.08.10,09:35
Uvedený príklad je z priloženého Pokynu pre JU .....
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čo sa týka Postupov v JU

Podrobnosti o postupoch účtovania a oceňovania majetku a záväzkov
§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov ). Uvedením do používania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby13a) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku13b).

a zasa tu máme len odkaz 13)

_____________________________

) Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z., zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
13a) § 83 zákona č. 50/1976 Zb. v znení zákona č. 229/1997 Z. z.
13b) § 84 zákona č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov.
) § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 659/2004 Z. z.
Zita5
30.08.10,09:40
Prečítala som množstvo usmernení DR SR, teraz som úplne zmätená. Podľa pokynu DR SR z júla 2008, .... podmienkou zaradenia vozidla do majetku je aj pridelenie evidenčného čísla.... V usmernení z júla 2009 pre PÚ /ja účtujem v Jú/ na strane 2. uvádza, že... na základe "dočasného evidenčného čísla, sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
Prosím Vás, kedy sa vlastne môže zaradiť teraz auto do používania?:confused:

Odpoveď na Vašu otázku ako vyplýva z vyššie uvedených dokumentov :


Na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
alicacka
30.08.10,15:54
Ďakujem pekne. Už som sa s tým obrátila aj na DR SR, dúfam, že dostanem aj od nich takúto odpoveď.
alicacka
30.08.10,16:10
Predpokladám, že pani Zita chce upriamiť pozornosť na to, že postupy účtovania v Jú boli doplnené v odkaze 13/ t.j., že došlo k zmene ohľadom zaradenia vozidla, t.j. vyššieuvedené neplatí len pre PÚ, ale aj pre JÚ, a preto už usmernenie DR SR ohľadom povinnosti mať pridelené evidenčné číslo je neplatné??? CHápem to správne?
Zita5
31.08.10,06:27
Predpokladám, že pani Zita chce upriamiť pozornosť na to, že postupy účtovania v Jú boli doplnené v odkaze 13/ t.j., že došlo k zmene ohľadom zaradenia vozidla, t.j. vyššieuvedené neplatí len pre PÚ, ale aj pre JÚ, a preto už usmernenie DR SR ohľadom povinnosti mať pridelené evidenčné číslo je neplatné??? CHápem to správne?

Myslím že ste prehliadli tento príspevok http://www.porada.sk/1448637-post19.html v hore priloženej téme od promont maja

Okrem iného zákon č. 725/2004 hovorí , že


§ 21
Povinnosti prevádzkovateľov vozidiel
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných
komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré

d) nie je prihlásené do evidencie vozidiel v Slovenskej
republike,5) ak tejto povinnosti podlieha, alebo do
evidencie vozidiel iného štátu okrem novozakúpeného
vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie
vozidiel,5) ktoré je vybavené platnou tabuľkou so
zvláštnym evidenčným číslom,

e) nie je vybavené platnou tabuľkou alebo tabuľkami
s evidenčným číslom alebo osobitným evidenčným
číslom, alebo zvláštnym evidenčným číslom,10) ak takej
povinnosti podlieha, alebo platnou tabuľkou alebo
tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu,

Záver:
usmernenie DRSR je platné , len je iný výklad , akoby mal byť pre správne pochopenie .
Ja som sa snažila hore priloženými príspevkami deklarovať to , že aj dočasne pridelená prevozná značka pre nové vozidlo je dôvod na zaradenie vozidla do DM čím sú splnené všetky technické funkcie podľa osobitných predpisov.
alicacka
03.09.10,08:57
Máte pravdu pani Zita - pre správne pochopenie.
Ejo
26.10.10,07:24
Autombil si podnikateľ kúpil ako FO-nepodnikateľ v r. 2008 a splácal na leasing tretinami. 1/3 - v roku 2008, 2/3 - r. 2009, 3/3 - r. 2010 v septembri. Teraz ho chce preradiť do OM. Rok nadobudnutia bude 2008 z ktorého je faktúra, alebo až ukončením splátky 2010? Pýtam sa kvoli odpisom.
Tweety
26.10.10,07:33
Autombil si podnikateľ kúpil ako FO-nepodnikateľ v r. 2008 a splácal na leasing tretinami. 1/3 - v roku 2008, 2/3 - r. 2009, 3/3 - r. 2010 v septembri. Teraz ho chce preradiť do OM. Rok nadobudnutia bude 2008 z ktorého je faktúra, alebo až ukončením splátky 2010? Pýtam sa kvoli odpisom.
Rok nadobudnutia bude až vtedy, keď ho zaradí do podnikania, t.j. až po ukončení lízingu.
marjankaj
26.10.10,07:48
Autombil si podnikateľ kúpil ako FO-nepodnikateľ v r. 2008 a splácal na leasing tretinami. 1/3 - v roku 2008, 2/3 - r. 2009, 3/3 - r. 2010 v septembri. Teraz ho chce preradiť do OM. Rok nadobudnutia bude 2008 z ktorého je faktúra, alebo až ukončením splátky 2010? Pýtam sa kvoli odpisom.

Odpisovať ho budeš môcť už iba posledné dva roky 2010 a 2011.
Ejo
26.10.10,08:31
Odpisovať ho budeš môcť už iba posledné dva roky 2010 a 2011.
ďakujem, toto som potrebovala vedieť. Ja mám faktúru z roku 2008 na 400.000,- SK, splatený leasing r. 2010 v septembri, k 1.11.2010 ho zaradím, OC bude v eur prepočítaná cena 400.000,-Sk, a daňový odpis si uplatním v rokoch 2010, 2011. A ak ho využívam aj na osobný účel v pomere napr. 70:30, tak si z týchto odpisov 30% dám ako nedaňové.